sunt gravida?

am avut contact sexual neprotejat...nu sunt minora,am 19 ani,dar sunt foarte fricoasa..si la medic nu am cum sa ma duc..pt mama mea e foarte cicalitoare si ea vine cu mine peste tot...:|
nu_vreau_bebe
Postat pe 14 August 2009 21:28
du-te la farmacie si cumpara un test de sarcina si fa-l ca sa vezi ce iese,esti sau nu insarcinata
ALEXANDRU28
Postat pe 14 August 2009 21:39
poti sa fi ramas insarcinata chiar daca ti-a venit menstruatia asa s-a intamplat si la mine,nu iti fie frica de mama ta sa-i spui este mai bine sa mergi sa faci un control ,la aceasta varsta este prea devreme sa faci un bebe cred ca ai terminat liceu trebuie sa te gandesti ca ai un viitor in fata facultate cariera multe multe alte lucruri nu te lega la cap de pe acum o sa-ti para rau mai tarziu,astept vesti de la tine.
ALEXANDRU28
Postat pe 14 August 2009 22:13
evident ca poti sa te duci la medic fara mama ta. te duci pur si simplu. mama ta nu are servici sau ce? nu iesi niciodata afara din casa fara ea? contactul asta sexual cum l-ai avut atunci, daca mama ta e mereu cu tine? gasesti un moment cand nu e mama ta si mergi la medic fdara sa ii zici , ca sa nu mai vina cu tine daca asta e o problema.
pinicuta
Postat pe 15 August 2009 12:38
pe poziti ca de obicei bravo pinicuta
alinakatt
Postat pe 15 August 2009 12:43
imi place de mor "responsabilitatea" pe care ti-ai asumat-o de a face sex neprotejat in conditiile in care esti atat de hotarata ca "nu vrei bebe" si mandria ta infantila si penibila ca "nu esti minora"...
mai copii, sunteti chiar atat de "prosti", incat nu stiti ce e de facut ca sa nu ramai insarcinata???!!!!!!!!
penibil...
dar sex stiti cum se face? sau s-a intamplat si din greseala a nimerit cu putulica unde trebuia cand voi, de fapt, va intalniserati sa invatati pentru bac?
penibil, penibil, penibil......
andracalin
Postat pe 15 August 2009 13:03
pai daca o cheama Maria poate ii faci cadou de ziua ei vreun nepot daca tu nu-l vrei poate-l vrea ea
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:07
sa ne ti la curent cu toate cele....si daca nu sa intimplat nimik de data sa aveti grija data viitoare cind va impiedicati din nou unu in altu
alinakatt
Postat pe 15 August 2009 14:12
morala pentru mame, dupa cele spuse de "nu vreau bebe", este sa nu mai fie cicalitoare, ca sa poata face fata sex in voie... si ce daca mama ei ar vrea sa o duca la doctor? dusul la doctor ii ia fetei din timpul dedicat sexului neprotejat...

mai fata, ar trebui sa-ti fie mult mai frica de sexul neprotejat decat de doctor, nu crezi? ca doctorul nu te lasa gravida, sa stii, chiar daca baga degetul...
sau mintea ta functioneaza pe modul "random", adica la intamplare? sau pe modul "la noroc"?
sau, intreb mai clar, mintea ta functioneaza?

sub tot anonimatul unui nume de utilizator nelegat de un prenume, mie mi-ar fi fost rusine sa deschid un astfel de topic... mi-ar fi fost rusine mie de mine...

si daca tot esti atat de fricoasa, trebuie sa te linistim putin si sa-ti spunem ca o vizita la doctor nu doare mai tare decat deflorarea... stii ce e aia, sau pitipoanca din tine nu cunoaste decat termenii de cartier?
andracalin
Postat pe 15 August 2009 14:29
Cred ca a fi gravida e cel mai bun lucru care ti se poate intampla atunci cand faci sex neprotejat iar cel mai rau e sa dai peste Infectiile cu Transmitere Sexuala.
Aceste infectii se transmit, in principal, prin act sexual vaginal, oral sau anal, iar simptomele lor se localizeaza in special in zona genitala, dar se pot localiza si in zona bucala, gat sau ochi.
Nu uita ca Infectiile cu Transmitere Sexuala nu fac deosebiri! Pentru ele nu conteaza daca esti femeie sau barbat, tanar sau batran! Poti fi oricum, daca nu te protejezi te ataca!
