Oua de prepelita la bebei???

Fetele ce parere aveti de cura cu oua de prepelita la bebei?
Am pe cineva care are oua de prepelita si am gasit multe lucruri despre ele f interesante. Intradevar o sa intreb si pediatra ce parere are,dar vroiam sa va intreb ce stiti voi?

Am auzit ca ar fi bune pt normalizarea inimii,vindecarea bolilor de rinichi si ficat,ajuta digestia,regleaza secretia acizilor din stomac,vindeca ulcerul,intareste memoria,sporeste rezistenta in urma curelor de regim alimentar,stimuleaza cresterea si dezvoltarea copiilor,revitalizeaza organismul indiferent de varsta....
Am primit si retetele de cura in functie de varsta....si pt ce boli.
Sunt compuse din proteine,glucide,lipide,saruri minerale,vitamine,factor antialergic si aminoacizi esentiali.
Precizeaza ca e f bun pt urmatoarele afectiuni:
-afectiune digestiva
-hipertensiune arteriala
-tuse convulsiva
-urticarie
-crestere copii
-conjuctivita
-astm bronsic
-afectiuni renale
-arteroscleroza
reglare cholesterol
-rinita alergica
-spasmofilie
-anemie
-alergie
-diabet
-obezitate
-TBC
-migrene
-nevroze
-ulcer
-potenta
-sinuzite
-pietre fiere
-tonifiere

Astept pareri
bau
Postat pe 30 Mai 2010 21:44
Bau cumnatul i-a facut fetitzei ca era slabutza si nu avea pofta de mancare, avea anemie. I-a dat anul trecut cate un ou pe zi timp de 10 zile/luna timp de 3luni. Avea atunci fetitza 6 ani jumate. Acum mananca fata de te sperii i-a trecut anemia, nu s-a mai racit chiar asa rau cum se racea.
Nu stiu daca sunt bune la copii asa mici dar maine ma duc la pediatru si intreb.
viobregar
Postat pe 30 Mai 2010 21:55
in tratamentul care l-am primit scrie asa
intre 3luni-1an 30 de zile cate un ou pe zi
1an-3ani 30 de zile cate 2 oua pe zi
4 ani-7ani 20 de zile cate 3 oua pe zi
8ani-10ani 30 de zile cate 3 oua pe zi
11ani-15ani 31 zille cate 3 oua la inceputa,mai apoi 4 oua...in total 120oua
16-18 ani 25 de zile cate 3 /apoi 4 / apoi 5 .... in total 120
adulti 25 de zile........120oua
adulti 49 de zile........240oua
Pauza la adulti e de 3 saptamani
Pauza la copii 3 luni.
Se iau inainte de micul dejun pe stomacul gol.....ori simplu, ori amestecat cu miere sau fructe sau iaurt. Micul dejun se ia apoi dupa o ora -doua...
bau
Postat pe 30 Mai 2010 22:06
oare fierte nu merg? Ca sincer ma cam tenteaza sa ii fac si eu o cura lui Silviutz
viobregar
Postat pe 30 Mai 2010 22:15
Is bune si fierte dar pt cura am inteles ca cel mai bine ar fi nefierte pt ca si-ar mentine toate propietatile.
Acum ramane s-o intreb pe doctorita ce efecte ar putea sa aibe asupra copilului oul de prepelita nefiert....

Si odata cu el cred ca ne apucam si noi de cura....dar inca mai caut informatii.
bau
Postat pe 30 Mai 2010 22:24
am intrebat pediatru de aici din alba de oua si a zis ca nu stie si am sunat la cluj simi-a spus in felul urmator "ai grija sa nu il infestezi cu ceva" si ca oricum nu au nici un efect asupra bebelui ca e prea mic, eu oricum mai intreb ca am vazut si cazul practic si cat de bine s-a simtit nepotica dupa o cura cu oua.
viobregar
Postat pe 31 Mai 2010 18:03
Eu inca n-am intrebat pediatra,am citit mai multe opinii.
Multe dintre mamici au spus ca dupa o astfel de cura copil are o imunitate f buna. Mai sunt si persoane pe care le-a ajutat pt alergii si ca dupa o cura numai face copilul alergii.
Eu am zis ca deocamdata cred ca o sa incep sa iau si sa i le dau fierte ,in locul oului de gaina.

