Mersul bebelusilor

Buna mamici.Am si eu o intrebare la mamicile care deja puiutii lor merg.Baiatul meu a inceput sa mearga la 9 luni si 3 saptamani.La inceput mai stangaci dar din ce in ce mai bine.Acum are 10 luni jumate si parca nu mai poate sa mearga asa bine .Merge ce merge si cade , iar se ridica si tot asa.S-a confruntat cineva cu asa ceva?Adica ma gandesc ca ar trebui sa mearga din ce in ce mai bine,nu?
andre_david
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:05
pai cu cat trece timpul cu atat capata mai multa incredere si incepe sa alerge mai repde. cucat alearga mai repede cade mai des (pt ca in continuare capul este prea mare in comparatie cu coprul - fata de un adult de ex...-, sau se impiedica de diverse pt ca e prea ocupat sa fuga ca sa se mai uite si pe unde calca ...

Nu te alarma. daca chioar ai dubii mergi la un ortoped, dar nu cred ca ai motive de ingrijorare. toti copiii alearga si cad: unii mai des, altii mai rar, depinde de elanul fiecaruia...
pinicuta
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:42
Trebuie sa treaca ceva vreme pana se dezvolta musculatura.Noi spre exemplu nu am plecat decat la 1 an si aproape 3 luni si fugea Darius iar cand trebuia sa se opreasca se arunca pe jos.Iar noaptea puteam sa taiem butuci pe el ca nu auzea de obosit ce era.Vreo 2-3 luni trebuie sa treaca pana se obisnuieste
adelafistis
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:47
sebi a inceput mai intai sa alerge si apoi sa mearga asa ca te inteleg ...
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Septembrie 2009 13:52
Multumesc pentru raspunsuri.O sa-l las in pace sa vad cum evolueaza.
andre_david
Postat pe 17 Septembrie 2009 16:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
plansul...prefacut si egoismul 21 De la: anaROBERT 22 Februarie 2010 00:05
Erupia dentar 50 De la: diana_maria 18 Martie 2010 11:50
VITAMINA D3 SOL.INJ 1 De la: alinacristina 24 Martie 2010 16:11
encephabol 9 De la: alexxxa 21 Ianuarie 2010 21:42
ce crema de corp folositi pe bebelusi? 72 De la: anton 17 Iulie 2017 10:28
Setari Cookie-uri