Ce inseamna fapta buna?

O fapta buna,,placuta de Dumnezeu este....De a da un sfat pozitiv aproapelui tau,,chiar daca tu ai primit sfaturi rele de la altii care ti-au facut viata grea...De multe ori sfaturi pozitive ajuta oamenii sa treaca mai usor prin viata....Sa ajuti un om bolnav,,,sa hranesti un animal....Poti sa ajuti material un om,,care si el face ceva pt tine...Pt ca daca este sanatos si il ajuti mocca se invata un puturos...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Iulie 2010 17:51
deci ma repet la infinit,ai o problema grava fetito


asta numesti tu fapta buna?sa ajuti omul cu un sfat,pai nu alimentezi pe nimeni si nimic cu sfaturi....

poti ajuta material pe cineva dar acel cineva sa faca ceva pentru tine....pai sa imi fie cu iertare asta numai ajutor nu se cheama


luptatoare periculoasa sa ajuti pe cineva inseamna sa ajuti neconditionat,din placere si proprie vointa si mai ales la nevoie.


a intoarce un serviciu nu inseamna a ajuta pe cineva si nici o fapta buna este ca o datorie ce trebuie achitata ceea ce ai spus tu.
anaROBERT
Postat pe 12 Iulie 2010 00:11
o fapta buna ai face tu Irinuco daca nu ai mai deschide topice idioate,,,,e bun exemplu?irinuco?
estela
Postat pe 13 Iulie 2010 05:43
o fapta buna presupune sa te doara in cour daca balanta e echilibrata - ce faci pt mine, ce fac pt tine - si daca pici de fraiera in fata "maleficilor" si "mitocanilor".
Deci e o chestie pe care n-o sa o intelegi irino, niciodata....
Nu mai intreba degeaba.
Nu te duce procesorul pentru filozofii d'astea.
Mai bine fa-ti puzzle-ul pe biblie in continuare. E mai sigur.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2010 08:47
Irinuco, bre, facerea de bine e foutere de mama... iar asta ii pacat de moarte!
sa nu care cumva sa-l savarsesti!
moniq_
Postat pe 13 Iulie 2010 12:47
e.............incest Moniq ..........
jeanette40
Postat pe 13 Iulie 2010 14:02
se pare ca irina este o femeie de bine...dupa cum spune moniqa
tymbark
Postat pe 13 Iulie 2010 14:07
De la: moniq_, la data 2010-07-13 12:47:12Irinuco, bre, facerea de bine e foutere de mama... iar asta ii pacat de moarte!
sa nu care cumva sa-l savarsesti!
Pai ca asa este...Oamenii sunt nerecunoscatori....Dar cel mai important este sa iti faci datoria de om...In rest capriciile se platesc...Pt ca ce scrie in biblie...Cine nu munceste sa nu manance...Dar tu stii cam cum sunt romanii...Sa moara capra vecinului...Dar am auzit ca acuma este...mai bine sa moara vecinul ca sa ii iau capra...Cam asa merge relatiile dintre oamenii in romania
xenaprintesarazboinica
Postat pe 13 Iulie 2010 20:44
xenaprintesarazboinica
Postat pe 19 Iulie 2010 01:13
...........tu ai ceva cu Romanii............,fara suparare.
garbo013938
Postat pe 21 Iulie 2010 16:54
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-19 01:13:51
Ai dreptate !!
m_ada
Postat pe 21 Iulie 2010 17:12
Ai dreptate...Romanii sunt rautaciosi si ironici....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 21 Iulie 2010 20:21
asa cum suntem noi romanii rautaciosi si ironici esti de-a noastra deci generalizand te incluzi in categoria asta
anaROBERT
Postat pe 22 Iulie 2010 01:09
De la: anaROBERT, la data 2010-07-22 01:09:36asa cum suntem noi romanii rautaciosi si ironici esti de-a noastra deci generalizand te incluzi in categoria asta
Pai eu nu generalizez...Pt ca nu ii consider pe toti romanii asa..Eu am intalnit si romani cu bun simt si care vorbesc frumos...Acum stii depinde modul de gandire a fiecarui individ...Pt ca omul asa cum gandeste asa si actioneaza...Atunci cand omul isi schimba modul de gandire..Isi va schimba si modul de actiune
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 17:29
hai vino la mine, sa vezi cum gandesc si cum actionez, abia astept acele momente luptatoarea curajoasa...si nu uita un lucru: ORICE FAPTA ESTE PLATITA PE LUMEA ASTA, FIE EA BUNA SAU REA...DUMNEZEU ARE GRIJA DE NOI TOTI...INCLUSIV DE MINE SI DE TINE...DIFERENTA E CA PANA LA D-ZEU TE MANANCA TOTI sfintii.
caleidoscop
Postat pe 3 August 2010 13:42
anaROBERT, OARE CE SE INTAMPLA CU luptatoarea curajoasa?...sa fac o fapta buna, si sa-i mai dau o sansa?...nu pot decat sa-i dau un sfat: sa stea mai CALMA SI SA URMEZE PSIHOLOGIA...DE TOATE FELURILE EI, INVATAND-O SI APLICAND-O!....SA TE PUNA PE GANDURI CEEA CE AM SCRIS NOI MAI SUS....cu sinceritate!
caleidoscop
Postat pe 3 August 2010 13:49
cel care daruieste,primeste de la d-zeuinsutit si inzecit sa faci o fapta buna,in ziua de azi rar gasesti asemenea oameni si sa faci din suflet si dezinteresat
garbo107589
Postat pe 5 August 2010 20:49
Eu una m-as sacrifica. Daruiti-mi mie mult ca sa primiti inzecit.
Doara
Postat pe 5 August 2010 20:50
in tot ceea ce faci conteza cum te simti tu ,degeaba ajuti un om si apoi iti pare rau daca nu ai o satisfactie sufleteasca ,asta iti defineste caracterul: a fii om bun sau om mai putin bun.
danyella04
Postat pe 6 August 2010 23:14
De la: garbo072160, la data 2010-08-03 13:49:19 anaROBERT, OARE CE SE INTAMPLA CU luptatoarea curajoasa?...sa fac o fapta buna, si sa-i mai dau o sansa?...nu pot decat sa-i dau un sfat: sa stea mai CALMA SI SA URMEZE PSIHOLOGIA...DE TOATE FELURILE EI, INVATAND-O SI APLICAND-O!....SA TE PUNA PE GANDURI CEEA CE AM SCRIS NOI MAI SUS....cu sinceritate!



