ARE NASUL INFUNDAT ...CE SA I FAC?

Buna , am nevoie de un sfat ..sau mai multe ..ieri am fost plecati din Bucuresiti..la bunici ..si se pare ca pe acolo sau pe drum ...mamica are rau de masina si a tinut putin geamul crapat ) baietelul meu a racit cred.Mai exact toata noaptea a plans cu mici auze de somn ,el care nu a plans nici cand avea o luna, de mancat ..laptele s-a redus la jumatate si mai nou ii curge nasul si este si infundat de nu poate sa respire .Voi ce ati facut cand au patit bebei vostrii asa ceva? A folosit cineva sistemul acela de curatate a nasului ..cu aspirator ,nu stiu cum se numeste exact...ma gandesc sa il trimit pe sot sa cumpere ca avem o pompita din farmacie luata dar nu este buna deloc..Vlad are 9 luni si nu a racit pana acum deloc ..de curs i-a mai curs nasucul dar parca nu asa .Multumesc
amelia_kidz
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:31
Buna Amalia. Si Vero a avut nasul infundat de nu putea sa mai bea laptele. Si i-am pus ori picaturi cu sare de mare sau ser fiziologic caldut. Aveam si BATISTA BEBELUSULUI (asa se numeste aia ptr aspirator).
Inainte se o schimb ii puneam picaturi sau ser, si dupa aia inainte sa ii dau sa manance ii trageam cu aspiratoru....si asa manca un pic mai bine. Parerea mea e ca batista bebelusului e bine sa nu iti lipseasca din casa pana is asa micuti si nu stiu sa isi sufle nasucu.
Va pupam....sa va faceti bine!
ralucimp
Postat pe 8 Noiembrie 2009 10:37
Multumim frumos ,acum pleaca tati sa caute "ustensila" ,sper sa nu ne tina mult starea asta .O zi frumoasa.
amelia_kidz
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:15
buna.
si noi folosim "batistuta bebelusului" si suntem foarte multumiti de ea. Baietelul meu are 1 an si 9 luni...asa ca ni s-a intamplat de multe ori sa aiba nasucul infundat. Mai intai ii pun ser fiziologic in nasuc sau apa de mare, il las cateva minute (2-3) sa se inmoie mucozitatile si apoi aspiri. O sa te minunezi cand o sa vezi ce poate avea micutul tau in nasuc.
va dorim sa va insanatositi cat mai repede...
crisa80
Postat pe 9 Noiembrie 2009 16:04
eu aim luat apa de mare de la humex si e fff buna,e scumpa dar da rezultate.am dat 400 pe 50ml si se da la copii de peste 3 luni si nu isi pierde mirosul in timp.sanatate
mada_sabina
Postat pe 9 Noiembrie 2009 17:00
Eu am incercat cu o gramada de siropele...Medicii,2 la numar mi-au dat Sumetrolim,Panadol ,Ambroxol,Tantum verde,Biotics ,ser fiziologic si tot nimik...NAsucul este infundat,curge ,temperatura nu are,de tusit a tusit de vreo cateva ori in 2 zile...Dar de scapat ,nu scapam de nasul infundat de 12 zile...Cand zic ca este mai bine si i-a trecut,iarasi curge si se infunda..Ajutati-ma cu un sfat,cine a mai patit asa ceva...Ce-i de facut???Multumesc anticipat.
Eliz_Marie_18
Postat pe 3 Decembrie 2009 23:27
Eliz Marie 18 toate aceste siropuri care le-ai enumerat mai susti le-a dat pentru nas infundat????Biotics pentru nas????Ciudat ce legatura are Sumetrolinul cu nasul infundat daca nu a avut si o alta afectiune. Sumetrolin este un antibiotic si se da in general la bronsite, Panadol pt. febra samd.Scuze-mi curiozitatea dar daca copilul tau nu are alte afectiuni respiratorii nu isi au rostul toate medicamentele care le-ai administrat.
Banuiesc ca secretile nazale persista dupa o perioada lunga de timp.Cred ca ai folosit si picaturi de nas care au avut rezultate pe termen scurt si care au revenit din nou dupa o intreruperea administrari lor.Daca muculeti sunt incolori incearca doar curatirea nasucului in permanenta cum zicea si Mada Sabina cu spary de nas sau ser fiziologic.Fara picaturi de nas. Creaza dependenta picaturile de nas folosite pe termen lung si usuca mucoasa nazala.Daca culoarea secretiilor este verzuie si din abundenta fa-i un exudat nazal sa vezi daca nu are vreun stafilococ in nas. Stafilococi in nas sunt cel mai greu de dibuit deoarece pot influenta examenul de laborator daca au fost folosite in prealabil (adica cu o zi sau doua, chiar mai mult...)picaturi de nas. Cand se trezeste dimineata nu ii dai nimic sa manance si nici nu ii sufli nasucul si mergi ce bebele la un lab. de analize.Dureaza 2 minute si nu-i dureros. Poti si la gat sa-i recoltezi probe sa vezi daca nu are in gat daca zici ca si tuseste. Tusea poate fi de la muci care se aduna in gat, de la siropurile care sunt dulci si ingreuneaza respiratia sau poate fi rosu in gat. Nu-i da medicamente fara sa sti ce are, fara un rezultat de laborator.Poti trata niste afectiuni care nu exista si sensibilizezi organismul, ii dai unda verde racelilor.
Sa-i urmaresti si ochisorii daca dimineata sunt umflati/cearcane si au secretii.Vorbesc de ochi deoarece eu am descoperit tarziu buba nasului infundat la fetita mea.
A luat de la gradi conjunctivita, care sa repetat si dupa tratament 4 saptamani la rand.Adica tratam, trecea 4 zile si revenea mai puternica(purulenta)cu secretii la ochi care ii lipeau ochisori.Azi era lipita a doua zi incepea nasul infundat cu muci verzi si imediat tuse groaznica.Doctorita nu a luat in seama aceste scene care se repetau si imi dadea tot felul de siropuri de tuse si antibiotic. Dupa a N oara de ochi lipiti ma duce si pe mine mintea sa-i fac analiza la secretile oculare unde sa gasit stafilococ.Am tratat homeopat afectiunea si au disparul secretile oculare, muci si binenteles tusea. Acum eu nu promovez homeopatia, chiar am fost sceptica deoarece am avut o experienta cu homeopatia ce nu a dat rezultate,dar de data asta am fost multumita.Am bagat multe antibiotice in ea si nu mai stim ce sa fac.Probabil experienta mea cu primul dr. homeopat nu a fost ok ca nu a dat tratamentul corect si deacea nu prea credeam in magia granulelor.Eu nu iti dau nici un sfat cum sa faci dar poate te ajuta experienta mea.
alinakatt
Postat pe 4 Decembrie 2009 11:39
Multumesc pentru spusele tale Alinakatt,dar sa stii ca nu i-am dat nimic fara stirea doctorul sau fara acordul lui.Sumetrolim este bisectol si cica nu este anibiotic(iti dai seama ca am intrebat,nu am vrut sa-i dau antibiotic la primul semn de boala,mai ales ca pana acum,la aproape 11 lunici nu am avut absolut nimic),biotics este un praf ce se da pentru ca sa repare flora intestinala daca i-ai dat prea multe siropele,ambroxol este de desfundat caile nazale.S-a rezolvat pana la urma...Sa speram ca nu mai avem probleme ca tare ne-am mai panicam,mai ales fiind prima data...Totul a fost din vina noastra(am scos-o intr-o dupa-amiaza si pana sa ajungeam acasa s-a lasat ceata) si a mai contribuit si un dintisor de sus care i-a iesit in acelasi timp.Sanatate la bebeloi sau bibiloi.PUPICI
Eliz_Marie_18
Postat pe 12 Decembrie 2009 00:15
sumetrolinul este antibiotic face parte din ``categoria usoara``ca sa-i zicem asa mi la dat si mie pentru bronsita.Stiu ca biotixul e pentru flora doar ca atunci cand le-ai enumerat pe toate parea asa de multe si nu aveau legatura una cu ele .Poate am inteles eu gresit Mea culpa....Eu m-am cam saturat de antibiotice sub diferite denumiri si vad ca acele granule au dat rezultate la care nu ma asteptam.Sincer eu eram prima care ziceam NU grnulelor homeopate dar de data asta imi scot palaria in fata stiintei.Sa sparam ca o sa avem sarbatori fara nas infundat si rosu in gat Asta e cel mai important
alinakatt
Postat pe 17 Decembrie 2009 13:09

