Nu il pronunta pe "R"

Buna fetelor,fetita mea Roberta care are 4ani si 6luni nu il poate pronunta pe"r".Bineinteles ca pe ea o cheama "Lobelta".Eu nu imi fac probleme ,cred ca pana la varsta scolara il va pronunta,incerc sa fac niste exercitii cu ea(creion intre dinti si pronuntarea astfel a cuvintelor care contin litera"r")dar nu ma sperii;pediatra mi-a zis sa merg la logoped dar psihologul cu care face inteligenta emotionala la gradi mi-a spus sa nu ma grabesc ;din experientele voastre ,voi cum ati procedat?
emilia2005_kidz
Postat pe 10 Mai 2010 17:53
si am mea zice cam asa:
Cum te cheama?
Babala R e undeva pe drum...are 3 ani...
la logoped e bine sa mergi, mai te invata si ei niste trucuri, copilul nu trebuie neaparat sa aibe veo afectiune pentru a face o vizita logopedului
alinakatt
Postat pe 10 Mai 2010 19:03
Si al meu are patru ani jumate si la fel nu il pronunta pe "R" ... si in loc de trebuie zice "bebe" sau "bebuie"
aly_fab
Postat pe 10 Mai 2010 19:13
salut mamici si eu am o fetita de 3ani si 10 luni si nu il pronuta pe r ,cind ii zic sa il pronunte pe rrr il pronuta bine dar cand sa zica FLOARE nu il poate zice. cu timpul sper sa il pronute.in rest vorb fff mult si binisor inca nu perfect.si cea mica de 7 luni a inceput sa zica si ea tata, da, baba la 6 luni a zis numai mama. sanatate multa la bb
MAYATHEEO
Postat pe 23 Mai 2010 08:46
logopedul este cea mai buna solutie, ai sa vezi ce exerciti o sa ai de facut si acasa cu ea si o sa isi revina foarte repede, si eu am sperat ca baitul meu o sa isi revina fara logoped dar avea 6 ani si nu pronunta doua litere , logopedul nu e ceva de speriat pentrucopii si sunt foarte buni
corimax1969
Postat pe 23 Mai 2010 10:32
buna tuturor! sunt logoped si va sfatuiesc sa aveti rabdare, R -ul este ultimul care se formeaza, uneori chiar in jurul varstei de 6 ani. Important este sa nu fortati copiii si sa-i corectati atunci cand gresesc, sau mai bine zis sa vorbim corect cu ei si sa nu radem. Va pup!
rogozraluca
Postat pe 23 Mai 2010 17:38
DRAGI MAMICI CU PUISORI MICI,AVETI RABDARE ,VOI SUNTETI MARI SI NU LE-ATI INVATAT PE TOATE, DAR EI SARACUTII,CARE AU ATATEA PROBLEME,MAMICA SPUNE :CUM NUMARA FATA MEA? SI EA SARACUTA INCEPE UNU,DOI TEI......... SI LUMEA E FERICITA.PANA LA 6 ANI NU ESTE NICI O PROBLEMA DACA COPILUL NU POATE PRONUNTA ANUMITE LITERE,DEPINDE UNDE ANUME SE AFLA LITERA IN CUVANT,RATA NU E LA FEL DE GREU CA MARA SAU ALTELE SI ALTELE,RABDARE SI NU CHINUITI COPIII CU CREIOANELE INTRE DINTI SI ALTELE,DA SE FAC EXERCITII LOGOPEDICE DAR NU LA 3 ANI PENTRU LITERA R.LOGOPEDUL E PRIMA SOLUTIE ,DAR MAI TARZIU,VA PUP PE TOATE ,SA VA BUCURATI DE PRINTESELE SI PRINTISORII VOSTRII.
garbo037899
Postat pe 23 Mai 2010 18:29
buna tuturor.eu am 2 copii si amandoi vorbesc stalcit si nu il pronunta pe R .baiatul face 5 ani in iulie,iar fata are 3 ani si desi a vorbit corect la inceput ,pe parcurs sa luat dupa fratele ei.la gradinita va face din grupa mare si logopet.ajuta , nu strica.multa sanatate.
girafa
Postat pe 24 Mai 2010 08:45
Mamici stati linistite ! Exact asa eram eu..nu il pronuntam pe rrr nici nu vroiam sa-l aud .Mare chin a avut mama cu mine in clasa intai..efectiv nu il scriam,nu il pronuntam ,parca nici nu il auzeam.Cand am intrat in clasa a 2a a ramas uimita invatatoarea cat de bn il ziceam pe r...il scriam etc.Mama a lucrat mult cu mine....tot felul de jocuri..etc.Bine acum am 20 de ani D:D:D si sunt raraita si toata lumea ma iubeste,toti adora cum vorbesc,cum il pronunt pe rrr...:D:DAsa ca nu e un defect ,din contra.Eu sunt bucuroasa ca sunt raraita ,ca atrga atentia:D Dar lucrati cu ei de mici,comunicati foarte mult.Sa-i corectati cand gresesc..cand pronunta cuvintele eronat.

