Amniocenteza

In urma unui triplu test pe care eu l-am cerut, a inceput cosmarul! Vestea ca fetita mea inca nenascuta, ar putea avea sindromul Down, m-a lovit in moalele capului....am simtit cum totul in jurul meu se naruie, si nimic nu mai are sens! Am realizat in acele clipe cat de mult mi-o doresc...cat de mult am ajuns s-o iubesc..."de urgenta la bucuresti, la dr.Albu pt amniocenteza, daca rezultatele nu sunt bune....trebuie sa iti provoc un avort"....imi rasuna si acum cuvintele medicului meu ginecolog in urechi.Am plans si m-am rugat la toti sfintii timp de o saptamana pana am reusit sa ajung la punctia care ma terifia.Ceea ce nu stiam insa, era ca...raspunsul acesteia ma va seca de puteri....L-am primit dupa inca o saptamana, dar...multumesc Lui Dumnezeu a fost unul bun...este sanatoasa! In aceste 2 saptamani am oscilat intre Rai si Iad...rugile mi-au fost ascultate!
Dupa aceasta experienta care mi-a marcat oarecum existenta...as avea un sfat pt mamicile insarcinate, sau pt cele care doresc sa se infaptuiasca o minune in pantecele lor: nu faceti triplu test, emit f multe erori...si viata unui bebe sanatos, ar putea fi curmata in urma acestor teste de 2 bani!
Succes si multa sanatate...
Morena29
Postat pe 6 Iulie 2010 19:15
De la: Morena29, la data 2010-07-06 19:15:31In urma unui triplu test pe care eu l-am cerut, a inceput cosmarul! Vestea ca fetita mea inca nenascuta, ar putea avea sindromul Down, m-a lovit in moalele capului....am simtit cum totul in jurul meu se naruie, si nimic nu mai are sens! Am realizat in acele clipe cat de mult mi-o doresc...cat de mult am ajuns s-o iubesc..."de urgenta la bucuresti, la dr.Albu pt amniocenteza, daca rezultatele nu sunt bune....trebuie sa iti provoc un avort"....imi rasuna si acum cuvintele medicului meu ginecolog in urechi.Am plans si m-am rugat la toti sfintii timp de o saptamana pana am reusit sa ajung la punctia care ma terifia.Ceea ce nu stiam insa, era ca...raspunsul acesteia ma va seca de puteri....L-am primit dupa inca o saptamana, dar...multumesc Lui Dumnezeu a fost unul bun...este sanatoasa! In aceste 2 saptamani am oscilat intre Rai si Iad...rugile mi-au fost ascultate!
Dupa aceasta experienta care mi-a marcat oarecum existenta...as avea un sfat pt mamicile insarcinate, sau pt cele care doresc sa se infaptuiasca o minune in pantecele lor: nu faceti triplu test, emit f multe erori...si viata unui bebe sanatos, ar putea fi curmata in urma acestor teste de 2 bani!
Succes si multa sanatate...
mamichy
Postat pe 9 Iulie 2010 16:25
eu una nu-s de acord cu sfatul tau: indiferent daca mai da si unele erori, mai bine mori de frica o saptamana decat sa sufere el o viata!
anyway, sa fiti sanatosi!
moniq_
Postat pe 9 Iulie 2010 16:33
De la: mamichy, la data 2010-07-09 16:25:15
De la: Morena29, la data 2010-07-06 19:15:31In urma unui triplu test pe care eu l-am cerut, a inceput cosmarul! Vestea ca fetita mea inca nenascuta, ar putea avea sindromul Down, m-a lovit in moalele capului....am simtit cum totul in jurul meu se naruie, si nimic nu mai are sens! Am realizat in acele clipe cat de mult mi-o doresc...cat de mult am ajuns s-o iubesc..."de urgenta la bucuresti, la dr.Albu pt amniocenteza, daca rezultatele nu sunt bune....trebuie sa iti provoc un avort"....imi rasuna si acum cuvintele medicului meu ginecolog in urechi.Am plans si m-am rugat la toti sfintii timp de o saptamana pana am reusit sa ajung la punctia care ma terifia.Ceea ce nu stiam insa, era ca...raspunsul acesteia ma va seca de puteri....L-am primit dupa inca o saptamana, dar...multumesc Lui Dumnezeu a fost unul bun...este sanatoasa! In aceste 2 saptamani am oscilat intre Rai si Iad...rugile mi-au fost ascultate!
Dupa aceasta experienta care mi-a marcat oarecum existenta...as avea un sfat pt mamicile insarcinate, sau pt cele care doresc sa se infaptuiasca o minune in pantecele lor: nu faceti triplu test, emit f multe erori...si viata unui bebe sanatos, ar putea fi curmata in urma acestor teste de 2 bani!
Succes si multa sanatate...


