Ceai de musetele la copilul peste 2 anisori?

buna ziua mamicilor; fetita mea, are 2 ani si 9 luni si are o problema cu constipatia si as vrea sa stiu daca mai sunt si alte mamici in situatia mea si cum ati procedat! eu am inteles ca ceaiul de musetele ii da drumul la constipatie, dar oare am voie sa-i dau ceai de musetele la aceasta varsta?
Ilenus
Postat pe 12 Mai 2010 08:59
buna draga ilenus.
fetita mea (in iunie 5 ani)e constipata cronicde la nastere.
De ce sa nu ai voie?sigur ca ai voie.Este constipata mereu?Ati fost la doctor?
Noi am inceput cu masaj in sensul acelor de ceasornic pe burtica,cand a mai crescut cate o lingurita de frisca..e f buna.Exista in farmacii diferite siropuri laxative pentru copii, dar eu personal nu ii dau fiindca creeaza dependenta.In cazuri extreme am folosit microclisma.
incerc sa ii dau zilnic alimente care o ajuta si daca are un scaun la 2 zile(in cazul nostru)e f bine.
multa sanatate!
chanty
Postat pe 12 Mai 2010 09:44
si inca ceva...f important sa consume multe lichide deoarece regleaza tranziul intestinal
chanty
Postat pe 12 Mai 2010 09:50
daca nu-i constipatie cronica si e doar ceva temporar incearca si sucul de la compotul de prune sau iaurtul activia...de la 2 ani si 9 luni poti sa-i dai copilului sa bea sa manance de toate...
alinakatt
Postat pe 12 Mai 2010 10:35
mica mea minune, cum imi place sa-i spun, nu cred ca este constipata cronic, pentru ca in fiecare zi are scaun, numai ca, cateodata, se cam chinuie sa iasa; scaunul cateodata este si mult si mi se pare mie cam mare pentru funduletul ei... uneori ma intreb cum poate sa iasa ceva asa de mare dintr-un fundulet asa de mic! nu ca si marime cat ca si grosime! ieri a fost ceva mai bine, pentru ca i-am tot dat sucuri de mere, de portocale si mult ceai; adica a reusit sa aiba scaun si chiar daca s-a scremut putin, nici nu a mai durut-o si nici nu a mai usturat-o! atat de mila imi era de ea mititica! dar macar dupa expresia fetei mi-am dat seama ca nu a mai fost asa de dureros! o sa incerc sa ii dau cat mai multe lichide si sper sa fie bine!multumesc de sfaturi.. mi-au fost de ajutor mai ales ca stiti cum se spune, nu eram singura in aceasta situatie! pupicei
Ilenus
Postat pe 13 Mai 2010 09:15
daca face in fiecare zi nu se considera constipatie DELOC (nici cronica nici ne-cronica), ci se considera ca iese normal. asa si trebuie: in fiecare zi. o data pe zi e ok.
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 11:31
cu multe lichide se obtine o iesire mai usoara. multe lichide, multe fructe, miere eventual, prune uscate...
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 11:32
Si Bibi mai are momente de incruntare dar depinde si de ce mananca toata ziua, cate lichide bea ma striga din baie ca sa o tin de manuta cand e cu efort
alinakatt
Postat pe 13 Mai 2010 11:36
eu ma refeream la constipare pentru ca chiar daca face in fiecare zi, cateodata face doar un sparc mic si se screme toata! dup ziua de ieri, cand a iesit mult mai usor, dupa ce am indopat-o cu sucuri de mere si de portocale si ceaiuri! asa am constatat: a iesit mult mai usor.. dar cred ca s-a speriat putin dupa ce a tras cu doua zile in urma ca m-a strigat:mami-mami si apoi, dupa ce s-a chinuit putin, a iesit mai moale, deci cred ca mult mai usor! parca mutrisoara ei mica nu mai era asa crispata si nici nu mai suiera a usturime! multumesc de sfaturi mamici!
Ilenus
Postat pe 13 Mai 2010 15:45
Buna mamico, eu am un baietel de 2 ani si 11 luni si de la nastere am avut probleme cu constipatia.... pana acum cateva saptamani saracutul fugea si sarea prin casa de durere pana sa faca ..si i dadeam, sucuri ,fructe , ceauri,laxative si cate si mai cate...si cu supozitor iesea greu fiindca era mare, gros si foarte tare... plangeam amandoi de teama.... am zis ca e de la laptele de vaca ( i dau de la 1 an) , dar acum este foarte bine ca n laptele de vaca introduc o sticluta de actimel cu fructe..e foarte fericit ca face normal, moale si nu-l mai doare.. asa ca acum suntem fericiti
norocel02
Postat pe 19 Mai 2010 08:45
buna.poti sai faci cate un mar ras cu morcov,si sa-i dai in fiecare zi pana cand vezi ca i se regleaza scaunul.eu asa am facut cu baiatul meu la varsta de 2 ani cand era constipat,si el mereu era constipat.reteta o stiu de la dr.pediatra si la noi a functionat,la fel faceam si eu cand eram constipata si pot sati spun ca e foarte bun. da rezultate.va pup si multa sanatate
selia
Postat pe 19 Mai 2010 12:48
Buna, va rog frumos ajutati-ma cu un vot pentru bebelusa mea draga - participam la un concurs foto. Multumesc muuult!

-scoateti eventualele spatii libere din link

http://www.verze.ro/Concurs-foto/Concurs-Copilul-meu-este-cel-mai-haios-2010/Bebei-haiosi-0-3-ani/Uite-ce-am-eu-aici-745.html
hoinareala
Postat pe 19 Mai 2010 12:49
la fel se intampla si la noi, si mare si gros si foarte tare! o sa incerc sa-i dau si actimel, cu toate ca ei nu-i prea place.. o sa incerc si reteta cu mar si morcov.. ea papa mititica si morcov si mere dar nu amestecate.. trebuie sa incerc ca draga de ea asa tare o doar(ustura) cand face kk! si cred ca ai dreptate norocel02 ca parca de cand i-am introdus si eu laptele de vaca parca se chinuie mai mult... probabil si pentru ca este mult mai gras decat laptele praf pe care il bea zilnic! o sa incerc asa cum ai spus, sa amestec un pic de lapte in actimel... poate asa il bea mai bine, poate asa o sa-i placa! sar'mana mult pentru raspunsuri... ca tare sunt necajita ca nu stiu ce sa-i fac sa nu o mai doara!
Ilenus
Postat pe 20 Mai 2010 08:32
lactoza speciala pt. copii . De la Humana sau adusa de afara. E ok, nu da obisnuinta , nu irita colonul, nu da diaree daca se consuma mai mult. E ca zaharul, doar ca in apa calda se face dulce. Se pune in ceai, lapte sucuri.
AM intrebat pediatra si (!!???)a zis ca nu a auzit de asa ceva ???
ma rog, se foloseste si de catre adulti dar e scumpa si-ti trebuie mai mult.
bafta
monachiuc
Postat pe 2 Iunie 2010 10:33
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 4 Iunie 2010 15:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Horcaiala 10 De la: tanase_claudia 14 Septembrie 2009 08:55
crese in iasi 3 De la: garbo216089 31 Iulie 2011 21:38
cum sa slabesti daca alaptezi? 5 De la: larisa_ana 20 August 2009 23:16
Infectie urinara primul trimestru sarcina 43 De la: garbo_462125 30 Ianuarie 2017 11:00
cafeneaua mamicilor din constanta 186 De la: anaROBERT 17 Martie 2010 12:03
Setari Cookie-uri