Si totusi e adevarat... :sml-confused0024:

Un om care se da putermic pica mai repede ca cel mai sensibil,chiar este adevarat de multe ori cand ti se intampla ceva te abti sa plangi dar cateodata izbucnesti si nu te mai opresti...este adevarat vb aceea "daca nu sufer nu esti om"?eu tot incer sa nu cred asta.Dece trebuie neapart sa simtim gustu aceela amar de suferinta,chiar uneori meritam sa suferim si chiar daca nu am gresit noi,trebuie sa greseasca parinti sa suferim noi...nu mi se pare atata de corect..
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 15:41
ce e corect in lumea asta??
eladaela
Postat pe 17 August 2010 16:02
Cindva vei deveni si tu parinte si poate si tu ai pacatuit in viata deci copii tai vor suferi.In viata poti pacatui fara sa vrei sau esti inpins de inprejurari , nu cred ca cineva pacatuieste cu sufletul linistit ca el nu va suferi ci copii lui.
garbo134266
Postat pe 17 August 2010 16:07
Nu este vorba de greseli care se platesc.Sunt chestii mult mai complicate care sunt intelese, odata cu trecerea timpului.Se spune ca durerea face din om...neom....dar nu e chiar asa.Cateodata se creeaza un scut de autoaparare...care te impietreste.Dar in spatele scutului...e acelasi suflet cald.Totul este sa nu fi extremist...sa stii ca in tot raul sa cauti partea buna,sa stii sa te bucuri de tot ceea ce e frumos in viata.
walkiria
Postat pe 17 August 2010 16:23
De la: garbo134266, la data 2010-08-17 16:07:06Cindva vei deveni si tu parinte si poate si tu ai pacatuit in viata deci copii tai vor suferi.In viata poti pacatui fara sa vrei sau esti inpins de inprejurari , nu cred ca cineva pacatuieste cu sufletul linistit ca el nu va suferi ci copii lui.


dar daca esti constient ca gresesti?sti esti constient ca copii tai sufera observi ca te resping si u nu incerci nimic...
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 16:39
De la: walkiria, la data 2010-08-17 16:23:24Nu este vorba de greseli care se platesc.Sunt chestii mult mai complicate care sunt intelese, odata cu trecerea timpului.Se spune ca durerea face din om...neom....dar nu e chiar asa.Cateodata se creeaza un scut de autoaparare...care te impietreste.Dar in spatele scutului...e acelasi suflet cald.Totul este sa nu fi extremist...sa stii ca in tot raul sa cauti partea buna,sa stii sa te bucuri de tot ceea ce e frumos in viata.


Asa este sa te poti bucura de tota viata ta frumoasa si mai ales cand esti adolescent...dar cand vad ca alti sufera nu cred k mai e asa...uneori ai vrea tu sa le iei suferinta cu mana sa o poti cara tu in spate decat sa vad ca pers aceea sufera la care tin eu enorm...
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 16:43
nu toti cei care fac copii sunt parinti....din pacate
eladaela
Postat pe 17 August 2010 16:48
De la: blondina_X, la data 2010-08-17 16:43:33
De la: walkiria, la data 2010-08-17 16:23:24Nu este vorba de greseli care se platesc.Sunt chestii mult mai complicate care sunt intelese, odata cu trecerea timpului.Se spune ca durerea face din om...neom....dar nu e chiar asa.Cateodata se creeaza un scut de autoaparare...care te impietreste.Dar in spatele scutului...e acelasi suflet cald.Totul este sa nu fi extremist...sa stii ca in tot raul sa cauti partea buna,sa stii sa te bucuri de tot ceea ce e frumos in viata.


Asa este sa te poti bucura de tota viata ta frumoasa si mai ales cand esti adolescent...dar cand vad ca alti sufera nu cred k mai e asa...uneori ai vrea tu sa le iei suferinta cu mana sa o poti cara tu in spate decat sa vad ca pers aceea sufera la care tin eu enorm...