sa ma puna pe ganduri? ce sa ma puna bre pe gandurii aberatiile postate de individa asta......
anaROBERT
Postat pe 7 August 2010 01:34
De la: garbo072160, la data 2010-08-03 13:49:19 anaROBERT, OARE CE SE INTAMPLA CU luptatoarea curajoasa?...sa fac o fapta buna, si sa-i mai dau o sansa?...nu pot decat sa-i dau un sfat: sa stea mai CALMA SI SA URMEZE PSIHOLOGIA...DE TOATE FELURILE EI, INVATAND-O SI APLICAND-O!....SA TE PUNA PE GANDURI CEEA CE AM SCRIS NOI MAI SUS....cu sinceritate!



Inainte de psihologie cred ca ar trebui sa urmeze limba romana .... poate de asta are acest ,,pleonasm'' ceva cu romanii, pentru ca nu cunoaste limba romana. GRAMATICA ....
lucicazainea
Postat pe 7 August 2010 02:40
caleidoscop
Postat pe 7 August 2010 08:18
buna dimineata la toata lumea
o fapta buna inseamna cind ajuti neconditionat,cind respecti un paragraf din biblie in care se spune "sa dai mincare celui flamind,sa imbraci pe cel dezbracat,sa-l adapostesti pe cel fara adapost"cam asa suna acel paragraf..
de obicei in situatiile limite,cum ar fii cutremurele,inundatiile,incendiile,razboaiele,poti vedea fata adevarata a oamenilor si a celor care fac fapte bune neconditionat,adica uita de ei si-i ajuta pe cei din jurul lor...
am in fata ochilor o intimplare din 1970la inundatii cind Tirnava a iesit din matca si a acoperit jumate din Sighisoara,Apa era de 3m,vuia si lua totul din calea ei...atuncea un tinar,a reusit sa salveze de la inec mai multe persoane,doar plutind pe un bustean,neluind in seama ca si el ar putea sa se inece....Da,acest tinar s-a inecat intr-o viltoare ,dar a reusit sa-si salveze parintele si un vecin...Tot de atunci am in memorie,oamenii zgribuliti de frig care au fost dusi pe un platou unde locuiau mai multi pocaiti si tigani(Dealul Garii)..Pocaitii au spus oamenilor zbribuliti sa se pocaiasca ca doar asa ii primesc in casele lor,iar tiganii pe care-i hulim atita i-a bagat in casa,le-a dat haine uscate si ce-au avut de mincare..Apele s-au retras doar dupa o saptamina...
Tot ca o fapta buna,am vazut o data pe cineva la alimentara care a ajutat pe o femeie sa cumpere mincare..nu ca nu ar fii avut femeia aceea bani,dar nu a avut destui sa-si cumpere acel lucru..Oamenii care fac fapte bune sunt oamenii care au in singe acel sentiment...cu el te nasti.nu-l dobindesti...de multe ori uni dintre noi ajuta doar daca primesc in schimb ceva...nu,acel fel de-a ajuta nu se numeste fapta buna....
Apropo,mi-a trebuit ceva timp ca sa decodific acel paragraf din biblie in care spunea sa imbraci pe cel fara de haine,sa-i dai mincare celui flamind si sa primesti in casa pe cel fara de adapost...acest paragraf nu se refera doar la lucruri materiale ci si la cele spirituale..cum ar fii da dai din cunoasterea ta si celor care nu cunosc,hrana este cartile sau indrumarea catre o anumita lectura,iar adapostul este sa-l respecti si sa-l accepti si pe cel care nu-ti impartaseste opinia despre religia ta....inca o data imi cer iertare ca am intervenit in aceste discutii,imi cer iertare daca cumva am deranjat pe cineva cu explicatiile mele..
cu stima S A R A
garbo096037
Postat pe 7 August 2010 09:00
"Nu-i de ajuns sa faci bine, mai trebuie sa-l faci si bine."-Diderot
dana1971
Postat pe 7 August 2010 10:05
De la: garbo096037, la data 2010-08-07 09:00:13buna dimineata la toata lumea
o fapta buna inseamna cind ajuti neconditionat,cind respecti un paragraf din biblie in care se spune "sa dai mincare celui flamind,sa imbraci pe cel dezbracat,sa-l adapostesti pe cel fara adapost"cam asa suna acel paragraf..
