Cum sunt bebelusii vostri la 4 luni?

Razvan al meu a implinit 4 luni in urma cu 5 zile. E un bebe mai lenes, abia isi tine capusorul iar in picioruse nici vorba sa se sprijine. Am fost de curand la pediatru si ne'a zis k e mai moale de fel dar ca nu'i nimic in neregula k el (am tot citit prin carti si pe net, nu am descoperit ceva suspect, insa...parca imi fac griji, ma grabesc oare eu?). Aseara in parc am intalnit un bebe cu o luna mai mic si mare mi'a fost mirarea sa vad k sta in picioruse iar capusorul si'l tine de pe la vreo 2 luni. Mai are cineva bebe asa puturos ca al meu? e normal sa fie asa mai lenes, are 7100 g si papa san. Astept parerile voastre. Multumesc.
aly_raz
Postat pe 11 Iunie 2009 15:02
alina , la patru luni bebeii nu trebuie sa stea in picioare , al meu a fost opusul bebelusului tau .. si vroia in picioare la patru luni , pediatrul ne-a spus ca indiferent de dezvoltarea neurologica la patru luni nu e suficient de dezvoltat sistemul osos sa sustina greutatea proprie . asa ca nu te ingrijora . uita-te in cartea mama si copilul de capraru , acolo iti explica in detaliu la fiecare luna stadiul de dezvoltare motric la care trebuie sa ajunga . la patru luni din cate tin eu minte trebuie sa isi tina capul si sa se intoarca de pe o parte pe alta . de asemenea sa ridice putin capsorul atunci cand il pui pe burtica . in rest nici vorba de stat in picioruse . iar la trei luni sa il pui in picioruse e prostie curata . asa ca nu te ingrijora ah si inca ceva al meu are 9 luni si 9 kg . deci a fost tot timpul slabut ... si asta conteaza copii mai grasuti sunt mai somnorosi si mai lenti .. al meu e argint viu si nu pune nimic pe el desi mananca mult ... fa gimnastica tu cu el daca ti se pare fara tonus muscular si o sa si dea drumul ... succes
ion_cristina
Postat pe 11 Iunie 2009 15:16
dr nu recomanda sezutul pe olita(nici sustinut),nici la 7 luni.coloana copilului se poate deforma.am mai vazut si eu copil de 2 luni in carucior sport,stand in fund.m-am ingrozit.
dadylaly
Postat pe 11 Iunie 2009 16:45
am aceasta carte: mama si copilul de Emil si Herta Capraru si citesc mereu din ea, insa mi s'a parut ciudat ca altii se pot sprijini in picioruse si al meu nu vrea, nu poate inca. Stiu ca nu am motive de ingrijorare insa tot imi pun intrebari cand vad alti bebici mai sprinteni, atata tot. Oricum suntem foarte mandri de el si ne umple sufetul de bucurie atunci cand gangureste sau ne zambeste fericit. Mai aud mamici in parc care isi lauda odorii cum ca pe la 4 luni stateau in fundulet singuri sau ca faceau tot felul de nazbatii (cred ca unele chiar mint, sau exagereaza) si atunci imi mai pun intrebari, de aceea v'am si cerut parerea!

P.S gimnastica corespunzatoare varstei lui nu lipseste inainte de baita!
aly_raz
Postat pe 11 Iunie 2009 17:19
nu mai compara copiii si nu mai "cere" de la al tau lucruri absurde: daca ar sta acum in picioare, ar insemna la 6 luni sa alerge si la un an sa ia si doctoratul Daca ar fi fost ceva cu el iti ziceau dr, stai linistita ca ai un copil perfect normal. Sa stii ca nu toti fac aceaiasi pasi in dezvoltare. Nici al meu nu "pasea" in aer si nu incerca deloic sa paseasca , pus pe talpite. Dar a mers fara nici un sprijin la un an si o luna, cu toate ca mama mea ma terorizase deja ca de ce nu face nu stiu ce si nu stiu cum, ca e inapoiat copilul etc. Ei bine, nu e: l-au vazut atatia dr si toti au zis ca e perfect normal, ba chiar mai bine decat multi de varsta lui
pinicuta
Postat pe 11 Iunie 2009 17:23
buna Alina80, vroiam sa iti spun ca am vazut pozele cu ingerasul tau si ca e adorabil, baetelul meu are 5 luni si inca nu sta singur in fundic ca si al tau si nici nu se sprijina pe picioruse...deci nu incerca sa il fortezi sa faca lucruri de care nu e pregatit inca.. toate la timpul lor. E adevarat ca sunt copii care se dezvolta putin mai repede iar altii mult mai tarziu..trebuie doar sa avem rabdare caci dupa ce incep sa umble nu o sa mai avem prea multa liniste..
