Copiii hiperactivi

Exist copii mai energici dect alii, care par a fi tot timpul n micare. Surplusul de energie, impulsivitatea i neatenia i fac s intre adesea n bucluc.
Situaiile problematice cu care aceti copii se confrunt cel mai frecvent sunt: performane colare sub potenialul lor real, dificulti de integrare colar, relaii dificile copil-printe, dar i cu ceilali copii. Fr intervenie specializat, un astfel de copil poate ajunge s i piard ncredrea n sine i n ceilali i s fie respins de cei din jur.

V propunem un grup de intervenie adresat copiilor cu hiperactivitate i deficit de atenie (ADHD). Prin tehnici de terapie prin joc i terapii comportamentale, vom aborda urmtoarele direcii:
- creterea ncrederii n sine a copilului
- a-l nva s respecte regulile i s-i asume responsabiliti
- dezvoltarea empatiei i a abilitilor sociale
- a-l nva s colaboreze cu ceilali, s-i atepte rndul i s finalizeze sarcinile ncepute
- autocunoatere i dezvoltarea autocontrolului

La finalul acestui grup v oferim:
- o evaluare sintetic a evoluiei copilului dumneavoastr
- un set de direcii educative individualizate, specifice nevoilor copilului dumneavoastr.

De asemenea, vor exista 3 ntlniri individuale cu prinii:
- o ntlnire iniial, de 15 minute (ntlnire gratuit) n care putem discuta mai multe despre copilul dumneavoastr i ne putei cere diverse informaii
- o ntlnire intermediar (dup primele 4 edine), pentru a evalua mpreun progresele nregistrate de copil
- o ntlnire final, n care vom discuta evoluia copilului pe parcursul ntregului grup i n care v vom oferi un set de recomandri terapeutice i educative specifice nevoilor copilului dumneavoastr

Data limit de nscriere: 28 mai 2010

Pentru detalii i informaii suplimentare, v rugm s ne contactai:
Camelia Dumitru psiholog clinician autonom, consilier psihologic, specializare n terapie prin joc i dramaterapie
tel: 0722 199 099 E-mail: camidumitru@gmail.com
Diana Dima psiholog clinician autonom, specializare n terapia copilului
tel: 0722 687 019 E-mail: ldiana_dima@yahoo.com

kidz008166
Postat pe 19 Mai 2010 23:56
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 16:23
si iata un topic doar cu reclame
racovus
Postat pe 6 Iunie 2010 23:27
Super! Intru aici sa-mi spun off-ul si sa-mi rezolv problemele si iata ce gasesc...publicitate! De foarte mare ajutor...
bigriver
Postat pe 10 Iunie 2010 14:56
Dupa aproape 2 ani de cand am infiintat Asociatia "Copilarie sub semnul A.D.H.D." la RM.VILCEA avem programe de consiliere psihologica, interventie timpurie, terapie logopedica si grupa de terapie educationala.Acum avem copii din tot spectrul dizabilitatilor si deschidem CENTUL DE ZI "FLUTURASUL" in care avem deja inscrisi 32 de micuti.Deci, chiar daca a fost foarte greu, se poate si ceea ce e foarte important fara ajutorul nici unei autoritati locale ci numai sa-i spunem " nebunia" unei mame care nu mai stia ce sa faca si cu ajutorul unor oameni deosebiti: medicul npi curant al fiului meu diagnosticat cu a.d.h.d. cu elemente autiste, al unui psiholog si al unui psihopedagog ,eu le spun "echipa mea de suflet".
lixu_gabriel
Postat pe 12 Iunie 2010 08:23








------------------------------
office_salinasusesi_ro
Postat pe 18 Iunie 2010 10:10
UNDE AVETI ASOCIATIA ,, COPILARIE SUB SEMNUL ADHD ''? sunt din RM> VALCEA si am un baietel de 4 ani cu ADHD . VA rog sa ma contactati pe mail rambela@yahoo.com sau tel. 0745176693 sau trimeti -mi un nr de tel . sa va sun eu . Multumesc anticipat !CHIRITA MARIA
garbo168299
Postat pe 18 Septembrie 2010 17:56
FERITI-VA DE LIXU_GABRIEL!!!!! NU FACE ALTCEVA DECAT SA VA TOACE BANII!!!FACETI ALTCEVA DECAT VA SFATUIESC SI O SA VADETI!
dethave
Postat pe 29 Octombrie 2010 21:57
Doamna Chirita,NU va mai aruncati cu capul inainte cind vedeti un mesaj pe internet:nu ati invatat inca?vedeti ca lixu_gabrielnu este ceea ce pare :si nici scumpa lui sotie;doar isi folosesc copilul.
nu ma credeti? nu i nimic:va veti convinge
dethave
Postat pe 29 Octombrie 2010 22:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despre administrare calciu la bebelusi 3 De la: garbo_485268 6 Mai 2018 10:07
schimb de jucarii 17 De la: racovus 16 Septembrie 2014 11:24
povestiri si fabule 47 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 09:20
Pentru mamicile din Timisoara 3 De la: kidz004872 1 Noiembrie 2009 12:54
Sondaj: Ti-ai vaccina fetita contra HPV? 1 De la: iulia_dibu 19 Decembrie 2008 14:23
Setari Cookie-uri