Riscul care ar fi ,infectarea cu salmonela(cred ca asa se scrie), dar pt a evita acest risc stiam ca se spala bine oul inainte,la fel ca si la oule de gaina,le spalam inainte sa le fierbem sau sa le spargem.De altfel si carnea de pui trebuie bine spalata ,tot din aceasta cauza.

Oricum ms pt informatii
bau
Postat pe 31 Mai 2010 21:25
Si eu sunt interesata, ca de altfel de orice metoda naturista care sa ii creasca imunitatea, dar mai este o persoana o farmacista mai batrana pe care trebuie sa o intreb si o sa iti spun si ce zice ea. Eu am indoieli numai pentru faza ca nu stiu cat sunt de proaspete, ca nu am pe nimeni care sa mi le aduca si ar trebui sa le cumpar din Kaufland. Si da salmonela asta poate fi periculoasa, eu deaia si ouale de gaina le aduc de la tata de la tara.
viobregar
Postat pe 31 Mai 2010 22:22
Mai fetile....de oua chiar nu stiti nimic????
bau
Postat pe 3 Iunie 2010 13:17
Eu am facut cura de oua pt fiere si am fost f.f.f bine dupa aceea. In fiecare zi pe stomacul gol un ou crud,tinp de 3 luni.Pt bebelusi am auzit ca se poate da numai galbenusul crud in piure.
garbo134266
Postat pe 17 Iunie 2010 10:01
ou crud?
ioi, bine ca nu-s copil, sau ca nu exista net pe vremea cand eram io mica...sau ca mama n-avea astfel de idei
zambila
Postat pe 17 Iunie 2010 10:04







--------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Iunie 2010 10:20
ouale crude nu trebuie administrate la copii sub varsta de 1 an. nu exista studii clinice care sa ateste efectul terapeutic al oului de prepelita . in rest sunt " povesti vanatoresti".
ludwig
Postat pe 25 Iunie 2010 23:12
ludwig...esti medic???
ariane_28
Postat pe 26 Iunie 2010 23:55
De unde si pana unde "bebei"? Va e lene sa scrieti "bebelusi"? Bleah cand va aud/ va vad mesajele!
Lexadee
Postat pe 27 Iunie 2010 03:13
asa e ai dreptate .
Alina23
Postat pe 27 Iunie 2010 03:19
da, pediatru.
ludwig
Postat pe 27 Iunie 2010 13:42
De la: Lexadee, la data 2010-06-27 03:13:21De unde si pana unde "bebei"? Va e lene sa scrieti "bebelusi"? Bleah cand va aud/ va vad mesajele!


Daca nu-ti place ce vezi ,ca de auzit nu ai cum,nu citii.
Cat despre bebei,bebelusi,copil,pil...sunt tot feluri de alinturi care le facem bebelusilor.
Dar esti off topic,incearca sa fi on topic cand scri ceva,nu doar sa scri aiurea sa-ti faci nr de mesaje...asa ca un sfat .
Poate ai nevoie de oua de prepelita sa-ti alungi putin din rautate.Rautatea dauneaza sufletului cat si fizicului.

bau
Postat pe 27 Iunie 2010 13:54
De la: bau, la data 2010-06-27 13:54:57
De la: Lexadee, la data 2010-06-27 03:13:21De unde si pana unde "bebei"? Va e lene sa scrieti "bebelusi"? Bleah cand va aud/ va vad mesajele!


Daca nu-ti place ce vezi ,ca de auzit nu ai cum,nu citii.
Cat despre bebei,bebelusi,copil,pil...sunt tot feluri de alinturi care le facem bebelusilor.
Dar esti off topic,incearca sa fi on topic cand scri ceva,nu doar sa scri aiurea sa-ti faci nr de mesaje...asa ca un sfat .
Poate ai nevoie de oua de prepelita sa-ti alungi putin din rautate.Rautatea dauneaza sufletului cat si fizicului.

chanty
Postat pe 27 Iunie 2010 13:59
De la: Lexadee, la data 2010-06-27 03:13:21De unde si pana unde "bebei"? Va e lene sa scrieti "bebelusi"? Bleah cand va aud/ va vad mesajele!

pe tine cum te alintau ai tai cand erai mica???
FATA/BAIAT ce-i fi tu !!!!!! nu-i voie sa faci aia sau aia!!!!
Ma lasi...cand ei avea copil sa vezi atunci hizleli ca nu te mai recunosti.
ameno
Postat pe 27 Iunie 2010 14:27
De la: Lexadee, la data 2010-06-27 03:13:21De unde si pana unde "bebei"? Va e lene sa scrieti "bebelusi"? Bleah cand va aud/ va vad mesajele!


bebei e greu de scris. Mai bine bb.
Alte nemultumiri existentiale mai ai?
quasaria
Postat pe 27 Iunie 2010 14:29
De la: ludwig, la data 2010-06-25 23:12:11ouale crude nu trebuie administrate la copii sub varsta de 1 an. nu exista studii clinice care sa ateste efectul terapeutic al oului de prepelita . in rest sunt " povesti vanatoresti".