Multa sanatate !!:*:*:*:
kidz003072
Postat pe 24 Mai 2010 10:47
Buna mamicilor si eu am un baetel de 8 anisori e an clasa a1-a si la fel nu-l pronunta pe R Anloc de RATA pronunta ATA si se enerveaza de multe ori ,ancerc sa-l ajut sa pronunte dupa mine dar......anzadar . Nu stiu cat putere si rabdare poate avea un logopet sincer. Eu totusi sper ca o sa-si revina ,cineva ma andrumat sa merg la un medic chirurg sa-i taie ata de sub limbuta ,acum sincer .nu stiu ce sa fac ! ?
llyly_kidz
Postat pe 25 Mai 2010 08:42
doamne fereste, cine cineva te-a sfatuit, o baba desigur (pun pariu). lasa copilul in pace. in fond, chiar si daca nu ar pronunta R niciodata toata viata, care ar fi asa gravitatea faptului? francezii nu pronunta H niciodata de pilda, si ce? nu mai intelege lumea ce zici daca nu zici R? unii oameni nu poa sa pronunte S. si ce?

e si o poezie "Rica nu stia sa zica
Rau, ratusca, randunica...", deci e normal de vreme ce se fac si poezii pe tema asta. Rabdare, oameni buni, rabdare, eventual un logoped, dar taiatul sub limba sincer mi se pare un gest barrrrbarrrrrr (cu R ca sa fiu in topic ) caruia nici macar nu ii vad logica. ce , nu-i atinge copilului limba cerul gurii? ba ii atinge de vreme ce poate sa inghita. deci ce ai rezolva cu taiatul sub limba? la inca pe vremuri erau babe "destepte" care taiau copii cu lama sub limba . doamne iarta-ma! credeam ca am evoluat nu stiu cum poiate cneva sa iti "recomande" asa ceva
pinicuta
Postat pe 25 Mai 2010 08:57
Am si eu un baiat de 6 ani ,am fost cu el la logoped acum 3 ani ,mai lucrez cu el acasa,dar inca nu pronunta L,R, grupurile CI, GI, GE.crede-ti ca poate fi ceva legat de ORL?
El imi face des laringita,faringita.Am fost cu el si la ORL ,dar a zis doar ca are polipi.El imi respira pe nas. Va rog frumos puteti sa-mi spune-ti care e parerea dumneavoastra. Mai am un baiat de 16 ani , dar la 2 ani vorbea perfect.
Va multumesc
garbo114871
Postat pe 25 Mai 2010 11:46
buna,si eu am o fetita de 4 ani si 7 luni si acuma a inceput sa-l pronunte pe r,mai facem exercitii cu cuvinte care sa-l contina pe r,ai rabdare ca-l va pronunta,multa bafta
kidz005563
Postat pe 25 Mai 2010 12:19
Iti multumesc mult pentru incurajari;Roberta ,facand exercitii de dictie cu ea ,a inceput usor ,usor sa il pronunte;eu o corectez mereu ,vorbesc foarte corect,nici cand era mica nu ma "distram" repetand cuvintele pronuntate de ea stalcit(e drept ca in jurnalul ei i-am facut si un mic dictionar in care am notat de-a lungul timpului cuvintele pronuntate de ea).Este foarte important sa ne corectam copilul atunci cand greseste, nu doar prin pronuntarea corecta a cuvintelor ci(sau mai ales)prin vorbirea corecta din punct de vedere gramatical;din pacate vad zilnic in parc sau in spatii de joaca multi copii,unii marisori care vorbesc incorect gramatical si e pacat pentru ca acum ii modelam usor mai tarziu.....e prea tarziu!!
emilia2005_kidz
Postat pe 26 Mai 2010 10:40
FRENUL LINGUAL SE TAIE CAND COPILUL E MIC DACA NU POATE SUGE CA NOU-NASCUT SAU DACA ARE ALTE PROBLEME DAR NU CHINUI COPILUL DEGEABA DACA NU ARE O INDICATIE FERMA PENTRU ASA CEVA
emilia2005_kidz
Postat pe 26 Mai 2010 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
maternitate de stat sau privata? 7 De la: rab 23 Noiembrie 2009 11:39
revenire dupa nastere 1 De la: andyG 24 Octombrie 2008 11:27
doctor safta veaceslav 6 De la: spirescu_ramona 13 Mai 2011 07:03
Cezariana la maternitatea Braila 6 De la: garbo_11330 6 Martie 2013 17:32
Sarcina dupa tratament cu Depakine si Valdoxan 6 De la: nargis 3 Noiembrie 2011 13:21
Setari Cookie-uri