CUMNATELE

Buna....Am si eu o intrebare .....oare cum ar trb sa se comporte o femeie cand vine in casa soacrei (viitoare) si a cumnatei?Spun asta pentru ca draga mea cumnata,,,,at cand vine in vizita se lipeste de fotoliu si canapea si sta acolo pana i se pune masa.....Nu ar fi normal sa vina la noi, in bucatarie,,,sa stam de vorba pana terminam ce mai avem de facut?Ca de facut altceva....nu o pune nimeni...Intreb si eu pt ca mi se pare ciudat comportamentul....
tzuk
Postat pe 11 August 2010 18:38
Ce durere-n dos ai si tu.
Doara
Postat pe 11 August 2010 18:40
De la: tzuk, la data 2010-08-11 18:38:05Buna....Am si eu o intrebare .....oare cum ar trb sa se comporte o femeie cand vine in casa soacrei (viitoare) si a cumnatei?


Preventiv, mamica, preventiv...
Asa ar trebui sa se comporte.
Thor_again
Postat pe 11 August 2010 18:42
mare dilema se comporta cum vrea muschii ei...nu ti-e clar...
lala_cri
Postat pe 11 August 2010 18:47
De la: Thor_again, la data 2010-08-11 18:42:11
De la: tzuk, la data 2010-08-11 18:38:05Buna....Am si eu o intrebare .....oare cum ar trb sa se comporte o femeie cand vine in casa soacrei (viitoare) si a cumnatei?


Preventiv, mamica, preventiv...
Asa ar trebui sa se comporte.


cu grija...sa nu calce pe coada soacrei din greseala!!!
walkiria
Postat pe 11 August 2010 18:48
Sfatuieste-o in primul rand sa vina cat mai rar pe la voi pentru ca deja ati inceput sa o muscati de fund si nici macar nu-i maritata.
Doara
Postat pe 11 August 2010 18:48
dap.. si daca se poate, sa vina chiar... deloc
da' am si eu o intrebare: aia cand vine la voi, vine pentru voi, sau pentru "el"?
Thor_again
Postat pe 11 August 2010 18:50
mai...nu am mai intrat o vreme pe aci.Dar stau si ma gandesc....lumea asta nu are si niste subiecte mai inteligente.Ca de soacre,gravidii ,pedofilii ,inselaciuni si remuscari....e plin forumul frate....:)))
E drept...ma prapadesc de ras....dar e si de plans.A innebunit lumea asta!!!

mi-a venit o idee de topic"Cum se face ciorba de fasole"....
walkiria
Postat pe 11 August 2010 18:53
De la: tzuk, la data 2010-08-11 18:38:05Buna....Am si eu o intrebare .....oare cum ar trb sa se comporte o femeie cand vine in casa soacrei (viitoare) si a cumnatei?Spun asta pentru ca draga mea cumnata,,,,at cand vine in vizita se lipeste de fotoliu si canapea si sta acolo pana i se pune masa.....Nu ar fi normal sa vina la noi, in bucatarie,,,sa stam de vorba pana terminam ce mai avem de facut?Ca de facut altceva....nu o pune nimeni...Intreb si eu pt ca mi se pare ciudat comportamentul....


voi cum va comportati cu,cumnata/ul?depinde de modul vostru de comunicare,pt ca celalalt este doar in vizita.comportamentul vizitatorului corespunde comportamentului gazdei.in nici un caz nu trebuie sa va umiliti vizitatorii care nu va canta in struna."ca de facut altceva...nu o pune nimeni".cam ironica exprimare,cred ca nu ai pretentie sa-si suflece manecile si sa se apuce de gospodarie ,cand vine in vizita la voi.
vuvuzela
Postat pe 11 August 2010 19:05
am uitat sa intreb un amanunt foarte important....care este personajul pozitiv???soacra???
walkiria
Postat pe 11 August 2010 19:07
E clar ca nu va viziteaza de drag, saraca... Nu-i suficient ca nu atinge nimic, sta cuminte pe fotoliu si va suporta? Daca ar veni peste voi probabil ati considera ca va invadeaza spatiul.
Lasa, cand veti merge in vizita la ea, faceti la fel si veti fi chit.
Tylly
Postat pe 11 August 2010 19:19
De la: walkiria, la data 2010-08-11 18:53:52mai...nu am mai intrat o vreme pe aci.Dar stau si ma gandesc....lumea asta nu are si niste subiecte mai inteligente.Ca de soacre,gravidii ,pedofilii ,inselaciuni si remuscari....e plin forumul frate....:)))
E drept...ma prapadesc de ras....dar e si de plans.A innebunit lumea asta!!!

mi-a venit o idee de topic"Cum se face ciorba de fasole"....



