Ce inseamna sa fii un crestin adevarat?

Pai da Dumnezeu ne invata sa ascultam de El,,dar sa nu ascultam de oameni....Cu Dumnezeu trebuie sa fii ascultator cu oamenii trebuie sa comunici daca ai cu cine....Daca mi se vorbeste frumos si eu vorbesc frumos...Daca vad ca nu am cu cine vorbi mai bine ignor individul ca sa evit vreun scadal..Pt ca nu poti obliga un m sa gandeasca ca tine..dar nici sa il lasi sa te contrazica....Pt ca daca vad ca avem pareri diferite,,,trebuie sa te retragi dac avezi ca omul o tine tot pe a alui in favoarea lui..Si sa il lasi sa traiasca cum ii place lui..Si eu sa imi caut prieteni cu care ma pot intelege si suntem pe acceasi lungime de unda...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 August 2010 14:47
ameno...stiu...azi poate am fost mai irascibila.....
oricum.....
walkiria
Postat pe 25 August 2010 14:53
si cu irinuca te-ai gandit sa te contrazici ea nu poate mai mult ....
ameno
Postat pe 25 August 2010 14:56
De la: walkiria, la data 2010-08-25 14:53:48ameno...stiu...azi poate am fost mai irascibila.....
oricum.....
io nu cred io cred ca ai acolo ceva deosibit da normal ca no sa obosesti sa luminezi toti prostii
garbo074997
Postat pe 25 August 2010 14:58
ce-am nimerit si eu!!!

dedicatie pentru irinuca...sper sa inteleaga ceva.....
http://www.youtube.com/watch?v=F8Vup67BKck
walkiria
Postat pe 25 August 2010 14:59
walky da sa pup io fata asta irascibiloasa
garbo074997
Postat pe 25 August 2010 14:59
De la: garbo074997, la data 2010-08-25 14:58:37
De la: walkiria, la data 2010-08-25 14:53:48ameno...stiu...azi poate am fost mai irascibila.....
oricum.....
io nu cred io cred ca ai acolo ceva deosibit da normal ca no sa obosesti sa luminezi toti prostii



....da....poate ca inteleg dincolo de simple cuvinte....
walkiria
Postat pe 25 August 2010 15:01
De la: garbo074997, la data 2010-08-25 14:58:37
De la: walkiria, la data 2010-08-25 14:53:48ameno...stiu...azi poate am fost mai irascibila.....
oricum.....
io nu cred io cred ca ai acolo ceva deosibit da normal ca no sa obosesti sa luminezi toti prostii



....da....poate ca inteleg dincolo de simple cuvinte....
walkiria
Postat pe 25 August 2010 15:06
De la: garbo074997, la data 2010-08-25 14:59:27walky da sa pup io fata asta irascibiloasa
walkiria
Postat pe 25 August 2010 15:08
ma nu stiu cum se face dar cand scriu pe topicurile irinucai crapa netu

io nu-i mai dau dedicatii ca nu apreciaza
ameno
Postat pe 25 August 2010 15:10
Irino, vezi ca s-a trezit baba!
Lasa propovaduirea pentru altii care stiu ce-i aia religie, si nu te mai da in spectacol ca stim toti cat te duce capul.. putin de tot.
Hai, mai fumeaza o tigara, mai trage un pahar de vin, mai fa pe sfanta pe vreo doua topice si apoi dispari!

Tylly
Postat pe 25 August 2010 15:14
Iar e beata Irinuca?
Doara
Postat pe 25 August 2010 15:15
euforica
ameno
Postat pe 25 August 2010 15:16
dap... iar a furat cheile de la pivnita babei...

Tylly
Postat pe 25 August 2010 15:17
apropo de chei......http://www.youtube.com/watch?v=KX9w19fRjxM&feature=related
walkiria
Postat pe 25 August 2010 15:19
neh...nu fura cheile de la baba............sunt in cardasie
ameno
Postat pe 25 August 2010 15:19
http://www.youtube.com/watch?v=5iyGohz7jrg&feature=related

sau...varianta mai vesela....http://www.youtube.com/watch?v=8uHy2exBwOE&feature=related
walkiria
Postat pe 25 August 2010 15:25
Ce faci walki? Aduci lautarii in "biserica" irinucai?