denis2009
Postat pe 11 Iunie 2009 18:18
aveti mare dreptate, va multumesc, fiecare puiut e unic si special. Sper sa mai schimaam pareri pe parcurs cu privire la dezvoltarea si evolutia lor. Pupici la bebici si o seara buna!
aly_raz
Postat pe 11 Iunie 2009 20:03
al meu are 3 luni si are 7.200 si imi sta in picioruse dar nu il las prea mult ca ii distrug coloana daca il pun sa strea culcat incepe sa planga.
andreutza_211
Postat pe 12 August 2009 09:57
Fetita mea are 4 luni si jumatate si daca ar fi dupa ea...ar sta numai in picioruse sau in fundulet...numai ca noi nu o lasam, se enerveaza si plange,dar trebuie sa faca ca noi.Eu zic ca fiecare copilas are ritmul lui si ca nu trebuie sa ne facem griji mai ales ca,cica,baieteii sunt un pic mai puturosi.
Pupicei la mamici si la bebei...
mihaelagetam
Postat pe 24 August 2009 19:18
fiecare bebe are ritmul lui de dezvoltare,nu mai compara dezvoltarea lui cu alti bebei.fiecare are ambitia lui.buburuza mea e foarte ambitioasa vrea sa stea numai in picioare,sa apuce tot si sa bage in gurita.o prietena dea mea are un bebe cu o luna mai mare si e foarte puturos.asta depinde de fiecare copil.lasa ca va avea timp de toate.sanatos sa fie.pupycy
masha_kidz
Postat pe 28 August 2009 09:40
al meu e opusul tau sta in fundulet si se ridica singur si capul si-l tine de pe la 2 luni mentionez ca e mai mic cu o luna si are 8.100kg.nu-ti fa griji ca incetu cu incetu isi va tine singur caputul o sa fie mai activ mai tarziu
andreutza_211
Postat pe 28 August 2009 18:22
Bebelika mea are 4 luni si doua saptamani, nu sta in fundulet decat sprijinita in schimb se taraste de-a busilea si se rasuceste de pe fata pe spate si invers de pe la 3 luni si jumatate. Toti medicii recomanda sa nu lasi copilul in fundulet nesprijinit pana la .6 luni, cu atat mai putin in picioare. Fiecare are ritmul lui de dezvoltare, desi e greu sa nu intram in panica noi mamele ( sau bunicile in cele mai multe cazuri ). Fetita mea e f energica vrea sa stea in brate numai in pozitia scaunelului altfel plange si se chinuie sa se ridice singurika, adora sa se uite pe geam si oriunde mergem e atenta sa nu-i scape vre-un detaliu. In schimb "prietena" ei cu o luna mai mare abia acum a inceput sa se suceasca cu mare greu intr-o parte, iar in locurile publice pare lipsita de interes cauta mai mult prezenta mamei. Asa ca sa ne lasam bebeii sa se dezvolte in ritmul lor !
iasmina_kidz
Postat pe 23 Septembrie 2009 23:44
Alina,tare stersate suntem noi mamicile astea...Bebelusha mea face ce nu face bebelul tau dar..nu se rasuceste pe burta ca al vecinei, nu papa mult ca al cumnatei...si pt ca e f activa e si foarte slabutza(alta problema)la 4 luni avea 5.8kg.lasa-l asa cum vrea el sunt sigura ca e un dulce si ai sa vezi tu cand si-o da drumul n-o sa mai poti face nimic de el.avetzi grija de voi si bravo lui ca papa titzi.
ina_rebeca
Postat pe 11 Octombrie 2009 21:46
fetita mea are 3 luni si o saptamana e foarte vioaie,toata ziua ar sta numai in fund,plange daca nu o las insa sanatatea ei e mult mai importanta si nu o las e f. puternica dar depinde si de vitaminele pe care le-ai luat in timpul sarcinii sau alaptarii eu alaptez dar si acum iau elevit
Szilvia_kidz
Postat pe 28 Octombrie 2009 20:41
Fetita mea de la 3 saptamani isi tine caputul,si la 2 tot vroia sus,am ridicato,si acum la 4 luni aproape 5 vrea sa stea numai in picioare,bineinteles sprijinita,dar daca o pun jos urla de plans,si are si ea 7.500kg deci e ceva normal. Dar n o las de una singura sa stea in picioruse
sarbu_clau
Postat pe 1 Noiembrie 2009 11:14
Am un baietel de 3 luni si o saptamana. La nastere a avut 2.900 kg, dar a evoluat bine. Acum are 6.500 kg, unii spun ca e prea gras, mie nu mi-i se pare. Fiecare copil are stilul sau propriu de crestere, asta e parerea mea. Am citit cate ceva din cartea "Mama si copilul", dar sunt cam invechite. Ma documentez mai mult de pe forum-uri, de la alte mamici, e mai sigur asa.
