DECALOTAREA LA BAIETEI

BUNA!
AM UN BAIETEL DE 5 LUNI, SI AS DORI SA STIU CUM V-ATI DESCURCAT VOI CU DECALOTAREA, IN CAZUL IN CARE AVETI SI VOI BAIETEI!
VA MULTUMESC
cretuanca
Postat pe 21 Ianuarie 2010 16:34
pai cum sa ne descurcam? in niciun fel. putulica nu trebuie decalotata, pentru ca risti ca baietelul sa pateasca alte alea.
ai rabdare, si ai sa observi ca pana la 3 ani totul va fii in regula, fara sa faci tu ceva.
daca baietelul face pisu' normal, nu-l doare, atunci nu ai de ce sa-ti faci griji.
catalina_tgv
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:22
si fimoza ce riscuri presupune?
BebeDamian
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:32
al meu are 1an si 8 luni a facut infectie cu puroi din cauza la fimoza, am fost cu el in 3 spitale pana la urma am ajuns cu el la grgore alexandrescu la chirurgie, intr-un minut mi l-a facut si am plecat cu el acasa.acum nu mai avem probleme.succes

kidz006076
Postat pe 21 Ianuarie 2010 20:57
buna. eu am un baietel de 1,9 luni. in spital nu mi-a zis nimeni despre decalotare. asa ca il curatam noi, il beleam, in fiecare seara sau la 2 seri. tot timpul era putina mizerie. am citit pe net tot ce am gasit despre decalotare vs fara decalotare. am intrebat pediatra si mi-a zis ca exista 2 variante: sa nu aiba nici o problema pina i se va rupe pielita singura sau sa faca infectie si sa ajungem la decalotare. am hotarit sa ii facem decalotare. mi-a dat trimitere la un medic pediatru ortoped ca am vrut sa ii verifice la picioruse si bazin si l-am l-am rugat daca poate sa ii faca si decalotarea ca mi se pare ca nu il curat intotdeauna bine si mi-e frica de o infectie. a luat o forfecuta chirurgicala si i-a taiat pielita. eu si o asistenta l-am tinut pe bebe. a durat 30 de secunde. in ziua respectiva plingea putin cind facea pipi ca il ustura. atit. avea vreo 4-5 luni. acum il curat o data la saptamina sau si mai rar. oricum, nu mai sta locului.
nu imi pare rau ca i-am facut decalotarea. medicul ne-a explicat ca nu este absolut nici o problema daca decalotarea se face chirurgical si nu natural.
adrica
Postat pe 21 Ianuarie 2010 22:44
http://www.danheller.com/images/Topics/.../img1.html pe mine ma luat groaza cand mia aratat doctorul
kidz002745
Postat pe 22 Ianuarie 2010 00:34
Si noi am fost la medic cu aceasta problema la un medic foarte simpatic.I-am spus ce problema am iar el foarte amuzant la intrebat pe sotul daca are ceva probleme ca pe vremuri mamele nu faceau nimic si baietii nu aveau probleme. Medicina evolueaza intradevar dar cu unele lucruri se exagereaza cateodata. Eu zic sa stam linistite.O igiena riguroasa trebuie dar nici sa nu trecem in extrema cealalta.Multa sanatate la toti bebeii si parintii lor.
mari81
Postat pe 3 Februarie 2010 18:25
Eu la fiecare baita ii umblam la putulica pana s-a decalotat....si acum la fiecare baita il curat bine...eu consider ca mai bine sa il ingrijesc preventiv decat mai tarziu sa aibe probleme...tinand cont ca atatia copii or avut probleme de genu,n-am cum sa prevad ca baietelul meu nu v-a face si nu pot astepta pana face vreo infectie sa ajung tot la ce puteam sa fac dinaninte...ca oricum de la 3-4ani trebuie invatati sa faca ei singuri lucru asta asa ca tot acolo ajung
Barbatii nostrii n-au de unde sa stie daca au avut probleme sau nu, ma indoiesc ca mamele lor le-ar fi spus.
Eu cred ca decalotarea este f buna si pt dezvoltarea putulicii bebelului .... pt ca am auzit cazuri in care n-a fost decalotat de mic si la 14 ani avea puta de bebe , este ceva real.....chiar baietelul verisoarei mele trece prin patania asta .
Fiecare ia decizia care crede ca este corecta dar asta este parerea mea .
bau
Postat pe 3 Februarie 2010 20:33
"Sanatate, mai presus de toate"
Salina artificiala deschisa in localitatea Sag, judetul Timis, functioneaza zilnic intre orele 10.00 - 23.00
Adresa: Sag, Strada 11, nr 60 (ARENA SPORT)
Programari si informatii:
Telefon 0752.113.512 intre orele 10.00 - 20.00
salinasag@ymail.com
www.salinasag.ro