W,raspuns/cu boabe .
vuvuzela
Postat pe 11 August 2010 19:40
intrebarea era " cum ? " nu " din ce ? "
Freya_
Postat pe 11 August 2010 19:55
fii diplomata.
rizi cu toti dintii.
intreab-o daca o poti ajuta cu ceva,daca mai doreste ceva.
straluceste.arata cit de mult iti iubesti sotul.ignora faptul ca sta ca o statuie.
pastreaza distanta si sa nu vrei sa ti-o faci prietena.daca e sa fie asta se initmpla de la inceput.dar de altfel e bine sa aveti doar relatii de la distanta.
anika
Postat pe 11 August 2010 20:07
sanchi... ete fleosc, ce apasare..

fa-o sa se simta bine, vorbeste cu ea, invit-o sa ia parte la activitatile casnice, fa-o sa se simta din familie, nu va cunoaste...
e rolul vostru de gazde ...cand iti intra cineva in familie, apropie-l cum se cuvine, asa cum ai vrea sa se comporte altcineva cu tine, in caz similar...
Freya_
Postat pe 11 August 2010 20:42
De la: Freya_, la data 2010-08-11 20:42:53sanchi... ete fleosc, ce apasare..

fa-o sa se simta bine, vorbeste cu ea, invit-o sa ia parte la activitatile casnice, fa-o sa se simta din familie, nu va cunoaste...
e rolul vostru de gazde ...cand iti intra cineva in familie, apropie-l cum se cuvine, asa cum ai vrea sa se comporte altcineva cu tine, in caz similar...




cred ca gresesti.cum sa-ti pui cumnata care iti vine in vizita,sa se ocupe de treburile gospodariei tale?tie ti-ar place ,sa ti se faca asa ceva?eu iti ziceam ceva de dulce si nu ne mai vedeam niciodata.da ce cumnata e sluga in casa ta?
vuvuzela
Postat pe 11 August 2010 21:12
De la: tzuk, la data 2010-08-11 18:38:05Buna....Am si eu o intrebare .....oare cum ar trb sa se comporte o femeie cand vine in casa soacrei (viitoare) si a cumnatei?Spun asta pentru ca draga mea cumnata,,,,at cand vine in vizita se lipeste de fotoliu si canapea si sta acolo pana i se pune masa.....Nu ar fi normal sa vina la noi, in bucatarie,,,sa stam de vorba pana terminam ce mai avem de facut?Ca de facut altceva....nu o pune nimeni...Intreb si eu pt ca mi se pare ciudat comportamentul....
pai poate ca ai invatao cu narav...pune-i si tu cateva saratele si un suc....ce ii tot pui sa manace,,ce este la tine restaurant....dezvat-o de narav...ca aia o sa ajunga pana la urma sa nu mai gateasca si o sa vina la voi...apropo pot sa vin si eu ca nici mie nu imi place sa gatesc glumeam
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 August 2010 22:33
pune niste saratele si un suc si zambeste cu toti dintiii...fate ca esti proasta si asteapta sa plece ea ca sa mancati,,sau mancati inate ca sa vina ea...ca doar nu este la tine restaurant....este si o vorba...cine nu munceste sa nu manance
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 August 2010 22:36
si de ce nu ii spui - nu vrei sa vii sa mai barfim si noi, ca intre fete?
quasaria
Postat pe 11 August 2010 22:44
este o chesiune de socializare pur si simplu.Fiecare face cat il duce capul.Oamnii trebuie perceputi ca atare...nu asa cum am vrea noi sa fie!!!

dar deh....de gura soacrei...nici taifunul nu te scapa!!!(sau a cumnatei...)
walkiria
Postat pe 11 August 2010 22:51
Daca va veti comporta ca si cand ii faceti o favoare ca intra in aceasta familie, este de la sine inteles ca prefera sa stea pe fotoliu, ca sa nu deranjeze pe cineva. Ia sa ii aratati ca deja face parte din familie, ca este "de-a voastra", sa vedeti atunci cum se schimba! Daca tu ai spune: "hai, cumnata, la bucatarie, pana termin si eu ..." sau mama ta i-ar vorbi cum iti vorbeste tie (adica i-ar da de inteles ca de acum incolo are doua fete) si ar face "mutre", as intelege sa spui ca se comporta ciudat, dar asa? Poate ca voi v-ati "ingramadit" la bucatarie, pe ea ati lasat-o priponita in fotoliu si? Ce asteptari ati putea avea? Inca este stinghera, nu stie daca si cum o veti accepta. Cred ca mai multa initiativa ar trebui sa ai tu, decat mama ta. Esti mai apropiata de varsta ei si ti-ar veni mai usor sa te pui in locul ei. Atunci lucrurile devin mai simple.
Doinita201
Postat pe 11 August 2010 22:55
cel mai bine distanta..nu le povesti problemele voastre,,ca sa nu le da-ti subiecte de barfa..ca daca asa sunt ele fara bun simt,,nici nu ai cui povesti...pastreaza distanta si nu le mai pune masa,,,ci pune-le pe masa lucruri mici,,un sus..o prajitura de la magazin si gata....fiecare sa manance acasa si zambeste,,,,
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 August 2010 22:56
da noaptea dormi bine sau nu mai poti de grija ''viitoarei cumnate'' ......

