AIORELATIECUDUMNEZEU?

"ai o relatie cu Dumnezeu?"-------intrebarea asa pusa ,este o blasfemie. Doamne ,iarta-ne gandirea noastra!!!
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 19:36
De la: Thor_again, la data 2010-08-25 19:35:34In al doilea rand: nici una din acele "profetii" nu au fost "implinite". Sau, la fel de bine, "au fost implinite". O data, de doua ori, de trei ori... de mii si mii de ori in decursul istoriei...
Problema este ca de fiecare data cand se "intampla" ceva, avem tendinta sa fugim repede la apocalipsa sau la nostradamus si sa spunem :"iata, s-a prezis!".
Pe naiba!
Apocalipsa provine de fapt din texte initiatice extrem de vechi, la care, intr-un fel sau altul, Ioan din Patmos a avut acces. Cand spun "extrem de vechi" ma refer la faptul ca sunt mai vechi decat insasi piramidele din Egipt sau templele din Angkor Wat. Texte care apartin altei umanitati, umanitatea -probabil- chiar a lui "adam", ori poate umanitatea lui "enoh" (cel care s-a "stramutat in cer", fapt ce pe mine ma duce cu gandul la o civilizatie mai avansata decat suntem noi in ziua de azi... dar asta este, iar, o alta discutie).



buna ziua stimate domn!imi place sa te citesc ,atunci cand scri cu seriozitate.sincer ,credeam ca nu te intereseaza asemenea subiecte.multumesc ca mai citesc si eu lucruri interesante.
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 19:42
In al treilea rand: toate simbolurile din Apocalipsa - si ma refer aici la apocalipsa FARA "siropelele" incluse ulterior, chiar de acel numit Ioan din Patmos, dar si de nemernicii de preoti care nu doreau altceva decat supunerea prostimii prin frica de un Dumnezeu razbunator- se refera la o istorie. Descrie cu lux de amanunte, pentru cine stie sa "citeasca", patru cataclisme din istoria sistemului solar, cataclisme cauzate de dezintegrarea unei planete din care, in ziua de azi, a mai ramas doar o centura de asteroizi intre Pamant si Marte. Ghici cum se numea planeta aia? Iti mai spun ca din negurile isoriei, numele ei a ajuns la greci, pe cale orala... ei ii spuneau Phaeton. Interesant ar fi sa ghicesti numele latin al acelei planete... este foarte uzitat.
De pe urma acestor cataclisme Terra a avut cel mai mult de suferit, din cauza pozitiei sale in raport cu fragmentele care s-au prabusit succesiv pe ea.

Eh... sunt multe de spus si multe de neinteles, mai ales pentru acest mediu de propagare... Iti spun ca numele latin al planetei in cauza era... lucifer, care inseamna stralucitor, arzator...
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 19:42


vuvuzelo, crezi D-zeu se supara ca gandim ? e ca si cum l-ai banui de prostie ..
bluelight
Postat pe 25 August 2010 19:44
Vuvu,
In primul rand intrebarea pusa de Ica, mie nu mi se pare deloc o blasfemie. In al doilea rand, multi ar considera a fi o blasfemie chiar si modul meu de gandire, de interpretare si de raportare la Divinitate. Mai ales nemernicii astia de preoti "crestini", cat ar mai vrea ei sa refaca o inchizitie micuta, macar pentru cateva minute, cat sa imi aprinda rugul! ...
In al treilea rand -si te rog sa fii foarte atenta aici- cand este vorba de un subiect serios, sau de raspuns la o postare serioasa, vorbesc si eu serios
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 19:58
De la: bluelight, la data 2010-08-25 19:44:19

vuvuzelo, crezi D-zeu se supara ca gandim ? e ca si cum l-ai banui de prostie ..




alta blasfemie faci"sa-l banui pe D-zeu de prostie"!!am impresia ca nu realizezi cat de infatuata esti cand te exprimi astfel.inainte sa scri trebuia sa gandesti.ai vrut sa faci pe desteapta,si ai dat-o in bara.asa se vede cine are mintea odihnita.
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 20:01
Vuvu,
uite, vezi de ce ma mai supar eu pe tine? Ca te grabesti sa tragi concluzii eronate. Bluelight nicidecum nu a spus ca il banuieste pe Dumnezeu de prostie.
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 20:05
blasfemiatorilor!!

ia munciti si nu mai ganditi!!!
eu am vazut de curand astfel de oameni care muncesc si nu gandesc!!!


