AIORELATIECUDUMNEZEU?

ica2
Postat pe 20 Iulie 2010 16:28
ica..

am vazut destui necredinciosi cu o viata ok,si poate cred doar in ei...sau in nimeni...
eu cred ca Doamne-Doamne la cat e de bun, are grija de toti copiii Lui.

in fond cine suntem noi?
niste nestiutori,niste haia...
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2010 18:04
Asaeste...Dumnezeuaregrijadefiecarepersoana...PupiciIaso!
ica2
Postat pe 20 Iulie 2010 18:21
fericito....
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2010 18:25
auzi, Ica: eu chiar nu te inteleg!? din nou!
"cum pot crede oamenii ca merg toti in rai???" ce sa inteleg? ca asta te-ar dezavantaja clar si te-ar ofensa! deh, tu , care te-ai straduit si uite, vin astia si se bucura si ei de vesnicie... ca de-o placinta.
mai, tu poate nu iti dai seama, dar e chiar deranjant modul in care definesti "relatia"!
nu am rabdare, dar pe cuvant ca as avea argumente o mie sa iti demontez "citatele", in forma in care tu alegi sa le interpretezi: am sa iti mai repet o data ca, nu prea ai inteles in ce a constat forta de convingere si dragostea lui Isus! parerea mea, bazata pe modul in care alegi sa porti discutia!
moniq_
Postat pe 21 Iulie 2010 22:26
moni..

tu o citesti de azi de ieri pe icutza?
ia-o asa cum e,mai...
iasomia
Postat pe 22 Iulie 2010 09:47
eu zic c-are dreptate si monicu, pana la urma... acilea trebe concizie...

ma uitam la sorela, ce romane fluviu scria ea pan' sa dea de gagicu ala mai tanar... si-apoi vazui ca ultima data scrise numa cateva cuvinte, de se interesa daca s-a deschis baru' ala cu negri... scurt si la obiect...
zambil
Postat pe 22 Iulie 2010 09:55
da,da...
si ce mai punea tamaia pe noi...
a trecut si ea in alta etapa a vietii,mami...
iasomia
Postat pe 22 Iulie 2010 09:59
Suntemmulti...caren-amintelesdragosteaLui,Te-amofensatiarasi,Moni?Ufff...cumleintelegipedos...
ica2
Postat pe 22 Iulie 2010 16:17
Zambil,incepsaitidaudreptate...
ica2
Postat pe 22 Iulie 2010 16:19
Iaso,sastiicanumacunoastepreabine,dragadeMoni...Nudorescsaintruinpolemicacunimeni,asaca...demulteori,tacereaedeaur...Safitiiubitesifericite!
ica2
Postat pe 22 Iulie 2010 16:36
Hai,dacatotvorbimdedragoste...uiteacileauncitat:". De a gri n limbile oamenilor i ale ngerilor, iar dragoste nu am, fcutu-m-am aram suntoare i chimval rsuntor.
2. i de a avea darul proorociei i tainele toate le-a cunoate i orice tiin, i de a avea atta credin nct s mut i munii, iar dragoste nu am, nimic nu sunt.
3. i de a mpri toat avuia mea i de a da trupul meu ca s fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosete.
4. Dragostea ndelung rabd; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiete, nu se laud, nu se trufete.
5. Dragostea nu se poart cu necuviin, nu caut ale sale, nu se aprinde de mnie, nu gndete rul.
6. Nu se bucur de nedreptate, ci se bucur de adevr.
7. Toate le sufer, toate le crede, toate le ndjduiete, toate le rabd.
8. Dragostea nu cade niciodat. Ct despre proorocii - se vor desfiina; darul limbilor va nceta; tiina se va sfri; i acum rmn acestea trei: credina, ndejdea i dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea."DanBitman(sialtii)afostinspiratdeacestcitat...Apropo...vaplaceacestcantec:"Sanuimiieidragosteaniciodata"?Esupeerrbb!pupici!
ica2
Postat pe 22 Iulie 2010 17:03
da,

sa nu-mi iei nicioadata dragostea
fiindca atunci am sa moooooor
de doru' tauuu

aia?e dragutza..

cat despre tacere,da....uneori e f buna,mai ales cand intalnim oameni de la care avem ce sa invatam.
ii citim,si ne clatim ochii....
si tie la fel,vara frumoasa....
iasomia
Postat pe 22 Iulie 2010 17:33
Da,da...despreacestcanteceravorba..."sa nu-mi iei nicioadata dragostea
fiindca atunci am sa moooooor
de doru' tauuu"...Iaso!Situsaaiovarafrumoasa!Candaivacanta?Poateimioferiocaziasa-tidaruiescuncoscufructedesezon...sitrandafiri.cezici?
ica2
Postat pe 22 Iulie 2010 21:32
ica..

da' cantaram nu gluma...f interesant...
iombirica,

in august,mami....in jur de 10...
tinem legatura.
multumesc frumos pt gandu' bun...
iasomia
Postat pe 25 Iulie 2010 08:52
InlunaaugustnusuntinRomania,imiparerau...Da,maitinemlegaturaIaso...Pupici!Ititrimitflori,totvirtual...
ica2
Postat pe 25 Iulie 2010 12:11
De la: iasomia, la data 2010-07-20 18:04:04ica..

am vazut destui necredinciosi cu o viata ok,si poate cred doar in ei...sau in nimeni...
eu cred ca Doamne-Doamne la cat e de bun, are grija de toti copiii Lui.

