fete din iasi

buna fetelor.
cum e cu nasterea in iasi. ce tarife se practica. la inceputul lui august se intampla evenimentul - apare bebe.
care din maternitati mi-o recomandati?

clinica particulara este prin iasi? si aici ce tarife sunt?

multumesc colege de suferinta
marika89
Postat pe 25 Mai 2010 20:51
Buna marika. Eu am nascut la Cuza Voda acu 1,8 luni. Tarifele erau ceva de genul: cezariana 7 mil, asistenta in sala de operatie 500 mii, anestezist 1,5 mil, doamna care face clisma 500 mii. Pentru o nastere naturala era ceva mai putin,in jur de 3-5 mil.Nu cred ca preturile sau schimbat prea mult. Sfatul meu e sa nasti totusi la Elena Doamna, iti spun si dece: am luat din Cuza stafilococul Auriu de care nu pot scapa nici acum,si crede-ma am facut multe tratamente cu antibiotice. Acu 2 luni a facut si fetita mea, a luat ea si antibiotic si vineri am vazut ca iar ea aparut . Toate sau cel putin 80% dintre mamici care au nascut la Cuza au avut prob. gen stafilococ. Sanatate si nastere usoara.
kidz001117
Postat pe 31 Mai 2010 07:52
si eu am nascut la maternitatea cuza voda dar nu am avut nici o problema nici eu nici bebelusul meu.fetita mea are acum 1 an .....am dat 8 mil pentru cezariana si 1, 5 mil la anestezist ......la asistente cite o suta de mii unde am considerat ca e cazul si cam atit .......in total pe perioada cit am fost spitalizata am cheltuit 11 mil. am fost f multumita de personal si felul cum am fost tratata .
kidz003269
Postat pe 31 Mai 2010 08:09
buna ,eu am nascut de 2 ori la cuza voda si nu am avut nici o problema .pe timpul sarcininilor am avut acelasi medic ginecolog cu care am si nascut.am nascut normal asa ca in principiu nu ma costat mai nimic.adica am avut noroc de asistente bune care se ocupau de toata lumea la fel ,fie ca dadeau ceva banuti sau nu.la prima nastere iam dat doctoritei300 ron,dar la a doua sarcina nu a vrut sa mai primeasca,iar la asistenta 50 ron.erau cu mine in salon fete sarace care au nascut natural si care nu au dat nimic.depinde cum nasti .cezariana e mult mai scumpa dar asta depinde de ce iti va recomanda medicul ginecolog(natural sau cezariana) .multa sanatate si nastere usoara iti doresc.
girafa
Postat pe 31 Mai 2010 08:52
marika 89 buna eu am nascut la Elena doamna de 2 ori am o fetita de 4 ani si una de 7 luni . am fost foarte multumita de doct .Acelasi doct am nascut cele 2 fetite doct Socolv Razvan un om de milioane am nascut prin cezariana sa ocupat ff mult de mine cat am stat internata ptr cezaraiana nu mai aluat nici un ban dar am facut toate ecogarfile la clinica lui particulara. Si asitentele au fost ff detreaba si cele de la bebelusi au fost foarte atente. E fff curta la bebelusi si la salaonul ptr cele cu cezariana. am fost ff multumita .eu iti recomand elena doamna. nastere usoara
MAYATHEEO
Postat pe 31 Mai 2010 09:02
Buna...eu am nascut la inceputul lui Ianuarie 2010 la maternitatea Cuza-Voda. Am vrut cezariana la cerere si pentrru asta am platit 500 Lei la spital si la doctorita am dat tot 500 lei. La anestezist am dat 200 lei si la moasa 50 lei.
Dupa rahianestezie am avut o durere ingrozitoare de cap si doctorita spunea ca joc teatru....noroc de sotul meu care a vorbit cu anestezista si s-a ocupat de mine...asta dupa e am zacut in pat 4 zile....important este ca suntem acum sanatoase.
Recomand maternitatea Elena Doamna....iar ca si doctor...BUTUREANU....imi pare rau ca nu am mers de la inceput acolo...
kidz004471
Postat pe 31 Mai 2010 09:40
buna eu am nascut acum o luna la cuza voda,suntem sanatoase si eu si fetiza mea,am dat 6 mil la dr,taxa de 5 mil pt cezariana, 1 mil la o asistenta ,50 lei la infirmiera si cam atat..iti recomand cu mare drag maternitatea cuza voda ..nastere usoara si multa sanatate
aniteialina
Postat pe 31 Mai 2010 11:54
buna eu am nascut acum un an si o luna la cuza-voda prin cezariana.nu am luat nimic din spital nici un microb poate am avut noroc nu stiu.dar nu am dat multi bani la medic doar 400 ron la doctorita care m-a operat si atat clisma nu mi-a facut ca nu era nevoie cam atat .nastere usoara si multa sanatate
kidz008315
Postat pe 31 Mai 2010 12:55
buna!eu am nascut la sf lui ianuarie o fetita minunata la cuza voda .am facut cezariana ca asa a impus situatia nu la cerere.am dat 200 la dr si 100 la anestezista si am facut anestezie partiala totul a fost ok mai rau cu asistentele care asteptau bani si apoi te bagau in seama plus doamnele de la lift care erau intermediarele intre soti si mamici.ele ne aduceau pachetelele cu mancare contra cost bineinteles.din cate stiu maternitatea aceea privata inca nu s-a deschis poate in curand.si apropo eu mi-am luat rezerva de frica stafilococului auriu ca stiam de el.acum 2 luni au inceput sa-mi iasa mie in nas si pe la ochi bube acuma dr de familie mi-a zis ca e posibil sa-l fi luat din maternitate si sa fi avut perioada de incubatie mare ori l-oi fi luat de oriunde(clanta,balustrada).cu spaga sunt de parere ca nu trebuie exagerat deoarece colega mea de rezerva a dat vreo 300 de euro si doamna ei dr nu a venit sa-i schimbe pansamentul decat joi in conditiile in care a nascut luni.asa ca nu nu exagerati cu spaga!