LILO
Postat pe 25 August 2010 20:05

ma bucur c-ai inteles tot
bluelight
Postat pe 25 August 2010 20:06
De la: Thor_again, la data 2010-08-25 19:58:51Vuvu,
In primul rand intrebarea pusa de Ica, mie nu mi se pare deloc o blasfemie. In al doilea rand, multi ar considera a fi o blasfemie chiar si modul meu de gandire, de interpretare si de raportare la Divinitate. Mai ales nemernicii astia de preoti "crestini", cat ar mai vrea ei sa refaca o inchizitie micuta, macar pentru cateva minute, cat sa imi aprinda rugul! ...
In al treilea rand -si te rog sa fii foarte atenta aici- cand este vorba de un subiect serios, sau de raspuns la o postare serioasa, vorbesc si eu serios




ca vrei sa o aperi ,nu ma deranjeaza.e un gest cavaleresc.dar intrebarea este asemanatoare cu:ai o relatie cu Gheorghe?acum alatura "ai o relatie cu dumnezeu?"te rog explica-mi care e diferenta?numai de personaj.pt ca si Dumnezeu este un personaj biblic.eu una nu mi-as fi permis nici sa ma gandesc la o asemenea intrebare ,referitor la Creatorul Divin al Universului.dar fiecare cu modul lui de gandire.sorry!
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 20:13
De la: Thor_again, la data 2010-08-25 20:05:13Vuvu,
uite, vezi de ce ma mai supar eu pe tine? Ca te grabesti sa tragi concluzii eronate. Bluelight nicidecum nu a spus ca il banuieste pe Dumnezeu de prostie.




iar faci pe cavalerul.
"vuvuzelo, crezi D-zeu se supara ca gandim ? e ca si cum l-ai banui de prostie ."


"e ca si cum l-ai banui de prostie"

asemenea expresii nu se folosesc cand vorbesti despre Dumnezeu.ti-am zis ,fiecare cu modul lui si nivelul lui de gandire.sorry!!
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 20:20
De la: LILO, la data 2010-08-25 20:05:20 blasfemiatorilor!!

ia munciti si nu mai ganditi!!!
eu am vazut de curand astfel de oameni care muncesc si nu gandesc!!!





Lilo vezi sa nu iesi din rand!
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 20:21
multumesc pt sfat!!!
altceva???

io nu inteleg di ce tre sa savuram ideile de vuvy
si daca avem o alta pozitie
"incasam" tepuse???

vuvy esti ariciut???
LILO
Postat pe 25 August 2010 20:30
vuvuziciule D-zeu e mult mai mult decat poti tu pricepe .
cand scapi de mentalitatea de arendas mai povestim dar sincer , nu cred ca in viata asta ai vreo sansa .
bluelight
Postat pe 25 August 2010 20:31
mie mi dor de toa'rshu Nea Nelu...
preci
Postat pe 25 August 2010 20:33
dar ca dumnezeu este chiar aci ...in noi!!
si asta este blasfemie?
ce am fi fara scanteia divina din noi?
NIMIC vase goale,desarte
LILO
Postat pe 25 August 2010 20:33

preci....
LILO
Postat pe 25 August 2010 20:34
preci, ai grija ce-ti doresti, ca si asa o ducem greu di tat in tara asta!

vuvu,
de unde si pana unde ai tu impresia ca "fac pe cavalerul"? e prima data cand sunt insultat in asemenea hal!
acum, fara misto... ai dat sensuri nebanuite expresiei "a avea o relatie cu Dumnezeu" prin alaturarea celeilalte propozitii...
Relatiile pot fi de mai multe feluri, nu neaparat din alea la care ai facut tu referire
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 20:36
hai,bre...ca nu mai dadu p'acilea de 54 de zile...
o fi bolnav?

nici macar de 23 august nu ne facu' oroar....asta,onoarea...
preci
Postat pe 25 August 2010 20:41
A fost la iarba verde, dupe ce a primit defilarea trupetzilor din fabrici si uzine, si a facut o indispozitie de la mici expirati
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 20:43
De la: LILO, la data 2010-08-25 20:30:47multumesc pt sfat!!!
altceva???

