AIORELATIECUDUMNEZEU?

Fiecare dintre noi avem nevoie sa stam de vorba cu Dumnezeu in fiecare zi. Este adevarat ca de cele mai multe ori o facem in fuga si obisnuim doar sa cerem niste lucruri care ne trebuiesc pe moment . Ceea ce ne lipseste este un timp in care sa fim doar noi cu Dumnezeu, fara a fi deranjati de telefon, televizor, computer, prieteni, familie sau orice altceva. Un timp de adorare a lui Dumnezeu, un timp de care sa ne fie dor sa-l petrecem cu Creatorul Universului! Oare ce am putea face sa avem acest timp in fiecare zi? Oare ce.... o Doamne vorbeste-ne.....
ica2
Postat pe 30 Iunie 2010 18:26
aman, aman, aman!
moniq_
Postat pe 30 Iunie 2010 19:02
Ca un om sa poata avea o relatie cu Dumnezeu...Omul trebuie sa traiasca asa cum vrea Dumnezeu....Dumnezeu vrea ca omul sa traiasca in sinceritate....Ca omul sa se sprijine moaral unul pe altul....Daca cineva te ataca,,,trebuie si tu sa te aperi,,sa ii arati ca nu are dreptate....Daca vezi ca nu ai cu cine discuta,,,te detasezi de el si te rogi pt el..APt ca ifluentele,prezentele negative nu trebuie sa stai in preajma lor,,ca sa nu ajungi si tu ca ei...Pt ca oamenii negativi sunt diabolici la fel ca niste diavoli daca nu se pocaiesc de pacate...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:09
icutza..

ai pus un titlu' si mai smecher,cred ca stii ca o sa te umpli de draci...n'est pas?
ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 30 Iunie 2010 19:15
Cu Dumnezeu , creeatorul universului, cred ca avem fiecare o relatie. Depinde si ce fel de relatie, de prietenie, de supus sau de vrajmasie. Unii il recunoastem ca Dumnezeu si ii suntem multumitori , altii il recunoastem ca Dumnezeu insa nu prea ne pasa de El iar altii pur si simplu il sfideaza si nici nu cred ca ar exista...
m_ada
Postat pe 30 Iunie 2010 19:16
De la: iasomia, la data 2010-06-30 19:15:39icutza..

ai pus un titlu' si mai smecher,cred ca stii ca o sa te umpli de draci...n'est pas?
ehe,he,he...
Pai poate ca deja are multi draci in ea....Stii ca maria magdalena a avut 7 draci in ea....Diavol de rautate,,,si multe altele..Acuma nu ii cazul lui ica..Eu cred ca ea are vreu 3 ....Sau cine stie....pt ca sunt diavoli care se ocupa cu minciuna si toatel alea rekle..Cu cat le dai apa la moara cu atata vin si mai multi....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:19
Diavolii pleaca din oameni,daca omul straruie in bine,,in adevar,,,pt dreptate...Pt ca ,,ca un om sa poata gandi curat,,,trebuie sa traiasca curat in adevar,,,
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:21
dementzico..

ti-a deschis crestina asta topic, sa te simti iar ca pestele in apa...
hai sa-ti fie de bine!
sa stai si tu mai mult p-acilea...
hai pa..

cat despre relatia cu Doamne-Doamne..repet:
este un lucru mult prea intim si delicat,asta nu se afiseaza...este undeva acolo in suflet,sau nu...
e la liber..
iasomia
Postat pe 30 Iunie 2010 19:22
de unde ai dedus ca are 3?
silfida
Postat pe 30 Iunie 2010 19:25
De la: m_ada, la data 2010-06-30 19:16:45Cu Dumnezeu , creeatorul universului, cred ca avem fiecare o relatie. Depinde si ce fel de relatie, de prietenie, de supus sau de vrajmasie. Unii il recunoastem ca Dumnezeu si ii suntem multumitori , altii il recunoastem ca Dumnezeu insa nu prea ne pasa de El iar altii pur si simplu il sfideaza si nici nu cred ca ar exista...
Majoritatea oamenilor sunt fanatici,,dar nu au o relatie cu Dumnezeu,pt ca ei traiesc asa cum vor ei...Fara sa tina seama de ce doreste Dumnezeu de la noi...Dumnezeu vrea ca sa nu existe minciuna,,ca sa nu existe invidie,,,sa nu existe rautate....Asa ca un om care nu se pocaieste de pacate si sa inceapa o viata curata...Nu ae cum sa aiba o relatie cu Dumnezeu..Poate ca asa crede el....Dar viata acelui om,,este un chin...Pt ca ei fiind saraci cu duhul,,diavoli fac tot rasul din oamenii care slavesc pe Dumnezeu...Dar duc o viata murdara sufleteste....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:25
De la: iasomia, la data 2010-06-30 19:22:10dementzico..

