TAIEREA MOTULUI "CAND?, CUM?, UNDE?,CE?"

CAND? a-ti taiat motul
CUM? a-ti procedat {obiceiuri, traditii zonale, etc.}
UNDE? sa tinut petrecere
CE? meniu a-ti avut
CADOU LA NASI ? ce a-ti luat
MENTIONEZ AM BAIAT DE 9 LUNI SI VREAU SA II IAU MOTUL, O FI BINE O FI RAU SA IL IAU DE ACU SAU SA MAI ASTEPT... PANA LA 1 AN ?
kidz000488
Postat pe 29 August 2009 23:30
Buna...taierea motului, din cate stiu eu, in transilvania (eu locuiesc in Medias) nu se prea "practica". Eu am o fetita de 7 luni si pe la 5 luni am tuns-o ca ii venea parul in ochi. E numa o traditie, parerea mea ca faci ce vrei. Dar din cate stiu de la o nepoata din Bucuresti, taierea motului se face la 1 an si se face o petrecere, oricum mi se pare normal din moment ce ii ziua de nastere.
Oricum fiecare face cum vrea. Va pup si numa bine
ralucimp
Postat pe 30 August 2009 08:39
buna...eu zilele trecute i-am rupt turta fetitei mele.eu stiu ca dupa ce implineste 1 an.noi am facut-o la un an si 1 luna pt ca atunci am putut.

i-am comandat turta(nasa) si apoi am pus pe tava obiectele si ea a ales(primele 3).

si am comasat si cu petrecerea pt 1 an si am invitat copii.am facut acasa la socrii. masa mare pt adulti si masa mai mica pt copii.

meniu..aperitive,friptura,sarmale,peste,tort,prajituri,bauturi..ca la party.

eu zic sa astepti pana la un an.

te pup

horobeanu
Postat pe 30 August 2009 13:03
noi am facut:
- in ziua cand facea el un an
- acasa la noi, cu nasii si bunicii
-meniu: cartofi frantuzesti, salate de diverse feluri, snitele ,pizza facuta in casa, cartofi prajiti, tort, sucuri , bere
- nasa a taiat motul, nasii i-au adus lui bb cadou de ziua lui, noi am luat la nasi o cuvertura cu 2 perne acelasi model
pinicuta
Postat pe 30 August 2009 20:48
a, si desigur i-am pus pe tava diverse obiecte din care el a ales , si se zice ca ce alege il va reprezenta in viata de adult (daca e o seringa, se face dr, daca e o carte, va "avea carte" etc)
pinicuta
Postat pe 30 August 2009 20:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metode de contraceptie in perioada alaptarii? 21 De la: garbo_381836 7 Octombrie 2014 14:03
BONA CONSTANTA 1 De la: mirelalilianatiu 14 Ianuarie 2012 11:38
se cere ajutor!nu ocoliti subiectul 5 De la: tutankhamon 9 Septembrie 2010 21:10
salut 65 De la: anaROBERT 5 Martie 2010 12:24
Mamici din Buzau! 5 De la: ina_rebeca 4 Noiembrie 2009 12:06
Setari Cookie-uri