Petitie online

ce oameni sunt aia care sunt de acord cu petitia? parca sunt invidiosi pe drepturile nostre! chiar asa trebuie sa ne multumim cu orice nimic, doar atata meritamdupa ce platim atitea taxe si impozite si iar taxe si nu mai ai dreptul nici la concediu sau pastile sau spitalizare fara sa te supervizese si cind te duci la wc! lumea evolueaza sau asa ar trebui, invidioaselor!
farcas_iulia
Postat pe 19 Mai 2010 15:39
85% din veniturile realizate. Sa luptam pentru drepturile noastre si ale copiiilor nostri!
anisoarasandu
Postat pe 20 Mai 2010 10:03
am votat p ambele site-uri...Eu vreau sa ramana 85% din veniturile ralizate... Toti guvernantii nostri sunt niste incompetenti! Ar trebui sa plece!(unde-si duce mutu iapa!)
Sa luptam pentru drepturile noastre!
nico_nemes
Postat pe 20 Mai 2010 11:28
fetelor si eu am semnat si sincer sunt intr-o situatie naspa sotu este in prenatal pe mine ma dat afara de la lucru cand aveam 2 luni de sarcina fara bani nu puteam sa ii dau in judecata mai ales k ei au o gramada si uite asa ne chinuim sa ii oferim micutului ce are nevoie.................
flavia__
Postat pe 20 Mai 2010 11:30
flavia intr-adevar e o situatie nasoala. Sa speram ca se ve rezolva cumva. Eu as vrea sa dispara toti : parlamentari, ministri, secretari de stat (ce salarii au ca te doare mintea) presedinte, toti.
Aseara arata pe antena 2 sau 3 ce salarii au - nu le e rusine !!!!!!!Si culmea ca pot dormi noaptea bine nu ii mustra constiinta. Noi tragem greul cu salarii de mizerie si ei au cat 300 milioane sau si mai bine.
Sa nu mai vorbim de acei pensionari care au pensii de sute de mil.
Pitu
Postat pe 20 Mai 2010 11:34
Trebuie sa ramana 85 %, altfel cu ce ne crestem copii??
kidzgabriela
Postat pe 20 Mai 2010 11:47
nu stiu de ce faceti atata caz cu indemnizatia asta, voi pentru cine ati facut copiii?pentru stat sau pentru voi?Cand am nascut eu copiii eram angajata la privat aveam salar mic si am primit 65% din media salariilor de pe ultimele 9 luni ,si mi se pare corect ca toti copiii sa aiba conditii de crestere egale.Aceeasi suma pentru toate mamicile pentru ca nu ati cotizat in mod special pentru acest lucru ci doar pentru sanatate.Prea multe doriti si nu oferiti nimic.!
valvoinica
Postat pe 20 Mai 2010 17:47
nu ma pot pronunta fiindca nu locuim in romania,dar una pot sa-ti spun valvoinica:
imbraca-te in zale
Ti-ai dat singura foc pe forumul asta
eu am iesit incetisor....
chanty
Postat pe 20 Mai 2010 17:51
Ciudat mod de a aborda problema cu indemnizatia de crestere. Cred ca ceea ce deranjeaza pe toate mamicile este faptul ca au ajuns sa faca economii reducand indemnizatia si pensiile......
Copiii i-am facut pt ca i-am dorit.Dar nu inseamna ca statul tb sa ne trateze asa. Eu una asa vad lucrurile.
ERICK
Postat pe 20 Mai 2010 17:54
nu imi vine sa cred ce ai scris valvoinica....... asa scrii de parca ai fi inviddioasa ca unele mamici in situatia dinainte de tampeni aasta aveau posibilitate mai buna pentur ele si copii lor...... eu cred ca ti-a fost greu.. si mamei ia fost greu cu mine ca a trebuit la cateva luni sa se intoarca la servici.. avea de ales intre cresa si bunici.. asa ca a ales bunicii si ma vedea doar la sfarsit de saptamana...
.. eu am 85%.. dar sa nu te gandesti ca sunt 20,30 de milioane vechi..... stii cat inseama pentru mine 85%.. vreo 8 mil vechi si vreo 300 de mii.. plus cei 2 milioane ai fetei..... dar sa stii ca din astia nu o tin doar pe fata ci si pe mine.. noroc ca am un sot si mai avem si de acolo bani......si sunt mamici mai rau ca mine... fiecare cu parerea lui dar... nu cred ca e corect ca o data ce ti sa promis ceva.. si nu numai ca au promis.. exista o lege...... si sa im seriosi.. nu cred ca sunt atat de multe mamici cu indemnizatie care sa se apropie de 40 de mil, limita maxima... nus cate economie or sa faca....... sa le fie rusine.....
adryaana
Postat pe 20 Mai 2010 17:57
bine punctat chanty
adryaana
Postat pe 20 Mai 2010 17:59
CHANTY de ce crezi asa ceva?In Romania ultimilor 20 ani nedreptatile sunt la ordinea zilei,conteaza sub ce guvern ai iesit la pensie ca ai primit o pensie mai mica sau mai mare, modul de calcul este diferit, la fel cand ai ramas in somaj sau ai fost disponibilizat,la disponibilizari unii au primit salarii compensatorii,altii picioare in fund.Referitor la aceasta indemnizatie de crestere a copiilor tarile civilizate ce ofera mamelor? Aceasi suma pentru toate mamicile mi se pare a fi corect,inca poate pentru familiile sarace sa se gaseasca o bonitate,cei cu salarii mari au cu ce-si creste copiii,nu trebuie sa le dea statul adica tot noi toti.Si aici au fost tot timpul nedreptati depinde in ce perioada a celor 20 de ani fericiti ai avut copilul.Sa fie fericite ca pot sta acasa cu copiii si ca primesc si bani multi ,putini ca nu platesti ratele din ei,sunt pentru COPII.
valvoinica
Postat pe 20 Mai 2010 19:01
Valvoinica,spuneam mai devreme ca nu ma pot pronunta...m-am adresat tie fiindca de cateva zile bune,,aud"mamicile pe aici ,,in jurul"acestui subiect...toate isi fac realmente griji,se simt nedreptatite,unele sunt chiar disperate.
Si atunci ai postat mesajul tau.. nu inteleg, cu ce scop?!.Fiindca banuiesc ca nu te va aproba nimeni...cel putin nu aici pe un forum de mamici.sau ma insel?
chanty
Postat pe 20 Mai 2010 19:13
Nu stiu daca imi pun paie in cap, dar oricum nu ma va face sa-mi tai venele daca s-ar intampla.