ti-a deschis crestina asta topic, sa te simti iar ca pestele in apa...
hai sa-ti fie de bine!
sa stai si tu mai mult p-acilea...
hai pa..

cat despre relatia cu Doamne-Doamne..repet:
este un lucru mult prea intim si delicat,asta nu se afiseaza...este undeva acolo in suflet,sau nu...
e la liber..
Asa zice popa...Ca nu trebuie sa vorbesti despre relatia ta cu Dumnezeu...Pai asa fac ei,,pt ca sunt ffricosi ca niste iepuri si iua niste bani degeaba..Mai bine sar face,,ciobani...Hristos a recunoscut ca el este Dumnezeu,,,Asa si eu recunosc ca sunt crestina si imi place sa vorbesc despre relatia mea cu Dumnezeu..Si ma doare in cot de ce cred altii..Popii aia fricosi,...Eu de Dumnezeu nu ma saturi nicioadata sa vorbesc
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:29
Asa si Hriistos,,a recunoscut ca este Dumnezeu..Ca a venit sa moara pt noi....Eu de ce sa nu recunosc ca sunt crestina....Si sa suport suparari,,pt ca asa sa pot ajuta pe altii...Pt ca si Hristos a suferit atata pt noi..Asa ca El nu merita deloc ca noi sa suportam Suparari pt El? Adica oamenii sunt egoisti,,,Prefera sa mearga in rand cu turma numai sa fie acceptati de oameni...Si poate ca este putin cam greu,,,pt ca daca un om alege calea catre Dumnezeu..Dumnezeu arata omului cate un pas..De asta se cere,,nadejde,iubire,smerenie..Si sa suporti cu smerenie,necazurile care ti le fac ceilalti..Pt ca poate nu te accepta ca esti mai buna ca ei....Dar o faci pt Dumnezeu,,care si El a murit pt tine,,in chinuri mari
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:34
Pai asta ziceam si eu luptatoareo, numai ca relatia mea cu Dumnezeu nu trebuie sa mi-o pun ca pe un medalion sau ca pe-o stea in frunte ci trebuie sa fie una intima ceva intre mine si El Asa cum relatia mea acu iubitul meu nu e una secreta insa nici nu mi-o etalez pe taraba, tot astfel cred ca ar trebui sa fie si relatia cu divinitatea.
m_ada
Postat pe 30 Iunie 2010 19:37
Pai fiecare face asa cum vrea el...Eu asa simt...Asa fac...Apoi ca oamenii sunt rai,,nu este vina lui Dumnezeu...Ci este vina tuturor oamenilor..pt ca am fost rai..Dar daca vezi ca cineva te ataca,,trebuie si tu sa te aperi,,sa nu il lasi sa creada ca are dreptate
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:50
De la: Rha, la data 2010-06-30 19:29:27Mda.....mari credincioase mai sunteti voi astea care strigati in stanga si-n dreapta numele lui Dumnezeu si "luptati" pentru El !
Apropo, internetul nu e o unealta de-a necuratului ??
Dumnezeu arata doar acte un pas...Apoi mai bine ajut la imprastierea sinceritatii si dreptatii...Pt ca daca traiesti in pacate,,,esti un copil al diavolui care ajuti la distrugerea lumii..La inrairea lumii...Ei fiind saraci cu duhul,,traiesc in intuneric si nu inteleg ca tot ce fac,,,se intoarce impotriva lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:53
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-30 19:53:39
De la: Rha, la data 2010-06-30 19:29:27Mda.....mari credincioase mai sunteti voi astea care strigati in stanga si-n dreapta numele lui Dumnezeu si "luptati" pentru El !
Apropo, internetul nu e o unealta de-a necuratului ??
Dumnezeu arata doar cate un pas...Apoi mai bine ajut la imprastierea sinceritatii si dreptatii...Pt ca daca traiesti in pacate,,,esti un copil al diavolui care ajuti la distrugerea lumii..La inrairea lumii...Ei fiind saraci cu duhul,,traiesc in intuneric si nu inteleg ca tot ce fac,,,se intoarce impotriva lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 19:55
fleurdelis
Postat pe 30 Iunie 2010 20:00
Un crestin adevarat trebuie sa trasmita mai departe,invataturile lui Hristos...Ca a venit,pe pamant ca sa ne invete...Pt ca noi am fost rai,,,a suferit pt noi..Adica ce Dumnezeu nu merita ca noi sa suferim pt El? Adica sa nu fim acceptati,,,Pai asta trebuie sa o faci cu iubire...Pt ce trebuie sa fii aceptat de oameni,,ca sa devii asa ca ei...Oamenii sunt fatanici....De asta lau si rastignit pe Hristos....Pt ca era sarac....Daca era rege,,Bogat poate ca il acceptau..Pt ca asa sunt oamenii..Se uita doar la eticheta...Nu la ce are omul in cap si in inima
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Iunie 2010 20:00
De la: m_ada, la data 2010-06-30 19:16:45Cu Dumnezeu , creeatorul universului, cred ca avem fiecare o relatie. Depinde si ce fel de relatie, de prietenie, de supus sau de vrajmasie. Unii il recunoastem ca Dumnezeu si ii suntem multumitori , altii il recunoastem ca Dumnezeu insa nu prea ne pasa de El iar altii pur si simplu il sfideaza si nici nu cred ca ar exista...
Mi-aplacutraspunsultau!
ica2
Postat pe 3 Iulie 2010 16:16
De la: iasomia, la data 2010-06-30 19:15:39icutza..

