Analgezie epidurala

Buna,

Tocmai am citit pe un site

http://medlive.hotnews.ro/live-din-sala...de-la.html

despre analgezie epidurala. As vrea sa stiu si eu ce este si la ce ajuta.

Va multumesc!
pepys
Postat pe 22 Ianuarie 2010 00:24
Ar fi trebuit sa ajute la o nastere mai usoara fara sa simti prea mult durerea travaliului si a nasterii. La mine nu a avut efect. Am simtit si travaliul si nasterea a fost foarte grea iar dupa nastere abia ma puteam tine pe picioare. Doua saptamani am crezut ca nu imi pot reveni vreodata din cauza durerilor. Unii spun ca depinde si de varsta si de cum actioneaza anesteziile asupra ta. Eu am nascut natural cu epidurala dar stiu un caz de cezariana cu epidurala si a fost tot groaznic si mai am o prietena care a nascut normal cu epidurala si nu a avut problemele mele iar nasterea a fost usoara. Depinde de organism si probabil de varsta.
aliadi_kidz
Postat pe 22 Ianuarie 2010 09:12
fetele

pentru cine este interesa - avem site specializat de anunturi de copii, anunturile sunt gratuite - asa ca sa tot postam ca sa vindm chestiile ramase mici de la puii nostri!
sau sa cumparam daca e nevoie....

plus ca mai sunt pe acolo si alte chestii ce ne-ar putea interesa - ursitoate, picturi pereti, bone....

era sa uit :) - kidanunt.ro se numeste site-ul salvator :)

yupiiii
marissax
Postat pe 15 Martie 2010 21:47
HRISTOS A INVIAT!
am 27 de ani si am nascut la Clinica Eva din BV
nasterea a fost normala insotita de anestezia epidurala
eu nu inteleg de ce exista temeri in legatura cu aceasta anestezie
s-ar mai face ea oare daca ar prezenta riscuri?
si eu auzisem tot felulinainte de a naste de nu mai stiam ce sa fac
acum insa.......nu inteleg de ce sa nu beneficiezi de asa ceva
ezista ricuri atunci cand cine te anesteziaza e .......sa zicem asa mai diplomatic novice
eu am simtit o intepatura mai slaba decat la recoltarea de sange
nu am simtit mare parte din travaliu
nasterea o simti; e normal ;trebuie sa simti contractiile ca sa stii cand sa impingi
si bineintele durerile pana la dilatarea de 4 cm atunci cand se administreaza anestezicul
nu am ramas nicci cu dureri de cap asa cum se zice nici cu alte consecinte inafara faptului ca si la urmatoarea nastere tot asa vreau sa nasc
bafta si multa sanatate
dumbravaandreeamaria
Postat pe 7 Aprilie 2010 22:30
Eu am 23 de ani,am nascut cu epidurala natural.
Cand aveam dilatatia 5-6cm mi-a facuto,n-am simtit intepatura,nimic.
Efectul a tinut o ora dupa care am inceput sa simt dureri si a venit de mai mi-a mai pus putin anestezic,apoi cand am inceput iar sa simt aveam deja dilatatie maxima si am nascut .
Simti cand nasti pt ca atunci cand iti face epidurala iti pune niste furtune si iti face cate putin din ea,in asa fel incat sa la nastere sa simti contractiile,in caz ca nu le simti iti spune moasa cand sa impingi.
probleme cu spatele nu cred ca am avut din cauza epiduralei,e normal sa te doara spatele dupa ce ai tinut atata timp un copil in pantece,care a fost si greu si s-au facut diferite schimbari in organism.
Dureri de cap nu am avut.
bau
Postat pe 7 Aprilie 2010 23:05
salut !!!
Sa povestesc si eu experienta mea...am nascut acum 6 luni cu epidurala !!!
Vreau sa mentionez clar ca epidurala mareste perioada in care va aflati travaliul, dar nu simtiti durere doar contractii, eu una am stat 14 ore...dar a fost o situatie mai speciala caci bebelusa mea nu a vrut sa coboare, (a vrut sa mai stea la caldurica,) in aceste 14 ore mi-au fost facute 3 doze de anestezic...nu am simtit durere, decat in momentul in care efectul disparea, am simtit contractiile caci e ceva normal -doar nasti, iar momentul in care fetia a iesit a fost o adevarata usurare, fara durere .La 30 de minute mi-am alaptat copilul iar dupa 2 ore deja primeam vizite. Efecte secundare nu am simtit deloc, dureri de spate dupa sarcina ai indiferent de cum nasti dar ele dispar pe parcurs. Va recomand ,tuturor celor care au posibilitatea sa apeleze la astfel de anestezie sa o faca.
doareu2
Postat pe 2 Iunie 2010 13:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alimentatia la 6 luni 4 De la: deliarebecca 27 Noiembrie 2008 20:08
Brand new Apple I-Phone 3GS 32GB$380us Dollars. 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:37
Yamaha DTXtreme IIIS Limited Edition Electronic Drum Set..900usd 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:38
buna.fetelor.(mamicilor...si.viitoarelor.mamici..) 1 De la: rashela 19 Februarie 2010 16:02
ofer carucior chicco 10 De la: costyursu 24 Septembrie 2011 23:11
Setari Cookie-uri