cum trecem peste disponibilizare!!

mass-media ii spune,criza mondiala financiara,eu imi rezerv dreptul sa nu cred in criza .totul a fost provocat ,apoi am intrat in faza de manipulare si azi suntem in faza de suportat consecintele.
cand eram mica si ma intrebau altii "ce vrei sa te faci cand vei fii mare",ma uitam la interlocutori cu ochi mirati si raspundeam invariabil,ca vreau mai intai,sa-mi traiesc copilaria ,apoi sa fiu "mare".am ajuns la faza sa fiu "mare".ma intreb daca greseam atunci sau gresesc acum.cand esti copil,cum sa prevezi ca vei fii disponibilizat cand vei fii mare.
dar eu am serviciu,am invatat si am un loc de munca pe masura.deci sunt in faza ca am ajuns mare si suport consecintele unei mari hotii mondiale. de ce acum daca am ajuns mare trebuie sa fac altceva decat ce mi-am dorit.tui ai un hobby?eu am. sa presupunem ca sunt disponibilizata...ce ma fac?
eu am gasit rezolvarea situatiei.cresc iar si devin " mare".ce am vrut sa ma fac odata,s-a dus,mi s-a furat idealul,locul de munca....insa nu disper.nuuuuu....caci am un hobby sau mai multe,deci ma reprofilez.
ma fac altceva.dar eu am timp,invat iar ,dau examen si devin iar " mare.".acum pot sa imi dezvolt unul dintre hobby-uri,care are cautare.dar intrebarea este daca toti avem timp ,sau suntem pregatiti sa crestem iar?sa ne reprofilam.sa invatam?romanul este obisnuit cu conceptul,munca si apoi pensionarea.ce reprofilare?ce hobby?....transformate in alt loc de munca.si ma intreb atunci
ei ce vor face?cei care sunt prea mari,nu pot sa mai creasca.au o varsta...dar inca nu pot iesi la pensie,insa pot fii disponibilizati.si ce vor face ei???

vuvuzela
Postat pe 6 August 2010 13:53
Pana la urma ce te pasa pe tine de " ce vor face ei"...care nu pot sa se reprofileze.
Zici" imi dezvolt unul dintre hobby-uri,care are cautare" - ia da-mi si mie un exemplu.....
Zici: "am invatat si am un loc de munca pe masura" - nu mai e valabil. E o conditie necesara dar nu suficienta. Sunt multi care sunt in situatia ta, si nu isi gasesc loc de munca in domeniul in care s-au pregatit. S-au au facut-o degeaba?
Vad ca nu zici nimic de : ce stii sa faci concret, nu cate diplome ai la dosar.
Zici ca vom avem timp mai mult. Dar trebuie sa si mananci sau inca te tine mama si tata.....?
Cine te tine acasa sa stai sa inveti sa mai dai nu stiu ce examene, consursuri care din start sunt aranjate sau se aleg concurentele dupa dimensiuni si cat de mult timp liber au la dispozitie .....
Nu cred ca il cunosti destul de bine pe roman cand zici ca nu se reprofileaza. Deschide ochiii in jurul tau. Cei de peste 75 de ani, poate....
teddy09
Postat pe 18 August 2010 09:33
Buna, Am o varsta de la care , zici tu, nu prea mai cresc.O , ba da! Am fost in situatia disponibilizarii de 2 ori. Prima data desi,,puteam sa mai cresc binisor" am fost disperata! Si din cauza mea n-am stiut ce sa fac cu 3 ani din viata mea. Si ghici ce? I-am pierdut! Am realizat mai tarziu si mi-am promis ca daca se repeta situatia, nu voi face la fel.Si s-a intamplat, si a trecut, si de data asta n-am mai pierdut nici o clipa! Iar situatia de a fi disponibilizata a fost culmea, mai usoara(perioada s-a incheiat de 1 luna). Cat despre hotia mondiala, a fost, este si va fi, cat vor fi si oamenii. Nu e cojugarea verbului a fi, e ceea ce cred eu ca e realitate. Din punctul meu de vedere asa arata.
vitan
Postat pe 18 August 2010 16:12
De la: teddy09, la data 2010-08-18 09:33:11Pana la urma ce te pasa pe tine de " ce vor face ei"...care nu pot sa se reprofileze.