ai pus un titlu' si mai smecher,cred ca stii ca o sa te umpli de draci...n'est pas?
ehe,he,he...
Da,stiu...pupici!
ica2
Postat pe 3 Iulie 2010 16:20
De la: Rha, la data 2010-06-30 19:29:27Mda.....mari credincioase mai sunteti voi astea care strigati in stanga si-n dreapta numele lui Dumnezeu si "luptati" pentru El !
Apropo, internetul nu e o unealta de-a necuratului ??
Depindeincescopilfolosesti...
ica2
Postat pe 3 Iulie 2010 16:23
ica!!!
de ce s-o inchis topicul"relatia cu dumnezeu"? si cel al lui fleur cu "poezii stangace"?
LILO
Postat pe 3 Iulie 2010 16:41
De la: ica2, la data 2010-06-30 18:26:58Fiecare dintre noi avem nevoie sa stam de vorba cu Dumnezeu in fiecare zi. Este adevarat ca de cele mai multe ori o facem in fuga si obisnuim doar sa cerem niste lucruri care ne trebuiesc pe moment . Ceea ce ne lipseste este un timp in care sa fim doar noi cu Dumnezeu, fara a fi deranjati de telefon, televizor, computer, prieteni, familie sau orice altceva. Un timp de adorare a lui Dumnezeu, un timp de care sa ne fie dor sa-l petrecem cu Creatorul Universului! Oare ce am putea face sa avem acest timp in fiecare zi? Oare ce.... o Doamne vorbeste-ne.....