mistyka
Postat pe 2 Noiembrie 2009 13:51
...al meu pui a facut de curand 4 luni,are 9 kg si 70 cm,papa diversificat de la 3 luni si umpik,rade si povesteste de la 7 saptamani,sta in fundulet,se balaceste de numa' numa' in cadita la baie unde pupa cele 3 ratuste care plutesc pe langa el,daca ne aude ca povestim langa el se uita fff atent la noi fara sa clipeasca si cel mai scump lucru e ca ne zambeste 99% din timpul petrecut impreuna...kiar si dimi la 5 cand vrea laptic ne asteapta cu fatuca lui scumpa razand....ce mai...e perfect pt mine
kykyrykymyky
Postat pe 30 Noiembrie 2009 21:11
FATA MEA ARE 3 LUNI SI ISI TINE CAPUSORUL DE LA 2 LUNI , VREA NUMAI IN FUND , IN PICIORUSE AM PUS-O DE CATEVA ORI DAR ATAT CA IMI E FRICA, STAI LINISTITA CA SI FATA MEA PANA LA BOTEZ PLANGEA CONTINUU SI EU CAND VEDEAM ALTI BEBEI DE VARSTA EI CA NU PLANG MAI DELOC LA FEL MA PREOCUPAM DAR DEPINDE DE FIECARE BEBEL IN PARTE
kidz005851
Postat pe 11 Decembrie 2009 15:22
Puiul meu are 4 luni si 3 saptamani si are 8 600kg si 73 cm .Doctorii se mira de el ca e foarte inalt .Sta in fundulet dar sprijinit, vrea numai in picioare si gangureste si rade de mama focului.Problema e ca nu sta singur deloc,plange de nu mai poate si mai rau e ca sunt doar eu cu el (tati e la munca)nu are cine sa mai stea cu el sa mai pot face si eu cate ceva.In rest daca as sta numai cu el in brate ar fi cel mai bine pentru el
Getty_kidz
Postat pe 5 Ianuarie 2010 17:59
pt getty bv voua.fata mea are deabia acum la 1 an 76 cm.o sa ai un baietel inalt.bv voua
mada_sabina
Postat pe 5 Ianuarie 2010 19:07
am intrat pe pozele tale si bubitele lui dragos nu se aseamana,tzin sa spun ca i-am facut baita doar cummusetel si am incercat sa fie mai rece in camera.acum nu mai are decat 2 -3 pe la gurita ...probabil de la "suzi".multumesc frumos pt sfaturi!
