TRUSA DE PRIM AJUTOR PENTRU UN BEBELUS!!

Buna fetelor!Am tot citit pe forum fel de fel de sfaturi, ce sa le dam bebeilor daca sunt raciti, daca au febra, daca sunt alergiti, dar pe saituri diferite.Asa ca m-am gandit daca ne poate ajuta o mamica cu mai multa experinta sa ne facem o trusa cu toate medicamente care ar trebui sa le avem in casa sa le putem da bebelusilor primul ajutor!!!! AM MARE NEVOIE DE AJUTOR!!
YZA79
Postat pe 16 Iunie 2010 23:05
Yza, in afara de un sirop contra febrei nu-ti trebuie nimic altceva.Pentru ca pentru orice alta problema e recomandat sa mergi la doctor.
Si siropul de febra il dai numai daca e noapte si nu vrei sa mergi cu copilul la urgente alfel NU.
Febra poate avea multe cauze si numai un medic poate sa-ti recomande medicamentul adecvat.
Ciresica
Postat pe 16 Iunie 2010 23:09
intr-o trusa ar trebuii sa avem
- fase sterile
- spirt
- paracetamol supozitoare pt febra
- picaturi sau ser fiziologic pt nas
- termometru temperatura
- plasturi de diferite forme si dimensiuni sau panasamente
- o seringa orala pt administrarea unui medicament
-si cum doctorul ne-a prescris anumite medicamente pt tuse si pt raceala,mai am si 2 siropuri la mine tot timpul in caz de nevoie

deci asta am eu la mine tot timpul....

Daca mai stiti si alte ,astept pareri
bau
Postat pe 22 Iunie 2010 20:51
Scuza-ma ca te intreb dar cu spirtul ce faci?
Ciresica
Postat pe 22 Iunie 2010 20:54
Cu spirtul dezinfectez in primul rand termometru de temperatura si forfecuta de unghii si acelasi timp este bun ca dezinfectant pt zgarieturi,intepaturi de insecte,chiar am inteles ca e f bun si pt febra....stiu ca sunt si produse speciale pt asa ceva dar inca din maternitate se foloseste spirtul cum ar fi pt curatarea buricului bebelului,asa ca eu il vad folositor.
bau
Postat pe 22 Iunie 2010 21:13
Aha, eu nu am spirt in casa si nu folosesc.
Am tinctura de iod in diferite concentratii si iodina si dezinfectez zgirieturile cu aceasta solutie.
Stiu de la doctor de cind am avut primul copil ca spirtul irita pielea (pe mine personal mai ales:)) si atunci nu l-am folosit niciodata.
Si am in poseta o sticluta cu hand sanitizer care e bun in orice situatie.
Merci de lamurire.
Ciresica
Postat pe 24 Iunie 2010 06:15
oximed-pentru arsuri, agocalmin-pt temperatura( este folosit in spitale, este mai bun decat paracetamolul), biotics -pentru reglarea prob digestive, nurofen - pentru temperatura, smecta-pentru diaree......si ma mai gandesc...
YZA79
Postat pe 8 Iulie 2010 18:11
Yza, si toata farmacia asta o cari cu tine peste tot unde mergi? Si daca nu ai nevoie sa le folosesti cind expira le arunci, nu? Cam cit e de mare trusa asta de PRIM ajutor la tine?
Intreb pentru ca eu nu am in casa atitea medicamente cite ai tu intr-o trusa de prim ajutor.
Ciresica
Postat pe 9 Iulie 2010 02:56
BUNA CIRESICA! CAM ATATEA CONTINE SI DACA MA MAI UIT MAI BINE MAI POT SA ITI ZIC!!!! GLUMESC! DAR CAM ATATEA AM EU SI SA STI CA FOARTE BINE MI-A PRINS CAND FETITA A AVUT PROBLEME! AM FOLOSIT DESTUL DE DES BIOTICSUL SI SMECTA SI ACU 2 ZILE AM FOLOSIT OXIMEDUL-A FOST UN PIC NAZDRAVANA, DE ACEEA MA ZIS CAM CE AR TRTEBUI SA AVEM PRIN CASA ! SI FETITA MEA NU ARE DECAT 11 LUNI!
YZA79
Postat pe 9 Iulie 2010 21:49
OK Yza. Daca pentru tine functioneaza foarte bine.

Eu in caz de diaree la copii mei le dadeam sa inghita 2-4 boabe de orez. in caz de arsura (ca se intimpla iti dai seama) puneam repede niste mire de albine iar pentru vreo indigesti ceapa cu otet pe buric.

Si au crescut mari!
Ciresica
Postat pe 12 Iulie 2010 05:24
De la: Ciresica, la data 2010-07-12 05:24:21OK Yza. Daca pentru tine functioneaza foarte bine.

Eu in caz de diaree la copii mei le dadeam sa inghita 2-4 boabe de orez. in caz de arsura (ca se intimpla iti dai seama) puneam repede niste mire de albine iar pentru vreo indigesti ceapa cu otet pe buric.

Si au crescut mari!


Ciresica,acu nu te supara pe mine,pun si eu o intrebare in spirit de gluma....
Cand mergeati in vacanta,in vreo statiune ceva,luai mierea,orezul,ceapa ,otetul....la tine ?
bau
Postat pe 12 Iulie 2010 20:48
Nu Bau, luat cu mine doar paracetamol si plasturi. Atit!

Si aveam grija de copii sa nu se arda, sa manince proaspat si sa aiba o vacanta frumoasa.
Ciresica
Postat pe 13 Iulie 2010 05:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
miss summer 2010 copii 2-16 ani 2 De la: moniq_ 7 Iulie 2010 11:45
are mofturi si plinge numai in prezenta mea 82 De la: cory_emy 10 Decembrie 2010 01:36
indemnizatie crestere copil II 23 De la: klaus77 16 Decembrie 2010 22:01
enterocolita la bebei 6 De la: funny_lucky 6 Decembrie 2010 20:08
Cum dezvoltam creativitatea copiilor? 10 De la: SuperMama 1 Aprilie 2012 20:27
Setari Cookie-uri