VITAMINE CAND ALAPTEZ??????

SUNT O MMIC CARE ALPTEZ - BEBELUUL MEU ARE 5 LUNI - DAR INCEP SA AM AMEELI , S -MI CAD FOARTE TARE PRUL I S MI SE DUC PIELEA DE PE DEGETE.
DORESC S TIU DAC POT LUA VITAMINE - DE OBICEI LUAM B-URI - CT TIMP ALPTEZ.
cozmamymy
Postat pe 13 August 2009 10:30
Buna, iti pot spune ca ma confrunt cu aceeasi problema,imi cade parul rau de tot si mi se rup unghiile foarte repede, al meu bebe are 6 luni si inca il mai alaptez, dimineata si seara. Doctorita mea mi-a recomandat Pregnavita, sunt niste vitamine care se iau si in timpul sarcinii si merg cu alaptarea. Eu insa am renuntat la ele, nu-mi place sa iau medicamente. Mai bine mananca cat mai multe fructe, lactate si peste, sunt mult mai sanatoase. Sanatate multa si sa-ti traiasca feciorul!
aly_raz
Postat pe 13 August 2009 10:44
BUna! Si eu sunt o mamica cealaptez, bebelusa mea are 5 luni.Imi cade parul si mi se exfoliaza unghiile, dar am gasit un remediu foarte eficient, problema e ca nu prea ma tin de porgram. Iata: inanite de a ma spala pe cap ma dau cu ulei de masline si imi pun un prosop pe cap.Stau asa 1-2 ore, maspal cu sampon, nu conteaza de care, si apoi ma clatesc cu apa in care am pus 2 linguri otet sau zeama de lamaie.Si chiar are efect, parul meu nu prea mai cade si arat mai sanatos.IN rpivinta unghiilor...........trebuie sa letin 3-5 min, o data la cateva zile inmuiate in ulei(de masline) caldut si apoi sa dau cu zeama de lamaie, dar.........asta e si mai greu de facut pentru ca.......bebelusa mea are nevoie de mine exact cand eu vreau sa ma apuc de teaba. Ncercati, metia!!!!!!
Mult succes si sanatate!!
delly000866
Postat pe 13 August 2009 11:07
si eu am un bebelus de 7 luni si am aceeasi problema desi nu ii mai dau sa suga de la 5 luni.inca imi cade parul foarte rau,cu unghiile nu am probleme.eu mi-am facut analizele de sange si am destul de multa anemie.de acolo vin si ametelile si caderea parului.mie mi-a dat doctora sa iau fier.sa vedem la sf luni august,am iar analize.vedem ce mai iese pt ca adevarul este ca nu am luat cum trebuia fierul.am mai sarit peste
segio2009
Postat pe 13 August 2009 11:15
Eu sunt insarcinata in 19 sapt. si imi cade parul in stil barbar. Foarte mult in comparatie cu ce imi cadeea inainte de a ramane insarcinata.
kidz000722
Postat pe 13 August 2009 11:50
am bebe de 1luna jumate si il alaptez...nu am probleme cu parul sau unghile dar iau elevit la recomandarea medicului si calciu cu d3 15 zile da , 15 zile ba
garbo039736
Postat pe 13 August 2009 16:53
Mulumesc pentru mesaje - am luat si eu la inceput Elevit dar imi provoaca greata ( aceeai reacie o aveam i pe timpul sarcinii ,doar ca mai puternic),aa c am renunat la o lun dup ce am nscut.
De mncat , mnnc sntos , dar prul tot -mi cade cumplit de mult .M gandesc c dac am eu anemie s nu fie i laptele afectat - adic s nu mai fie att de hrnitor.
cozmamymy
Postat pe 14 August 2009 16:41
DACA AI ANEMIE , ADICA DACA ITI LIPSESTE FIERUL, EVIDENT NU AI DESTUL FIER NICI IN LAPTE. FA-TI NISTE ANALIZE SI DACA E NEVOIE TI SE VA DA (POATE SI COPILULUI) FIER PASTILUTE.
pinicuta
Postat pe 14 August 2009 17:53
Ai o foarte mare carenta de vitamine ,minerale ,acizi grasi ,etc. in organism.Cel mai rau este faptul ca produsele de pe piata doar pacalesc organismul si nu-ti vor acoperi carentele.Iti recomand produsele Kyani,necesarul de vitamine,minerale,etc. pt o zi ,care sunt dovedite prin teste de laborator si analize ale persoanelor, initial si ulterior, ca-si merita banii.
Ai grija de tine si copilul tau !
garbo_394429
Postat pe 5 Ianuarie 2014 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
haine ieftine bebelusi 1 De la: irinar2010 19 Martie 2010 11:38
buna ziua 2 De la: vasilicasavoiu 28 Martie 2009 12:48
retete de papica ptr.bebe 4 De la: kidz001100 11 August 2009 17:02
somnul la 2 ani 16 De la: anaROBERT 1 Februarie 2010 13:37
Polidinul la copii 15 De la: office_salinasusesi_ro 15 Septembrie 2010 12:20
Setari Cookie-uri