e f simplu.credeam ca stii ca fiecare entitate,indiferent de situatia sociala,familiala,financiara,trebuie sa isi organizeze in asa fel timpul ,incat sa isi pastreze si pt ea personal,timp.sa ramana cu sinele ei,fara a tine cont de lumea inconjuratoare.atunci meditezi,la tine,la sinele tau .in acest timp dedicat numai tie,ai timp sa te gandesti la ce ti-ai dorit si ai implinit sau nu.daca ai avut grija de sufletul tau,de evolutia ta spirituala,de trup,spirit si suflet.sau poti sa meditezi pt a te elibera sufleteste de lucruri pe care numai tu le cunosti.ai ocazia sa vb cu divinitatea,cu creatorul universului si sa ii spui tot ce iti doresti.creatorul ne-a fost prezentat gresit.ca e un mos cu barba care sta dupa colt sa iti scrie in carnetel greselile,si apoi sa te bata cu nuielusa.el este prietenul nostru si poti sa-i spui totul,fara frica.cere-i sa te indrume,si spune-i problemele tale,cere-i sa te ajute in tot ce doresti,insa trebuie sa-i vb sincer,oricum el stie totul.nu te mira ca nu primesti mereu ceea ce ceri.poate nu ai nevoie,poate nu ai stiut cum sa ceri.de fapt a discuta cu Divinul ,o poti face in fiecare minut,mai ales sa-i multumesti.divinul este o forma de super- inteligentza,care te asteapta sa-i vorbesti, te invata niste lucruri,si sa iti implinesti misiunea cu care ai venit pe terra.nu sta numai cu okii pe cer.trebuie sa iti traiesti si viata de pe terra,cu bune si cu rele,pt a evolua spiritual.orice experienta traita,are o invatatura de care trebuie sa tii cont.invata sa iubesti si natura cu toate vietuitoarele.totul reprezinta Divinul.golul atrage plinul si plinul atrage golul.incarca-te cu spiritualitate,pt armonie.
vuvuzela
Postat pe 3 Iulie 2010 17:17
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-30 19:29:20
De la: iasomia, la data 2010-06-30 19:22:10dementzico..

ti-a deschis crestina asta topic, sa te simti iar ca pestele in apa...
hai sa-ti fie de bine!
sa stai si tu mai mult p-acilea...
hai pa..

cat despre relatia cu Doamne-Doamne..repet:
este un lucru mult prea intim si delicat,asta nu se afiseaza...este undeva acolo in suflet,sau nu...
e la liber..
Asa zice popa...Ca nu trebuie sa vorbesti despre relatia ta cu Dumnezeu...Pai asa fac ei,,pt ca sunt ffricosi ca niste iepuri si iua niste bani degeaba..Mai bine sar face,,ciobani...Hristos a recunoscut ca el este Dumnezeu,,,Asa si eu recunosc ca sunt crestina si imi place sa vorbesc despre relatia mea cu Dumnezeu..Si ma doare in cot de ce cred altii..Popii aia fricosi,...Eu de Dumnezeu nu ma saturi nicioadata sa vorbesc



vezi ca gresesti luptatoareo.niciodata Iisus nu a spus ca el este Dumnezeu.fii atenta la ce scrii,ca poate altii chiar cred,ce citesc in postarile tale.esti confuza .
vuvuzela
Postat pe 3 Iulie 2010 17:25
De la: vuvuzela, la data 2010-07-03 17:25:35
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-06-30 19:29:20
De la: iasomia, la data 2010-06-30 19:22:10dementzico..

ti-a deschis crestina asta topic, sa te simti iar ca pestele in apa...
hai sa-ti fie de bine!
sa stai si tu mai mult p-acilea...
hai pa..

cat despre relatia cu Doamne-Doamne..repet:
este un lucru mult prea intim si delicat,asta nu se afiseaza...este undeva acolo in suflet,sau nu...
e la liber..
Asa zice popa...Ca nu trebuie sa vorbesti despre relatia ta cu Dumnezeu...Pai asa fac ei,,pt ca sunt ffricosi ca niste iepuri si iua niste bani degeaba..Mai bine sar face,,ciobani...Hristos a recunoscut ca el este Dumnezeu,,,Asa si eu recunosc ca sunt crestina si imi place sa vorbesc despre relatia mea cu Dumnezeu..Si ma doare in cot de ce cred altii..Popii aia fricosi,...Eu de Dumnezeu nu ma saturi nicioadata sa vorbesc