in fond cine suntem noi?
niste nestiutori,niste haia...
Copiii lui Dumnezeu sunt acei oameni care iubesc pe Dumnezeu si fac voia Lui....Pt ca sa fii copilul lui Dumnezeu,,mai intai trebuie sa lasi voia ta care vine de la sarsaila si sa te lasi in voia lui Dumnezeu...Sa devii unealta lui Dumnezeu...Si Dumnezeu zice...Cine ma iubeste pe mine,,respecta poruncile mele..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Iulie 2010 12:43
Atunci cand omul vrea sa isi faca lui voile ..Si nu vrea sa faca voia lui Dumnezeu....Trupul lui nu are pe Duhul sfant,,,si omul care nu respecta poruncile este doar un lut pacatos usor de manevrat al lui sarsaila....Care foloseste trupul pacatos al omului,,,care nu respecta poruncile si acel om este copiluil lui sarsaila....si care trupul lui este folosit la degradarea lumii...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Iulie 2010 12:47
ica..

numa' bine...

irinuco,

spune mami drept,tu ma iombesti?....
iasomia
Postat pe 26 Iulie 2010 14:30
Iaso,saaiovacantafrumoasa!Tepup!
ica2
Postat pe 26 Iulie 2010 16:53
la fel,fato...

baga mare...
iasomia
Postat pe 26 Iulie 2010 17:58
luptatoareo,nunelasi...bre,iarteapuca...paranoia,sicelinisteerapeaici...
emanuelt25
Postat pe 26 Iulie 2010 18:10
Ica...1corinteni,cap13esteceeaceimiplacefoartemult...Dragostea, este din Dumnezeu!
Esenta daruita noua-n dar.,
Ea transforma caracterul rau,
Sa poata locui in cerul Sau
Ea, este-n sine un belsug de har!

Dragostea e plina de-ndurare,
Avand in sine roduri bune
Pe loc, indata iti da iertare
Se daruieste pentru fiecare!
Este putere si inchinaciune.

Dragostea nu minte, nu inseala
Ea nu se umfla de mandrie...
Pe sine insasi se jertfeste,
Ea ne-ncetat se daruieste,
Este... putere si tarie!

La rau nu se gandeste niciodata
Nu lupta pentru al sau folos!
Cand dragostea-i adevarata,
Devii a cerlui unealta
Si semeni cu Isus Hristos!

In ea nu este lauda de sine
Ci se jertfeste cu folos
Ea face vesnic numai bine
Ajuta oricand pe orsicine
Ea nu vorbeste rau in dos!

Acopera totul in tacere,
Prin bunatate ea ne creste
Se da pe sine cu placere...
Sufera totul... ea-i putere!
Dragostea ne Indumnezeieste!

Nu poate lumea a descrie
A dragostei putere-n univers
Isus veni ca sa transcrie
Cu viata Sa a dragostei tarie
Prin jertfa Sa dand lumii sens!Amin
emanuelt25
Postat pe 26 Iulie 2010 18:39
draga mea, oi fi parand cum zici tu, da' jur ca nu-s!
si cu ce ma rog, ai putea tu sa ma ofensezi pe mine!?! cu ideile tale? nicicum, insa daca iti place monologul, nu ma voi obosi a-ti mai raspunde!
moniq_
Postat pe 27 Iulie 2010 13:47
si da, cred ca e nevoie de concizie cand abordezi un astfel de subiect; in cazul in care nu esti capabil a da dovada de ea, poti oricand "demara" cursa pentru o noua "MISA"; acolo iti poti expune propriile pareri, fara ca aia sa indrazneasca a gandi! de aceea te chemi "guru-guru"!
moniq_
Postat pe 27 Iulie 2010 13:49
Moninq!!!Defapt...nutemaiobosi...oricum,fiecarearedreptullareplica...Mentioneazaunnumealuseruluilacarefacireferire...Si...altceva...constatinpostariletale,otentaironica...inconcluzie,eunu incerc sa atrag pe nimeni in polemica...credcacuvintelecaretisepartieintelepte,academice,sauneologisme,foloseste-leinformulareaunorfraze,aducatoaredepace,bucuriesivindecareaunuisufletpoateranit.Numaibineitidoresc!
ica2
Postat pe 27 Iulie 2010 17:37
Nu poate lumea a descrie
A dragostei putere-n univers
Isus veni ca sa transcrie
Cu viata Sa a dragostei tarie
Prin jertfa Sa dand lumii sens! Cineesteautorul,Emanuel?
ica2
Postat pe 27 Iulie 2010 17:42
De la: iasomia, la data 2010-07-26 14:30:03ica..

numa' bine...

irinuco,

spune mami drept,tu ma iombesti?....
Eu iubesc oamenii pt ca sunt creaturile lui Dumnezeu...Eu iubesc omul,,dar urasc pacatul....Imi este scarba de pacatul in care traieste omul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 15:45
Si apoi eu iubesc omul...Nu il judec pt ca eu ii dau un sfaturi bun,,chiar daca oamenii sunt nerecunoscatori.....Eu iubesc oamenii dar imi este scarba de pacatele lor..Nu le suport....Pt ca nici oamenii nu fac nimic ca sa scape de ele...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 28 Iulie 2010 15:48
aha...

deci de mine nu,doar de pacatu' meu...
cum sa fac sa-ti fiu pe plac?
iau calea bisericii,ce zici?hai?
iasomia
Postat pe 29 Iulie 2010 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pauza de ras.. 3 De la: Dor_marunt 19 Iunie 2010 17:21
un sfat sau o parere va rog frumos..... 37 De la: garbo_7591 11 Octombrie 2012 05:14
Aikido 1 De la: iulia__ 28 Mai 2009 09:57
Gemenii 1 De la: epopescu58 3 Februarie 2011 23:50
LA MULTI ANI! 3 De la: tutankhamon 5 Decembrie 2009 13:15
Setari Cookie-uri