pai fata e simtita si cu bun simt,nu se baga peste voi acolo nici in discutii si nici in treburile voastre......


saraca ''viitoare cumnata,respectiv nora''' va intra in cluul viespiilor...


dar daca venea la voi la bucatarie sau se muta si se limba prin casa ce faceai?deschideai un alt topic ca de ce cumnata ta calca pe covoare si foloseste aceiasi baie?....
anaROBERT
Postat pe 12 August 2010 00:58
De la: vuvuzela, la data 2010-08-11 21:12:06
De la: Freya_, la data 2010-08-11 20:42:53sanchi... ete fleosc, ce apasare..

fa-o sa se simta bine, vorbeste cu ea, invit-o sa ia parte la activitatile casnice, fa-o sa se simta din familie, nu va cunoaste...
e rolul vostru de gazde ...cand iti intra cineva in familie, apropie-l cum se cuvine, asa cum ai vrea sa se comporte altcineva cu tine, in caz similar...




cred ca gresesti.cum sa-ti pui cumnata care iti vine in vizita,sa se ocupe de treburile gospodariei tale?tie ti-ar place ,sa ti se faca asa ceva?eu iti ziceam ceva de dulce si nu ne mai vedeam niciodata.da ce cumnata e sluga in casa ta?



scartz, unde dai si unde crapa..ce-ai inteles tu.. bai, nene..unii dau delete si la creier ?
Freya_
Postat pe 14 August 2010 00:06
Invitati-o si voi la alte ore, decat cele de masa. Vezi atunci unde sta lipita!
onelia
Postat pe 14 August 2010 15:59
Poate e fata timida!
Doamne
Acum stiu de ce nu ma suporta cumnata-mea
aliceintaraminunilor
Postat pe 14 August 2010 19:18
De la: vuvuzela, la data 2010-08-11 19:40:08
De la: walkiria, la data 2010-08-11 18:53:52mai...nu am mai intrat o vreme pe aci.Dar stau si ma gandesc....lumea asta nu are si niste subiecte mai inteligente.Ca de soacre,gravidii ,pedofilii ,inselaciuni si remuscari....e plin forumul frate....:)))
E drept...ma prapadesc de ras....dar e si de plans.A innebunit lumea asta!!!

mi-a venit o idee de topic"Cum se face ciorba de fasole"....



W,raspuns/cu boabe .
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,Cu mare grija si atentie!!!
Jojolin
Postat pe 16 August 2010 02:50
OKeeei, am scris o gramada si mi s-a blocat comp. (cred ca de la multitudinea de idei )

Rezumat la mesajul care nu a aparut:

Oricum ar fii nu e bine: daca venea peste voi era nesimtita daca nu vine este puturoasa.

Fata are bun simt si pun pariu ca nu o sa va calce pragul prea des dupa nunta si bine face.

Ca parca nu-i era de ajuns o soacra mai are si cumnata!

In alta ordine de idei, ciorba de fasole e buna rece, acrisoara si cu ceapa!
Ciresica
Postat pe 16 August 2010 04:38
Cumnatele, dragele de ele...mai urate si mai rele decat soacrele...uneori...
Luna_in_capricorn
Postat pe 16 August 2010 08:47
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-16 08:47:35Cumnatele, dragele de ele...mai urate si mai rele decat soacrele...uneori...
Mda, cunosc sentimentul!!
m_ada
Postat pe 16 August 2010 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista dragoste la prima vedere? 62 De la: garbo_1249 17 Aprilie 2012 07:57
Iubire si intrebari fara raspuns! 110 De la: tabita 6 Mai 2010 08:40
Ce sa fac in continuare? 44 De la: roby_cado 19 Iulie 2011 17:36
Pauza in relatie 25 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:41
eu sunt 0 De la: 19 Iunie 2010 14:12
Setari Cookie-uri