vezi ca gresesti luptatoareo.niciodata Iisus nu a spus ca el este Dumnezeu.fii atenta la ce scrii,ca poate altii chiar cred,ce citesc in postarile tale.esti confuza .
Iisus a spus ca El este Mantuitorul.....Ca Dumnezeu este Tatal Lui....Pt ca Hristos era Cuvantul lui Dumnezeu intrupat....De asta prin sacrificarea care a facut-o pt noi....Pt ca a fost un plan de a lui Dumnezeu....Ca prin sacrificare si inviere Hristos sa fie recunoscut ca Dumnezeu...Dumnezeu Omul...Cuvantul lui Dumnezeu intrupat...Pt ca Dumnezeu a vazut ca moise nu a facut mare lucru...Ca de asta si sa enervat si a aruncat tablitele cu cele 10 porunci care le-a cioplit la mana..Si pe care nu le asculta nimeni...Dumnezeu prin bunatatea lui a Hotarat sa sa sa sacrifice pe Fiul Lui....Dumnezeu omul...Pt ca Hristos sa nascut prin duhul sfant,,din fecioara Maria....Asa ca nu s-a nascut din pacat asa ca noi....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Iulie 2010 18:56
bre, Irinuco, ma uimi ultima ta postare (sper sa isi pastreze ordinea).
teoriei tale ar trebui sa ii mai adaugi inca ceva: Dumnezeu este Tatal si Isus si Sfantul Duh.
Dumnezeul crestin este unic in spirit si intreit in forma.
da' imi place despre tine; ceva ceva stii tu pe-acolo, nu esti chiar aeriana!

Bre, Ica, ti-a raspuns, bre!?
daca nu, incearca pe fix!

Iasomie, avand in vedere subiectul la care totusi a facut referire, eu m-am abtinut bre, de la a comenta "relatia"... avem si noi limite.
moniq_
Postat pe 3 Iulie 2010 19:06
De la: LILO, la data 2010-07-03 16:41:55ica!!!
de ce s-o inchis topicul"relatia cu dumnezeu"? si cel al lui fleur cu "poezii stangace"? Lilo nu cunosc motivul ,or fi si pe aici interese??? Te sarut si ai grija de tine !
ica2
Postat pe 4 Iulie 2010 01:05
Moniq ,da mi-a raspuns !Si inca de multe ori ...Iar pentru mine El niciodata nu este ocupat ...incearca si tu !
ica2
Postat pe 4 Iulie 2010 11:58
moni,

asa e icutza,iubitoare...


icutu..
daca stii e bine,hai ca avem noroc o lovii depresia si pe dementica...

iasomia
Postat pe 7 Iulie 2010 11:52
uite, vezi, nu pot sa fiu cuminte: iar ma enervati!
nu stiu cum se face ca voi, cele ce propovaduiti in gura mare lucruri sfinte, le aveti tare prost cu aplicabilitatea lor; sau poate tocmai de aceea!
spre exemplu, daca ai fi o buna crestina, nu ti-ai permite sa insinuezi lucruri de genul "incearca si tu"; in primul rand pentru ca religia asta nu e croita pe vanitate si aroganta; iar apoi, pentru ca decenta o impune: nu ma cunosti; dar deloc! Daca m-ai cunoaste, ai putea ramane chiar uimita...am sa ma repet: eu am limite, iar credinta mea, este una dintre ele!
diferenta dintre un zambet si o gafa e la o aruncatura de cuvant!

Iasomie... ce sa mai zic!?
moniq_
Postat pe 7 Iulie 2010 12:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oamenii negativi sunt ostili progresului,distructivi... Oamenii pozitivi sunt constructivi 8 De la: casperphantom 1 Decembrie 2010 17:50
Un barbat care sa poata avea grija de tine 46 De la: preciouss 26 Octombrie 2009 21:09
ce ati face 13 De la: sora_ilsi 20 Mai 2010 23:04
demoralizat 22 De la: Scorpio13 20 Februarie 2010 17:21
saloanebune 2 De la: ioanarazvan 28 Iunie 2009 20:47
Setari Cookie-uri