somnul la 2 ani

Buna,mamicilor!Am o intrebare,poate primesc un raspuns de la cineva mai "trecut prin viata".Baietelul meu de 2 anisori de doua zile refuza sa doarma la amiazi.Seara adoarme la ora 21-21,30 si doarme pana dimineata la 8.Ce sa ma fac cu el? Sa-l oblig sa doarma? Multumesc,anticipat!!!
kidz006315
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:17
Buna!Al meu are un an si 7 luni si de o saptamana refuza sa doarma...cand????La amiaza!Metoda mea este de a-l lasa pana i se face somn.Specific faptul ca pana acum dormea de 2 ori ziua si noaptea 12 ore.Acum doarme o ora ziua si noaptea intreaga.
ginutavrabiuta
Postat pe 28 Ianuarie 2010 15:26
SUNT MULTI COPII CARE NU MAI DORM DE LA O ANUMITA VARSTA (CHIAR SI SUN 2 ANI), FIECARE ARE RITMULLUI. NU IL OBLIGA SA DOARMA CA PE URMA I SE FACE FRICA SI SA SE MAI ASEZE IN PAT. LASA-L IN PACE, SOMNUL TREBUIE SA FIE CEVA PLACUT SI LINISTITOR, NU SA SE GANDEASCA CU GROAZA "IARA VOR SA MA CULCE"
pinicuta
Postat pe 28 Ianuarie 2010 17:11
foarte bine zis pinicuta! Razvan pe 5 feb face 1 anisor, iar de pe la 8 luni nu mai doarme aproape deloc ziua, foarte rar sa doarma si el o ora, noaptea adoarme foarte tarziu, dupa 23.30 (urmarim impreuna un show pacatos)se trezeste cam pe la 5/5.30, papa putin si doarme pana la 8.30. Am incercat in fel si chip sa-i schimb ora de somn, dar nu am reusit, nu vrea si pace. Chiar daca iesim zilnic afara, indiferent de vreme, tot nu doarme, iar daca-l pun fortat la somn, plange pana nu mai poate. Si culmea: are un verisor de 1 an si 5 luni care doarme de doua ori pe zi cate 2/3 ore si seara se culca la 21.30 pana dimineata la 7.30/8, ce sa mai zic, fiecare copil e deosebit de ceilalati si unic in felul sau...Sanatate multa!
aly_raz
Postat pe 28 Ianuarie 2010 17:43
NU-MI VINE SA CRED CA MAI EXISTA COPII LA FEL CA SI
ANDREI. El are 1 an si 9 luni si e chin cu somnul.Pe langa fapul ca se culca la 12 noaptea se scoala la 9 ,daca avem noroc mai dorme de la 15-16,30.Asta nu e tot.
Fetelor, noatea dorm cum trebuie? Andrei se freaca intruna,ba ii gheortaie intestinele si se mataie, ba casca " in somn" ,ba se screme , ba geme , deci...parca nici n-ar dormi .Pai ,asta e somn ? Si asta de cand avea 1 ziAm impresia ca-l doare ceva, ca il doare burtica.Noatea ii pun mana pe burtica, si cand incep intestinele sa faca un pic de galagie ,e clar... ne dam de pe o parte pe cealalta Nu mai suport.Si credeti ca eu pot sa dorm .Asa ca somebody kill me :
Povestiti si voi de-ai /de-ale vostri /voastre ca, eu daca n-am inebunit pana acum ,nu mai am mult.
kidz006377
Postat pe 28 Ianuarie 2010 20:01
nici eui nu voiam sa dorm ziua, si ma puneau ai mei sa ma culc, si mama imi tinea cu degetele ochii inchisi, si eu tot ma chinuiam sa trag de gene sa deschid ochii si ii si ziceam ca nu vreau sa stau cu ochii inchisi ca daca inchid ochii adorm asa ca in final am invatat sa ma prefac ca dorm ca sa ma lase si sa plece (bine, eram mai mare evident, altfel nu mi-as fi adus aminte, dar ma gandesc ca nimanui la ici o varsta nu ii place sa fie fortat sa faca ce nu simte el, si mai ales copiii care sunt atat de energici mi-nchipui ca sufera tare daca ii fortezi sa stadoarma )
pinicuta
Postat pe 28 Ianuarie 2010 21:10
6377, cu un dr ai vb pe tema asta?
pinicuta
Postat pe 28 Ianuarie 2010 21:11
Neata!Eu l-am invatat pe al meu de la 5 luni sa doarma in patutul lui,in camera lui;dar de cate ori mergem sa dormim in alta casa si trebuie sa dorm cu el,aud si eu acelasi concert de noapte cu intestine,cascaturi,invartit,rasucit etc etc.
ginutavrabiuta
Postat pe 29 Ianuarie 2010 08:09
Fetelor eu am renuntat sa-i fac program pentru ca era inutil.Asa ca umblam ca un zombi prin casa si ma uitam cu disperare la ceas cum trec orele 22...23..24..01...etc.Erau zile cand dormea la amiaza erau zile cand nu se intampla minunea mult dorita.