Insa parerea mea este ca un copil creste la fel. Fie ca eu iau de la stat 50 de mil vechi (ca si indemnizatie) si tu iei doar 8, daca ei sunt destinati cresterii copilului, pana la varsta de 2 ani... ei au cam aceleasi nevoi. Nu poti spune ca un copil are nevoie de mai mult, ca parintii lui au pretentii si-l inscriu la cercul de pictura. Sper ca m-am facut inteleasa pana aici. De ce al meu trebuie sa se descurce cu 8 milioane si al tau cu doar 50 milioane? In ce consta diferenta asta pentru cresterea unui copil? Se pipi amandoi la fel, mananca amandoi la fel... Care e faza??

Sunt constienta ca mama cu 50 mil pe luna de la stat foloseste x milioane pentru bebe si restul se duc la "nevoile casei", dar parca nu asta era destinatia lor, nu? Scopul era sa iti cresti copilul decent. Cred ca daca s-ar face totusi o medie, la suma alocata tuturor, ar creste putin media celor cu 6 mil si nu s-ar mai plange "multimea" ca nu le ajung banii de pampersi. Dar deh! Poti sa iei de la gura amaratelor cu 50 mil indemnizatie??

Cu alte cuvinte, as fi mai degraba de acord cu indemnizatia cota fixa pentru toate mamele, respectiv copiii. In felul asta s-ar mai reduce si "artificiile" prin care tatal intra in postnatal, pt 2 mil in plus, ceea ce mie imi suna a pleonasm (cand o naste el, atunci sa intre in postnatal!).