Cel mai rau e ca nu toate Infectiile cu Transmitere Sexuala au simptome si atunci te poti infecta fara sa stii si sa infectezi si tu mai departe involuntar! Daca apar simptome mergi neaparat la un medic ginecolog.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:44
Cea mai grava este infectia cu virusul HIV, care ataca si distruge sistemul imunitar al organismului, deschizand calea oricarei infectii. Practic, daca esti infectat cu HIV, poti muri de la o simpla raceala!
Asa ca parerea mea e ca data viitoare sa te mai gandesti daca esti dispusa sa faci sex neprotejat sau nu ca nu se lasa numai cu BB
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:45
O alta boala veche de cand e lumea este sifilisul, care se transmite pe cale sexuala, prin contact cu fluidele biologice infectate (sperma, secretii vaginale) sau prin contact direct cu ulceratiile provocate de infectie...
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:48
Odata contactat virusul Herpex Simplex poate provoca herpesul la nivelul cavitatii bucale si herpesul genital si e incurabil. Herpesul genital se transmite prin contact sexual neprotejat si afecteaza vulva, penisul si zona anala. Nu exista nici un fel de tratament care sa aduca vindecarea definitiva, ci doar pastile sau unguente care sa actioneze asupra veziculelor atunci cand acestea apar.
Negii genitali sunt produsi de un virus numit Papilloma sau HPV si 30 dintre cele 100 de tipuri de astfel de virusi se transmit pe cale sexuala. Pericolul acestor negi genitali il constituie faptul ca, cei aflati la nivelul colului uterin se pot transforma in leziuni canceroase, determinand aparitia cancerului de col uterin! Negii genitali nu au tratament, singurul lucru care poate fi facut este sa se distruga prin diferite metode. Fiti atenti ca virusul Papilloma se poate transmite si prin simpla atingere a organelor genitale infectate!
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:51
SEBY1YEAR ai toata dreptatea din lume,din pacate in ziua de astazi nu se mai gindesc la consecintele unui act sexual neprotejat unica lor preocupare este cum sa experimenteze cit mai multEste revoltator ca o persoana la 19 ani inca nu realizeaza pericolul unui act sexual neprotejat.Sunt in perioada cind tropaie hormoni in ele si unica lor problema este sa-i calmeze
alinakatt
Postat pe 15 August 2009 14:52
Desi iti spui ca tie nu are cum sa ti se intample, nici chiar tu nu poti garanta ca, la un moment dat, nu vei fi prinsa pe picior gresit. Si, in acest caz, e mai bines a stii cum sa reactionezi. Lipsa de reactie in astfel de situatii poate fi platita cu varf si indesat.
In ceea ce priveste diferitele teste, acestea pot fi facute in doua saptamani, pentru gonoree, trichomonas si chlamydia, si in trei luni pentru sifilis si HIV. Testul pentru HIV trebuie repetat la sase luni.
Singurul mod in care poti preveni infectarea si sarcina este PREZERVATIVUL!!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:54
ce sa mai zic de cele de 16-17 ani ca acum cateva luni mai era o fetita care plangea de mama focului ca nu stia cum sa-i spuna mamei sa nu o dea afara din casa nu ca era gravida ...
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:58
O mai buna informare nu strica nimanui indiferent ca esti majora sau mai rau minora...
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 14:58
acum probabil ca o sa fie un pic cam revoltata domnisoara care a dechis topicul ca am fost cam dure ca ea dar ar trebui sa fie un semnal de alarma pentru ea si sa-si deschida ochii si mintea.
alinakatt
Postat pe 15 August 2009 15:02
Pai ar trebui sa ne multumeasca doar ea ne-a cerut ajutorul si noi i-am spus ce si cum asa ca mai bine ar da fuga la medic nu sa se certe cu noi ca din iunie pana acum e cam mult...
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 15:06
"buna!am si eu o problema :((...am avut contact sexual pe 16 iunie, mi-am facut 2 teste de sarcina,care au iesit negative,pe 30 iunie mi-a venit ciclul regulat,dar tot mi-e rau,imi vine sa vomit,ma simt ametita; acum 3 saptamani am inceput sa ma umflu in partea stanga jos,am facut analize la sange si urina si mi-a iesit infectie urinara puternica,mi-a intarziat ciclul 2 zile,si am avut normal,nu pete maro..dar mie tot mi-e rau..si am impresia ca ma latesc,ca ma ingras..sunt gravida? :((..ajutati-ma va rog frumos!!!"
