Intoarcerea la serviciu dupa concediul prenatal

Buna mamici
Am o ingerasa de un anisor si trei saptamani pe care as vrea sa o dau la cresa in toamna pentru a nu pierde anul (nu stiu daca fac bine). Gandacica mea face doi ani in 15 aprilie 2011 si m-ar interesa sa stiu cum se procedeaza intoarcerea mea la serviciu si daca pot avea surprize neplacute din partea firmei?!
Multumesc!
mamitati
Postat pe 7 Mai 2010 10:45
si pe mine ma intereseaza acest subiect. vroiam sa stiu daca trebuie sa te cheme ei la munca sau te poti intoarce cand vrei?
ionela_miruna
Postat pe 7 Mai 2010 10:51
faci cerere de intoarcere la munca incepand cu data X, dar cerea o depui cu o luna inainte de data cand vrei sa te intorci. si te pooti intoarce oricand, nu trebuie sa astepti 2 ani (ba chiar, daca te intorci mai devreme, tre s primesti nu mai stiu, parca 2 milioane sau cam asa ceva, in plus la salariu pana face copilul 2 ani)
pinicuta
Postat pe 7 Mai 2010 10:58
pinicuta are dreptate cu cererea , puiutul meu face 2 ani pe 10 iunie iar eu tocmai ce am sunat zilele astea la resurse umane sa vad cum se procedeaza si intradevar se face o cerere cu data cand vrei sa incepi si asta-i tot, cat despre cele 200 in plus la salariu dc incepi mai devreme nu stiu dc e asa, e stiam ca ai poti lucra 4 ore pana face copilul 2 ani dc nu ai cu cine sa-l lasi acasa; cat despre cresa zic ca faci bine dc o duci cu toate ca la inceput este mai greu... cand intra copilul in colectivitate ... se pricopseste cu o raceala, un rosu in gat, etc. , in rest ii prinde bine. David merge de 6 luni la cresa si e ok cu exceptia la ce am zis mai tarziu dar sunt inevitabile, ia prins ff bine colectivitatea. pupici
eve_2350
Postat pe 14 Mai 2010 21:47
si eu am o bebelina de 11 luni si luni ma duc sa o inscriu la cresa...cat despre intoarcerea la lucru la mine e cam cu tam-tam ,eu inainte sa i-au indemnizatie m0am certat urat de tot cu patronii mei din cauza k refuzau sa imi plateasca concediul postnata l ...oricum ei knd au aflat k sunt insarcinata mi-au cautat nod in papura si au vrut sa ma dea afara ...dar nu au avut pe cine
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 11:47
eu_mino pai si atunci de ce vrei sa te intorci la lucru? Daca te intorci mai devreme pot ori sa nu te primeasca ,ori sa te dea afara peste o luna.
Si eu am auzit ca se face cerere inainte sa mergi la serviciu,dar nu ai voie sa te prezinti mai tarziu de data in care face copilul 2 ani.
bau
Postat pe 15 Mai 2010 12:53
bau...nu o sa ma intorc la lucru...mai am inca un an de stat akasa...dar am auzit k dupa ce te intorci din concediy sunt obligati sa te primeasca maxim 3 luni...eu una nu m-as mai duce deloc la ei ...oare se poate sau esti obligat sa te intorci ?...nic nu vreau sa ma gandesc la ziua aia...
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 13:01
Eu_mino cred ca ai face o mare greseala daca te-ai intoarce mai devreme la servici avand in vedere relatia ta cu sefii.Ei nu mai sunt obligati sa te tina decat 20 de zile(adica preavizul) si apoi somaj.Mai bine iti cauti un alt job si doar daca gasesti ceva sa renunti la indemnizatie , ca oricum daca au gand rau te vor da in somaj dupa cei 2 ani de maternitate(cazul meu ).Iar daca te intorci mai repede primesti un stimulent de 100 ron plus alocatia copilului pana la 2 ani.In ceea ce priveste cresa eu sunt de acord .La noi nu se gaseste nici o cresa dar din toamna ne inscriem la camin cu program prelungit
adelafistis
Postat pe 15 Mai 2010 13:22
Si eu stiu ca se dau 200 ron/luna de la stat dak te intorci la munca inainte de 2 ani, dar poate ii taie Basescu si pe astia!
Cori_mami_de_Eliza
Postat pe 15 Mai 2010 13:54
basescu taie si spanzura...stati linistite fetelor k nu ma intorc mai repede la lucru...ma gandeam si eu asa k dak ne taie din alocatie ce mama naibii facem?
cu sigurantza o sa imi caut alt loc de munca ...patronii knd ma vad pe strada se uita incruntat la mine si ma saluta cu juma de gura...oricum nu imi palcea la ei k nu palteau nici o data la timp si nici salariul intreg ...tot kte o particica iti dadea de nu aveai ce face cu ei...
eu_mino
Postat pe 15 Mai 2010 13:59
conform contractului colectiv de munca la nivel national firma este obligata sa te primeasca minim 6 luni la munca dupa terminarea CIC. Am avut o colega care a dat firma in judecata pentru ca nu vroiau sa o primeasca la munca si a castigat procesul .
kidz000665
Postat pe 16 Mai 2010 10:38
Eu stiu ca angakatorul este obligat sa te primeasca la serviuciu dupa incetarea concediului de ingrijire copil, mai mult nu te poate da afara cel putin 6 luni si nici nu iti poate micsora salariul ce l-ai avut inainte de a naste.
Daca voi stiti altceva... va rog sa ma contraziceti, dar in contractul colectiv de munca unic la nivel national art 76 (3) scrie Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.
cristinfir
Postat pe 21 Mai 2010 17:04
Eu am spus cum a fost in cazul meu.Te poate concedia daca fac restructurari sau desfiintari de locuri de munca.Am fost eu personal la ITM si mi-a spus ca nu mai exista nici o lege care sa-i oblige sa te tina la serviciu dupa CIC.
adelafistis
Postat pe 21 Mai 2010 17:38
Buna dragele mele
Va multumesc ca mi-ati raspuns si scuze ca am lansat subiectul fara sa mai raspund, dar cu ingerasa mea mie mai greu sa stau la calculator, vrea mai tot timpul atentia mea.Tind sa-i dau dreptate adelei fistis , cred ca pana la anul cand voi fi nevoita sa-mi incep activitatea la firma, daca v-a mai exista firma, se vor schimba multe in tara asta si v-a trebui sa-mi caut de munca sau sa incep acolo vreo luna si apoi sa se lipseasca de mine nefiind obligati sa ma tina. Is cam pesimista in ceea ce priveste un loc de munca dupa ce ai stat doi ani acasa , in general angajatorii sunt cam sceptici in privinta asta, dar cine stie poate ma insel eu.
Mi-am inscris fetita la cresa si din toamna o dau in colectivitate si sper ca odata cu cresa sa o pot intarca.
Ma gandeam zilele trecute daca sa-i fac Dariei vreun fratior sau surioara , dar la cum merg lucrurile in tara asta datorita lui basescu.....am mari retineri....voi ce spuneti ? mai faceti copii daca indemnizatia intra la apa?
pupici

