Leganatul la copii? e bine sau nu e bine?

Dragele mele,am un baietel de 8 luni jumatate si de pe le 4 luni adormim numai leganat,cand ne vine somn ne punem pe plans si vrem sa fim legenet.De multe ori legen si cate o ora sau stau cu el sa-l legen cat doarme ca se tezeste si plange ca nu are somnul facut.Fie ca e zi sau noapte eu stau si il legan. VA ROG FRUMOS A MAI PATIT CINEVA ASA ? CUM ATI REUSIT SA IL DEZOBISNUITI DE LEGANAT, CA EU NU MAI STIU CE SA-I FAC. AJUTOOOOOR!!!!!!!!!!! VA PUP!!!!!!
dea3
Postat pe 31 August 2009 23:35
Buna. Eu am o fetita de 7 luni...de vreo 2 sapt incerc sa o dezvat de leganat...cu plans, cu marait....am inceput sa o mai tin putin in brate si cand vad ca isi inchide un pic ochii o pun in patut intr-o parte si o mangai pe spate si ii cant....am ceva rezultate si sper in max o luna sa o pun direct in patut si numa sa o mangai...
Spune-i de fiecare data ca trebe sa faca nani, sa creasca mare....mai pune-l in pat langa tine, mangaie-l....eu asa fac noaptea cand se ma trezeste....o iau in pat si o lipesc cu spatele de mine si o mangai pe burtica si dupa ce o adormit o pun in patut.
Mama mi-a spus ca pe la 1 an cand pricep, at poate nu mai trebe leganati.
Spor la incercat....
ralucimp
Postat pe 1 Septembrie 2009 09:26
buna.....si eu am trecut prin faza leganatului ..fetita mea are 1 an si 5 luni si de o luna dormim singure in patut fara leganare.....sincer am fost disperata cat trebuia sa o leagan si ziua si noaptea de cateva ori ...si tot timpul imi faceam griji cum sa o dezvat.....nu mi-a fost greu am mers la tara la strabunica si avem si acolo un patut pt ea...am pus-o acolo si i-am zis sa inchida ochii sa doarma ,va inchipuiti ca a plans putin dar am luat-o in brate si a adormit iar ieara cand am pusa a adormit singura cu sticluta de lapte...si asa am reusit sa dormim ......sper sa reusiti si voi cum am reusit si eu....va pup
florina_kidz
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:00
multumesc pt raspuns! va pup
dea3
Postat pe 1 Septembrie 2009 18:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bebe si visele 6 De la: alinakatt 28 Septembrie 2009 11:01
metrocloparomid fiole in sarcina.....e indicat? 2 De la: anafaraon 6 Ianuarie 2010 22:05
ulei de peste pentru bebe 6 De la: tanase_claudia 10 Ianuarie 2010 16:23
ecografiile in sarcina 5 De la: ruschita 19 Ianuarie 2009 19:55
Buna tuturor! 4 De la: pinicuta 2 Septembrie 2009 15:14
Setari Cookie-uri