Adica tu chiar ii dai copiluli tau ... arginina, glucozamina, acid maleic, sulfat de zinc, acid fumaric, metilparabensodic, acesulfam de potasiu, acid glicirizinic si chiar nipagin, adica toate componente, da' absolut toate, de sinteza chimica?!?

Vorbesti serios?!?


Dumnezeule mare!!!


Carevasazica chiar ii dai copilului sa inghita in mod constient - de fapt absolut IRESPONSABILA! - asa ceva?!?

Pina si nipagin, adica p-hidroxibenzoatul de metil sau E 218, recte unul dintre cele mai neurotoxice substantze chimice, interzise de multzi ani in USA, Canada, Japonia si majoritatea tzarilor civilizate?!?


Mai, femeie, ai idee ca Viusidul, de ex., e un ... cocteil de substantze extrem de puternice si agresive folosite EXCLUSIV pt. adulti in starile de imunodeficienta cauzata de diverse boli (leucemii, hipogammaglobulinemii, agranulocitoze, limfoame, SIDA, diabet, ciroze, neoplazii), imunodepresii post-iradiere accidentala, imunodepresii si induse iatrogen (citostatice, corticoterapie prelungita, roentgen/cobaltoterapie) ????


Bai, voi chiar nu sinteti sanatoase la cap?!?!?...



garbo101426
Postat pe 24 Februarie 2017 13:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
informarea zilnica 18 De la: office_salinasusesi_ro 19 Aprilie 2010 08:20
Vrei sa cumperi cel mai sigur scaun auto sau cel mai bun carucior din lume? 1 De la: bebe_land_ro 8 Februarie 2009 12:20
Indemnizatie, alocatii pentru bebe 4 De la: bau 19 Aprilie 2010 15:54
alocatie nou nascut 36 De la: marya_daniela 24 Noiembrie 2011 13:01
cum ma pot dezabona? mesajul de mai jos " apasa aici dezabonare !" e eronat! Nu este activ!!!!! 3 De la: tatusilvia 4 Aprilie 2009 00:28
Setari Cookie-uri