bianca_teodora
Postat pe 1 Iunie 2010 09:31
salutare mamici cu pici si LA MULTI ANI ,COPIIII!
eu am nascut in C.Voda doua fete minunate,natural,asa am vrut eu cheltuielie nu sunt mari,dar trebuie cate o atentie la fiecare;cu bubitele nu am avut probleme nici eu nici copii mei,mi s-a parut destul de curat,dar avand in vedere ca am stat doar 2 zile nu a trebuit sa indur prea multe si nici sa dau in stan ga si in dreapta.mamicile care fac cezariana stau mai mult,prind foarte multe ture si tb la fiecare sa fii atenta,din pacate... mi-a mai zis o asist de acolo,ca dr gineco care fac cezariene nu respecta timpul de intrare in salile de operatii,iar instrumentarul nu se sterilizeaza f bine, de aici si multe complicatii la mamici, majoritatea le fac cele cu cezariene.....MULTA SANATATE SI CAT MAI PUTINI BANI!
oanaoaky
Postat pe 1 Iunie 2010 10:15
Eu sunt in sapt 39 ... Luni, la ultima consultatie, asistenta mi-a dat vestea proasta ca de pe 1 iunie se percep niste taxe maricele la Cuza voda.
5 mil obligatoriu pt cezariana fie ca vrei sau nu, 50 ron la internare s.a... Nu este corect... avand in vedere cu cati bani contribuim lunar pt sanatate.
Ma internez si eu o data si atunci la nastere si ne storc astia intr-un stil...ufuf Rom.corupta.
Avand in vedere aceste taxe ... spaga pt dr. se micsoreaza. Suntem tineri, bugetari, munca multa, salarii mici... de unde sa dam atatia bani, avand in vedeere de cate ne trebuie dupa nastere si tinand cont ca indemnizatia scade cu 15 % - adica va fi 70%. Eu una raman cu 1100 RON si sotul este prof. ramane cu 850 ron ... si rata la banca...
Doamne Ajuta !!!
ancutzav5
Postat pe 2 Iunie 2010 09:21
Imi puteti spune si mie cum se impart banii ... cand nasti normal si prin cezariana? inainte sau dupa ca sa stiu sa fiu pregatita... tare ma streseaza faza asta. si cat sa le dau... tinand cont ca ne percepe niste taxe si spitalul.
Si o lista cu cele musai trebuitoare la cuza voda.
ancutzav5
Postat pe 2 Iunie 2010 09:26
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 17:06
ancutzav5 Nu conteaza cum nasti (natural,cezariana) banutii se dau dupa, sfatul meu ar fi sa nu dai sume mari, eu la cezariana n-am dat nici un banut la anestezist si n-am avut nici o prob. Nastere usoara.
kidz001117
Postat pe 7 Iunie 2010 08:35
Adevarul este ca in Romania oricum nasti spaga tot trebuie sa dai....asa i-am invatat noi...Eu sunt din cj,dar fetelor sincer, la voi in Iasi foarte putin se da la nastere...in cj fara 1000 ron nu ai ce cauta la maternitate ,nimeni nu te baga in seama....Eu am nascut in decembrie 2009 la o clinica privata din cj,dar motivul pt care am mers acolo a fost personalul din spitalul Stanca ,care in urma cu doi ani,cand am pierdut o sarcina si a trebuit sa merg acolo pt ca medicul meu acolo era ...deci vreau sa spun ca in 15 minute cat am stat acolo pt un ghiuretaj mi-a sarit din buzunar 100 de euro,pe care daca nu ii dadeam in stanga si in dreapta eram tratata ca ultimul om..oricum asa am fost tratata chiar daca i-am dat...dar noh..am zis ca asa poate poate.....macar la clinica privata am dat un ban ,dar conditiile au fost de neimaginat..si plus ca am primit si chitanta pe acei bani.... Asta este la noi si tot nu sunt multumimiti...fac greve saracii de ei....
Nastere usoara si un bb cat mai sanatos...
gabytapop
Postat pe 7 Iunie 2010 10:04
eu am nascut in Bacau in dec 2008. Am avut acelasi medic pe toata perioada sarcinii, o sarcina fara probleme. Am nascut natural un baietel de 4 kg, cu scor Apgar 9 ( cordonul in jurul gatului ) , dupa 5 min nota 8 ( probleme respiratorii ).Totul a fost bine in spitalul din Bacau, curatenie, personal responsabil ...dar asteptau si ei ceva...impins. La medic am dat 400 ron, asistenta 100 ron, neonatolog 100 ron, moasa 50 ron, spalat 5 ron si asistente pe tura 5 sau 10 lei/fiecare dupa cum se purtau cu mine si bebe. Am fost destul de multumita dar se putea si mai bine ...
kidz008377
Postat pe 10 Iunie 2010 06:27
Nastere usoara!
Eu am nascut de doua ori la Elena Doamna prin cezariana! si totul a fost OK
Nu as risca sanatatea copilului sau a mea mergand la Cuya Voda (chiar daca pare modern este plin de bacterii si stafilocaci, chiar vor sa inchida maternitatea de acolo)
Costurile nu au fost foarte mari si s+au purtat excelent cu mine si bebe
Bafta si curaj!
Mama2
Postat pe 10 Iunie 2010 12:22






