INTARCATUL

Buna. Larisa mea va implini in 25, 8 luni si mai suge de la san dimineata si seara inainte de culcare, sau cand imprejurarile asa cer sau ca metoda de linistire. Dar pe langa acesta nu folosim suzeta deloc si papam de toate. M-am gandit cand am nascut ca o sa alaptez cat pot de mult chiar si 2 ani si fac tot posibilul sa am lapte mult(beau ceaiuri dar cea mai buna metoda se stimularea lactatiei este Galafor). Dar pe parcurs au aparut niste probleme de sanatate la mine, mai exact in fiecare luna, in jurul datei de 25(au mai fost si exceptii sau de 2 ori pe luna), am convulsii dar numai seara in somn. Am fost la dr. la endocrinolog si mi-au facut si EEG, RMN si nimic. S-a presupus ca am lipsa de calciu dar si daca i-au supliment de calciu tot fac in fiecare luna sau s-a mai intamplat ca am avut de 2 ori, fiind foarte obosita. Convulsiile acestea se manifesta ca si o criza de epilepsie dar totusi nu e deoarece se produce doar noaptea in somn. Eu ma gandesc ca ar fi din cauza ca nu mi-a venit menstruatia si de aceea m-am gandit sa o intarc pe micuta. Desi m-am opus vehement acestei idei dar toata lumea din familie asa i-mi recomanda.
Ce sa fac? Si Lari este foarte atasata de mine si de san! Ar fi greu sa o dezobisnuiesc si e drept ca mi-e mult mai comod asa si mi-e tare draga cand suge. Cer ajutor si sfat de la voi! Va multumesc anticipat.
larisa_ana
Postat pe 22 Septembrie 2009 15:14
DECI NU ARE NIMENI DE ADAUGAT LA INTREBAREA MEA CU INTARCATUL?
larisa_ana
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:13
Ce ziceti cand ar trebui sa o intarc pe Larisa, acuma va avea 8 luni?
larisa_ana
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:26
eu zic sa amani momentul intarcarii pana la varsta de un anisor mai ales daca ai lapte,eu pe baietelul cel mare l-am intarcat la 10 luni jumate iar pe cel mic la un an,dupa care am trecut pe lapte de vaca,acum tu faci cum crezi tu ca e mai bine ptbebe tau,pupici
silviatatu
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:40
eu sunt de parere ca ar trebui sa alaptezi atata timp cat ai lapte si nu ai probleme de sanatate. Daca tu nu te mai simti bine si medicul iti recomanda sa nu mai alaptezi atunci fa-o, decat sa ai probleme. Cred ca micuta ta e o norocoasa ca inca papa tatza dar cu siguranta nu-si va dori o mamica bolnava din cauza ei. Si tottusi...implineste 8 luni, ai alaptat ceva, fata de alte mamici esti o fericita. Bafta!
aly_raz
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:47
daca medicul ti-a recomandat sa nu mai alaptezi,atunci nu mai alapta.stiu cat iti e de greu sa nu-i mai dai.fetita mea ,cea mica face 2 ani in octombrie si tot suge.dar eu nu am problemele tale.o sa-i dau atat cat am.pupici si sanatate maxima
anna77
Postat pe 22 Septembrie 2009 16:57
intarc-o! vad ca asta iti doresti si tu, lumea te sustine, fetita va fi bine si cu lapte praf. Tu vezi/ti si de sanatatea ta.
eu am alaptat aproape de ani si crede-ma ca regret. copilul meu acum nu bea lapte deloc iar relatia noastra a devenit mult mai apropiata dupa ce am intarcat. adoarme seara langa mine in timp ce-l mangai, cand il alaptam nu puteam sa-l mangai pt ca tineam sanul cu o mana si pe el cu cealalata mana, eu nu mai sunt asa stresata. la urmatorul copil sunt hatarata sa-l alaptez maxim 6 luni.
asa ca daca tu vrei sa o intarci, fa-o. imi vine sa-i bat pe astia cu recomandarile de alaptat pana la 2 ani.
kidz_2629
Postat pe 22 Septembrie 2009 18:26
i-ti multumesc pentru sfaturi si ganduri...si asta este o perspectiva...
larisa_ana
Postat pe 22 Septembrie 2009 23:53
la 2 copii tu deja ai experienta la intarcat, i-ti multumesc oricum pentru sfat!
larisa_ana
Postat pe 22 Septembrie 2009 23:55
multumesc Alina80. asa m-am gandit si eu ca totusi cred ca sunt norocoasa intr-un fel, fata de alte mamici, ca mai pot sa alaptez. acuma o sa vedem ce o sa zica si medicii din Ungaria, ma duc si acolo la investigatii... Dar pe langa acesta deja e tare mamoasa si atasata, tot striga mama,mama,mama, nu stiu cum o sa reusesc sa o dezobisnuiesc cand va veni timpul.
larisa_ana
Postat pe 23 Septembrie 2009 00:01
draga mea,si medicul recomanda alaptarea(daca se poate)pana la varsta de 2 ani.
de ce sari la bataie?