Scuze,sunt noua si m-am grabit!
Draga Morena29 ai dreptate cu acest triplu test, dar nu toate sunt gresite .Eu am patit acelasi lucru ca tine :la triplu test risc de sindrom Down >1:50.Domnul doctor la care am fost pt amniocenteza mi-a zis ca sigur este eroare ,dar pt siguranta sa facem amnio,asa ca azi mi-am facut punctia si astept rezultatul.Incerc sa nu ma gandesc la nimic rau,cu toate ca este greu.Doar cele care au trecut prin asa ceva inteleg ce este in sufletul unei viitoare mamici atunci cand i se spune ca e posibil sa-i fie bolnav bebelul.
Acum cu Dzeu inainte.
mamichy
Postat pe 9 Iulie 2010 16:41
multa sanatate si voua!
moniq_
Postat pe 9 Iulie 2010 16:52
multa sanatatevoua si la bebelusi vostrii!

dancris
Postat pe 9 Iulie 2010 16:56
Morena, doctorul nu TREBUIE sa provoace nici un avort - TU alegi, indiferent de rezultatul analizelor. Uneori viata e ciudata... iti asumi riscuri imense ca in final sa nasti un bebe sanatos: copilul meu este absolut ok desi toate analizele si repetarea analizelor din timpul sarcinii au fost dezastruoase. Deci n-am stiut pina am nascut... ce va urma.
Nu mi-a sustinut nimeni opinia: nici familia, nici prietenii, si cred ca nici daca ii intrebam pe unii necunoscuti, de pe strada, n-ar fi acceptat ca pot sa vreau copilul ASTA si nu altul indiferent cum va fi.
Asa cum spuneam, viata poate fi ciudata, uneori.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 01:37
buna ziua fetelor
garbo110339
Postat pe 11 Iulie 2010 11:43
eu zic ca analiza amiocenteza este foarte buna sa o faci va spun pt ca am o poveste destul de trista,am facut triplu t mi-a iesit prost apoi amiocenteza sindrom d.. va spun cu lacrimi an ochi .prin ce am trecut avort provocat 5luni asa a vrut DUMNEZEU
garbo110339
Postat pe 11 Iulie 2010 11:48
Buna ziua la toata lumea. si eu sunt insarcinata cu gemeni si am 39 ani. am fost ieri la doctor si mi-a facut testul pt sindromul Down. nu stiu cum se face in romania pt ca nu am mai trecut prin asta.Acum locuiesc in Cipru.
Aici se masoara nasul, creierul, se face testul de sange si se pun toate rezultatele in calculator. inclusiv varsta. mie mi-au iesti sanse de 1:654 ca ar putea avea sindromul Down ceea ce e o sansa destul de mica. Am inteles ca daca e sub 300 atunci e mai rau, plus ca el are niste standarde cand masoara nasul si circumvolutiunile creierului. mie mi-a iesit bine. tot el spune ca la amniocenteza riscul de a pierde sarcina este de 10:100 ceea ce e f mare. asadar nu mi=a recomandat sa fac amniocenteza. acum nu stiu ce test este acest triplu test de care spuneti voi dar cel pe care l-am facut eu e foarte bun.
parerea mea e ca doctorii recomanda acea amniocenteza fara sa se gandeasca la riscuri de a pierde sarcina si pt ca pot castiga un ban in plus.
Cantariti bine inainte sa faceti teste suplimentare care pot afecta viata bebelusului si nu va luati dupa toti doctorii care spun tampenii fara sa se gandeasca ca se joaca cu sentimentele unui viitoare mame care e foarte emotionata oricum de tot ce se intimpla.
Aveti mare grija la ce doctor mergeti si mai cereti o parere inainte sa faceti acea amniocenteza, care dupa parerea mea, e foarte riscanta. oricum testul va verifica niste numere care intotdeuna vor arata ca exista o sansa, e vorba de matematica, nu? important e ca aceste valori sa fie cat mai mari. Iar chestia cu varsta mi-i se pare un mit.
Va doresc la toate nastere usoara si copii sanatosi si frumosi.
redfire
Postat pe 11 Iulie 2010 14:02
De la: garbo110339, la data 2010-07-11 11:48:47eu zic ca analiza amiocenteza este foarte buna sa o faci va spun pt ca am o poveste destul de trista,am facut triplu t mi-a iesit prost apoi amiocenteza sindrom d.. va spun cu lacrimi an ochi .prin ce am trecut avort provocat 5luni asa a vrut DUMNEZEU


