Cum ne educam copiii???

Salutare tuturor. Am ajuns pe acest forum cautand informatii despre educarea copiilor intre 3-4 ani, eu avand un baietel de 3 ani si 7 luni.
Problema noastra cea mai mare este ca de mic l-am lasat sa faca ce vre, i-am cumparat jucarii si orice a dorit, iar acum , la 3 ani, am dorit sa-l ducem la gradinita, am avut o intreaga aventura pana s-a obisnuit, educatoarele ne spuneau ca e foarte cuminte, in schimb, acasa, e un adevarat terorist.
Dupa ce a luat vacanta, a revenit la vechile obiceiuri: distruge jucariile, tipa cand nu-i convine ceva, chiar ne bate cand se enerveaza, nu e deloc atent, nu putem sa-l invatam nici sa numere pana la 10, ne lasa vorbind si pleaca.
Alt aspect este acela al hranei: nu vrea sa manance singur sub nici o forma, asa ca noi trebuie sa-l hranim, in timp ce el se joaca cu diverse masinute, ustensile de bucatarie, etc. iar de mancat mananca foarte putin, de fructe nici nu vrea sa se atinga, dulciurile, ciocolata, napolitane, etc, foarte putin, doar cate o inghititura, in schimb , bea sucuri, ceaiuri si lapte seara de stinge.
Ne-a adus la disperare, l-am scapat deja din mana, incercand sa-i oferim de toate si sa-i fie bine, am gresit si n-am facut decat sa ni-l punem in cap. Ce e de facut, cum il putem readuce pe calea cea buna???
christian_kidz
Postat pe 15 Iulie 2009 18:19
referitor la mancare: nici nu trebuie sa va lasati condusi de el si sa alergati cu mancarea prin casa dupa el: daca vrea sa manance, la masa, la ora mesei, cu mana lui, bine. daca nu, sa rabde pana la masa urmatoare cand va hotari iarasi daca mananca sau nu (el cu mana lui adica), eu asa fac cu al meu: daca incepe cu mofturi ca nu vrea sa stea pe scaun etc, ii zic clar: daca nu ti-e foame plecam, il iau si ma fac ca plec, si atunci se potoleste si sta cuminte la masa si papa. ceaiuri si lapte e f bine ca bea, si iarasi e bine ca nu mananca dulciuri. nu trebuie nici sa ii impuneti sa manance ceva ce nu vrea el deloc, adica sa nu il fortati , la asta ma refer, dar puteti incerca de pilda "ia o gurita mica de ...(mar de pilda...), si pe urma mananci ce iti place tie. sau sa incercati sa faceti mancarea mai atractiva creind diverse forme (ciuperci din ou fiert-tulpina, si rosii cu picatele de sos alb- palaria; sau: buburuze din rosie cu pete negre de maslina; sau pe o farfurie neagra faceti un cap din orez cu lapte, cu ochi de strugure negru, gura de piersica, par sau palarie din portocala, nas : o coaja de mar ; sau taiati cascavalkul, paine etc in forma de steluta, cerc etc -exista in comert diverse forme pt taiat fursecurile de pilda)



referitor la " e neascultator": cand nu vrea sa faca ce ii ziceti, ii spuneti "daca nu faci, esti pedepsit, o sa stai pedepsit 3 minute" si il luati si il puneti la locul de pedeapsa (stabiliti un loc de pedeapsa care sa fie mereu acelasi: ori la colt, ori pe pat in coltul patului, ori pe o perna pe jos etc, ori pe un scaun, ori alta varianta), el evident nu va vrea sa stea acolo dar il veti aduce mereu inapoi pana ce va sta (al meu a stat de prima data, adica a avut o singura tentativa de evadare, dar procesul cu z"pedeapsa"l-am inceput cand avea un an si 8-9 luni, iar acum daca vrea sa faca ceva ce n-are voie si ii zic "vrei sa stai pedepsit" zice NU si de cele mai multe ori isi revizuieste comportamentul, ma rog mai are si scapari ca na, tentatia e prea mare sa faca traznai, nu?)

