Petitie online

CE TARE ESTI ...BAU... :)) ...DAR DIN PACATE ASTA E REALITATEA SI AI DREPTATE!
eu_mino
Postat pe 14 Mai 2010 12:45
Am semnat si eu petitia...In ce hal am ajuns...si pe urma tot ei se plang ca ne pleca medicii buni din tara, inginerii... ma intreb oare n ce tara s-au mai luat astfel de masuri ...In curand vom ajunge rusinea Europei...
eva_kidz
Postat pe 14 Mai 2010 13:03
Aici puteti semna o petitie:
http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html
Aici cealalta:
http://www.realitatea.net/petitie-online--mentineti-indemnizatia-pentru-mame-la-85prc--din-venit--semneaza-aici_713324_semneaza.html
Aici puteti sustine mamicile care ies in strada luni:
https://spreadsheets.google.com/ccc?key=0AreSvjbNas88dFprOWZVazVxM25mX2ZQQm1tUXBKa2c&hl=en
Cori_mami_de_Eliza
Postat pe 14 Mai 2010 13:27
AM SEMNAT SI EU.ASTIA CHIAR SUNT NISTE IDIOTI, ADICA CAT AM CONTRIBUIT CU IMPOZITE PE SALARII MARI A FOST BINE IAR ACUM...HAI SA LE LUAM DIN BANI.NISTE MAGARI
ralucap_kidz
Postat pe 14 Mai 2010 13:40
Nici eu nu iau indemnizatie pt ca am lucrate doar 11 luni anterioare nasterii lui Ayan-Louis si masteratul nu vor sa-l ia in considerare.
Totusi, avem nevoie si de bani ca sa-i crestem pe bebei. Avem rate labanci, cheltuieli de intretinere, Pampers, etc...din ce sa mai traim?
Ca nici sotii nu sunt patroni de banca...
Noemmytza
Postat pe 14 Mai 2010 14:05
Buna, sunt de acord cu petitia. Eu nu am avut indemnizatie la primul copil, deoarece patronul la care lucram atunci, nu a binevoit sa-mi faca carte de munca, cu toat ca faceam naveta la Bucuresti si ajungeam la 12.00 noaptea, fiind din Buzau, dar asta e(nici nu puteam sa renunt la servici, sau sa fac scandal, ptr. ca stiti cum e la patron), a crescut si fara acei banuti, bine ca a fost sanatos. Ceea ce ma deranjeaza pe mine acum, este faptul ca se acorda aceeasi indemnizatie si ptr. cei care stau acasa, nu lucreaza, cat si pentru cei care au un salariu mic, si nu au cum sa beneficieze de 85%. Nu mi se pare corect, atata timp cat eu platesc cotizatie la stat , sa iau aceeasi banuti ca si cei care nu cotizeaza cu nimic. In momentul de fata eu incerc sa raman insarcinata, nu ptr. bani, ci ptr. famile, dar cand vezi atata mizerie in TARA ASTA, PARCA NU-MI VINE SA MAI ADUC PE LUME UN COPIL, CA SA CREASCA SI SA AIBE UN VIITOR ATAT DE INCERT IN TARA ASTA DE ...... Va doresc succes celor care au de luat 85%.
andriciuc2004
Postat pe 14 Mai 2010 15:12
cum adica cei care nu cotizeaza iau indemnizatie? te referi la cei cu sonaj poate. pt ca altfel, trebuie sa ai 12 luni cotizate anterior nasterii
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 15:15
Acum am vazut ca apare sotul meu inregistrat. Da, deci nu vreau sa fiu acuzata de rasism, dar pe langa cei care sunt in somaj, si cei de nationalitate roma, primesc aceasta indemnizatie de 600 ron, chiar daca nu lucreaza
Asistam la o discutie pe aceasta tema, si am auzit acest lucru, lucru care de altfel ma revoltat. Nu am surse proprii, dar ............ persoanele erau destul de informate.
andriciuc2004
Postat pe 14 Mai 2010 15:27
Oricum, parerea mea este ca nu luptam cu morile de vant. Nu stiu pana la urma ce or hotara parlamentarii nostrii, care stau si dorm in loc sa gaseasa o rezolvare la zicala lu' Basescu- "Sa traiti bine!".Cum oare sa traim bine, poate la cei din parlament sa gandit. in fine............
andriciuc2004
Postat pe 14 Mai 2010 15:32
nu te supara dar nu cred ca romii primesc indemnizatii. stii de ce? pentru ca sunt atatea persoane care nu au 12 luni consecutive inainte de nastere si nu primesc indemnizatia pe acest motiv. rromii probabil primesc indemnizatie declarand ca tatal (care lucra sau ma rog, avea afacerea lui inregistrata) intra in concediu de crestere copil. si apoi el isi continua la negru activitatea in timp ce ia banii pe concediu. asta da, poate. dar altfel nu vad cum. daca stii cum, zi-mi te rog si mie ca ma intereseaza: nici eu nu voi avea 12 luni consecutive pana la nastere si deja ma resemnasem cu gandul ca nu voi primi indemnizatia. daca tu stii cum as putea primi-o, te rog zi-mi
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 15:35
de faza cu somajul, stiu ca se considera continuitate la cartea de munca. si mi se pare ok: doar de asta am platit cotizatia pt somaj, nu? ca sa pot beneficia ulterior de acest drept.
pinicuta
Postat pe 14 Mai 2010 15:36
citeam in ziar zilele trecute ca basescu nu o sa mai zica "sa traiti bine",
ci "mai traiti?"
ionela_miruna
Postat pe 14 Mai 2010 15:37
Si eu am semnat cu toate ca nu am luat decat cei 800 ron(alocatie + indemnizatie).Oricum nu mi se pare corect ca sa se taie de la gura copiilor si nu a celor care au adus tara in aceasta situatie.Andriciuc20042 pe mine chiar nu ma deranjeaza ce natie ia cei 85% din salar ca din moment ce ai cotizat la stat mi se pare foarte normal , doar ca statul nu se gandeste ca si dupa cei 2 ani de maternitate trebuie sa cresti un copil si creste-l daca poti cu 42 ron si somaj(in cazul meu si al sotului ).Si de ce sa nu taie si de aici cate putin ca doar ce-s 15%.Am ajuns o tara de kko
adelafistis
Postat pe 14 Mai 2010 15:37
Semnat.Sper sa va fie de folos!
feliciaraduca
Postat pe 14 Mai 2010 16:08
indemnizatia TREBUIE sa fie 85% din salariu in continuare
sinviasweet
Postat pe 14 Mai 2010 19:19
pinicuta am auzit si eu de cineva ca ar fi luat indemnizatie fara sa lucreze ,dar totusi nu-mi vine sa cred ca e posibil,caci cunosc atatea persoane care nu au lucrat cat trebe si nu iau indemnizatie.
bau
Postat pe 14 Mai 2010 19:27
fetelor eu una sunt hotarata sa dau statul roman in judecata daca taie din indemnizatie si merg pana in panzele albe.
vad ca ziceti ca sunt persoane care iau indemnizatie fara sa lucreze, dar ce spuneti de cei care au lucrat cateva luni in alta tara cu contract de munca si apoi au stat tot acolo in somaj si apoi au venit in tara si iau maximul indemnizatiei adica 4.000lei? Cu cat au cotizat acestia la statul roman?
viobregar
Postat pe 14 Mai 2010 19:31
unde se poate semna petitie, si eu vreau sa o semnez
kidz008101
Postat pe 14 Mai 2010 19:44
Sunt o viitoare mamica si nu-mi vine sa cred ce se petrece...nu ma gandeam ca o sa se ia si de indemnizatia copiilor. As dori sa stiu la ce ora este miting-ul de luni si unde mai exact pt ca doresc sa particip. Cand am ramas insarcinata recunosc ca m-am gandit si la partea financiara...daca am cu ce sa cresc copilul, avand in vedere ca 90%din salariul sotului se duce pe rata la banca, si m-am gandit ca o sa ne descurcam cat de cat cu 85%din salariul meu si acum primesc aceasta lovitura. nu stiu cum o sa ne descurcam mai ales ca sotul este bugetar si, prin urmare...si salariul lui o sa aiba de suferit. In loc sa ma bucur de sarcina ma gandesc ce viitor pot sa-i ofer eu copilului meu care nu are nici o vina ca se naste intr-o tara de 2 lei.
laulica26
Postat pe 14 Mai 2010 20:39
http://www.petitieonline.ro/petitie-p43516046.html
adelafistis
Postat pe 14 Mai 2010 21:35
votez ptr 85% la indemnizatia de crestere a copilului
kidz004585
Postat pe 15 Mai 2010 17:41
votez pt.85% din salariu
iulia_alexandru2006
Postat pe 16 Mai 2010 21:46
se ia ajutor social daca iti depui actele.
Pitu
Postat pe 17 Mai 2010 10:14
Eu am semnat ambele petitii. In Constanta nu se face vreun protest? Stie cineva?

