Divortul este o solutie?

buna ella...am citit si eu despre situatia ta disperata de ati recupera copilul.eu sunt avocat .vroiam sa te intreb daca din moment ce aveti un proces deschis el s-a prezentat la vreo infatisare la proces?si apropo...atata timp cat nu exista inca rezultatul definitiv si irevocabil nenorocitul ala de fost sot al tau(imi cer scuze...dar io una l-as strange de gat) nu are voie sa duca copilul nicaieri fara ca tu sa sti..pt ca asta e rapire...sechestru sau cum vrei tu sa ii spui.pana la infatisarea din tribunal unde o sa aveti rezultatul final si irevocabil aveti aceleasi drepturi in ceea ce priveste copilul.asta daca nu cumva el nu mituieste acolo sus pe cine trebuie pt ca dupa cum se stie sistemul juridic din tara noastrae cel mai corupt din toata europa.
diarobert
Postat pe 24 Iulie 2009 16:33
multumesc diarobert pt interes
da, s-a prezentat la toate infatisarile, poate daca esti in domeniu, stii ceva mai mult despre justitia care se face in craiova, eu de aici sunt
nu are dreptul sa imi interzica sa imi vad copilul si mai mult de atat am si ordonanta presedintiala pana la definitivarea procesului dar nu cumva asta o sa fie la curtea de apel? tu ziceai ceva de tribunal am inteles bine?
am depus apel la sentinta, dar tare mi-e teama ca desi o sa incerc si eu sa ung rotitele el o sa aiba pile mai mari ca mine, sunt pur si simplu intr-un impas din care nu vad nicio iesire
incerc sa streang leu cu leu ca poate totusi banul va triumfa daca cu dreptatea mori incet
nu stiu daca ai retinut ca i-am facut plangere penala pt sustragerea de la executarea unei hot judec , dar si acolo sunt neunse rotitele si a durat trei sapt sa isi ia dosarul nr de la parchet.
as avea totusi o intrebare pt tine, ce as mai putea face in afara de ce am facut deja si inca o intrebare este adevarat ca si detectivii particulari au autoritatea necesara sa imi ia copilul, cred ca totusi ei s-ar descurca mai bine
ella28
Postat pe 25 Iulie 2009 22:31
buna ella.detectivii particulari sunt o solutie buna pt a sti unde se afla acum...insa ei nu pot sa ia copilul decat cu un mandat procurat de la un judecator sau un procuror.e adevarat ca la noi nu prea se mai merge pe dreptate si imi pare rau ca tre sa te dezamagesc dar intr-adevar tre sa dai spaga serioasa insa eu iti recomanmd sa faci cumva sa ajungi printr-un avocat sau cineva cu pile mari la procurorul care se ocupa de caz si sa intri cu tupeu in fata lui si sa intrebi cat si ce vrea ca sa iti recuperezi copilul.cum la noi astia(procurorii) sunt cei mai corupti sigur itit va cere o suma mare dar cu siguranta iti incredinteaza copilul tie.o alta solutie pt tine ar fi ca avocatul tau sa caute bn cam ce bube are in cap ex-sotul...ai nevoie de ceva care sa il incrimineze si sa demonstrezi ca nu e capabil si nu are discernamantul necesar pt cresterea unui copil....iar asta inseamna sa cauti ceva cu adevarat tare....o amanta...alcool....chiar si daca are un servici care ii ocupa mai mult de 10 ore din timpul unei zi iar copilul nu merge la gradinita sau cresa ...si asta il poate dobora.....avocatul tau ce te sfatuieste sa faci?trebuie sa faca ceva si sa caute o chestie care il incrimineaza ca doar de asta il platesti nu doar sa se afiseze cu tine la infatisari....inca nu sti nici acum pe unde se afla copilul tau?pupici
diarobert
Postat pe 26 Iulie 2009 00:33
avocatul meu a zis ca un caz din 5000 se intampla sa dea copilul tatalui si cam in situatia in care se plateste bine acest fapt.
am avut un caz solid, eu am apartament pe numele meu, servici, facultate, sunt mama, etc, si absolut nimic sa ma incrimineze.
nu am simtit ca e necesar sa il acuz pe el de ceva desi aveam cu ce, insa la tribunal asta o sa fac, desi stiu ca orice probve asa aduce tot spaga o sa aiba ultimul cuvant
am un act, o reteta cu diagnostic de la medic din 2005 care spune ca fostul sot sufera de nevroza anxios depresiva o sa o folosesc la tribunal
vreau sa te intreb ceva, crezi ca e mai indicat sa ung pe dl procuror sau seful comisiei de la tribunal?
nu a avut nicio zi pe cartea de munca si niciun venit pana la 31 de ani, si-a bagat cartea de munca acum 2 luni, ca stia ca o sa ii trebuiasca, dar cum iti spuneam nu am vazut ce folos sa arunc cu noroi in el, mi s-a parut ca e suficient sa spun ca eu pot sa ingrijesc copilul si cu asta basta, bine am facut si proistia sa cred in dreptate si sa am bun simt fata de fostul sot sa nu il fac pe acolo cu ou si cu otet, nu am vazut rostul la momentul respectiv, acum nu as mai avea mila dar deh

ella28
Postat pe 27 Iulie 2009 20:50
cu unsul procurorilor..mare atentie, ca daca nimeresti pe vreunul care nu vrea sau daca e urmarit cumva, o incurci tu pt dare de mita!