Zici" imi dezvolt unul dintre hobby-uri,care are cautare" - ia da-mi si mie un exemplu.....
Zici: "am invatat si am un loc de munca pe masura" - nu mai e valabil. E o conditie necesara dar nu suficienta. Sunt multi care sunt in situatia ta, si nu isi gasesc loc de munca in domeniul in care s-au pregatit. S-au au facut-o degeaba?
Vad ca nu zici nimic de : ce stii sa faci concret, nu cate diplome ai la dosar.
Zici ca vom avem timp mai mult. Dar trebuie sa si mananci sau inca te tine mama si tata.....?
Cine te tine acasa sa stai sa inveti sa mai dai nu stiu ce examene, consursuri care din start sunt aranjate sau se aleg concurentele dupa dimensiuni si cat de mult timp liber au la dispozitie .....
Nu cred ca il cunosti destul de bine pe roman cand zici ca nu se reprofileaza. Deschide ochiii in jurul tau. Cei de peste 75 de ani, poate....



daca citeai cu atentie,iti dadeai seama ca era o "critica"la adresa modului cum conduc politicienii romani tara,adica spre colaps.referitor la mine,pune mai putine intrebari,ca nu suntem la "interviu".
vuvuzela
Postat pe 19 August 2010 04:39
De la: vitan, la data 2010-08-18 16:12:32Buna, Am o varsta de la care , zici tu, nu prea mai cresc.O , ba da! Am fost in situatia disponibilizarii de 2 ori. Prima data desi,,puteam sa mai cresc binisor" am fost disperata! Si din cauza mea n-am stiut ce sa fac cu 3 ani din viata mea. Si ghici ce? I-am pierdut! Am realizat mai tarziu si mi-am promis ca daca se repeta situatia, nu voi face la fel.Si s-a intamplat, si a trecut, si de data asta n-am mai pierdut nici o clipa! Iar situatia de a fi disponibilizata a fost culmea, mai usoara(perioada s-a incheiat de 1 luna). Cat despre hotia mondiala, a fost, este si va fi, cat vor fi si oamenii. Nu e cojugarea verbului a fi, e ceea ce cred eu ca e realitate. Din punctul meu de vedere asa arata.



uite ca tu ai inteles,exact modul meu de gandire,despre evolutia societatii in care incercam sa ne "adaptam",dar nu prea gasim resurse.eu am dat exemplul cu reprofilarea,daca tu ai gasit o alta solutie buna,fane-o si noua cunoscuta.avem nevoie de exemple bune.referitor la hotia mondiala,consider ca ea ne-a condamnat.
vuvuzela
Postat pe 19 August 2010 04:51
Buna,
Voi incerca sa explic ce am facut. Poate parea o gluma dar nu e. Tin,,garda sus", sunt multumita cu mine si-mi stabilesc zilnic tinte, pe care le ating intr-un interval de timp . Altfel spus nu-mi mai irosesc timpul plangandu-mi de mila ci ma uit sa vad ce pot face cu ce am la indemana. Perioada de disponibilzare(,,somaj") s-a incheiat de 1 luna(timp in care nu am stat); de aproximativ 3 luni m-am gandit ca ar trebui sa mai fac ceva pentru am-i mari bugetul. Am inceput sa fac ce stiu si-mi place cel mai mult sa scriu si ideile au prins contur si sper ca in 2-3 luni sa vad si rezultatele. Ma ,,incarc" cu optimism si speranta, gandesc pozitiv si lucrurile se intampla asa. La inceput nu e usor sa gandesti doar pozitiv daca te si uiti in jur, dar perseverand reusesti.Sper ca m-am facut inteleasa.