anna77
Postat pe 25 Septembrie 2009 07:32
o sa razi...dar nu am.cea mare nu a mai vrut ca se amuzau toti pe seama ei,deci sa intarcat singura de rusine nu stiu ce o sa ma fac cu cea mica.mie imi vine foarte greu mie,daramite ei...
anna77
Postat pe 25 Septembrie 2009 07:37
Buna fetelor am citit intrebarile si raspunsurile voastre despre intarcat dar nu am gasit nicaieri cum sa intarci copilul, asa ca a trebuit sa ajung la medic ca sa aflu niste raspunsuri .Eu am intarcat fetita luand brocriptin cam zece zile cate doua pe zi ,dar nu a fost de ajuns a trebuit sa ma leg strans la sani cu o fasa si sa pun gheata deoarece laptele continua sa vina .A fost destul de greu mai ales in primele zile deoarece ma dureau sani iar de la pastile ma simteam cam ametita .Intarcatul nu este deloc usor mai ales ca trebuie sa-ti convingi copilul ca nu mai este.
ralu_media
Postat pe 22 Noiembrie 2009 20:40
Saluatre tuturor! Intarcatul e dificil pentru mama dar si pentru bebe deopotriva.
Sunt la fel de indoita si eu , s-o intarc pe fetita mea de 1 an si 9 luni sau sa mai continui pana la 2 ani. Pentru mine nu a fost o metoda mai usoara ci pur si simplu am inteles ce beneficiu are laptele matern pentru bebe, insa cu timpul bebe a crescut si a inteles cum stau lucrurile in lumea asta si nu am putut gasi o metoda facila de intarcare, intrucat ea cere ,,tzitzi,, de la ,,mamitzi,,.Ce vrei tu de la mami o intreb? ,,Tzitzi,, Cate titi are mami? ,,Doi,, Si cate titi vrei? ,,Trei,, Ei aici ajungi cu un copil de o varsta apropiata de 2 ani, stie sa-si ceara ,,drepturile,, Daca esti continuu acasa cu bebe metodele sunt greoiae de aplicat intrucat esti ,,la mana lui,, Eficient ar fi o saptamana la bunici si la intoarcere mama va fi ca ,,noua,,. Pentru mamica cu probleme de sanatate sfatul meu este sa tina seama de recomandarea medicilor si sa se gandeasca la urmatorii ani ai copilasului cand are atata nevoie de o mama sanatoasa si in putere sa-l ajute sa se dezvolte armonios alaturi de o familie fericita!
AdinaB
Postat pe 18 Ianuarie 2010 14:44
Buna. Am citit si eu intrebarile si raspunsurile voastre cu privire la intarcat. Am si eu un baietel de 1 anisor si 8 luni, Alexandru. Nici eu nu eram decisa in privinta intarcatului, dar am hotarat sa-l intarc din cauza ca se lasa mai mult pe laptele de la san si nu prea vroia sa manance. La un an si 1 luna l-am intarcat. Primele 2 - 3 zile au fost mai grele, am luat brocriptin. Pot sa va marturisesc ca nu am avut nici un fel de reactii adverse din cauza medicamentului, cum am mai citit. Am luat jumatate de pastiluta dimineata si jumatate seara timp de o saptamana. Primel zile, cum am scris si mai sus, au fost foarte grele, aveam niste sani mari si plini de lapte ca nu stiam ce sa mai fac, nici noaptea nu prea puteam dormi. Aveam si frisoane, credeam ca am sa patesc ceva. Am luat si cate un antinevralgic cand simteam durere si frisoane. Din cand in cand, primele zile, mai mulgeam lapte din ele (stiam ca nu este bine), dar nu aveam ce face. La aproape o saptamana a mai trecut. Dupa aproximativ doua saptamani si ceva am intarcat de tot. Baietelul l-am dus doua zile la bunici, iar apoi am mers sa-l vad. Nu puteam sta fara sa-l vad. A plans la inceput, a vrut san, dar nu i-am dat. Pe urma totul a decurs bine. Va urez multa bafta, este greu, dar reusim toate pana la urma.
kidz001688
Postat pe 16 Februarie 2010 08:47
acum mai depinde si de materialul clientului ce sa-i faci eu nu am luat pastile de teama reactiilor adverse i-am inlocuit treptat mesele de san cu mancare si asa am impacat si capra si varza...
SEBY1YEAR
Postat pe 14 Martie 2010 11:32
Draga mea, daca ai probleme de sanatate nu mai alapta. Asa cum ti-au spus si fetele, copilul tau va avea nevoie de o mama sanatoasa care sa-i fie alaturi.
De altfel, am citit in carti (si mi-a fost confirmat si de un medic) faptul ca dupa primele 6 luni, laptele nu mai are aceeasi consistenta.
roxanamusa
Postat pe 16 Martie 2010 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vand smart trike all in one 1 De la: kidz008163 16 Mai 2010 18:51
dermatita atopica 10 De la: racovus 26 Iunie 2010 17:39
Cand scot bebele pt prima data la plimbare? 29 De la: office_salinasusesi_ro 13 Martie 2010 08:13
important 2 De la: pinicuta 26 Noiembrie 2009 21:54
scaunul sugar 2 De la: ruschita 8 Ianuarie 2009 11:08
Setari Cookie-uri