am nevoie de o indrumare,multumesc!

stie cineva ceva despre conditiile de acortare a somasului dupa terminarea concediului de ingrijire a copilului de 2 ani sau vreo posibilitate de prelungire a perioadei de doi ani.MULTUMESC!
bia1984
Postat pe 11 Mai 2010 13:53
somaj de ce? s-a desfiintat firma sau ce? ei sunt obligati sa te primeasca inapoi. fa cerere de intoarcere la munca (catre firma) si ei trebuie sa iti dea un raspuns in scris. pe baza acelui raspuns (daca el este negativ) poti merge la camera de munca pt actele de somaj sau pt "fortarea" firmei sa te primeasca inapoi.
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 11:59
daca firma s-a desfiintat , cred ca poti dovedi asta cu ajutorul registrului comertului (in caz ca nu a mai ramas nici un reprezentant al firmei caruia sa ii pese de tine). la fel, cu documentul de desfiintare a firmei, mergi la camera de munca.
pinicuta
Postat pe 12 Mai 2010 12:02
merci mult,nu nu s-a desfiintat firma problema e ca as vrea sa mai stau acasa pt ca nu am cu cine sa-mi las fetita si auzisem ca se poate abtine o prelungire a concediului dar nu stiu exact in ce conditii de asta am apelat la voi poate a mai fost cineva intr-o situatie similara
bia1984
Postat pe 12 Mai 2010 17:49
prelungirea comcediului de stat acasa cu copilul se poate face in 2 moduri: legal (si cu continuarea indemnizatiei din cate stiu) pana la 3 ani pt copilul cu handicap, sau cu cerere la firma pt concediu fara plata (dar firma poate sa accepte sau sa refuze, dupa cum considera)

au alte cai nu stiu
pinicuta
Postat pe 13 Mai 2010 11:08
merci mult
bia1984
Postat pe 14 Mai 2010 11:18
FETELOR, LASATI-I DOAMNE IARTA-MA DE BANI, NU VA DECLARATI COPIII HANDICAPATI DACA SUNT SANATOSI. STITI CUM SE ZICE:AI GRIJA CE-TI DORESTI SA NU TI SE INDEPLINEASCA...
pinicuta
Postat pe 17 Mai 2010 09:33
mai era o posibilitate de a sta cu copilul inca un an , dar fara plata . nu stiu sigur daca mai e valabila aceasta optiune dar trebuie verificat . in conditiile actuale nu stiu daca e indicat sa se opteze pentru o astfel de solutie .
carmeli
Postat pe 17 Mai 2010 09:42
e valabil dar firma nu e obligata:daca cepta bine, daca nu nu (firma e obligata sa astepte doar persoanele care sunt in concediu cu indemnizatie. daca nu beneficiezi de indemnizatie nu ti se garanteaza dreptul nici la stat acasa, din pacate.
pinicuta
Postat pe 17 Mai 2010 09:59
Raspuns pentru Bia
Se poate intra in somaj dupa concediul de crestere copil! Desfiintare post/reducere activitate ca urmare a problemelor economice, angajatorul iti acorda mai intai cele 20 de zile lucratoare de preaviz (obligatoriu) apoi iti poate inceta activitatea conform art 65(1) Codul Muncii! legal! Mergi si vorbeste cu cei de la Personal sau daca nu aveti asa ceva vorbeste la financiar-contabilitate! sigur nu o sa fie probleme! in adeverinta pentru somaj vor trece veniturile brute si platile aferente pentru 12 luni anterioare nasterii copilului.
elanicol
Postat pe 17 Mai 2010 13:43
elanicol ce ai spus tu depinde tot de patron(angajator)...daca angajatorul nu e de acord nu poate intra in somaj. De obicei unui angajator nu-i convine sa desfinteze un post doar ca sa poata angajata beneficia de somaj.
bau
Postat pe 17 Mai 2010 13:51
sunt de acord cu pinicuta
Sa-ti declari copilul handicapat ca sa mai stai acasa e revoltator...strigator la cer
alinakatt
Postat pe 17 Mai 2010 20:12
Pt Bau
Nu spun ca nu ai dreptate! dar sincera sa fiu, din experienta mea, atat cat am, nu am intalnit nici un angajator care sa nu fie intelegator cu o asemenea situatie!! tot ce trebuie facut este sa se expuna situatia si - poate par prea optimista - sunt convinsa ca se rezolva!!
elanicol
Postat pe 18 Mai 2010 13:54
pai cum se poate declara un copil handicapat daca nu este???
nu inteleg, nu medicul decide ?? sau e vorba de facaturi?
aly_fab
Postat pe 18 Mai 2010 14:10
ii dai ceva acolo, te intelegi cu el. se poate orice (cu unii). plus ca handicapul e o chestie atat de interpretabila.. unele boli daca sunt grave (ajunse adica in stare grava) se considera handicap. avem parlamentari handicapati (M cu carnet de handicapat, si nu mai platesc taxe din cauza handicapului), stiati?
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:12
facaturi normal...adica mama nu merge la munca din diverse motive(nu exemplific motivele ca sunt luata imediat de ciuf) si da un ban la doctorul care trebuie care o trimite la alt doctor care trebuie si ii pune parafa ca are copilul un handicap minor si mai sta acasa inca un an...NICE nu?
alinakatt
Postat pe 18 Mai 2010 14:15
asa ceva in uk nu se poate. doctorul ramane fara licenta la cea mai mica abatere, si nu mai poate profesa never ever. romania este tara tuturor posibilitatilor, am uitat
aly_fab
Postat pe 18 Mai 2010 14:16
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:17
daca ai sti cat de "la moda" e sa iti iei concediu medical (degeaba) ca sa mai stai acasa cu copilul din cand in cand... sau pur si simplu ca sa chiulesti de la munca chiar daca nu ai copii...