Dar asta pana anul trecut in toamna.Dupa ce a inceput cresa ehehe s-au schimbat lucrurile.Acolo doarme la amiaza chiar daca la inceput nu i se parea corect lucrul asta.Sambata si duminica la fel.Seara la 21.30 maxim 22 cade lata de oboseala si doarme neantoarsa pana a doua zi la 7.30.Nu aud sunet!!!!
Si in final.... in sfarsit doarm si eu linistita
Deci mai aveti un pic de rabdare si or sa schimbe lucrurile.
alinakatt
Postat pe 29 Ianuarie 2010 09:50
Apropos de cresa: in martie incepem si noi dar sunt total pe dinafara in legatura cu bagajelul lui.Acolo i se acorda numai masa.Habar n-am ce trebuie sa achizitionez pt cresa.
ginutavrabiuta
Postat pe 29 Ianuarie 2010 10:29
Am vorbit si cu destul de multi medici. Sa nu spuneti ca sunt putin dusa ,dar i-am facut si un ecograf.Eu sunt cea "bolnava".Nu m-am oprit aici si i-am facut si niste analize, dupa mintea mea, si i-a iesit VSH= 29/56 -extrem de mare, GOT -47.,la fel.Cand i-am aratat doctoritei analizele a inceput sa intre si ea la banuieli, asa ca peste o saptamana ma duc sa aprofundez mai bine problemutele , sa vedem unde este buba.Am citit atat de multe despre colite incat parca mi-e si frica sa ma gandesc.
Pana la urma consider ca mama este cel mai bun medic pentru copilul ei, asa ca daca mai stiti pe altcineva care pateste la fel ca mine ...orice vorba sau sfat e binevenit(a).
Oricum va voi tine la curent!Pupici si somnici .
kidz006377
Postat pe 29 Ianuarie 2010 19:41
eu zic ca daca doarme noaptea nu e grav,e important ca se odihneste mai bine noaptea
Raisa_Lory
Postat pe 30 Ianuarie 2010 19:21
6377, f bine ca ii faci investigatii, macar vei sti sigur ca e bine si vei sta linistita (mai bine sa faci analize degeaba decat sa nu le faci si sa iti para rau ca nu le-ai facut). Sanatate multa si rezultate bune la analize va urez!
pinicuta
Postat pe 30 Ianuarie 2010 20:28
si al meu are doi ani.cand vrea sa doarma doarme cand nu nu.eu nu-l fortez ca degeaba. decat sa ma enervez cu el si el sa planga mai bine il las nedormit.mai ales ca spui ca doamre de la 9 la 8..ce mai vrei?????
shhh
Postat pe 31 Ianuarie 2010 17:14
Ola!
Si noi avem probleme cu orele de somn, adica doarme ziua 3-4 h ( de la 14.00 sau 15.00), dupa care pana la orele 24.00 nu este chip sa se culce. Ca si voi am incercat sa-l culc mai devreme, sa nu-l mai las sa doarma atat de mult ziua, dar fara rezultat. Daca il trezesc dupa 2 h , este morocanos, plange , nu mananca,...asa ca il las sa doarma cat pofteste. Totusi mi se pare ca doarme foarte mult ziua!
shinning
Postat pe 1 Februarie 2010 09:05
buna mamici...si noi avem 1 an si 3 luni si refuzam sa dormim si ziua si noaptea se trezeste inca sa pape sau ii dau ceiuc...si nu mai pot.acum il las ziua pana nu mai poate si cade frant si adoarme intr-un final
anaROBERT
Postat pe 1 Februarie 2010 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de o indrumare,multumesc! 41 De la: office_salinasusesi_ro 4 Iunie 2010 14:55
Tuse urata la bebe 10 luni 106 De la: aly_fab 2 Februarie 2017 01:00
Noul nascut si catelusul!! 54 De la: georgy1980 31 Iulie 2015 11:47
nasterea prin cezariana 11 De la: laura_paisan1983 17 Noiembrie 2008 20:37
ajutati-ma...urgent.... 19 De la: vasilicasavoiu 8 Mai 2009 13:02
Setari Cookie-uri