io nu inteleg di ce tre sa savuram ideile de vuvy
si daca avem o alta pozitie
"incasam" tepuse???

vuvy esti ariciut???



nu Lilo nu-s ariciul.insa cand vad ca sariti asa toate pe unul,in apararea alteia care scrie bazaconii,despre un subiect,imi aduc aminte de vremurile in care nimeni nu trebuia sa iasa din rand.timpul turmei...de ce trebuie sa aperi tu pe cineva?nu stiai ca fiecare are personalitatea lui?


tu esti haioasa,dar nu ca "avocat".ramai cea haioasa ,ca esti mai dulce asa.
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 21:20
De la: Thor_again, la data 2010-08-25 20:36:17preci, ai grija ce-ti doresti, ca si asa o ducem greu di tat in tara asta!

vuvu,
de unde si pana unde ai tu impresia ca "fac pe cavalerul"? e prima data cand sunt insultat in asemenea hal!
acum, fara misto... ai dat sensuri nebanuite expresiei "a avea o relatie cu Dumnezeu" prin alaturarea celeilalte propozitii...
Relatiile pot fi de mai multe feluri, nu neaparat din alea la care ai facut tu referire




scz pt insulta

exact acolo te-am adus cu discutia.subiectul :"ai o relatie cu dumnezeu",are mai multe interpretari.cand vorbim despre Dumnezeu nu dam nastere la interpretari,prin modul de exprimare.ai participat la examene?desigur.stii ce scriu azi elevii despre Fat Frumos?ca era "un d-ala bine dotat cu sabie,care il omora pe Zmeul de .....".nu generalizam.pacat de noua generatie,dar uneori nici cu vechea nu pot sa ma impac.o inteleg insa ,datorita schimbarilor ,neadaptarilor,dar invatatura nu au uitat-o.si pot lauda timpurile trecute pt invatamantul de atunci.
vuvuzela
Postat pe 25 August 2010 21:39
thorele, tu cu cine te certi taica si argumentezi si cu cine dialoghezi??? ca in afara de lilo, preci si blue, nu mai vad pe nimeni.....si nu am mancat banane in momentul intrarii trenului in tunel....
tutankhamon
Postat pe 25 August 2010 21:45

Tuth,
da o pagina inapoi si vei vedea ca vorbeam cu Ica
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 21:47
Ei, poftim, de pe forumuri crestine
http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=30&t=360
http://www.nistea.com/intrebari-raspunsuri/relatia-dumnezeu-iubirea.htm

Termenul "relatie cu Dumnezeu" este foarte folosit in lumea crestina...
aliceintaraminunilor
Postat pe 25 August 2010 21:49
bananele in momentu intrarii in tunel are efecte secundare?!?
si acuma spui,bre,dupa ce-am halit tot bananu' ala?!

mi-e rau...vad lumina aia alba si stralucitoare de la capatu' tunelului...ma duc spre lumina....
preci
Postat pe 25 August 2010 21:51
Alice ,
daca nici macar mie nu mi se pare nimic deplasat in formularea asta, e clar ca formularea este normala

uoooffff... ca nu m-o botezat mama si pe mine "narcis"!
Thor_again
Postat pe 25 August 2010 21:51
preciiiiii...nu mori fataaaaaa...orbesti.... ...daca intra trenul in tunel....
tutankhamon
Postat pe 25 August 2010 21:55
thorele...adevar grait-ai.....dap....cu draga de icutza......

p.s. sa mai spun ca mi-am dat una ca aia din reclama cu sprayul de tantari de uita ca s-a dat???
tutankhamon
Postat pe 25 August 2010 21:56
Thor,multumescpentrucompletarilefacute!
ica2
Postat pe 31 August 2010 19:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
top! 67 De la: elisabeta_boia 10 Noiembrie 2011 18:33
ijefalva 1 De la: garbo047833 8 Noiembrie 2009 17:20
Ce parere aveti de socri? 4 De la: xenaluptatoareainimoasa 7 Noiembrie 2010 13:18
ATI MAI VAZUT VREO SEFA DE PROMOTIE CARE SA NU FI ABSSOLVIT LA FINAL ANUL? 9 De la: quasaria 5 Aprilie 2010 22:18
va rog sa ma ajutati:( 11 De la: garbo_9056 22 Noiembrie 2012 19:14
Setari Cookie-uri