suferinta face parte din viata omului.Trebuie sa invatam sa traim cu ea in "carca".Tot ce putem sa facem noi,cei de langa ei...este sa-i intelegem...sa-i ascultam...sa-i impulsionam sa mearga inainte...si sa ii ajutam sa mai uite de amaraciunea suferintei.Si poate....sa tragem si noi invataminte.Ceea ce nu ne doboara...ne intareste.Trebuie sa fim puternici,sa fim verticali si sa luam lucrurile ca atare.Si...sa ne gandim ca la un moment dat vom vedea partea buna a cauzei care a dus la suferinta.OPTIMISM!!!!!!!!!!!!!
walkiria
Postat pe 17 August 2010 16:51
De la: eladaela, la data 2010-08-17 16:48:17nu toti cei care fac copii sunt parinti....din pacate [/quot

asa ii uneori nu sunt demni de copii
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 16:55
De la: walkiria, la data 2010-08-17 16:51:05
De la: blondina_X, la data 2010-08-17 16:43:33
De la: walkiria, la data 2010-08-17 16:23:24Nu este vorba de greseli care se platesc.Sunt chestii mult mai complicate care sunt intelese, odata cu trecerea timpului.Se spune ca durerea face din om...neom....dar nu e chiar asa.Cateodata se creeaza un scut de autoaparare...care te impietreste.Dar in spatele scutului...e acelasi suflet cald.Totul este sa nu fi extremist...sa stii ca in tot raul sa cauti partea buna,sa stii sa te bucuri de tot ceea ce e frumos in viata.


Asa este sa te poti bucura de tota viata ta frumoasa si mai ales cand esti adolescent...dar cand vad ca alti sufera nu cred k mai e asa...uneori ai vrea tu sa le iei suferinta cu mana sa o poti cara tu in spate decat sa vad ca pers aceea sufera la care tin eu enorm...


suferinta face parte din viata omului.Trebuie sa invatam sa traim cu ea in "carca".Tot ce putem sa facem noi,cei de langa ei...este sa-i intelegem...sa-i ascultam...sa-i impulsionam sa mearga inainte...si sa ii ajutam sa mai uite de amaraciunea suferintei.Si poate....sa tragem si noi invataminte.Ceea ce nu ne doboara...ne intareste.Trebuie sa fim puternici,sa fim verticali si sa luam lucrurile ca atare.Si...sa ne gandim ca la un moment dat vom vedea partea buna a cauzei care a dus la suferinta.OPTIMISM!!!!!!!!!!!!!



dar dece trebuie sa fie ceva la mijloc sa nu fi complet fericit...e atat de greu sa intelegi cateva lucruri...
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 16:58
heiiii...hai sa nu judecam sau sa abrogam din drepturi pe nimeni.In lumea asta....orice fapta are o explicatie.Teoretic....totul e simplu...Aparentele...pot fi inselatoare.Nimeni nu poate stii ce este in sufletul unui om.Hai....sa fim maleabili cu cei din jurul nostru....greseala este omeneasca...si chiar explicabila!La randul nostru...nu se stie cand cerem clementa!
walkiria
Postat pe 17 August 2010 16:59
da walki....sa nu ii judecam...o sa o faca altcineva

"sa gresesti e omeneste,sa ierti e divin"(dac-am fi toti niste sfinti)


oare cum se numeste atunci cand persisti in greseala??
eladaela
Postat pe 17 August 2010 17:06
De la: walkiria, la data 2010-08-17 16:59:41heiiii...hai sa nu judecam sau sa abrogam din drepturi pe nimeni.In lumea asta....orice fapta are o explicatie.Teoretic....totul e simplu...Aparentele...pot fi inselatoare.Nimeni nu poate stii ce este in sufletul unui om.Hai....sa fim maleabili cu cei din jurul nostru....greseala este omeneasca...si chiar explicabila!La randul nostru...nu se stie cand cerem clementa!



Dar ti se pare corect sa sufere altcineva pt greselile stupide care le faci...Stiu ca nu am dreptu sa judec dar nici sa sufar pt greselile parintiilor nu au nici un drept sa faca asa ce exemplu ne da noua care am mai ramas in casa cu ei...sincer nu judec dar simnt ca nu mai am nici un sentiment cand face asa ceva...prefer sa il urasc decat sa mai vb cu el...
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 17:07
De la: eladaela, la data 2010-08-17 17:06:31da walki....sa nu ii judecam...o sa o faca altcineva

"sa gresesti e omeneste,sa ierti e divin"(dac-am fi toti niste sfinti)


oare cum se numeste atunci cand persisti in greseala??