---------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Iunie 2010 10:09
cine a nascut de curand la cuza voda spuneti-mi va rog chiar e pe bune taxa de 500 ron pt cezariana??e obligatorie?stiu ca este taxa de internare,dar asta pt cezariana nu stiam.eu am nascut acum doi an,prin cezariana cu d-na doctor Blidaru si nu am dat nimic la nimeni.acum cu criza cred ca s-au schimbat lucrurile.pe 16 aug ma pregatesc sa nasc al doilea copil si vreau sa fiu pregatita.multumesc pt cine imi raspunde.
ani_bojian
Postat pe 10 Iulie 2010 18:55
fetele din iasi ce noutati mai aveti?
in curand... trebuie sa ma pregatesc. ajutati-ma cu informatii.
marika89
Postat pe 12 Iulie 2010 12:26
buna marika pe cat august trebuie sa nasti?eu tot in august nasc pe 16 am data probabila.doctorita mea e la cuza voda,deci eu acolo o sa nasc.acum 2 ani am nascut tot cu aceeasi doctorita.la cuza voda si eu pot spune ca am fost multumita cum am fost tratata.eu personal nu am dat nici un ban atunci la nimeni,ca eram intr-o situatie f rea cu banii.si desi am stat 3 saptamini in spital ca asa a fost nevoie,doar ce imi mai cumparam de mancare ce pofte mai aveam.intr-adevar mancarea nu e asa excelenta la cuza,dar in rest m-am inteles cu toate pe acolo si a fost ok,chiar daca nu am dat bani.acum stiu ca e obligatoriu sa platesti o taxa de internare de 100 ron,deci asta e sigur.alte tarife sau atentii care se dau nu stiu sa iti zic.daca vrei sa vorbim mai multe uite adresa mea de e mail anamaria.bojian@yahoo.com.da-mi add si eu te accept pe lista de mess.e mai simplu decat pe forum,ok? locuiesti in iasi?astept sa ma cauti.
ani_bojian
Postat pe 12 Iulie 2010 14:04
fetelor am nascut la elena doamna din iasi. sa nu va duceti acolo. e dezastru. macar am un baietel frumos si sanatos. ah si sa nu uit deja alintat.
marika89
Postat pe 6 Septembrie 2010 05:36
buna.vroiam sa te intreb dk imi poti da mai multe detalii despre domnul socolov.eu sunt pacienta dumnealui.urmeaza sa nasc in martie 2011.eu sunt din tecuci.multumesc
garbo180287
Postat pe 20 Decembrie 2010 15:09
buna! eu trebuie sa nasc in martie 2011la elena doamna. cam care sunt preturile? cand se dau banii ininte sau dupa?
garbo189451
Postat pe 15 Februarie 2011 16:25
De la: garbo189451, la data 2011-02-15 16:25:08buna! eu trebuie sa nasc in martie 2011la elena doamna. cam care sunt preturile? cand se dau banii ininte sau dupa?
garbo193758
Postat pe 4 Martie 2011 12:18
Buna ziua,
Avem placerea sa va anuntam ca in data de 20 - 22 ianuarie, Stem Cells Bank organizeaza in Iulius Mall Iasi un Workshop despre celule stem care va fi insotit de concursuri cu premi. Va multumim si va astemptam.
garbo260252
Postat pe 18 Ianuarie 2012 11:41
buna ziua,


sunt noua aici... si as dori sa aflu cat ajunge o cezariana cu dr. Butureanu de la elena doamna... poate este o mamica care a nascut cu el.. multumesc
mihaelac29
Postat pe 29 Februarie 2012 18:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Rau de masina! 2 De la: ninutza 31 Ianuarie 2009 20:11
DOAMNE ..IAR PETE 10 De la: ion_cristina 11 Decembrie 2009 01:34
ou 7 De la: ninutza 27 Ianuarie 2009 17:14
medic ortoped 15 De la: adrica 1 Iunie 2010 21:39
GRADINITE PRIVATE SAU DE STAT DE LA 3 ANI? 7 De la: pinicuta 12 Iulie 2009 09:24
Setari Cookie-uri