ses
Postat pe 20 Mai 2010 19:17
ok.
in totala necunostiinta de cauza ma retrag din discutie
chanty
Postat pe 20 Mai 2010 19:39
Sau, daca esti draguta... ai putea sa ne povestesti cum e la tine cu ajutorul pentru copii nascuti, din partea statului.
ses
Postat pe 20 Mai 2010 19:58
Apropo mamicile care stau prin tari straine,a-ti putea sa ne spuneti cum este dincolo cu ajutorul pt copii???
Ne-am putea face si noi o idee.
Multumim.
bau
Postat pe 20 Mai 2010 20:03
cate semnaturi trebuie sa fie?
kidz007851
Postat pe 20 Mai 2010 20:06
ati*( putea)
ses
Postat pe 20 Mai 2010 20:09
Da asa e....ma scuzi ses
bau
Postat pe 20 Mai 2010 20:32
Si eu am semnat. Inca nu am copii, insa imi doresc foarte mult.Sper sa contribui si eu cu ceva pentru binele altora macar.
lili_kidz
Postat pe 20 Mai 2010 20:39
buna dimineata fetele,
bau,ses
Iesisem ieri dar va raspund azi in masura in care pot.(si stiu )
Deci,cand am nascut eu primeam 149 alocatia+211 euro indemnizatie.Aici totul ,,merge"dupa tabele...in functie de venit.
avand in vedere ca din 2010 s-a marit alocatia(si din 2007 indemnizatia+legi schimbate) parintii cu pana la 2 copii primesc 184 e de copil,de la al 3-lea 190 e,iar la al 4-lea copil se primeste 215 e.
In functie de venit,primesti si indemizatia.Cei care au un venit minim sau somerii;primesc 300 de euro timp de 2 ani,sau 450 e lunar timp de un an(la libera alegere).mai exista si diferite tabele pentru mamele singure care mai beneficiaza de un ajutor in plus.
Mai apoi exista elterngeld-tradus-banii parintilor.Se calculeaza 67%din venit,la parintii care au lucrat si au avut un venit peste medie .(Din cate stiu eu,pentru copiii nascuti incepand cu 1.01 2007.Cei nascuti pana in dec 2006 au primit indemnizatia).indiferent de venit exista o limita de 1800 de euro.
Mai exista mutter schutz geld-tradus ar fi-bani pentru ocrotirea mamei ..ceva de genul..)Aici exista din nou alte tabele.
Sa nu fiu inteleasa gresit..nu le primesti pe toate odata.Depinde totul de venit,de nr copiilor,de statutul famil.,social..samd
Nu stiu f exact totul,fiindca noi nu am fost angajati ci am avut firma proprie....unde se calculeza din nou altfel.Doar alocatia e fixa.

sper ca m-ati inteles cumva.Germania e cunoscuta pentru ,,milioanele"de legi si tabele
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 07:27
s rmn 85
kidz007286
Postat pe 21 Mai 2010 07:32
mai doream sa adaug ca maririle s-au facut fiindca rata natalitatii in germania a scazut enorm in ultimii 10 ani.
Din 2007 o familie cu 2 copii mici primeste in total, minimum 968 euro/lunar timp de 2 ani sau 1268 euro/lunar timp de un an.
Mai exista un bonus daca faci al 2-lea copil pana ca primul sa fi implinit 24 de luni.(sau 18 luni)nu stiu exact.
chanty
Postat pe 21 Mai 2010 07:48
parerea mea despre indemnizatie: mi se pare FOARTE CORECT ca suma saa fie procent din veniturile parintilor, pentru ca si impozitarea (indiferent unde merge ea -sanatate, pensii, somaj etc- deci impozitarea se face procentual la venitul angajatului. Indemnizatia de unde se plateste, de la buget nu? si bugetul din ce e format?din contributiile procentuale ale angajatilor nu? atunci de ce un angajat care are salariu 5 milioane si plateste dari de 500.000 sa zicem - nu stiu exact cate dari se platesc ca nu am calculat niciodata ca procent din salariu- sa primeasca indemnizatie egala cu cea a unuia care avand un salariu de 40 de mil platea dari de 4 sau 8 milioane (sau cat doamne iarata-ma e suma aferenta acestul salariu? ) cand o plati si primul 4 milioane la stat impozite si taxe, atunci sa pretinda si el indemnizatie egala cu a celui din urma!pensiile de ce nu le vreti egale pt toti? ce, batranii au nevoi diferite?unii sunt mai cu mot decat altii? unii trebuie sa isi petreaca batranetea la ibitza si unii la azil?)