Da sa ierti e divin dar cand vezi ca la cine ti cel mai mult sufera nu cred k ii usor sa ierti...
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 17:14
bre blondi, crezi ca parintii tai nu sufera acuma, ca te vad zilnic?

deh, si prezervativele alea, regreta oamenii ca nu le-au folosit la timp...
anakin
Postat pe 17 August 2010 17:17
Uneori vrea sa pari puternic in fata altora...dar nimeni nu stie cat te abti sa nu te dobori...vb aceea pana la urma e adevarata daca nu suferi nu esti om...
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 17:30
adelo,

errare humanum est, sed perseverare diabolicum ...d-ala...

anakin-baiatu'..

las-o mami..e intoarsa si ea...

iasomia
Postat pe 17 August 2010 17:40
asa-i iaso.....
eladaela
Postat pe 17 August 2010 17:45
Mami Iaso,

nu faceam altceva decat sa fiu in tonul primei sale postari.
Si nu o cainez deloc, fiindca atunci cand nu este in depresii injura in stanga si-n dreapta.
anakin
Postat pe 17 August 2010 17:49
anakinu....isi varsa si ea veninul.....
eladaela
Postat pe 17 August 2010 17:51
Veninul nu se varsa...d-ala versi, d-ala gasesti. Eu zic ca important e sa-ti dai seama ce ti se intimpla si de ce. Si sa intelegi si pe altii. Cam totul e in oglinda..
Nu suntem toleranti deloc, foutoi ceapa ma-sii de neam..in schimb nu ne intrece nimeni la pus etichete si la a ne da destepti..
Freya_
Postat pe 17 August 2010 18:05
mai...cand sunt aberatii...sunt aberatii....aici chiar vrea fatuca sa-si toarne off ul.....
walkiria
Postat pe 17 August 2010 18:06
De la: Freya_, la data 2010-08-17 18:05:58Veninul nu se varsa...d-ala versi, d-ala gasesti. Eu zic ca important e sa-ti dai seama ce ti se intimpla si de ce. Si sa intelegi si pe altii. Cam totul e in oglinda..
Nu suntem toleranti deloc, foutoi ceapa ma-sii de neam..


no...inteleg sa ai ce ai cu neamul....dar cu ceapa ce ai soro????
walkiria
Postat pe 17 August 2010 18:07
ei, inteleg , ca tot vorbeam de toleranta

da` ce, vroiai sa zic de usturoi ?
Freya_
Postat pe 17 August 2010 18:14
De la: Freya_, la data 2010-08-17 18:05:58Veninul nu se varsa...d-ala versi, d-ala gasesti. Eu zic ca important e sa-ti dai seama ce ti se intimpla si de ce. Si sa intelegi si pe altii. Cam totul e in oglinda..
Nu suntem toleranti deloc, foutoi ceapa ma-sii de neam..in schimb nu ne intrece nimeni la pus etichete si la a ne da destepti..



Nu imi vars veninu pt niste oameni de nimic crede-ma ca nu se merita...
blondina_X
Postat pe 17 August 2010 18:18
Astept in continuare sfaturile voastre...Va multumesc...
blondina_X
Postat pe 20 August 2010 12:24
De la: blondina_X, la data 2010-08-17 16:39:05
De la: garbo134266, la data 2010-08-17 16:07:06Cindva vei deveni si tu parinte si poate si tu ai pacatuit in viata deci copii tai vor suferi.In viata poti pacatui fara sa vrei sau esti inpins de inprejurari , nu cred ca cineva pacatuieste cu sufletul linistit ca el nu va suferi ci copii lui.


dar daca esti constient ca gresesti?sti esti constient ca copii tai sufera observi ca te resping si u nu incerci nimic...


de ce?
din prostie, orgoliu....las' ca io-s mai mare si stiu mai multe!
fix pix!
zambila
Postat pe 20 August 2010 12:28
Dece crezi k din prostie sau din orgoliu?
blondina_X
Postat pe 20 August 2010 12:33
pt ca asa-s oamenii, in general
zambila
Postat pe 20 August 2010 12:35
De la: zambila, la data 2010-08-20 12:35:50pt ca asa-s oamenii, in general


da ai dreptate...dar fiecare isi cunoaste limita...nu crezi?
blondina_X
Postat pe 20 August 2010 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As vrea sa-mi fac un blog pe wordpress. Vreau ajutor, va rog! 1 De la: garbo000384 7 Iulie 2009 11:28
Niciodata sa nu spui : "Niciodata!" 2 De la: Ciresica 6 Septembrie 2009 17:41
De ce sa nu cred in vise? 4 De la: caleidoscop 29 Mai 2012 12:20
Si totusi e adevarat... :sml-confused0024: 97 De la: blondina_X 22 Octombrie 2010 22:21
Un apel catre Dvs. 18 De la: nathalie 2 Decembrie 2011 22:58
Setari Cookie-uri