Cele bune!
vitan
Postat pe 19 August 2010 16:17
Vitan,sunt de acord cu tine,la fel fac si eu.nu ma vait ca "bocitoarele".ca si tine intotdeauna am cautat rezolvarea situatiilor, in favoarea mea..un om hotarat,informat si cu "capul pe umeri",imediat schimba situatia ,inclinand balanta spre el.sigur ca depinde si de situatia familiala.insa impreuna cu familia sau singur trebuie sa iei atitudine,daca vrei sa te descurci in viata.
vuvuzela
Postat pe 19 August 2010 20:00
Buna dimineata,
Draga mea(cred ca esti o ea?) ai dreptate si familia trebuie sa fie la fel. Depinde de cine da tonul. Atunci cand am pierdut cei 3 ani, tonul l-a dat sotul meu. Care e asa, pesimist. Acum tonul l-am dat eu si el lucreaza si exerseaza ca sa uite de pesimism. Si-ti mai spun ceva suntem cea ce am gandit la un moment dat.Iar ceea ce gandim acum vom fi peste un timp. E adevarat, pe verificate! Imi place tema, dar se pare ca sunt putini care discuta, sau e vacanta?
Cele bune!
vitan
Postat pe 20 August 2010 09:56
Am gresit , scuze! se scrie a-mi nu am-i. Viteza!
vitan
Postat pe 20 August 2010 09:59
De la: vitan, la data 2010-08-20 09:59:25Am gresit , scuze! se scrie a-mi nu am-i. Viteza!



buna draga mea,sunt o ea,cam de 37 de ani.ma bucur ca si sotul tau lupta acum sa scape de pesimism.parca asa am inteles.uite am sa-ti dau un exemplu,care poate te va ajuta si pe tine si pe el.am o prietena mult mai mare,culta,rafinata ,inteligenta.dupa ce s-a terminat faza cu "revolutia",tatal si mama ei erau foarte tristi.nu mai aveau chef de nimic.sigur pe atunci nu o cunosteam.dar azi ma bucur ca imi este prietena.am ascultat fascinata ,intamplarea ei cu parintii.si parintii ei erau oameni culti,dar nu se puteau adapta noi societati,desi stiau cu ce se "mananca",dar nu stiau de unde sa inceapa,cum sa se transforme asa dintr-o data,din comunisti in capitalisti.diferenta dintre cele doua societati era,ca in prima ti se spunea ce sa faci,si asta le lipsea lor cred,iar in a doua societate,in capitalism,trebuia sa fii omul initiatevelor,al transformarilor.al informatiei,ca sa gasesti oportunitatile,sa devi capitalist.iti trebuia initiativa viabila si banca cu care sa colaborezi.imnpreuna cu prietena ei psiholog,au facut un plan super.si-a luat parintii,si a inceput sa ii duca la hotel,la restaurante,in excursii afara din tara,scurte dar instructive.le-a cumparat tot ce a aparut pe piata capitalista si la noi.s-a prefacut ca vrea sa inceapa o afacere si si-a luat parintii la banca sa asiste la discutii,sa isi spuna si ei parerea.crede-ma ca asa de repede s-au schimbat,vazand ce le aducea capitalismul,incat azi se ocupa ei de acea afacere.azi sunt prosperi oameni de afaceri,care rad,asa mustacind aducandu-si aminte cum au inceput sa se adapteze noii ere.asa si sotul tau,incearca sa iil indrumi sa-si arate inteligenta in afaceri.are prieteni?discuta si cu ei.spune-le ca ai vrea sa faci o afacere si esti inca la faza de inceput,iti trebuie "idei"fiabile.banuiesc ca ai inteles esenta povestii prietenei mele.referitor la observatia ta bine intentionata,ca nu prea intereseaza pe nimeni acest topic,este invidia cred pe tot ce scriu.eu nu consider site-urile de socializare .zaharicale si ce mai punem in oala ,sa mancam maine.eu inteleg ca socializarea se face intre oameni cu aceleasi idei,hobby-uri,domenii de atractie,discutii despre pasiuni,probleme intampinate,etc.certurile,ironizarile,injuriile,rautatea in general ar trebui sa nu le gasesti pe site-uri.asa mi-am capatat "dusmani".de aceea se intra de obicei pe topicurile deschise de mine,pt a le strica tema.asta se cheama carcoteala unui creier odihnit.uite a deschis o tipa superba un topic cu citate celebre .e superb.inchei cu un citat de acolo"mintile ilustre discuta idei,inteligentele medii discuta evenimente iar mintile reduse ii discuta pe altii!"super....sa ne auzim cu bine...Alexandra.