pinicuta
Postat pe 27 Iulie 2009 21:35
sfatul meu ella este sa cauti o persoana bazata si cu pile care sa aiba inataietate ori la procuror ori la seful comisiei pt ca astia fiind cum iti ziceam cei mai corupti din sistem sunt cam urmariti de parchet.tre sa te infiltrezi pe langa cineva care ii cunoaste si asa sa ii ungi putin cu alifie.dar ai grija mare cu cine te incurci si cat dai din prima...cu cat dai mai mult la inceput cu atat ti se cere mai mult....faptul ca ai acel certificat medical o sa te ajute mult.insa cu acel certificat (intreba-ti avocatul unde tre sa il duci ca sa ti se dea un act prin care se dovedeste ca fiind suferind de acea boala nu este capabil sa creasca copilul) si daca mai mergi si la fortele de munca(trimite-ti avocatul pt ca se strecoara mai repede fara cozi infernale si vesnicul nu se poate)si iei o copie xerox pe care o legalizezi si demonstrezi ca el a fost practic un intretinut imposibil sa ii dea lui custodia copilului.el chiar daca a muncit la negru in tot timpul cat nu a avut carte de munca,in instanta nu se pune...decat ce e scris negru pe alb...imi pare rau ca nu sunt in tara pt ca mi-ar fi facut mare placere sa te ajut sa iti recuperezi copilasul sau cel putin sa fiu langa avocatul tau sa ii mai dau cate o parere sau un imbold cel putin....bafta multa in continuare si sa ma ti la curent....daca vrei sa vb mai pe indelete asta e adresa mea de yahoo:bel_amira@yahoo.com...id-ul e bel_amira....te pup
diarobert
Postat pe 28 Iulie 2009 16:38
bineinteles ca o sa ma duc prin cineva, sunt deja pregatita si eu zic ca o sa mearga treaba insa si el are pe cineva din moment ce a facut asta pana acum, sunt convinsa ca o sa fie pur si simplu o licitatie, incep sa descurajez pt ca asa cum v-am spus si el are relatii . sper sa primeze totusi pana la urma ale mele insa nu sunt ferm convinsa, iar pe faza cu drepatatea, acte etc nu stiu cat sa mai plusez pt ca poate decat cheltui banii si oricum nu o sa mai conteze nimic din ce spun eu atata timp cat o sa se rezolve ''altfel''.
ella28
Postat pe 28 Iulie 2009 19:38
pinicuta si daca o incurc, miza e mare si merita, dar multumesc pt grija, o sa am si eu grija, bineinteles ca nu sunt eu cea care o sa discute cu ei, pt ca nici nu m-ar baga in seama daca pic asa din cer, e la mintea cocosului ca orice om cu functie isi ia masuri de siguranta minime, ca sunt si ei constienti ca ceea ce fac nu se face in gura mare
ella28
Postat pe 28 Iulie 2009 19:39
Gaseste un prieten disponibil sa`l urmareasca cand iesiti de la tribunal sa afle unde locuieste,ca detectivul e prea scump.Apoi pandesti cand iese ma`sa cu baietzelul la plimbare,ca doar nu-l tine numai in casa,ii f..... un picior lu ma`sa in fund,iti iei copilul si gata.
Despre coruptia autoritatilor din Craiova am auzit si eu la tv ca`i mare caracatitza si-mi pare rau k tu tre sa te luptzi cu ei.
Cand te duci la tribunal sau la politzie ,fruntea sus ,decolteul adanc,tocul cui,vocea dulce ,disponibilitate accentuata,k sa iesi din banalul cu care sunt obisnuiti grasunii.
kidz000353
Postat pe 10 August 2009 01:53
dragele mele... tot nimik, fostul sot pleaca mereu cu copilul pe te miri unde, ba la tara ba la mare ba la munte, simt ca nu mai am resurse in mine sa lupt, desi stiu ca o sa imi dau ultima picatura de viata din mine si tot nu renunt.
nu mi-am vazut copilul de doua luni jumatate, sunt distrusa, mi-e atat de dor de el ca plang pana la epuizare.
ella28
Postat pe 5 Septembrie 2009 16:55
Poate ca si tu esti egoista in felul tau. Copilul are nevoie de ambii parinti si consider ca atat timp cat este fericit trebuie si tu sa te bucuri de fericirea lui. Un copil nu e o jucarie sa plangi dupa ea. Dati copilului voie sa simta libertatea. Nu merita sa sufere din cauza neintelegerilor voastre. Va pup
garbo_8940
Postat pe 27 Octombrie 2012 10:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aparat pt aerosoli. 1 De la: alex2007 15 Iunie 2010 14:23
cum va ajuta tati la treburi? 56 De la: rebeca 8 Aprilie 2010 09:25
nu am fost lasat sa imi recunosc copilul la maternitate...cine ma poate ajuta ?? 5 De la: roberto30gsm 11 Ianuarie 2010 12:01
kidanunt.ro 1 De la: kidz007106 30 Martie 2010 16:23
Influenta tatalui in educatie 4 De la: bestmam 12 Februarie 2008 20:14
Setari Cookie-uri