Infectie urinara la copil de 1an si 9 luni cu B.Proteus

O fetita de 1 an si 9 luni ,fara nici un antecedet patologic pana in prezent, alaptata inca la san, destul de izolata de orice anturaj cu potential risc de orice fel de contaminare( sat cu mama ei acasa si plimbari scurte din cauza frigului) prezinta o urina concentrata si miros intepator, cu dureri la mictiune in mod brusc, intr-o dimineata. Mentionez ca poarta scutec inca dar atentia e sporita la scaunul defecat in scutec.Analiza sumarului de urina confirma infectia cu leucocite 500 cu 3+, nitriti 1+, PH 9, densitatea 1010, sediment: 10-12 leucocite/camp, rara flora microbiana mobila, rari urati amorfi. Urocultura+antibiograma: B. PROTEUS cultura in panza, Rezistent la atb. :CEFTIAZON, AUGMENTIN, GENTAMICINA, NITROFURANTOIN, AC. NALIDIXIC, CEFUROXIM, CEFOPERAZON.
Copilul nu a facut febra . Hidratarea s-a efectuat in masura in care laptele de la san este putin deja si completarea s-a facut cu apa plata si ceai, doar babycalm il accepta.
- Cate lichide ar trebui sa consume un copil de 1 an di 9 luni ?
- Ce tipuri de ceai as putea sa-i mai administrez fetitei de 1 an di 9 luni cu impact pozitiv asupra aparatului genital?
Toaleta locala e asigurata de apa+ lotiune pt. piele sensibila, clatire cu ceai musetel, din fata in spate.
- Ce ar trebui sa folosesc pentru a asigura o igiena optima?
-Astept un alt rezultat de sumar urina( maine) si urocultura luni.
-- Nedumerirea mea este de unde a migrat Proteusul asta ATAT de rezistent la tot.?
Multumesc anticipat pentru lamuriri !
AdinaB
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:32
ceai de matase de porumb si cozi de cirese (poti sa ii dai RENOCIP sau RENOSTIP-sunt speciale pt asa ceva, dar nu io le face concentrate tare ca e totusi cpilas)
pinicuta
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:52
vorbeste cu medicul daca vrei, si intreaba-l : dupa ce ii trece infectia, un tratament cu urovaxom (vaccin oral pentru infectiile urinare) e potrivit? noua ni s-a recomandat (baietelul nostru s-a nascut cu o malformatie urinara si facea infectie mereu), si de cand am luat urovaxomul asta chiar nu a mai facut infectie deloc! ni s-a spus ca da rezultate spectaculoase si la noi chiar a functionat
pinicuta
Postat pe 20 Ianuarie 2010 18:53
Mersi pentru sfaturi. E prima data cand face infectia urinara. Doar eu o ingrijesc si am o grija deosebita pentru ea. Insa B.Proteus face parte din flora intestinala si prin scaun ajunje usor din scutec in partea din fata, bacilul avand o mobilitate mai mare. Fetita mea se pare ca are pielea mai sensibila si asa s-a ales cu treaba asta. Si nu prea bem APA sau ceaiuri! Trucuri s-o fac sa bea mai mult , va rog !
AdinaB
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:13
Rezultatul sumar de urina a fost bun, s-a gasit din nou B.Proteus in urina doar
40 000 si a fost SENSIBIL la mai multe antibiotice de data asta. Sfaturile primite de la medici: sa scapam de scutec!!! Incerc dar e nevoie de mai mult timp si rabdare!
AdinaB
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:15
cum sa bea ceaiuri: in cesuta mica-mica, asa ca o printesa (eventual arata-i niste desene animate sau carti cu povesti cu printese care beau din cescute mic-mici), sorbituri mici si elegante..cu degetul mic ridicat in sus

sau: cana cu pai/cana tuguiata/ cu paiul direct din pahar/ceai cu biscuiti/ cana cu printese sau cu diverse desene pe ea
pinicuta
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:23
dar nu o forta daca nu vrea, ca pe urma mai rau se incapataneaza sa nu bea. bea si tu cu ea, dati si la papusi/ursuleti/jucarii/pisici vii sa bea, beti cu totii: ceaiul este bun pt toata lumea, ajuta fata sa fie mai frumoasa, nu mai doare cand faci pipi, etc etc.. ("vrajeli" de genul...)
pinicuta
Postat pe 24 Ianuarie 2010 17:25
salut pinicuta! mersi pentru interes, o mamica e intotdeauna disperata daca puiul are ceva oricat de mica sa fie problema! avem canite colorate si toate plusurile beau cu noi! noaptea le uscam pe calorifer ziua le imbatam din nou cu apa rece! cat ar trebui sa bea un copil in jur de 2 ani? sigur fiecare copil este diferit dar o cantitate minima care ar trebui bauta de copilasul de 2 ani? urina nu e tocmai galben-alb cum am vazut la nepotica mea ( are 4 ani luna aceasat) care bea dimineata 500 ml suc portocale si pe parcursul zilei bea 7 sticlute x 330 ml fiecare, de suc, apa, CEAIURI de tot felul, a mea o gura si il trimite afara! ei, nu disper dar raman constanta cu insistentele si sper sa nu recidiveze infectia.
AdinaB
Postat pe 26 Ianuarie 2010 14:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
atac de panica!!!!!!!!!!!!!!!! 42 De la: garbo_382132 19 Septembrie 2013 16:21
Ma ajutati un pic, va rog. mamicilor? 2 De la: pinicuta 19 Iulie 2009 21:29
Mamici din Medias 1 De la: ralucimp 3 Noiembrie 2009 15:49
Nu bea apa! Please help! 8 De la: andrajuganarucalin 3 Aprilie 2009 20:30
Am schimbat patul!!!!! 1 De la: alinakatt 13 Iulie 2009 20:20
Setari Cookie-uri