vuvuzela
Postat pe 21 August 2010 15:11
Buna Alexandra,
Da sotul meu a facut reale progrese d.p.v. al pesimismului. Despre afaceri am sa-ti spun ca am incercat in urma cu 7-8 ani si am pierdut bani, timp si mi-am facut si ,,prieteni" .Era vorba de un slow food, cu proiect finantat de AJOFM. Am facut proiectul, pentru ca sunt economist si stiu cu ce se ,,mananca",am gasit spatiul, l-am amenajat, am incheiat acorduri de principiu cu furnizorii de materii prime, am pus iopteca pe apartament ,s-a aprobat proiectul la AJOFM dar, totdeauna exita un DAR, cei de la BCR au fost de parere ca valoarea imobilului e prea mica si n-ar fi acoperit creditul daca. Ei nu erau raspunzatori de incasarile ulterioare, prin ei doar se derula creditul. Dar, din cauza ,,prietenului "din banca (ne era o ruda indepartata) nu am accesat creditul. In bani au fost pierderi 10.000lei de azi, credi desigur pe care l-am platit fara sa-l fi folosit, ca n-am luat amenajarea spatiului(gresie, faianta, etc)chiria platita pe 5 luni acolo a ramas si restul. Acum incerc sa scot pe piata un prim volum de povesti pentru copii. Imi place foarte mult sa scriu si am descoperit ca e usor sa scriu povesti.Si prind bine la copii care le-au ascultat. E ceva ce nu implica riscuri sau costuri.Doar pasiunea mea:scrisul.Cat despre mintile odihnite te voi dezamagi: vor fi din ce in ce mai multe, invatamantul a devenit ,,o chestie" groaznica si stiu ce zic, fiul nostru a terminat anul asta liceul. Daca nu era el constient si constiincios era unul din multime. Asta inseamna cultura genreala pe care o are, educatia, etc. sa nu crezi ca e vre un tocilar, prima impresie e de un tip placut si smecheras. Dar dupa ce discuti il vezi asa cum e . Asa am stiut noi sa-l crestem si sa-l educam.Si daca nu e baza , un minim de cultura si cunostinte, cum sa nu ai,,dusmani"?Cu acestia nu merita irosita energia! E o varsta frumoasa, 37, eu am vreo 4 ca zero oricum nu inseama nimic, nu? Si am sa-ti mai spun: ,,Oamenii inteligenti se cunosc dupa rasunsurile date, oamenii destepti se cunosc dupa intrebarile puse."Am citit si mi-a placut , maxima.
Cele bune, ne mai ,,auzim".Laura
vitan
Postat pe 23 August 2010 15:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
elena_papa2005 3 De la: Elena_Papa 14 Mai 2009 16:56
Cautam sef de magazin 8 De la: Axl_22 5 Octombrie 2011 17:59
castiga on line 5 De la: ameno 27 Ianuarie 2011 10:39
Vrei un job bine platit? Vrei sa devi model ? Salariu min 600$,media luna 1200$ 1 De la: Alina4Life 13 Aprilie 2011 13:38
va temeti ca puteti ramane fara serviciu? 28 De la: caasandra 19 Septembrie 2013 01:43
Setari Cookie-uri