Tunsul - benefic sau nu ?

Dragi mamici cu experienta,
Spuneti-mi va rog daca tunsul indeseste parul bebelusilor nostri, sau este doar un mit !!!
emi_vio
Postat pe 27 Mai 2010 18:27
este un mit!!
chanty
Postat pe 27 Mai 2010 18:41
Tunsul nush ...dar rasu cu siguranta.
bau
Postat pe 27 Mai 2010 18:42
Eu am chelit-o doi ani la rand si tind spre mit nu mi se pare ca-i mai deasa la par.Cred ca tine si de mostenirea genetica.Si eu am trei fire pe doua carari
alinakatt
Postat pe 27 Mai 2010 18:59
nici tunsul si nici rasul: tot aceeasi radacina ramane: ca doar nu poti inmulti radacina. in urma rasului se egaleaza firele de par mai gros firul, dar mai multe fire sigur nu-s. ce crezi , sotul tau de cand se rade i s-a indesit barba?
pinicuta
Postat pe 27 Mai 2010 21:07
pinicuta...raspuns la intrebarea ta este da i se si indeseste si se ingroase firul.......
puteti incerca sa va radeti pe picioare sau axial sa vedeti efectul..... daca ne epilam cu ceara nu avem treaba ,pe cand cu rasul e problema,ies si doua fire cateodata pe aceeasi radacina....incercati si observati
Sau uitat-va la o femeie care se rade axial cata tufa creste cand creste si faceti diferenta fata de o femeie care se epileaza cu ceara....

Eu cat am fost micuta aveam parul f rar,asa ca pe la 3 ani mama m-a executat si apoi mi s-a indesit parul,o fi din cauza aia,nu o fi....dar mi s-a indesit.

pinicuta te intreb si eu ceva...daca raman aceleasi radacini care le avem de la inceput de ce se indeseste parul la unii si la altii se rareste....care e fenomenul?
bau
Postat pe 27 Mai 2010 21:29
am zis ca ramana celeasi radacini indiferent de ras sau nu, nu ca nu ti se poate indesi sau rari de la natura. discutia era daca tunsul/rasul il indeseste. eu am un unchi aproape span, si care se rade cu constiinciozitate, si tot 3 fire i-au ramas
pinicuta
Postat pe 28 Mai 2010 08:42
parearea mea (repet, a mea, nu dati cu pietre:D )e ca daca te dai cu ceara firele cresc mai subtiri cel putin la varf) si nu au aceeasi lungime, de aceea parul pare mai rar. iar daca te razi firul fiind taiat cu lama are varful "bont" si de aceea pare mai gros, si fiind toate firele de aceeasi lungime (intrucat le-am taiat pe toate la nivelul pielii) pare ca ai parul mai des. atata tot. de ca si cum un par mai lung (ca tunsoare) pare mai rar decat un par proaspat tuns scurt si nefilat-pana la nivelul urechii sa zicem- , exact din motivul de mai sus (cand toate firele sunt egale ca lungime si cu varfurile taiate, pare ca e mai "deasa padurea". sau uite, imagineaza-ti un gard viu: imediat dupa ce i se taie varfurile pare ca e mai gros stratl, nu? pentru ca au fost nivelate crengutele.)


poate mai degraba ceva din ce mananci, nu stiu, anumite minerale, sa ajute la revigorarea parului. sau poate e doar pe baza hormonala, nu stiu. oricum, ca sfat care poate chiar va ajuta, parul tine de dermatolog, deci daca aveti probleme cu parul la dermatolog gasiti tratamentul. mie mi se daduse (de catre dermatolog) sa iau diane 35 (si scrie si pe el ca opreste caderea parului) dar am luat o vreme si incepusem sa am dureri de spate si apoi nu am mai luat (acuma na, doar nu era sa il iau o viata, l-am luat si eu in tinerete cand inca mai speram in minuni cu parul meu -intre timp m-am resemnat, asta sunt si gata, cui nu-i convine sa nu ma bage in seama )