eu am niste carticele despre cum sa cresti copilul, daca vrei iti trimit pe mail, si apoi vezi ca editura 3 a scos o carte "si tu poti fi super Nanny" scrisa de irina petrea (tipa de la super nanny), in 2 volume (una pt prescolari si una pt copiii de scoala), costa cam 500.000 fiecare , si o poti comanda pe net direct de la editura (www.edituratrei.ro), ti-o trimite prin posta acasa. (daca va intereseaza desigur)
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 19:37
a..si.. cu al meu, cand i se termina pedeapsa ma duc si ii zic "gata ti s-a terminat pedeapsa", ne dam pupici si facem pace
pinicuta
Postat pe 15 Iulie 2009 19:39
Ideea Pinicutei e ff buna si am vazut ca si la super nanny se aplica.
Noi locuim in Spania si am vazut si aici o emisiune de tipul super nanny si dintr-un copil fff neastamparat si care scotea niste perle pe gura ( a se intelege cuvinte fff urate dar el nu le stia simnificatia ci le-a invatat de la gradi ) ,un copil care nu statea la masa,nu manca decat ca al vostru si nu asculta pe nimeni,au reusit sa il aduca pe "calea buna".cu efort si cu o inima de piatra pt ca nu e usor sa nu il bagi in seama cand plange sau tipa sau se tranteste pe jos si loveste tot ce apuca ,fie tv,fie usa,geam sau ce mai e prin casaatunci cand nu il bagi in seama si nu ii faci mofturile .
trebuie sa incepeti sa il invatati cuvantul NU si ce inseamna cu adevarat asta.nu trebuie sa mai cedati mofturilor lui,faceti in asa fel incat daca nu mananca,nu va primi nimic pana la masa urmatoare( a spus si pinicuta la fel si am vazut si eu la tv ) .daca nu vrea sa manance singur ,la fel,nu ii mai dati ...nu vreau sa repet ce a spus pinicuta,sunt de acord cu ea.o sa mai fie si scapari dar la inceput nu trebuie sa cedati pana nu se vede un rezultat clar.
Este un topic ,plansul,prefacut sau egoism ( sau cam asa ceva) si e fff interesant.
Cred ca daca avem la indemana informatii bune si suntem firmi in hotararile nostrea privind educarea lor,vom reusi cu siguranta.
ninutza_kidz
Postat pe 15 Iulie 2009 23:32
neata....am citit si eu ce ati postat....cred ca aceasi soarta sa zic asa ma paste si pe mine cu fetita...deja a inceput cu crize de plans cand nu fac ce vrea ea,se tavaleste pe jos(si nu are decat 1 an si 8 luni ).....dar am inceput sa lucram la partea de disciplinare....cand o apuca bazdacii si incepe si tipa, urla arunca cu ce apuk in mine ma ridic si ies din camera si ii spun sa se calmeze ca altfel stricam prietenia...la fel si cand se tavaleste pe jos...
deliarebecca
Postat pe 16 Iulie 2009 09:12
pinicuta, ninutza, multumesc ptr sfaturi; am incercat cu pedeapsa, cea cu pus la colt, si de cele mai multe ori el se amuza copios, sta la colt si rade, intreband, mai am de stat? ce poti sa mai zici ca ne apuca si rasul cand il vedem ce amuzat e de aceasta pedeapsa.
Referitor la mancare, am inceput de ieri sa aplicam tratamentul ''prescris'' , mai precis aseara dorea sa manance in casa la tv, l-am invitat la masa , si cum nu a dorit, i-am spus ca daca nu mananca la masa , ramane nemancat, a plans si a bocit cateva minute, apoi a venit la masa si a mancat singurel, deci un pas inainte. Noi am evitat de mult sa aplicam acest tratament dintr-un motiv f intemeiat: este foarte scarnav la mancare, adica mananca ff putin si e fitos, nu vrea sa manance orice punem pe masa, asa ca sa nu ramana baiatul nemancat, i-am facut pe plac(mare greseala vad ca am facut ).
Problema cu lichidele e foarte ok, dar el nu vrea sa manance fructe sub nici o forma, desi de mic i s-a dat orice fruct, e adevarat prin razatoare, iar acum nici nu vrea sa le vada.
Multumesc de sfaturi, si sa speram ca-si va reveni; de data asta nu mai cedam sub nici o forma, va fi in detrimentul lui daca o vom face iarasi.
Va doresc tuturor multa sanatate la copilasi, si atentie sa nu-i scapati din maini cum am facut noi.