ca si procent care ar trebui aplicat, nu militez neaparat pentru 85%, dar sa fie ALECASI PROCENT PT TOTI ( de ce un om cu salariu minim sa ia 6 milioane cand poate nici la serviciu nu lua salariu atat? sa ia si el tot 85% din propriul salariu daca gandim in termeni de procente)

ACEEASI SUMA NETA PT TOTI INSA NU MI SE PARE DELOC CORECT (cum era initial de 6 milioane indiferent de cat ai cotizat:asta nu mi se pare corect, nu! si stiti de ce? pentru ca persoanele cu venituri f mari erau tentate sa se intoarca la munca si sa isi lase copilul singur acasa, ceea ce e in defavoarea copilului, iar persoanele cu venituri mici-de unde deduc si o eduactie redusa de vreme ce nu si-au gasit slujbe mai banoase - erau tentate sa faca mai multi copii pe care nu ii puteau creste si duce la scoli insa pentru ca au veniturile mici... deci cine e in castig cu ce in algoritmul asta?)

DAR nu inteleg de ce statul trebuie sa plteasca vreo suma copilului sau parintilor! nu statul a decis ca noiu sa facem copii:noi am decis. si trebuie sa ne asusmam raspunderea cresterii lor. asteptam sa ni-i creasca statul sau ce? vrem bonus pt faptul ca am nascut un copil sau care e ideea? copilul l-am facut pt noi, pentru ca voiam un copil care sa ne fie alaturi si sa il iubim si sa il crestem NOI, nu l-am facut pt stat si nu vad de ce trebuie sa asteptam de la stat ceva.

Concluzie: echitatea nu consta in sume fixe, ci in procente fixe si aplicate riguros la toata lumea (fara "salariul minim, indemnizatia minima etc: nu mai suntem pe vremea comunismului. cine nu face fata sa primeasca ajutor social, dar pe baza unei atente verificari a dosarelor, nu pe baza de spagi) Daca se decide sa nu se mai dea alocatii si indemnizatii, sa nu se mai dea la nimeni nu doar la unii, iar daca se decide sa se aplice un procent, procentul acela sa fie acelasi la toti! Si mai ales.. nu va mai puneti sperante in banii care v-ar veni in timp ce stati acasa, ca indiferent daca vi se pare ca ii meritati sau nu, guvernul oricum nu mai garanteaza stabilitatea nici unei politici. deci chiar daca acum la 1 iunie o sa zica "da pastram alocatiile" peste 2 luni pot reveni si sa le taie de tot. asta e viata. mai bine puneti-va baza in propriile puteri si faceti VOI sa le fie bine copiilor VOSTRI.

PS: e doar o parere, nu aruncati cu rosii. Si ca sa stiti, sunt insarcinata a doua oara si nu voi primi indemnizatie. suntem constienti si de riscul ca sotul sa ramana si el somer. dar copilul tot il pastrez si am sa il iubesc si o sa ne descurcam noi cumva, numai sanatosi sa fim ca-n rest le rezolvam noi cu ajutorul lui dumnezeu pe toate
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 10:30
si da , daca vreti sa acuzati statul de ceva, acuzati-l ca nu anunta din timp ce shimbari vrea sa aplice , astfel incat sa stii ce ti se pregateste: legea cu taierea indemnizatiilor sa se aplice peste 9 luni, astfel incat gravidele de acum care (nu stiu de ce) si-au pus speranta exclusiva in indemnizatia asta sa nu recurga la avort sau abandon sau mai stiu eu ce din disperare de cauza...
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 10:32
tatal nu poate intra in postnatal poate intra doar in concediul de 2 ani de ingrijire a copilului. si nu vad de ce nu ar avea dreptul:ce nu e si copilul lui?
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 10:34
si pt ses: suma destinata copilului (alocatia lui ) ESTE EGALA PT TOTI COPIII: 2 milioane. Indenizatia e a mamei, nu a copilului. si nu, nu toti copiii au aceleasi nevoi:unii folosesc pampers altii scutece de panza, unii au patutul lor altii dortm cu parintii in pat, unii au hainute noi altii primesc de la veri haine purtate, unii au vnevoie de lapte praf cu biberoanele aferente, altii primesc san si nu le mai trebuie nimic; si cel mai important:unii sunt sanatosi si altii se nasc bolnaviori: celor din urma le trebuie meduicamente, consultatii, operatii, etc (si costa toate, chiar daca se declara gratuite. nici macar antibiotice gratis nu primesti cate iti trebuie sau de orice fel ti s-au recomandat! ca sa nu mai zic de alte medicamente mai "de lux")
pinicuta
Postat pe 21 Mai 2010 10:55
Eu am inteles ca daca vei cotiza mult, e normal sa vrei mult la indemnizatie. Ma gandeam insa (daca nu am spus-o o spun acum), la a cotiza la fel si a primi la fel ca indemnizatie.