oricum pentru linistea sufleteasca a mamicii care intreaba, rade copilul si vei afla daca s-a indesit sau nu. oricum vine vara, abia nu-i mai e cald atata, si apoi rasul nu are ce rau sa ii faca. daca ti se va parea ca are parul mai des poti sa il razi si vara urmatoare, si daca nu atunci poti sa il lasi in pace, in functie de cum consideri ca ii e mai bine lui.
pinicuta
Postat pe 28 Mai 2010 08:51
deci ii epilam pe bb sau ii radem
Hmm daca ma rad ma mananca toate cele, ma scarpin de ma ia naiba si imi creste repede si gros ...ei bine nu imi convine idea deci ma epilez...
Pe bb ce facem ii epilam sa ramana matasosi ca la reclame sau ii radem
Hai nu ma luati in serios e ``vechend``
alinakatt
Postat pe 28 Mai 2010 15:04
Pinicuta,
Cred ca iti voi urma sfatul: o voi "rade" pe cap pe bebita...
Multumesc tuturor pentru sfaturi !
Va voi anunta ce urmari a avut aceasta actiune !
Toate cele bune
emi_vio
Postat pe 28 Mai 2010 17:01
la fel si voua!
pinicuta
Postat pe 28 Mai 2010 17:14
Super ati fost fetele
Si sotu de abia asteapta vara viitoare sa-l radem pe bebe in cap (cum spune el Ș sa-l chelim) ..dar asta nu pt ca sa se faca mai des parul ...pt ca sa nu-i fie prea cald. Vara asta il lasam asa ca tre sa faca mot pana in august
bau
Postat pe 29 Mai 2010 23:49
fetelor chestia cu rasul in cap ptr indesirea parului este doar o legenda , va spun din experienta , pe prima fetita am raso in cap la un anisor si nu a vut niciodata parul des ci din contra il are destul de rar si firul subtire (asta ptr ca seamana cu mama mea) iar celei de a doua nu i-am mai taiat nici un fir de par de la nastere si pana in momentul de fata, ma rog doar vf , si are un par superb des si firul gros si asta ptr ca seamana cu taicasu , credeti-ma ca putem noi sa ii tundem sa ii radem sa le facem orice , materialul genetic isi spune cuvantul

mony tu ai dreptate ca prin radere se intareste radacina si se indeseste parul dar asta e valabil ptr picioare sau axile ptr ca se face des dar printr-o singura radere in cap nu se indeseste nimic
cory_emy
Postat pe 3 Iunie 2010 01:48
la mine fetita mea..am tunso kand a facut un anisor si sa stit k i sa indesit eu il am rar si tatal ei
kidz007774
Postat pe 3 Iunie 2010 14:05
si bunicii?toti 4 il au rar?
pinicuta
Postat pe 3 Iunie 2010 14:06
tundeti copii pentru ca vine caldura, nu pentru ca se v-a indesi parul... pe andrei l-am facut zero cand a facut 1 an, nu e nici o schimbare prea mare fata de cum era pana sa-l tund, are parul mai des si firul de par mai gros pentru ca seamana cu mine si cu tata, nicidecum ca l-am ras in cap, depinde de gena fiecaruia
Laura_M
Postat pe 3 Iunie 2010 23:13
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 17:06
da ttoti il au rar..si acum fata mea are parul f des..si ii creste si f repede
kidz007774
Postat pe 6 Iunie 2010 23:23
Sincer, nu stiu daca tuns sau ras parul copilului se indeseste; eu am tuns-o pe Maria nr. 4 dupa ce i-a luat din mot nanuta ei. In 3 luni a crescut foarte frumos si des dar asta pt ca si tatal ei are parul negru, frumos, des si carliontat
Dupa 3 luni am tuns-o din nou nr. 3 dar asta pt ca a venit vara si e foarte cald iar ea transpira. Si pentru ca e mai usor de ingrijit parul scurt.
O sa-i las parul mai lung mai tarziu, pe la 4-5 ani. Acum este o printesa tunsa baieteste
nicoletta_kidz
Postat pe 9 Iunie 2010 13:15
Salut mamici! Eu am doi baietei, pot sa zic ca pe cel mare l-am tuns de la 4 luni, fiindca venea vara si ii era cald, dar dupa primul chelit parca ii s-a indesat, dar avea un par cret ca si africanii, acum are 2 ani si a fost tuns de vreo 4 ori, dar nu mai are parul asa cret si sunt foarte suparata. Avea un par mortal, dar nu era asa de des ca si acum si nici nu era firul asa de aspru.
Cel mic are 6 luni si l-am tuns deja de 2 ori,pentru ca ii este foarte cald, dar nu pot sa zic ca ii este mai des, doar ca firul de par pare mai aspru. .
Nu am asteptat pana la un an ca sa ii taie motul nasele, pt ca la noi, la Cluj, nu este obiceiul acesta. I-am tuns ca sa se simta bine si ei. Sanatate la bb!
Pitig
Postat pe 14 Iunie 2010 09:13
As fi vrut si eu sa stau in Ardeal ca sa o pot tunde pe Maria. Ea a avut foarte mult par de cand s-a nascut si pana i-am luat din mot deja era foarte lung; ii era cald cu el, i se agata la caciulita, era mai dificil de spalat. Oricum motul i l-am luat pe la 11 luni nu la un an si am tuns-o imediat dupa. Sunt tare frumusei cu parul mai lung dar nu cred ca merita efortl. Sunt dragalasi si tunsi
nicoletta_kidz
Postat pe 15 Iunie 2010 15:55







--------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Iunie 2010 10:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stie cineva???? 12 De la: ina_rebeca 10 Septembrie 2010 12:21
ce parere aveti despre cresa? 9 De la: ameno 8 Iunie 2010 15:24
bunaaaa 3 De la: anaROBERT 21 Decembrie 2010 16:41
ce crese bune sunt acum in Iasi? 2 De la: 1 Februarie 2009 19:28
medic ortoped 15 De la: adrica 1 Iunie 2010 21:39
Setari Cookie-uri