Asta e mesajul ei de pe celalalt topic ca a deschis 2.
SEBY1YEAR
Postat pe 15 August 2009 15:07
ai dreptate SEBY1YEAR si acolo am postat dar mi sarit faza cu 16 iunie!!!!pai ar cam trebui sa mearga la doctor nu sa ceara sfaturi pe net...din iunie si paina azi daca e sa fie gravida tre sa se gindeasca deja la scutece daca nu o sa faca avort
alinakatt
Postat pe 15 August 2009 15:12
aveti dreptate in cea mai mare parte..ati fost cam dure cu mn..dar v`as ruga sa va puneti in situatia mea..
nu_vreau_bebe
Postat pe 16 August 2009 10:59
pe mine ma doare mai mult in partea stanga, si durerea mi se lasa pe picior..exact ca durerea de apendicita..sa fie oare cistita? sau anexita? :-s
nu_vreau_bebe
Postat pe 16 August 2009 11:19
cel mai bun raspuns ti-l poate da un medic dupa ce te consulta si iti face niste analize si daca as fi medic ti-as pune un diagnostic gresit doar dupa simptomele descrise de tine bafta!!!
SEBY1YEAR
Postat pe 16 August 2009 13:51
am fost la medic si mi-a spus ca am infectie urinara
nu_vreau_bebe
Postat pe 16 August 2009 15:10
decat sa certati fata, mai bine lasati-o in pace, faptul e consumat nu credeti? k a facut sex neprotejat e deja problema ei si e cam tarziu sa mai faca ceva nu credeti? k voi loviti in ea acum nu cred ca o va ajuta cu ceva...fata draga "nu_vreau_bebe", cred ca nu mai traim in vremurile de demult sa nu-ti dai seama daca esti sau nu insarcinata nu crezi? mama ta daca e mereu langa tine, de ce nu e si prietena ta? vorbeste cu ea, sune-i ce te doare chiar daca iti e greu, eu cred ca e singura care te poate sprijini in problema pe care o ai tu acum, aici pe site gasesti doar sfaturi si pareri, insa doar tu si cei apropiati tie puteti sa luati o decizie concreta daca esti insarcinata...nu te mai amagi singura si nu mai da motive de "discutii" contadictorii la altii, e usor sa judeci, mai greu e sa intelegi, sa previi. Multa bafta!
ane_mary_kidz
Postat pe 16 August 2009 16:12
o sa stau asa pana in octombrie,cand ma duc la fac..k o sa fiu singura..eu sper totusi sa nu am nimic..cu toate k imi vine sa vomit intr-una si ametesc usor.. si dk am bb..nush c sa fac..k la avort nu s-ar mai baga nimeni la 4 luni..singura sol..moartea!
nu_vreau_bebe
Postat pe 17 August 2009 11:16
ALEXANDRU28
Postat pe 17 August 2009 11:44
doamne iarta-ma, mai scuze dar tu esti chiar caraghioasa: 1. din descrierile tale nu pari insarcinata, adica eu daca ma inytrebi zic ca nu etsi dar in fine... 2) daca dr ti-a zis ca ai infectie urinara ia tratamentul pe care ti l-a dat si gata. 3) dureri in jos pe picior? eu zic mai repede apendicita, infectiile urinare nu dau dureri pe picior ci dureri cand urinezi, dureri de rinichi sau de "pasarica".
4)DACA TE-AI HOTARAT SA NU FACI NIMIC TIMP DE 4 LUNI DE ZILE INSEAMNA CA NU TE INTERESEAZA, SI APOI DE CE NE MAI CERI PARERILE ? DACA CREZI CA ESTI GRAVIDA NU ASTEPTI 4 LUNI SA VEZI CE SE INTAMPLA, SI APOI SA NASTI UN COPIL NEDORIT SI SA IL ABANDONEZI CA SA NU AFLE MAMA TA CA L-AI NASCUT!
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 11:45
.
pinicuta
Postat pe 17 August 2009 11:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ou 7 De la: ninutza 27 Ianuarie 2009 17:14
iarna grea 2 De la: iasomia 13 Februarie 2012 17:33
despre alocatia la bebelusi 3 De la: claudia99 26 Ianuarie 2011 08:16
Buletin 2 De la: garbo_453572 23 August 2016 17:03
calcul concediu medical si indemnizatie pt concediu de crestere a copilului 2 De la: kidz006349 14 Ianuarie 2010 15:47
Setari Cookie-uri