de obicei in situatiile limite,cum ar fii cutremurele,inundatiile,incendiile,razboaiele,poti vedea fata adevarata a oamenilor si a celor care fac fapte bune neconditionat,adica uita de ei si-i ajuta pe cei din jurul lor...
am in fata ochilor o intimplare din 1970la inundatii cind Tirnava a iesit din matca si a acoperit jumate din Sighisoara,Apa era de 3m,vuia si lua totul din calea ei...atuncea un tinar,a reusit sa salveze de la inec mai multe persoane,doar plutind pe un bustean,neluind in seama ca si el ar putea sa se inece....Da,acest tinar s-a inecat intr-o viltoare ,dar a reusit sa-si salveze parintele si un vecin...Tot de atunci am in memorie,oamenii zgribuliti de frig care au fost dusi pe un platou unde locuiau mai multi pocaiti si tigani(Dealul Garii)..Pocaitii au spus oamenilor zbribuliti sa se pocaiasca ca doar asa ii primesc in casele lor,iar tiganii pe care-i hulim atita i-a bagat in casa,le-a dat haine uscate si ce-au avut de mincare..Apele s-au retras doar dupa o saptamina...
Tot ca o fapta buna,am vazut o data pe cineva la alimentara care a ajutat pe o femeie sa cumpere mincare..nu ca nu ar fii avut femeia aceea bani,dar nu a avut destui sa-si cumpere acel lucru..Oamenii care fac fapte bune sunt oamenii care au in singe acel sentiment...cu el te nasti.nu-l dobindesti...de multe ori uni dintre noi ajuta doar daca primesc in schimb ceva...nu,acel fel de-a ajuta nu se numeste fapta buna....
Apropo,mi-a trebuit ceva timp ca sa decodific acel paragraf din biblie in care spunea sa imbraci pe cel fara de haine,sa-i dai mincare celui flamind si sa primesti in casa pe cel fara de adapost...acest paragraf nu se refera doar la lucruri materiale ci si la cele spirituale..cum ar fii da dai din cunoasterea ta si celor care nu cunosc,hrana este cartile sau indrumarea catre o anumita lectura,iar adapostul este sa-l respecti si sa-l accepti si pe cel care nu-ti impartaseste opinia despre religia ta....inca o data imi cer iertare ca am intervenit in aceste discutii,imi cer iertare daca cumva am deranjat pe cineva cu explicatiile mele..
cu stima S A R A
chanty
Postat pe 7 August 2010 10:12
http://bit.ly/cSu4aU


dati si voi un vot,va rooog,dureaza cateva secunde!
dancris
Postat pe 7 August 2010 10:13
Faptele bune daca le faci ca sa te stie lumea le spui, daca le faci pentru sufletul tau nu trebuie sa le spui ca le vede CEL DE SUS, Dumnezeu.Ajuta daca poti, fara sa gandesti la ceva pentru tine!
elisabeta333
Postat pe 7 August 2010 10:28
intr-adevar d-na sara sunteti o femeie foarte inteleapta, si.... raspunsul dumneavoastra este intocmai. aveti dreptate. dar putini mai sunt care stiu adevaratul sens al cuvintelor din biblie.... va doresc o zi linistita.
mfloricica
Postat pe 7 August 2010 10:58
Parerea mea este ca atunci cand ajuti un om nu trebuie sa astepti si tu la randul tau de la el ... Inseamna ca nu il ajuti din tot sufletul.:(
Geylanik_1125
Postat pe 7 August 2010 12:14
Ciao fetele,eu fapte bune am tot facut
pana am descoperit ca m-au luat toti de FRAIERAAAAA.
Asa ca am lasat-o moarta,tratez cu "nu aud,nu vad".
tamelly
Postat pe 7 August 2010 12:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Relatie de 4 ani... 58 De la: joanna22 27 Mai 2011 19:33
Utopia - un deziderat? 139 De la: vuvuzela 26 Iulie 2010 03:48
Caldura mare- mon cher 34 De la: garbo265966 10 Iulie 2012 17:45
Motive pentru care m-asi insura in 2010 ! 176 De la: preciouss 3 Ianuarie 2010 15:53
LA MULTI ANI PETRA, PAULA, PETRU , PAUL SI DERIVATE!!! 2 De la: paulaprecup 29 Iunie 2009 16:24
Setari Cookie-uri