florecta_f
Postat pe 9 Ianuarie 2010 18:17
ingerasul meu are 2 luni si o saptamana.L-am nascut de 3,330 kg si 50 cm acum are 5,400 si 60 cm.are falcute si bulane:)) ...dar mie imi place cum e ...pediatra a zis ca a luat cam mult in greutate
florecta_f
Postat pe 9 Ianuarie 2010 18:21
salut aly sunt si eu o mamica a 2 printese.prima printesa maya mia stat la 4 luni in fundulet da nu sig si sprijinita intre perne era garsuta dar e mai energica ptr ca la 8 luni mergea in picioare dar nu sing era frica ca nu cada. printesa a2a are 3 luni si 2 sap si deja vrea sa stea in fundulet am niste poze poti sa o vezi cum sta dar nu o las mult e prea devreme de la 2 luni isi tine capu perfect in schimb are gr normala si e si ea fff vioaie
o tin pic si vrea sa paseasca nu sta locului o clipa daca o tin putin intinsa se arunca sa stea in fund. fiec copil are ritmul lui . o sa iti vina randu sa alergi dupa el si ai sa fii bucuroasa ca alearga toata ziua. sanatate si pupici
MAYATHEEO
Postat pe 31 Ianuarie 2010 11:16
buna fetele, ce a mai trecut timpul...mai ieri parca postam aici ingrijorata de bebe al meu k e lenes, ca nu face aia, ca nu face ailalta acum, mai avem cateva zile si face 1 anisor, iar eu am scapat de toate temerile...vreau sa va spun ca am incetat sa mai fac comparatii si tare bine mi-a fost, bebe al meu era tot mai nazdravan pe zi ce trece si ne-a surprins placut in fiecare zi. Acum mai are putin si merge singurel, e foarte incantat si ma mir ca nu-i este frica, cade si nu zice nimic, cand i se pare greu o i-a de-a busilea, ce mai...e un scump. Va multumesc pt raspunsuri si sa ne traiasca bebelusii si nu uitati: fiecare bebe e unic si special, nu trebuie comparat cu nimeni pupicei
aly_raz
Postat pe 31 Ianuarie 2010 12:40
Bebelusul nostru la 4 luni inca nu doarme toata noaptea, se trezeste de 3-4 ori sa pape si cateodata nu adoarme dupa ce papa, ma tine treaza inca vreo 2 ore... Capul si-l tine, in fund nu sta singurel, doar sprijinit, pana acum 2-3 sapt aveam prob ca nu vrea sa stea pe burtica si pediatru ne tot zicea sa-l tinem pe burtica sa exerseze cu capul... acum cu chin cu vai mai sta pe burtica dar nu pt mult timp... in rest ce pot spune... suntem f fericiti, se dezvolta f bine, are 68 cm si 8 kg :) un zambaret si vb cu noi toata ziua. Sanatate si pupici
david_2009
Postat pe 2 Februarie 2010 17:13
si noi avem 3 luni si jum si cantarim 7,600 kg si 70 cm,ar vrea sa stea doar in fundulet daca se poate sau in brate dar nu la orizontala .e totusi prea repede pt statul in fundulet dar nu stim ce sa-i mai facem.isi ridica si capul si umerii cand il punem pe spate.
ONIGAM
Postat pe 3 Februarie 2010 22:13
salut mihaiela 28. cate kg lai nascut pe bb? eu am nascuto pe 10 octomb si avea 3500 si acum la 3luni si 3 sapt are 5800 si 65cm. paaa sanatate la bb
MAYATHEEO
Postat pe 4 Februarie 2010 19:45
salut mihaiela 28. cate kg lai nascut pe bb? eu am nascuto pe 10 octomb si avea 3500 si acum la 3luni si 3 sapt are 5800 si 65cm. paaa sanatate la bb
MAYATHEEO
Postat pe 4 Februarie 2010 19:45
si baietelul meu are 6 luni si nu vrea sub nici o forma sa stea singur in fundulet.cand il pun intre perne el se arunca pe spate si sta cu piciorusele pe perna,la fel face si in carut cand il pun sa stea in fundulet-isi pune piciorusele pe bara de protectie a carutului,chiar si in patut sta cu piciorusele catarate pe marginea patutului.de sprijinit pe picioruse nu mai zic ca nu vrea deloc.ce sta in fundulet e atunci cand il tin eu in brate,sau cand il pun pe burta mea si ne jucam.de mancat e un mancacios,dar nu asimileaza,are 7,100 kg si dr mi-a zis ca e in limitele normale pt varsta lui.
barank
Postat pe 1 Martie 2010 23:46
barank greutatea este buna,sunt fete cu bebei la 7 luni la 7300g nu-ti fa griji.
Iar cand i-l pui in fundulet intre perini joaca-te cu el cu jucarii,se v-a obisnuii in timp.Si la mine s-a obisnuit destul de greu ca vroia sa se ridice in picioare cand il puneam in funduletz si-si dadea in nas.
Dar acum are 7 luni si sta in funduletz ca tot l-am invatat,si l-am invatat si sa mearga de-a busilea.Are greutatea de 8000g,dar copii difera unii fata de altii, a lu varamea are 8000g la 8 luni.
bau
Postat pe 2 Martie 2010 00:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
date despre nastere 4 De la: melinte_loredana 14 Aprilie 2010 13:40
remedii homeopate 29 De la: loricri2001 22 Ianuarie 2013 22:34
Vand INFACOL pt colici 1 De la: kidz001062 13 Septembrie 2009 11:25
copii nascuti an 2 iulie 2008 115 De la: office_salinasusesi_ro 26 Februarie 2010 23:34
ceaiul de musetel 7 De la: aura_geo21 28 Iunie 2014 03:23
Setari Cookie-uri