Salinoterapia (aerosolii saline), cu ajutorul carora sunt tratate diverse afectiuni, in principal afectiunile respiratorii: astm, bronsite, infectii respiratorii, faringite, hipertiroidism sau chiar sa ne relaxam din stari de oboseala sau nevroze. Recomandat copiilor proaspat intrati in colectivitate(cresa, gardinita) ajutind la eliminarea mucozitatii si tusei.
Salina poate gazdui 8 persoane pe sedinta si 4 copii sub 6 ani. Dupa terminarea sedintei oxigenarea incaperii este efectuata timp de 10 minute. Cele 14 tone de sare naturala de la salina Tg. Ocna asigura un climat de salina, natural si eficient.

TARIFE
Copii (maxim 12 ani) - 8 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 80 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
Adulti - 10 RON / sedinta
- abonament 10 sedinte - 100 RON (la plata integrala primiti 2 sedinte GRATUIT)
O sedinta de terapie dureaza 45 minute. Este recomandata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de 5-6 luni.

salina_sag
Postat pe 18 Februarie 2010 22:44
Buna fetele , sunt noua pe forum , mamica de baietel de 7 luni ...si noi am facut decalotarea si cand am ajuns la final am gasit si putina smegma ..daca nu este curatata micutul poate face infectie urinara plus acea fimoza...si noi am avut emotii cand il decalotam insa putin cate putin am reusit ....am vazut pozele din linkul cu circumcizia ...nasoale ..la decalotare manuala niciodata nu a avut putzulica asa ....soacra mea zicea ca decalota la baieti si asta acum 30 de ani :))

va pup

liliana_m
Postat pe 28 Martie 2010 22:22
sincer am auzit pareri si pro si contra, mie mi l-a decalotat prima data in spital pe la 5 luni jumate si de atunci facem noi. Acu are bb 11 luni jumate.
viobregar
Postat pe 28 Martie 2010 22:34
si al meu in prima zi cand l-a decalotat a plans, dar acu merge usor.
viobregar
Postat pe 28 Martie 2010 22:37

buna si eu am un baietel si nu iam facut de cand lam nascut decalotare.la varsta de un an si ceva operatie si acum la 3 ani trebuie iar dar dr mia zis saii decolotez in fiecare seara la baie ca se face bine.cica de la pempars se face fimoza.nue ceva de spereiat dar e bine sa fie bine el si sa nu sufere cand va fi mare.per ca tia fot de ajutor ce tiam spus.pwp
garbo212867
Postat pe 7 Iulie 2011 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bona in sector 6, bucuresti- piata gorjului 9 De la: zaharia_mirela 26 August 2016 13:30
cum ii invatam la olita 74 De la: office_salinasusesi_ro 12 Aprilie 2010 23:33
Scaun auto sigur 3 De la: beatrice 9 August 2009 19:32
Constipatie 33 De la: claudiasimonblue 21 Martie 2010 12:50
Notiuni practice de ortopedie pediatrica la copii 12 De la: cory_emy 15 Martie 2011 19:26
Setari Cookie-uri