Leagan electronic Primii pasi
IN GARANTIE
Stare de functionare - perfecta
Husa...
Adoos

geonib
Postat pe 17 Mai 2010 11:33
semnez petitia
alfa_force2006
Postat pe 17 Mai 2010 18:34
si eu vreau sa semnez dar unde feteleeeeeeeeeeee?
delly003735
Postat pe 18 Mai 2010 00:21
AICI:
http://www.petitieonline.ro/petitie/indemnizatia_pentru_cresterea_copilului_sa_ramana_85_din_salariu-p43516046.html
Lowiny
Postat pe 18 Mai 2010 00:24
SAU:
www.PetitieOnline.ro
Lowiny
Postat pe 18 Mai 2010 00:28
Vrea ca indemnizatia sa ramana 85 % din venit.
martha_petcu
Postat pe 19 Mai 2010 10:35
la cite cheltuieli implica cresterea unui copil si ce salarii de cacat avem pentru cit muncim, nici 85% nu e cine stie ce valoare dar sa mai si taie ...... parca nu mai ai chef sa te bucuri de nimic nici macar de copii taicare sunt, pe bune, cea mai mare avere din lume! categoric nu sunt de acord!
farcas_iulia
Postat pe 19 Mai 2010 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Dieta disociataa 16 De la: Alina_Gabriela_3 6 Noiembrie 2013 22:54
Craciun fericit, mamici! 25 De la: luizika 30 Decembrie 2008 00:16
VOTATI-O PE EMA 1 De la: ema_6 2 Decembrie 2009 13:37
? 1 De la: garbo1208 11 Octombrie 2011 19:00
Pentru mamicile care vor sa iasa in evidenta de revelion ;) 1 De la: tot_adda 25 Noiembrie 2009 23:10
Setari Cookie-uri