Icter nou nascuti

Salutare,

Sunt fericitul tatic al unui copil in varsta de aproape 2 zile si 3,65kg :). Din pacate a aparut prima problema la bebe si sper sa nu fie foarte grava. A facut un icter mai repede decat trebuia in mod normal, respectiv in mai putin de 24h, iar la analize i-a iesit proteina reactiva (PCR) ridicata. Medicul i-a recomandat tratament cu antibiotic (ampicilina). Pentru cei care aveti cunostine: cat de grav este? ce repercusiuni poate ave pe viitor? este cazul sa ma ingrijorez foarte tare?

Multumesc!
katalanu
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:48
Felicitari taticule

Icterul trebuie tratat bine din timp......
Copilasul meu cd a facut icter in a doua zi l-a pus la lampa 8 ore siapoi mi-a dat drumu cu el acasa.... ca sa aflu dup 3 sapt cand l-am cunoscut pe viit pediatru al baiatului meu ca are icter f grav , avea birubina in sange 60 , cd normal trebuia sa fie sub 1,2. Asa ca o saptamana de zile l-am tinut in perfuzii pana s-a facut bine...asa ca parerea mea este sa trateze bine icterul cat timp este in spital si sa plecati cu fetita cd totul este ok.Va fi totul bine.
Te mai asteptam sa ne spui cum se mai simte fetita,mamica si taticu

V-am pupat
bau
Postat pe 8 Ianuarie 2010 01:57
Felicitari taticule,sa va traiasca bebita... Conteaza foarte mult si sa manance beblina,sa-i dea mamica ei sa suga cata mai mult.Cel putin asa mi-au spus mie cand am nascut.Baietelul meu facuse icter pe la 3 zile,dar nu grav,nu a fost nevoie de lampa,nici de medicamente.Atat mi-au spus,sa il hranesc bine,pentru ca icterul apare din cauza ca ficatul bebelului inca nu este obisnuit sa proceseze ceea ce contine laptele...nu te ingrijora prea tare,este pe mana doctorilor asa ca o sa fie bine.
Lali__Mete
Postat pe 8 Ianuarie 2010 06:44
Bebele este un baietel...va rog frumos :). Am uitat sa specific. Sa speram ca o sa fie ok. Astept si eu cu nerabdare sa avem prima intalnire cu pediatru ca sa ne mai sfatuiasca in privinta lui. A inceput sa aibe si mami laptic mai mult si eu zic ca este pe drumul cel bun.

Numai bine!
katalanu
Postat pe 13 Ianuarie 2010 09:47
Felicitari taticule pt baietel....
Ma bucur sa aud ca totul este bine.
Acum se regleaza si cantitatea laptelui al mamicii asa ca ar avea nevoie de o pompa pt marirea cantitatii de lapte :P
Mai astept vesti in continuare si poate pe parcurs si pozici .

V-am pupat
bau
Postat pe 14 Ianuarie 2010 00:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SALINA 1 De la: office_salinasusesi_ro 3 Ianuarie 2010 20:29
Vand cadita bebe PRIMA BABY 1 De la: NeaguAna 28 Februarie 2010 11:33
Rochite de Serbare pentru Gradinita 1 De la: rotundu_lucia 3 Iunie 2010 13:43
cat cresc sugarii pe luna? 41 De la: cory_emy 16 Martie 2010 19:01
Vand infacol pentru colici-25 ron 1 De la: infacolromania 25 Noiembrie 2009 23:44
Setari Cookie-uri