Ma bucur sa aud ca esti pediatru.
Intrebarea mea este,daca tot se aud "povesti" despre diferite "leacuri babesti" sau "povesti vanatoresti" de ce aceste lucruri nu sunt studiate clinic sa vada cat sunt de bune?
Sau sunt studiate si doctorii sau oamenii care le studiaza nu spun nimic despre aceste lucruri ca sa poata face diferite medicamente,ce inseamna productie,vanzare,bani?
Am auzit f multe "leacuri"naturale care au dat rezultate,de aceea intreb sa aflu cat mai multe "povesti" ale diferitelor persoane care au incercat,ca sa stiu daca intradevar este adevarat.
La fel este si cu medicamentele,prima oara trebuie sa fie incercate pe un nr de oameni,ca sa se analizeze riscurile,eficienta,contraindicatiile.
Acum o intrebare pt statusul de pediatru,ce risc presupune galbenusul de ou crud,la copii intre un an si 4 ani?
bau
Postat pe 27 Iunie 2010 16:46
exista argumente stintifice conform carora in alimentatia sugarului ( presupun acei bebei ) si copilului trebuie respectate anumite reguli de baza pentru ca acesta sa creasca si sa se dezvolte corespunzator. aceste reguli sunt unanim acceptate de pediatrii din lumea intreaga. desigur ca exista polemici si discutii pe diverse teme referitor la alimentatie... scopul comentariului a fost de a sublinia un principiu in alimentatia sugarului referitor la ou utilizat ca galbenus fiert, albusul mai ales nefiert nefiind utilizat...exista de asemenea un risc foarte mare ca ouale de prepelita sa fie contaminate iar prin utilizarea lor in alimentatia sugarului pot produce boli severe...in ceea ce priveste "terapia cu oua de prepelita" la copii si adulti in afara unui aport de proteine cu consecintele nutritive care rezulta din aceasta la fel ca si aportul de alte proteine de origine animala personal si " din auzite " nu am observat ca ar avea vre un efect de luat in considerare.
ludwig
Postat pe 28 Iunie 2010 21:01
of of....nu stiu cand o sa dispara leacurile astea babesti din mentalitatea romanilor...m rog fiecare creste copilul cum crede....
ariane_28
Postat pe 30 Iunie 2010 11:54
De la: ariane_28, la data 2010-06-30 11:54:58of of....nu stiu cand o sa dispara leacurile astea babesti din mentalitatea romanilor...m rog fiecare creste copilul cum crede....


Cand or diparea antibioticele astea din mentalitatea doctorilor la orice lucru minor?
Sper sa nu dispara niciodata leacurile babesti din mentalitatea oamenilor,cu ajutorul lor salvam cat de cat imunitatea copilasului,care cu antibioticele doctorilor pt orice,o distrug.
bau
Postat pe 30 Iunie 2010 12:07
asa_i oare cand vor disparea antibioticele din mintea dr..asta e vina medicinei romanesti...in alta tara nu_ti da antibiotic decat in caz d forta majora..nu am spus din rautate,dar multe mamici cresc copii dupa leacuri d la bunica si nu stiu k multe afecteaza copii...d ex stii k ceaiul nu_i bun la copii mici?????????si multe dau ceai d cand s nasc...dar ma repet fiecare cresc copii cum cred...sz dc am deranjat p cineva...
ariane_28
Postat pe 1 Iulie 2010 23:45
De la: ariane_28, la data 2010-07-01 23:45:04asa_i oare cand vor disparea antibioticele din mintea dr..asta e vina medicinei romanesti...in alta tara nu_ti da antibiotic decat in caz d forta majora..nu am spus din rautate,dar multe mamici cresc copii dupa leacuri d la bunica si nu stiu k multe afecteaza copii...d ex stii k ceaiul nu_i bun la copii mici?????????si multe dau ceai d cand s nasc...dar ma repet fiecare cresc copii cum cred...sz dc am deranjat p cineva...