de asta s-au si gandit "alesii" ca de acum cand cineva e in concediu medical, angajatorul sa aiba dreptul sa trimita acasa la angajat politia care sa verifice daca omul e intradevar bolnav de parca politistul e demn de a-si da cu parerea referitor la stadiul bolii
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:21
a, dar mai intai politistul trebuie sa dea un tel , ca poate e omul la farmacie si sa aiba timp sa se intoarca acasa pana sa ajunga poilitia sa il caute. dar daca omul nostru e bolnav la pat si nu se poate ridica, sau e la buda scuipandu-si acolo plamanii? (cum o sa deschida politistului?)
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:23
dincolo se practica verificarea la domiciliu de mult
eu sunt de acord cu verificarea asta...de ce? sa-si ia medical sa mearga la cules de porumb nu am inteles restul lumii e mai fraiera sau ce?
alinakatt
Postat pe 18 Mai 2010 14:25
da, alina, de acord, dar cine verifica?politaiul? daca eu imi iau concediu din cauza de risc de avort de pilda, el cum verifica veridicitatea concediului meu? ca sunt acasa sau nu?pai poate sunt la spital si de asta nu-s acasa
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:27
si apoi , politistul ce raport o sa dea? am fost la subiect acasa si el era in pijamale deci bolnav? sau ce?
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:28
ideia e simpla
cine-i bolnav ok dar cine-i sanatos tun si nu are nici un drak mai ales cei care devin handicapati peste noapte nu domnule sa le dea si amenda
alinakatt
Postat pe 18 Mai 2010 14:28
fetele sunteti
aly_raz
Postat pe 18 Mai 2010 14:31
eventual ti se eliberaeaza o hartie unde este specificat ca doamna x are risc de bla bla care o poarta dupa ea in geanta pana naste..este un act justificator...
Mama mea a umblat cu hartie din asta in geanta si fratele meu sa nascut la 6 luni jumate nu era nici avorton nici nastere normala...o plimbau de la un cabinet la altul pe coridoarele spitalului
in fine eu sunt de parere ca daca nu ai nimic si ai putere de munca de ce sa fi mojic si sa te dai bolnav sau mai mult sa iti faci copilul cu handicap.E pacat
alinakatt
Postat pe 18 Mai 2010 14:32
scuze
alinakatt
Postat pe 18 Mai 2010 14:32
no bine, alina , atunci sa mearga politistul impreuna cu un dr la pacient acasa, sa poata DOCTORUL sa isi dea cu parerea, nu politistul, nu?
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:33
evident ca si eu asta zic: daca iti iei concediu medical fals, poate se supara al de sus si ti-l face real
pinicuta
Postat pe 18 Mai 2010 14:34
in privinta verificarilor salariatilor aflati in concedii medicale, am inteles ca nu se vor verifica toti bolnavii aflati in concediu medical!!! trebuie sa se sesizeze angajatorul , acesta solicita verifiarea! in acest caz vor merge in verifiacare un reprezentant al angajatorului, cineva de la politie si cinceva de la sanatate! asa am inteles!
Prin urmare,
Un angajat care vrea un certificat de concediu medical, trebuie sa completeze o declaratie la cabinetul doctorului in care va preciza si adresa unde poate fi gasit pe durata concediului. De asemenea, beneficiarul promite ca va sta acasa intre orele 8-11, 12 -17 si 18- 20. Mai mult, se obliga sa-si anunte patronul in primele 24 de ore ca si-a luat concediu medical.
Doctorul care a aprobat certificatul pastreaza documentul, dar il poate pune oricand la dispozitia angajatorului. Daca patronul are suspiciuni ca salariatul " si-a aranjat concediul", sesizeaza casa de asigurari, care organizeaza un control impreuna cu un reprezentant al institutiei la care lucreaza bolnavul si dupa caz cu un politist.
Potrivit noii legi, vizita la domiciliul bolnavului va fi facuta numai la sesizarea scrisa a angajatorului. Pana a se ajunge aici, angajatorul poate trimite el insusi oameni sa verifice daca salariatul lui este acasa sau si-a luat concediu medical ca sa se plimbe.




elanicol
Postat pe 18 Mai 2010 14:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fara olita fara pampers, visul orcarei mamici!!! 5 De la: alinakatt 10 August 2009 13:38
CE mancam imebiat dupa o cezariana? 1 De la: ina_rebeca 23 Februarie 2010 10:58
artrita la copii 2 De la: horobeanu 20 Aprilie 2009 21:25
sarcina 3 De la: kidz004995 3 Noiembrie 2009 14:45
MAMICI DIN BUDAPESTA??? 3 De la: office_salinasusesi_ro 21 Aprilie 2010 15:45
Setari Cookie-uri