mamitati
Postat pe 5 Iunie 2010 11:53
kidz007916 iti dai seama ca se fac copii,cu sau fara indemnizatie la apa. Pai daca ar fi sa ne gandim sa facem copii dupa traiul care este si tara care este,iti dai seama ca n-ar mai fi facut multe persoane copii,in special cele care nu au indemnizatie sau cele care au minimul. Asa ca fiecare se descurca cum poate,unii incearca sa se descurce in tara,altii cauta sa faca un viitor la copii in alta tara.
bau
Postat pe 5 Iunie 2010 11:59
Buna ziua,

As dori sa aflu ce actiuni, respectiv ce acte trebuie pregatite in cazul in care o mamica se decide sa se intoarca mai devreme de 2 ani din concediu maternal.

Multumesc anticipat pt raspuns
garbo164454
Postat pe 3 August 2010 15:24
Buna,tuturor.
Smaranda ,fetita mea are 1 an si 3 luni . In februarie ,cand avea 9 luni m-am intors la servici.Nu am intreprins nici o actiune nu am pregatit nici un act.S-au ocupat cei de HR de tot . Am semnat o cere ca doresc sa imi reiau activitatea de la data de 1 febr. Ei au emis ulterior o decizie ca mi-am reluat contractul suspendat cu data de 27 iulie 2009.Ei au inregistrat la ITM . Cu decizia m-am dus la Directia de Asistenta Cominitara si am anuntat ca iau salariu de la 1 febr si doresc stimulentul de la stat ( enorma suma de 100 Ron.)
Totul e f simplu si usor.
Greul vine apoi .Cu copilul,cu programul.., neglijarea copilului, lipsa timpului pt casa si familie .etc
Imi pare rau ca m-am intors mai devreme.
Succes
bronzie1999
Postat pe 14 August 2010 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Branzica din lapte praf 23 De la: anaROBERT 12 Aprilie 2010 15:31
VA ROG LAMURITI-MA SI PE MINE 2 De la: corina_dragoi 4 Mai 2009 16:32
branza calcica 16 De la: ina_rebeca 9 Noiembrie 2009 11:53
col scurt 8 De la: corina_dragoi 18 Noiembrie 2009 19:39
cine poate sa-mi schiteze trasaturi generale ale zodiei berbec cu ascendent in scorpion ? 17 De la: alfheim 6 Iunie 2011 10:39
Setari Cookie-uri