Tylly
Postat pe 25 August 2010 15:28
De la: Celleste_, la data 2010-08-25 15:28:12Ce faci walki? Aduci lautarii in "biserica" irinucai?



sa se-nveseleasca fata...si poate intelege ceva prin exprimari muzicale!!!

si daca tot a dat iama in pivnitza babei......merge si asta....
http://www.youtube.com/watch?v=67PxJufwpoA&feature=related
walkiria
Postat pe 25 August 2010 15:29
Bey ma lasati cu balivernele astea suntem intr-o lume virtuala sa nu imi ziceti mie ca sunteti asa de bisericoase in viata reala ca nu va cred, iar cei care imi vin mie si-mi zic ca suntem niste pacatosi si doar prin pocainta vom avea parte de domnul nostru sa mai taca din gura.
Fiecare este credincios in felul lui mai mult sau mai putin.
Parintii mei au avut niste prieteni foarte buni cu care faceau chefuri peste chefuri, oameni de gasca, distractie tot ce vrei, te ajutau cand ai avut nevoie, dar care din pacate la un moment dat s-au pocait au trecut de la religiam lor ortodoxa la pocaiti sincer nu stiu din ce tagma fac parte dar atat stiu ca si-au bagat in pamant.
A facut o pneumonie care se putea trata, dar nu a fost asa l-au lasat sa moara cu zile, iar la inmormantarea lui singurul lucru pe care l-am auzit din gura mamei lui a fost " asta a fost vointa domnului" si acum ma intreb care domn? al nostru cel la care ne inchinam sau al lor.......
Eu nu sunt o fir bisericoasa dar daca trec pe langa o biserica si pot, intru sa-mi zic un Doamne ajuta, sau cand plec la drum la fel imi zic Doamne ajuta.
tusi_Oli
Postat pe 25 August 2010 17:18
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-08-24 00:00:06 Un crestin adevarat este statornic in credinta lui si in gandirea lui de crestin chiar daca sufera o prigoana...Adica la servici se rade de tine ca esti altfel,,ca sa te necajeasca sa devii si tu ca ei...Pt ca ei fiind comozi si le plac lucrurile slabe nu vor sa accepte ca tu sa fii mai presus ca ei si vor sa te traga in traoaca cu ei.... un crestin nu trebuie sa ii pese cand cineva rade de el,,sau ca i se face necazuri din cauza credintei lui..Ci se apara cu vitejie si ii lasa gurile rele sa vorbeasca singure..Si el sa isi mentina gandirea lui curata de crestin si sa sa se lase tras in lucrurile pacatoase de oamenii slabi de minte



ce descri tu aici este ,"intoarcerea si celuilalt obraz".nu cred ca in credinta ta ortodoxa ,sau in oricare alta,ti se impune sa te lasi "calcat in picioare",batjocorit de altii.unde ai citit tu asa ceva?de ce crezi ca Dumnezeu ti-a dat "gandirea,gura si liberul arbitru?"daca eu as blasfemia acum tu ce ai face?nu ti-ai apara credinta?tu esti o particula din divinitate.neaparandu-te pe tine,desigur intr-un mod civilizat,nu iti aperi nici credinta.nici creatorul.mai tu nu ai biblie?inainte sa scri subiecte crestinesti,documenteaza-te in biblie.spui"si se apara cu vitejie si ii lasa gurile rele sa vorbeasca singure".sa ne intelegem,poti explica cum te aperi cu vitejie?tacand ca muta?iti scriam eu mai multe pilde,dar sunt satula de discutii inutile,sterile.
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 17:43
De la: tusi_Oli, la data 2010-08-25 17:18:08Bey ma lasati cu balivernele astea suntem intr-o lume virtuala sa nu imi ziceti mie ca sunteti asa de bisericoase in viata reala ca nu va cred, iar cei care imi vin mie si-mi zic ca suntem niste pacatosi si doar prin pocainta vom avea parte de domnul nostru sa mai taca din gura.
Fiecare este credincios in felul lui mai mult sau mai putin.
Parintii mei au avut niste prieteni foarte buni cu care faceau chefuri peste chefuri, oameni de gasca, distractie tot ce vrei, te ajutau cand ai avut nevoie, dar care din pacate la un moment dat s-au pocait au trecut de la religiam lor ortodoxa la pocaiti sincer nu stiu din ce tagma fac parte dar atat stiu ca si-au bagat in pamant.
A facut o pneumonie care se putea trata, dar nu a fost asa l-au lasat sa moara cu zile, iar la inmormantarea lui singurul lucru pe care l-am auzit din gura mamei lui a fost " asta a fost vointa domnului" si acum ma intreb care domn? al nostru cel la care ne inchinam sau al lor.......
Eu nu sunt o fir bisericoasa dar daca trec pe langa o biserica si pot, intru sa-mi zic un Doamne ajuta, sau cand plec la drum la fel imi zic Doamne ajuta.