nu te minti ca a vrut nici un dumnezeu: tu erai mama: tu ai vrut.
quasaria
Postat pe 11 Iulie 2010 14:14
imi pare rau ca gandesti asa eu nu ma mint dar il chinui chinui toata viata si te chinui si pe tine cand vazi ca nu este normal ,ca toti ceilalti copii,oare ce ai fi facut il locul meu sa primesti vestea ca copilul are sindrom d.. si cheag la cap ,si alte malformatii ,nu a-ti trecut prin asa ceva de aceea ganditi altfel imi pare rau.
garbo110339
Postat pe 11 Iulie 2010 22:53
De la: moniq_, la data 2010-07-09 16:33:58eu una nu-s de acord cu sfatul tau: indiferent daca mai da si unele erori, mai bine mori de frica o saptamana decat sa sufere el o viata!
anyway, sa fiti sanatosi!


Nu m-ai inteles tu, sau nu m-am explicat eu cum trebuie: ma refeream ca acest "minunat" triplu test este o mare pacaleala, si recomand tuturor viitoarelor mamici sa recurga la amniocenteza.Pana in prezent se pare ca este cea mai sigura! Deci....sunt absolut de acord cu tine: decat o viata de chin din care nu va intelege mare lucru, mai bine...putina suferinta!
Morena29
Postat pe 12 Iulie 2010 12:32
De la: quasaria, la data 2010-07-11 01:37:49Morena, doctorul nu TREBUIE sa provoace nici un avort - TU alegi, indiferent de rezultatul analizelor. Uneori viata e ciudata... iti asumi riscuri imense ca in final sa nasti un bebe sanatos: copilul meu este absolut ok desi toate analizele si repetarea analizelor din timpul sarcinii au fost dezastruoase. Deci n-am stiut pina am nascut... ce va urma.
Nu mi-a sustinut nimeni opinia: nici familia, nici prietenii, si cred ca nici daca ii intrebam pe unii necunoscuti, de pe strada, n-ar fi acceptat ca pot sa vreau copilul ASTA si nu altul indiferent cum va fi.
Asa cum spuneam, viata poate fi ciudata, uneori.


Doctorita mea cunostea dinainte dorinta mea si a sotului meu, aceea de a da nastere unui copil sanatos , nu a hotarat ea pt mine!!! Daca tu esti una dintre acele femei care prefera sa-si asume riscuri in privinta sanatatii unui viitor copil, atunci...ce pot sa spun? Eu personal nu-ti impartasesc opinia, nu doresc sa-mi condamn fetita la asa ceva, ma rog la bunul Dumnezeu sa mi-o tina sanatoasa in continuare....fericirea ei inseamna si fericirea mea!
Morena29
Postat pe 12 Iulie 2010 12:37