PS: e deschis pe undeva in forum vreun topic referitor la concedii, locuri de vacanta, etc?
christian_kidz
Postat pe 16 Iulie 2009 10:38
da, cunoasc si eu f bine teama "ca va ramane copilul nemancat" (si eu am trecut prin asta si pediatrul mi-a zis clar: daca nu il tin "nemancat " intre mese nici nu va manca bine la masa, caci va fi satul de la covrigi si paine si ce mai rontaia el la ore aiurea... cat despre murit de foame, n-a murit nimeni pana acum din cauza ca am sarit o masa): pai daca ii e foame mananca el si fara sa il rogi, mai ales ca ce , la gradinita crezi ca sta cineva sa alerge cu mancarea dupa ei? bine ca ati rezolvat cu mancatul. cu fructele... daca le faceti suc nu bea (adica stoarse la storcator, nu vrea?), sau compot? sau daca ii ziceti ca uite..cutarica (pe cine admira el pt forta, vitejie, desteptaciune etc) de aia e asa "erou" ca mananca zilnic cate 2-3 feluri de fructe... (pe de alta parte daca mananca legume si carnita tot e bine, mai rau era daca manca numai prajituri si ciocolata...)

cu statul la colt, da am mai auzit de copii care se distreaza de minune la colt, si al nostru si-ar gasi de joaca, de asta eu il pun pe pat pedepsit, si ii zic sa nu care cumva sa se dea jos de acolo pana nu i se termina pedeapsa (inca n-a invatat sa sara ca sa poata sari in pat si sa se distreze astfel si mai tare), iar daca vrea sa vorbeasca cu cineva, sa se joace cu ceva etc, ii zic ca e pedepsit si ca nu vorbim cu el si nu ne mai jucam cu nimic (sa nu aiba nici o jucarie in preajma!) pana nu i se termina pedeapsa. si mai ales, daca il pui la colt si el ride fericit "cat mai am de stat?", nu rideti molipsiti de risul lui, ca pe urma chiar crede ca e rost de joaca, eventual o sa mai vrea si alta data ca o sa creada ca e o recompensa si nu o pedeapsa Mai bine uitati-va incruntati la el si raspundeti-i "suparati": "mai ai de stat... 2 minute", sau "stai pana ti se termina pedeapsa" sau "stai pana iti zicem noi ",dupa care nu mai il bagati in seama (asta sa creada el, ca nu il mai bagati in seama, chiar daca il urmariti fara sa stie el). Iar acum ca tot vorbeste bine, e mare deja, are alte preocupari, puteti sa mai apelati la "santaje" de genul " esti pedepsit si nu te mai uiti la desene", sau "nu mai ai voie sa te joci astazi cu jucaria preferata" etc (ma rog, asta e din auzite de la parinti de copii mai marisori, noi suntem inca mici si la noi trebuie aplicata pedeapsa imediat, nu ca..."diseara - adica peste 5 ore , cand deja vom fi uitat de ce suntem pedepsiti...- nu mai ai voie sa te uiti la TV...)

A, sau pur si simplu cand va mai roaga el ceva ziceti-i si voi " nu iti cumpar ce ai cerut pt ca nici tu nu ma asculti cand te rog sa nu mai faci cutare", tare sunt curioasa noi cum ne-om descurca si ce "nervisori" om avea cand om fi mai maricei (ca desigur ca se mai inspira unul pe altul la gradi...)