Iar legat de faptul ca alegem sa facem copii, da... teoretic noi alegem sa ii facem. Statul sa nu ne ajute in asta, ca eu fac copil sa il trimit in Congo, sa munceasca toata viata lui pentru statul congolez, nu pentru cel roman... Intelegi ideea? Alocatia asta si toti banii pe care ii primeste o mama la nastere, fie cadouri, fie bonusuri, sunt doar "investitii" din partea statului intr-o viitoare forta de munca. Eu nu imi vad asa copilul si nici pe alti copii, dar asta reprezinta copiii pentru stat. Sa fim seriosi! Ei sunt fraierii de maine care muncesc pe branci si fac jumate-jumate cu statul care doar "aplica taxe" si nu le ofera prea multe oportunitati de a-si imbunatati traiul, decat daca au "curajul" sa fure. Sa fure din mana, din buzunar, din hartii... dar sa fure.

Sotul meu nu munceste pentru statul roman, dar cotizeaza mult prea mult pentru cat primeste inapoi. Daca i se intampla ceva acolo unde este, nici macar nu e repatriat. E tratat ca un caine. Si acum vin cu intrebarea: Ce face statul pentru noi ca sa inghitim toate firimiturile pe care ni le arunca in sila??? In afara de asta nu face decat sa ne exploateze.

Cum se face ca, rromii aia cu palate si masini straine, au ajutor social si au alocatii si indemnizatii???? Cum?? Ca ei nu muncesc, stim bine asta. Cel putin nu cu carte de munca. Dar iau bani de la stat, de la cotizatia mea, a ta si a celuilalt care a vrut sa fie cinstit, cu frica de legi, dumnezei si altele. Au somaj, au alocatie, au ajutor social, au indemnizatie.. Acum nu ca vreau sa moara si capra vecinului. Dar cand stiu cu cate forte ma lupt ca sa razbesc sa iau si eu un salariu cat de cat decent... cat imi tocesc coatele pe bancile scolilor, nopti nedormite ca sa inveti materii... si vine una cu poalele-n brau si ia cat mine, sau chiar si cu 1 mil mai putin, parca nu imi mai vine sa simt ca fiecare leut pe care il ridic e muncit. Simt doar repulsie si gandul sa parasesc cat mai repede tara asta care-si bate joc de valori si promoveaza gunoaie. Nu zic ca in alte parti umbla cainii cu covrigi in coada, dar am prieteni plecati care nu patesc ce patim noi aici, la modul general vorbind.

pinicuta, ai dreptate, indemnizatia este a mamei. Am tendinta sa fac o confuzie cu asta. Si cu tatal, spuneam de postnatal, in sensul ca e "dupa nastere" ... dar el nu a nascut. E ca si cum eu intru pentru tine in postnatal. Nu am nascut eu, dar ai nascut tu ;))

Apropo, sa ai sarcina usoara!
ses
Postat pe 21 Mai 2010 11:43
Multumesc chanty de informatii. E pe undeva pe aproape de cum auzisem la un prieten, dar cu mai multe detalii. Multumesc inca o data!
ses
Postat pe 21 Mai 2010 11:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Corpul dupa nastere 1 De la: Buburuza 5 Februarie 2010 12:54
Vaccin BCG 1 De la: dana_elena81 14 Mai 2010 15:17
lohiile 16 De la: dariagyna 6 Mai 2009 16:21
Cupa menstruala 13 De la: kidz001522 1 Iulie 2009 14:52
concediu post natal 16 De la: office_salinasusesi_ro 18 Aprilie 2010 10:42
Setari Cookie-uri