io cred ca nu mai vreau copii
zambila
Postat pe 12 Iulie 2010 12:38
De la: mamichy, la data 2010-07-09 16:41:36
De la: mamichy, la data 2010-07-09 16:25:15
De la: Morena29, la data 2010-07-06 19:15:31In urma unui triplu test pe care eu l-am cerut, a inceput cosmarul! Vestea ca fetita mea inca nenascuta, ar putea avea sindromul Down, m-a lovit in moalele capului....am simtit cum totul in jurul meu se naruie, si nimic nu mai are sens! Am realizat in acele clipe cat de mult mi-o doresc...cat de mult am ajuns s-o iubesc..."de urgenta la bucuresti, la dr.Albu pt amniocenteza, daca rezultatele nu sunt bune....trebuie sa iti provoc un avort"....imi rasuna si acum cuvintele medicului meu ginecolog in urechi.Am plans si m-am rugat la toti sfintii timp de o saptamana pana am reusit sa ajung la punctia care ma terifia.Ceea ce nu stiam insa, era ca...raspunsul acesteia ma va seca de puteri....L-am primit dupa inca o saptamana, dar...multumesc Lui Dumnezeu a fost unul bun...este sanatoasa! In aceste 2 saptamani am oscilat intre Rai si Iad...rugile mi-au fost ascultate!
Dupa aceasta experienta care mi-a marcat oarecum existenta...as avea un sfat pt mamicile insarcinate, sau pt cele care doresc sa se infaptuiasca o minune in pantecele lor: nu faceti triplu test, emit f multe erori...si viata unui bebe sanatos, ar putea fi curmata in urma acestor teste de 2 bani!
Succes si multa sanatate...


Scuze,sunt noua si m-am grabit!
Draga Morena29 ai dreptate cu acest triplu test, dar nu toate sunt gresite .Eu am patit acelasi lucru ca tine :la triplu test risc de sindrom Down >1:50.Domnul doctor la care am fost pt amniocenteza mi-a zis ca sigur este eroare ,dar pt siguranta sa facem amnio,asa ca azi mi-am facut punctia si astept rezultatul.Incerc sa nu ma gandesc la nimic rau,cu toate ca este greu.Doar cele care au trecut prin asa ceva inteleg ce este in sufletul unei viitoare mamici atunci cand i se spune ca e posibil sa-i fie bolnav bebelul.
Acum cu Dzeu inainte.



Din cauza acestui cosmar prin care am trecut, m-am documentat si interesat in amanunt despre acest triplu test, si iata ce am aflat: desi rezultatul este bun, poate fi adevarat numai in proportie de 59%, restul de 41% poate fi gresit! Deci...? Cata siguranta si liniste confera el unei mame care doreste ca bebelul ei sa fie sanatos? putina..f putina...In plus scrie si undeva la sfaristul lui ca acele date/rezultate sunt valabile in proportie de 80%, da-mi voie sa nu dau nici macar 2 bani pe mizeria asta!
In privinta raspunsului pe care-l astepti de la amniocenteza, te-as ruga sa ma tii la curent...pt ca eu am conviongerea ca totul va sta f bine si in privinta copilasului tau, insa mi-ar placea sa fiu alaturi de tine....cum spuneai si tu, numai cine trece prin aceste lucruri le poate intelege mai bine.
Morena29
Postat pe 12 Iulie 2010 12:44
De la: zambila, la data 2010-07-12 12:38:08
io cred ca nu mai vreau copii


Asa ar gandi toate femeile dupa citirea unor adevarate drame prin care trecem unele dintre noi, insa...am siguranta ca intotdeauna gasim putere si resurse acolo undeva in noi, pt a depasi toate problemele ce ni se interpun in cale.Copilul meu...este o minune de la Dumnezeu, si crede-ma ca merita orice sarcificiu...
Morena29
Postat pe 12 Iulie 2010 12:47
hmmm, poate nu toate suntem la fel de puternice!
recunosc, inca nu m-am gandit serios sa fac un copil, tocami pt ca-i o responsabilitate prea mare, iar mie nu prea imi place sa ma iau in serios!
ah, si pt ca-s paranoia de felul meu si ma gandesc din start la ce-i mai rau...deci, nu!
zambila
Postat pe 12 Iulie 2010 12:49
De la: zambila, la data 2010-07-12 12:49:10hmmm, poate nu toate suntem la fel de puternice!
recunosc, inca nu m-am gandit serios sa fac un copil, tocami pt ca-i o responsabilitate prea mare, iar mie nu prea imi place sa ma iau in serios!
ah, si pt ca-s paranoia de felul meu si ma gandesc din start la ce-i mai rau...deci, nu!



