si politia pe internet

"Inspectoratul Judetean de Politie Hunedoara a intrat in lumea virtuala si are incepand de miercuri cont pe cel mai popular site de socializare, Facebook.

"Suntem Compartimentul Prevenire din cadrul IPJ Hunedoara, specializat in prevenirea criminalitatii si anchete sociologice. Citind pagina noastra, vei fi la curent cu informatii utile si recomandari avizate pentru siguranta ta si a bunurilor tale", asa se prezinta politistii hunedoreni virtual. Si chiar din prima zi de la lansare contul Politia HD a reusit sa-si faca multi prieteni.

"In prima zi am inregistrat 16 persoane care au apreciat faptul ca ne-am facut cont. Motivatia pentru care am recurs la acest lucru a fost aceea ca ne-am dat seama ca facebook este deja mai mult decat o retea de socializare, a devenit un fenom in conditiilein care sunt peste 1,3 milioane de persoane inscrise. Noi ne adresam oamenilor onesti pe care dorim sa-i ajutam sa nu ajunga victime. Comunicarea in acest mod este mult mai simpla iar astfel vom promova diverse teme de prevenire pe care le avem", a declarat inspectorul de politie Andrea Fieraru, din cadrul Compartimentului de Analiza si Prevenire a Criminalitatii al IPJ Hunedoara.

Potrivit reprezentantilor IPJ Hunedoara pe pagina de Facebook a institutiei, Politia HD vor fi incarcate clipuri si spoturi video, pe diferite domenii de interes, date statistice la zi, fotografii de la actiunile desfasurate de politistii hunedoreni in comunitate, dar vor fi lansate si teme de discutii si dezbateri.

De altfel acum pe pagina Facebook Politia HD exista in derulare o campanie nationala de prevenire a furturilor din autovehicule, din locuinte si a talhariilor, numita "Alege Siguranta! - Nu le face viata usoara infractorilor", unde se pot viziona si trei videoclipuri, dar sunt postate si campaniile mai vechi referitoare la tortura ori violenta domestica si nu in cele din urma cele pentru prevenirea accidentelor rutier"
vuvuzela
Postat pe 31 Iulie 2010 10:13
asa si???
ameno
Postat pe 31 Iulie 2010 10:15
pai,doar ati ,,,,,si politia pe internet
MONIKA112511
Postat pe 31 Iulie 2010 11:32
e penal sa
ameno
Postat pe 31 Iulie 2010 11:37
Nu se poate abtine de la copy/paste .
Doara
Postat pe 31 Iulie 2010 14:45
Consider ca este o initiativa laudabila !!! Doamne da sa auzim numai de bine !!!
garbo115329_camy
Postat pe 16 August 2010 07:41
Initiativa laudabila.
Dar ar trebui sa deschida politia din intreaga tara cate un cont si sa urmareasca anumite plangeri care nu mai ajung la sectiile din apropiere pentru ca nu sunt rezolvate...
Poate asa vor fi prinsi si mici infractori care , vorba vine..." sunt familisti si sunt raspunzatori de tot ceea ce fac".....
Bafta...
anca_53
Postat pe 16 August 2010 12:12
ce bine!! bravo!! imi ofer si eu serviciile...bat bine, manual...deja ma mananca pumnisorii..oai ..imi vine sa sparg ecranu...
H_N_
Postat pe 16 August 2010 16:14
De la: garbo003868, la data 2010-08-16 16:14:16 ce bine!! bravo!! imi ofer si eu serviciile...bat bine, manual...deja ma mananca pumnisorii..oai ..imi vine sa sparg ecranu...




vuvuzela
Postat pe 19 August 2010 04:27
"Copii din noua tari europene dezbat la Romanian Summer School pericolele Internetului

In perioada mai 2009 iunie 2010, Helpline.Sigur.Info a primit peste 500 de apeluri si sesizari din partea copiilor, tinerilor si adultilor, printre problemele semnalate numarandu-se: hartuirea si abuzul pe Internet (20%), furtul de date personale (10%), probleme tehnice (10%), santaj/tentative de inselaciune (8%), dar si tentative de corupere (1,30%). Apelantii sunt in primul rand adolescentii, cu varste cuprinse intre 14-17 ani, care intampina probleme personale in urma utilizarii iresponsabile a datelor private, prin intermediul programelor de mesagerie si retelelor sociale. Distributia sexelor este egala, la Helpline apeland atat baieti, cat si fete"
vuvuzela
Postat pe 19 August 2010 20:19
Da si care e prob asculta tel sau ...sa traiti seful ..am inteles ..il execut ..il fac ca pe timpurile de mult apuse si accepta pozitia de umil salarii de kk nuuuuuuuu politaiul va trebui sa fie cu om in primul rand are fam.are greutati SI cum accepti ca langa tine sa se accepte atatea nelegiuri pe care datorita capului plecat(sabia nu-l taie..hmmm pana cand)se va schimba politrucul care-l conduce pe seful deci in concluzie ori e politie ori militie toti cei care au putina spuma (bani)au in spat grade rusine celor care se manjesc cu kk ptr ce???nu sunt un frustrat dar nu pot face singur dreptate si daca lumea accepta asa ceva hai sa ne descurcam si sa nu uitam ca lumea a avansat pe principiul ,,fiecare cu prostul lui""succesuri fara numar viata e unica ...........
garbo117801
Postat pe 25 August 2010 20:32
moooamaaaaa...de aia nu putui dormi azi noapte si avui insomnie.....nu stiam daca politia hunedoreana are cont pe facebook.....pfuuuuu.....bine ca am aflat.....poate dorm in seara asta mai bine.....
tutankhamon
Postat pe 25 August 2010 21:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
informatii despre pudra de argila 2 De la: micabis 24 August 2009 20:06
filmele coreene 17 De la: daniilia 16 Februarie 2013 20:33
Intrebare la vreme de seara 136 De la: me_reloaded 13 Octombrie 2010 00:16
Un document cutremurtor al bisericii ortodoxe grecești 63 De la: elisabeta_boia 15 Octombrie 2011 18:52
Romania 3 De la: Jojolin 25 August 2010 07:07
Setari Cookie-uri