Am mai auzit de motivarea / pedepsirea copilului pt faptele bune/rele , prin buline albe sau negre, si de exemplu stabilesti o perioada X (de o saptamana sau ma rog), in fiecare zi pui buline albe sau negre dupa cum s-a purtat copilul (evident mai intai ii explici ce e cu ele si ce urmeaza sa se intample cand aduna bulinele), si daca sunt mai multe buline bune decat rele atunci il "premiezi" pe copil cu o activitate care ii place lui si pe care de altfel o desfasurati mai rar (nu stiu, mersul la zoo, la picnic, la fotbal etc), si cand sunt mai multe bline rele decat bune, atunci ii spuneti azi nu mai facem... o actiuvitate frecventa a sa, care-i facea mare placere. Iar saptamana urmatoare luati activitatea cu bulinele de la zero (resetati tabla de buline )
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 13:47
si da.. erau topicuri despre concedii, era ceva de gen "vreau sa imi duc copilul la mare", erau ceva cu taberele mele... sunt mai multe, cauta ca sunt dar nu mai stiu la ce subtitlu...
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 13:48
chestia cu bulinele este foarte buna dar pentru copii un pic mai maricei nepotii mei au 4 ani si jumatate si aproape 7 si este chiar excelenta.
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:13
eu nici nu vreau sa aud de mancatul prin casa nici macar un pufulete sa zic asa de aia avem bucatarie cu scaunel si masuta atunci cand ne e foame mergem sa mancam la bucatarie chiar specific acest lucru pana si gustarea sau daca vrem ceva sa bem tot la bucatarie mergem mai ales ca sebi nu a vrut sa bea niciodata din biberon cum ar fi fost sa am casa plina de pahare cu apa
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:15
noi bem apa prin casa (avem si sticla in dormitor ca se mai trezeste noaptea sa bea apa), dar de mancat nu sunt nici eu de acord sa manance prin casa, ce face el curat ? plus ca nu vreau sa stau sa calc prin bucati de ...nu stiu ce ... iar ca sa alerg cu mancarea dupa el nici nu se pune problema: pai ce, imi face mie o favoare ca mananca? daca mananca mananca pt el, si daca nu vrea sa manance, inseamna ca nu-i e foame. Cata vreme ii ies bine analizele, din partea mea poate sa manance si furnici sau macaroane uscate (nefierte) Sanatosi sa fim, nu?asta conteaza mai mult decat listele de mancaruri din cabinetele pediatrilor...
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 14:32
daca-l inveti sa faca sa stii ca face si curat asta in functie de varsta fiecaruia sebi de ex stie ca dupa ce termina cu jucariile le pune in cos sa faca nani si era destul de mic cand a inteles asa ca nici nu-ti imaginezi ce alte obiecte de prin casa cu care se mai joaca merg sa faca nani in cosul de jucarii
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:41
da stiu ca daca il inveti face, dar gandeste-te ca daca ar manca prin casa i-ar curge din lingura pe covor.. nu stiu.. zeama din mancare, sau ar face o tona de firimituri... crezi ca ar reusi sa faca curat cu asa mare succes pe urma? sa fim seriosi... tot eu ar trebui sa stau sa curat in final, si chiar nu am chef . macar in bucatarie dai o data cu matura si cu mopul si gata, pe cand un covor e muklt mai pretentios, poate raman si pete... si apoi daca acasa nu mananca la locul lui ce l-ar determina la gradi sa stea linistit la masa?
pinicuta
Postat pe 16 Iulie 2009 14:46
la fel am zis si eu nu sunt de acord cu mancarea prin casa oricum prefer sa fac cu totul altceva cu timpul meu liber decat sa stau sa fac curat de 3-4 ori pe zi cum fac alte mamici "gospodine" nu am nimic cu ele e treaba lor pot face curat si noaptea daca nu au altceva mai bun de facut...
SEBY1YEAR
Postat pe 16 Iulie 2009 14:50
da: mai bine intretii curatenia incercand sa nu murdaresti inutil, decat curatand ce ai murdarit...


cat despre reguli de crestere a copilului, tocmai am primit cartea de care ziceam: SI TU POTI FI SUPERNANNY, mi se pare BESTIALA! sunt chestii pe care le stiam si le si aveam in vedere cand am nascut, si cu care defilam mandra in fatza mamei mele (caci doar stiam unde am suferit cand eram copil, si nu voiam sa sufere si copilulmeu la fel), dar pe care cu timpul le-am pierdut din vedere, poate din oboseala, poate din incercarea ridicola de a ma ridica eu la inaltimea cerintelor altora (pt mama mea nu e niciodata de ajuns ce fac), cand de fapt singurii ochi care ar trebui sa conteze sunt ai copilului: in ochii lor trebuie sa incercam sa ne ridicam si sa ii facem sa zambeasca si sa rida in somn fericiti de experientele pe care le "rememoreaza"