Inainte sa-l cunosc pe sotul meu , adica in urma cu vreo 5 ani, imi tot spuneam mie si celor din jur ca eu nu ma voi casatori niciodata si voi alege sa traiesc in concubinaj.Eram atat de convinsa de chestiunea aceasta incat atunci cand cineva indraznea sa ma contrazica, vedeam in acea persoana un real dusman.L-am intalnit pe el, si incet...m-a adus acolo unde a vrut:adica in fata altarului, cu nedorita rochie de mireasa si toata nebunia pe care o respinsesem pana atunci! Inainte de legalizarea relatiei noastre, i-am marturisit ca eu nu-mi doresc copii, si ca nu voi avea niciodata, imi propusesem sa fiu corecta si sa stie de la inceput cum stau treburile Dupa exact 4 ani de la casatorie..am simtit cum in inima mea incoleteste un gand:oare cum as fi ca mama? oare cum ar fi sa am si eu copilul meu? Si iata-ma acum...insarcinata in 6 luni, si mai fericita ca niciodata..
Concluziile trage-le tu....
Morena29
Postat pe 12 Iulie 2010 12:58
mai, sa fie cu noroc si multa sanatate, tie si copilului!!!
zambila
Postat pe 12 Iulie 2010 13:10
esti sigura ca dai un sfat corect? Daca rezultatul ar fi fost altul?
Ai vazut vreun downian pana acum. Stii ceva despre cum se manifesta?
Ai idee ca speranta lor de viata este de 10-14 ani? Cat de usor ti-ar fi sa te desparti de copilul tau langa care ai fost mereu pentru ca in toti acesti ani a avut nevoi speciale. Sa-l vezi ca sufera si apoi moare? Cu ce drept sfatuiesti mamicile sa nu faca testul asta? Pana una alta bucura-te de copilul tau care va fi sanatos si sa fie asa meru. Si sa aiba si noroc!
arina_tabirca
Postat pe 12 Iulie 2010 15:40
da numai ca amniocenteza are un risc destul de mare.
arina_tabirca
Postat pe 12 Iulie 2010 15:42
De la: arina_tabirca, la data 2010-07-12 15:40:10esti sigura ca dai un sfat corect? Daca rezultatul ar fi fost altul?
Ai vazut vreun downian pana acum. Stii ceva despre cum se manifesta?
Ai idee ca speranta lor de viata este de 10-14 ani? Cat de usor ti-ar fi sa te desparti de copilul tau langa care ai fost mereu pentru ca in toti acesti ani a avut nevoi speciale. Sa-l vezi ca sufera si apoi moare? Cu ce drept sfatuiesti mamicile sa nu faca testul asta? Pana una alta bucura-te de copilul tau care va fi sanatos si sa fie asa meru. Si sa aiba si noroc!



Ori eu nu reusesc sa ma fac bine inteleasa, ori tu nu citesti tot din ceea ce scriu eu
Eu blamez si nesocotesc triplul test, stimata doamna, pt ca emite extrem de multe erori...incurajand in acelasi timp amniocenteza, fiind cea mai sigura cale de a afla cum sta cu sanatatea "minunea" ce creste in pantecul unei femei!!! Nu stiu ce ai inteles tu...dar in mod sigur ai tras concluzii gresite!
Evident ca exista un mic risc in privinta acestei analize, acela de a se produce un avort, insa...decat sa imi pierd mintile crezand ca bebelul meu are probleme de sanatate, prefer aceasta analiza care ma linisteste pana la sfarsitul sarcinii, atat pe mine cat si pe fetita mea inca nenascuta.
Eu vb in cunostinta de cauza, pt ca tocmai ce am trecut prin acest cosmar, care s-a sfarsit cu bine si datorita domnului doctor Albu care a executat aceasta punctie, asa ca...nu ma mai certati inainte sa va documentati.
Daca dati o cautare simpla pe net, veti descoperi o multime de pareri, culmea in majoritate coincid, in ceea ce priveste acest triplu test de 2 bani!
In ceea ce priveste diacnosticul pe care-l mi-l pusese acest blestemat test, cum ca bebelusul meu ar avea sindromul Down, imagineaza-ti ca in acea disperare am citit tot ce era de citit despre asta, pt a putea lua decizia corecta! Imi doresc, ne dorim....enorm acest copil..nu as fi renuntat la el asa in 2 timpi si 3 miscari, tocmai de aceea am preferat sa fac amniocenteza....
Sper ca de aceasta data sa ma fi facut cat se poate de inteleasa, mai clar de atat...imi cer scuze, nu ma pot exprima!
Toate cele bune...
Morena29
Postat pe 13 Iulie 2010 17:18
De la: Morena29, la data 2010-07-13 17:18:39
De la: arina_tabirca, la data 2010-07-12 15:40:10esti sigura ca dai un sfat corect? Daca rezultatul ar fi fost altul?
Ai vazut vreun downian pana acum. Stii ceva despre cum se manifesta?
Ai idee ca speranta lor de viata este de 10-14 ani? Cat de usor ti-ar fi sa te desparti de copilul tau langa care ai fost mereu pentru ca in toti acesti ani a avut nevoi speciale. Sa-l vezi ca sufera si apoi moare? Cu ce drept sfatuiesti mamicile sa nu faca testul asta? Pana una alta bucura-te de copilul tau care va fi sanatos si sa fie asa meru. Si sa aiba si noroc!