N-ai deranjat absolut deloc.
Dar te intreb,de curiozitate,ca nu stiam despre ceiauri,de ce nu sunt bune pt copii?
Eu nu i-am dat ceai la copilasul meu cat a fost f mic pt ca alaptam,iar pe la 9 luni nu vroia el,asa ca puiul meu nu a baut ceai,dar e bine de stiut pe viitor.
bau
Postat pe 2 Iulie 2010 00:10
afecteaza dezvoltarea creierului,cel putin asa o zis medicul pediatru a fetitei mele si am mai intrebat si p altii si acelasi lucru o zis..oricum multe din asa zise suplimente alimentare care s gasesc in farmaciile naturiste si nu numai,sunt interzise in europa...cam nimic din c zic ei k sunt naturiste nu prea sunt naturale...si eu am luat multe cat eram in romania si vreau sa spun k am dat banii degeaba..nu m_au ajutat absolut cu nimic..si am luat credema multe si difersificate,ptr gat,ptr imunitate,ptr oase,anemie,fertilitate,etc....toate rezulatate au fost zero...si atunci normal k ajungi la concluzia k leacurile bunicii lasa mult d dorit..iar apropo d ou crud,nu cred k vrei sa citesti cat d rau face unui copil....asta e...multa sanatate..si scuze
ariane_28
Postat pe 2 Iulie 2010 12:44
De la: ariane_28, la data 2010-07-02 12:44:21afecteaza dezvoltarea creierului,cel putin asa o zis medicul pediatru a fetitei mele si am mai intrebat si p altii si acelasi lucru o zis..oricum multe din asa zise suplimente alimentare care s gasesc in farmaciile naturiste si nu numai,sunt interzise in europa...cam nimic din c zic ei k sunt naturiste nu prea sunt naturale...si eu am luat multe cat eram in romania si vreau sa spun k am dat banii degeaba..nu m_au ajutat absolut cu nimic..si am luat credema multe si difersificate,ptr gat,ptr imunitate,ptr oase,anemie,fertilitate,etc....toate rezulatate au fost zero...si atunci normal k ajungi la concluzia k leacurile bunicii lasa mult d dorit..iar apropo d ou crud,nu cred k vrei sa citesti cat d rau face unui copil....asta e...multa sanatate..si scuze


N-ai de ce sa-ti ceri scuze.Fiecare are dreptul al opinie.
Cat despre ceaiul ca face raul la dezvoltarea creierului chiar nu am mai auzit la nici-un pediatru.
Cat despre leacurile babesti nu sunt din farmacii naturiste,sunt din plante si alimente cat mai naturale .
Am deschis si un topic despre leacuri babesti http://www.garbo.ro/comunitate/forum/view_topic/12056/Leacuri-babesti-sau-nu-pentru-copii.html

Cat despre oul crud,am cautat si eu si am vazut ca exista riscul de imbolnavire cu salmonela.
bau
Postat pe 2 Iulie 2010 16:09
Buna mamicilor.Am citit si eu comentariile voastre si mam gandit sa scriu si eu.Am doi baieti de 8 ani si cel mic de 7 luni. La cel mare ii dau din 5 ianuarie 2012 cate 3 ua de prepelita dimineata timp de 3 luni dar fierte ca nu le mananca crude.Acuma nu stiu ce sa fac ias da si la bebe mic dar nu stiu daca sunt bune.PS.Am si eu 26 prepelite leam luat anume pentru diverse tratamente ca si eu am auzit ca sunt bune si ouale si carnea .VA PUP si multa sanatate noua parintilor si copiilor nostri .PA
garbo258926
Postat pe 10 Ianuarie 2012 13:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Invatatul la olita 13 De la: tatusilvia 22 Iulie 2009 14:32
doctori 1 De la: garbo205470 12 Mai 2011 21:09
Anestezie generala, copil 5 ani, ce riscuri exista? 19 De la: balanta 16 Aprilie 2016 18:07
Infectie urinara primul trimestru sarcina 43 De la: garbo_462125 30 Ianuarie 2017 11:00
mancarea la 4luni 4 De la: malina4yu 21 Octombrie 2010 12:21
Setari Cookie-uri