asa ca deci, cartea asta v-o recomand cu caldura, mie una mi-a prins tare bine citirea ei
pinicuta
Postat pe 17 Iulie 2009 14:25
si mie urmeaza sa imi vina bebe... indiferent ce va fii si eu cred k va fi un copil foarte rasfatat, pt k sincer e primul copil!
o sa incercam in orice caz sa nu ajungem sa patim k voi (nici nu stiu cum o sa il pun la colt sau sa il cert- o sa imi fie prea mila) dar e fff bine k ati dechis acest forum macar sa stiu sa nu il las de la inceput sa faca ce vrea....
bafta
ale_micutza
Postat pe 17 Iulie 2009 14:35
o sa iti fie mila o vreme, ca pana la urma os a obosesti de istericalele si fitzele lui si o sa il pui la colt cu inima impacata
pinicuta
Postat pe 17 Iulie 2009 14:36
poate... desi cum am stat si am discutat cu sotul meu el nu prea e de acord sa cert copilul!
dar o sa vedem ce va fi!
ale_micutza
Postat pe 17 Iulie 2009 14:41
prefer sa-mi fie mila ca-l pun la colt decat sa-mi fie mila ca e rasfatat acum depinde fiecare ce intelege prin rasfatat si ce nu .
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Iulie 2009 14:44
pai cine a zis sa-l certi ii explici cu frumosul si tot cu frumosul il pui si la colt ca nu de alta dar educatia nu se face cu "boata" sau cu "tipete" ci cu vorba buna.
SEBY1YEAR
Postat pe 17 Iulie 2009 14:46
ale_micutza
Postat pe 17 Iulie 2009 14:48
pt chritian: http://www.kidz.ro/comunitate/forum/view_forum/398/Vacante.html
pinicuta
Postat pe 19 Iulie 2009 03:38
buna fetelor,
si eu am 2 copii 1baiat(7ani) si 1fata(5ani) si binenteles ca si eu am probleme mai ales ca sunt 2,dar am avut un sprijin de nadejde "Si tu poti fi Supernany"si a functionat destul de bine.Problema cea mai mare e, cum facem sa ne schimbam noi ca sa putem sa schimbam si comportamentul copilului.Voi credeti ca un copil trebuie invatat sa fie supus(zice soacra mea-cand va fi la servici nu va sti sa fie supus)sau nu?
mirela_prefit
Postat pe 29 August 2009 23:11
sa nu fie nici "carpa" (robot, ce ii zici aia face si in rest nimic, nici o initiativa, zero), dar nici sa nu te asculte niciodata deloc. trebuie sa gasesti un echilibru, o linie de mijloc. tu cand erai copil nu faceai "rele"? tie ti-ar placea (sau soacrei tale) un om care cere voie si sa bea apa?
pinicuta
Postat pe 30 August 2009 18:38
Copiii de cele mai multe ori fac nazbatii pentru a obitne ceva, pentru a fii in centrul atentiei noastre, asa ca atunci cand se tranteste daca nu vrem sa-i dam ceva, sau cand arunca cu ceva in noi, cel mai bine e sa-i ingnoram. Metodele care functioneaza cel mai bine la copiii de peste 3 anisori sunt cele in care le spunem ca se comporta ca niste bebelusi si in nici un caz ca o domnisoare , respectiv cavaler de x ani.
iasmina_kidz
Postat pe 7 Octombrie 2009 22:20
aaaa, nu sunt de acord cu afirmatia asta : "atunci cand se tranteste daca nu vrem sa-i dam ceva, sau cand arunca cu ceva in noi, cel mai bine e sa-i ignoram"
Asa am facut eu, si la 4 ani jum cat are acum da in toata lumea cum i se pare ca nu face dupa bunul ei plec. E mare greseala! Copilul trebuie indreptat , nu neaparat la prima scapare de genul asta dar nu trebuie lasat sa devina un obicei, caci devine mult mai greu dupa aceea de corectat.
eu personal i-am tinut vreo 2 "lectii" de morala de genul ca nu tot ce isi doreste i se poate implini - ca mai trebuie si ea sa sa ne rasplateasca prin a fi cuminte si respectuoasa. Contrar asteptarilor, a mers.
A fost lasata sa face ce vrea, cand vrea, si am avut mult de munca si dupa ea, si mai multa oboseala. deci parerea mea e ca un pic de "armata" nu le strica, o dojana sau un pus la colt. Ea de acum e mare, e incapatanata si pare ca nu te asculta, dar totusi isi insuseste ce vrei sa ii spui, si incearca sa se schimbe in bine.
Numai bine si sanatate!
iulia_eu2
Postat pe 18 Decembrie 2009 16:04
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro


Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl, Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la salina Praid si din Muntii Himalaya.

O sedinta de terapie dureaza 50 minute.
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un interval de circa 5-6 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu programare
Tel. 0725 217 077 ( pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 1 Ianuarie 2010 20:07




Paste fericit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
office_salinasusesi_ro
Postat pe 2 Aprilie 2010 19:26
bun topic!
Pinicuta unde estiiiiii
chanty
Postat pe 26 Iulie 2011 14:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce sai mai dau lui bebe... 9 De la: office_salinasusesi_ro 22 Iunie 2010 09:29
Schimb de experienta intre mamici de bebei nascuti in mai 2009 5 De la: mamica1maria 7 Mai 2010 13:04
Angajez Bona 20 De la: alfheim 6 Octombrie 2011 16:31
alocatia de gemeni 2 De la: kicsisziv_79 16 Octombrie 2009 13:02
transpiratia rece la copii! 19 De la: ina_rebeca 15 Noiembrie 2010 16:38
Setari Cookie-uri