Ori eu nu reusesc sa ma fac bine inteleasa, ori tu nu citesti tot din ceea ce scriu eu
Eu blamez si nesocotesc triplul test, stimata doamna, pt ca emite extrem de multe erori...incurajand in acelasi timp amniocenteza, fiind cea mai sigura cale de a afla cum sta cu sanatatea "minunea" ce creste in pantecul unei femei!!! Nu stiu ce ai inteles tu...dar in mod sigur ai tras concluzii gresite!
Evident ca exista un mic risc in privinta acestei analize, acela de a se produce un avort, insa...decat sa imi pierd mintile crezand ca bebelul meu are probleme de sanatate, prefer aceasta analiza care ma linisteste pana la sfarsitul sarcinii, atat pe mine cat si pe fetita mea inca nenascuta.
Eu vb in cunostinta de cauza, pt ca tocmai ce am trecut prin acest cosmar, care s-a sfarsit cu bine si datorita domnului doctor Albu care a executat aceasta punctie, asa ca...nu ma mai certati inainte sa va documentati.
Daca dati o cautare simpla pe net, veti descoperi o multime de pareri, culmea in majoritate coincid, in ceea ce priveste acest triplu test de 2 bani!
In ceea ce priveste diacnosticul pe care-l mi-l pusese acest blestemat test, cum ca bebelusul meu ar avea sindromul Down, imagineaza-ti ca in acea disperare am citit tot ce era de citit despre asta, pt a putea lua decizia corecta! Imi doresc, ne dorim....enorm acest copil..nu as fi renuntat la el asa in 2 timpi si 3 miscari, tocmai de aceea am preferat sa fac amniocenteza....
Sper ca de aceasta data sa ma fi facut cat se poate de inteleasa, mai clar de atat...imi cer scuze, nu ma pot exprima!
Toate cele bune...

sti ce nu inteleg eu?ca sa faci amniocenteza asta care spune sau nu daca bebelul e sanatos..nu trebuie sa faci triplul test?si daca nu faci nici una nici alta cum poti sa stai linistita in privinta bebelusului?exista si alte teste sau cum sta treaba,ca eu sincer nu stiu
small_lady
Postat pe 13 Iulie 2010 18:01
Poti face direct amniocenteza, fara sa-ti complici existenta cu triplul test, care indiferent de rezultat, nu este bun de nimic! Pt a te convinge...cauta pe net!
Apoi....in privinta acestor sindromuri Down, Edwards ...etc...doar amniocenteza poate spune cu cea mai mare exactitate cat de sanatos este bebelul. Insa...mai exista si morfologia fetala, care iti poate da unele indicii in cazul in care fatul ar avea ceva, insa..ma repet: nu la fel de sigur ca amniocenteza!
Sper ca am reusit sa te lamuresc...
Morena29
Postat pe 13 Iulie 2010 18:11
De la: Morena29, la data 2010-07-13 18:11:15Poti face direct amniocenteza, fara sa-ti complici existenta cu triplul test, care indiferent de rezultat, nu este bun de nimic! Pt a te convinge...cauta pe net!
Apoi....in privinta acestor sindromuri Down, Edwards ...etc...doar amniocenteza poate spune cu cea mai mare exactitate cat de sanatos este bebelul. Insa...mai exista si morfologia fetala, care iti poate da unele indicii in cazul in care fatul ar avea ceva, insa..ma repet: nu la fel de sigur ca amniocenteza!
Sper ca am reusit sa te lamuresc...