cea mai mare greseala,e sa spui"a fost voia Domnului".a fost indiferenta,nestiinta si prostia omului.Dumnezeu nu vrea raul nimanui.de aceea ti-a lasat liberul arbitru.tu ca om iti alegi calea.esti cea ce gandesti ,ce faci si ce vorbesti.
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 17:49
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-25 09:25:18Rozpal,
Cand am citit textuletul asta am zis : Doamne, insemna ca pe mine m-ai purtat in brate toata viata si continui si in zilele noastre.
Fara mila si ajutorul Lui, ne e greu mereu sa traim...

Doamna 'Luna_in_capricorn' daca ati ajuns la concluzia asta inseamna ca sunteti constienta ca ati avut o viata pe care v-ati facut-o dupa niste precepte sanatoase neiesind din poruncile Lui. O sa citez dintr-o carte de rugacini ceva special din care reiese ca "Fara mila si ajutorul Lui ne e greu mereu sa traim..." :Dragostea catre Dumnezeu este o virtute suprafireasca prin care noi pretuim pe Dumnezeu mai presus de orice, astfel incat mai bine am pierde toate, decat sa-l maniem! De ce am ales textul? Pentru ca prin comportamentul nostru firesc il purtam in subconstient si nu zicem: Nu fac asta pentru ca il manii pe Dumnezeu! Cred ca si eu am fost purtata in brate dar nu mi-am dat seama dar cand am gresit nu am fost abandonata! Cred cel mai mult ca Dumnezeu ne rasplateste increderea in El si nu pot spune ca pedepseste pe cel rau ci mai degraba ca cel rau prin ceea ce face inafara celor "Zece porunci" se pedepseste singur. Daca reamintesc de Decalog, o fac pentru ca a-l repecta inseamna a nu-l obosi pe Dumnezeu cu existenta noastra. Daca m-am folosit de textul scris, am facut-o pentru a avea un punct de plecare si sper ca nu v-a surprins intr-un mod neplacut!
rozpal
Postat pe 25 August 2010 19:18
Cata piosenie doml'le. Mai ca-mi vine sa ma-nchin.
Doara
Postat pe 25 August 2010 19:21

numa' ai grija la pozitie,mami!
preci
Postat pe 25 August 2010 19:23
Pai nu ca nu-s asa piasa. Din picioare mama, din picioare.
Doara
Postat pe 25 August 2010 19:25
Nu radeti, ca smoala va asteapta!

Tylly
Postat pe 25 August 2010 19:29
Asta ar fi cel mai mic pacat al meu.
Doara
Postat pe 25 August 2010 19:30
las',celestico...
iti rezervam un loc in cazanu' nostru...
preci
Postat pe 25 August 2010 19:34
Intre noi sa o tinem de maini.
Doara
Postat pe 25 August 2010 19:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Principii sau dragoste? 59 De la: teona_35 30 Iunie 2009 10:53
acordati atentie viselor din timpul noptii?? 159 De la: Ralu_Garbo 30 Iulie 2009 00:42
Mergand cu fusta pe strada 75 De la: garbo_1474 19 Aprilie 2012 12:33
LA MULTI ANI SI UN AN 2013 CU SANATATE SI NUMAI BUCURII ! 9 De la: VOIAJOR 10 Ianuarie 2013 21:43
de ce un barbat distruge caracterul unei femei...Din cauza ca femeia asimileaza prostiile barbatului care o obliga sa mearga pe drumul lui apoi o judeca ca este curva si rea. 19 De la: ingerasulluptator 24 Aprilie 2013 13:18
Setari Cookie-uri