Am inteles,nefacand triplul test ci direct amniocentoza te scutesti de niste griji pana la rezultat si cum atunci cand vine vb de sanatatea bebelului tau minutele par zile...imi imaginez prin ce ai trecut....numai bine si iti multumesc de explicatie
small_lady
Postat pe 13 Iulie 2010 18:15
De la: Morena29, la data 2010-07-12 12:58:58... Si iata-ma acum...insarcinata in 6 luni, si mai fericita ca niciodata..
Concluziile trage-le tu....


nastere usoara !

oricum problema cu sindr Down se pune de obicei doar mamelor care au peste 30 - 35 ani
Carcass_
Postat pe 13 Iulie 2010 18:21
Ai inteles perfect! Ma temeam ca am eu o problema si nu reusesc sa ma fac explicita
Asa este, nemaifacand triplul test care are o probabilitate f mare sa fie eronat (ca si in cazul meu)...te scutesti de emotii inutile, lacrimi , nopti nedormite si niste bani cheltuiti fara rost!
Recunosc cinstit ca daca aveam cunostinte despre acest test dinainte, eu nu-l mai faceam in mod sigur!
Recurgeam la morfologia fetala...si doar daca era cazul mergeam mai departe la amniocenteza.
Toate cele bune si un bebel sanatos atunci cand ti-l vei dori!
Morena29
Postat pe 13 Iulie 2010 18:31
De la: Carcass_, la data 2010-07-13 18:21:08
De la: Morena29, la data 2010-07-12 12:58:58... Si iata-ma acum...insarcinata in 6 luni, si mai fericita ca niciodata..
Concluziile trage-le tu....


nastere usoara !

oricum problema cu sindr Down se pune de obicei doar mamelor care au peste 30 - 35 ani


Multumesc frumos de urare!
.....incorecta precizarea ta in ceea ce priveste varsta mamelor! Exista posibilitatea ca bebelul sa aiba aceasta necrutatoare boala....si atunci cand mama are mai putin de 30 de ani!
Si as mai face o precizare pt doamna de mai sus, copiii care sufera de acest sindrom pot trai pana la 50 de ani!
Nu trebuie sa fiu crezuta pe cuvant eu, aceste informatii le gasiti f usor pe net!
..seara buna!
Morena29
Postat pe 13 Iulie 2010 18:35
De la: Morena29, la data 2010-07-13 18:31:42Ai inteles perfect! Ma temeam ca am eu o problema si nu reusesc sa ma fac explicita
Asa este, nemaifacand triplul test care are o probabilitate f mare sa fie eronat (ca si in cazul meu)...te scutesti de emotii inutile, lacrimi , nopti nedormite si niste bani cheltuiti fara rost!
Recunosc cinstit ca daca aveam cunostinte despre acest test dinainte, eu nu-l mai faceam in mod sigur!
Recurgeam la morfologia fetala...si doar daca era cazul mergeam mai departe la amniocenteza.
Toate cele bune si un bebel sanatos atunci cand ti-l vei dori!

Multumesc,deabea astept sa am si eu un bebel,desi acum sunt prea tanara..si sa ma ajute Dumnezeu sa fie sanatos si al meu si al tuturor parintilor
small_lady
Postat pe 13 Iulie 2010 18:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mama toxica!? 9 De la: garbo_1663 23 Martie 2014 20:08
Parinti care profita de propriul fiu + eu vinovata de tot 63 De la: LakeofTears 17 Iulie 2013 22:33
Secretul casniciei perfecte 532 De la: sophia 2 Iunie 2010 14:12
Ce sanse credeti ca are relatia mea? 34 De la: fleurdelis 24 Mai 2010 20:26
stiti cum se fac carnatii la fabrica din porcul intreg? 2 De la: daniilia 15 Septembrie 2014 19:51
Setari Cookie-uri