Divortul este o solutie?

tie ti se pare ca o admir pe kidz 353? ca nu inteleg unde vrei sa ajungi...
cat despre confuzia mea, daca te uiti in urma la ce-ai scris, imi ceream ironic iertare...
eu scrisesem ca nu trebuie sa traiesti cu mustrari de constiinta toata viata pentru un avort, chestie care tie ti se pare incalificabila, motiv pentru care ai comentat ceva destul de rautacios la adresa mea... nu mai pot sa vad topicul cu minora, probabil a fost sters...
fiind mai interesata s-o taxez pe cristina si pentru ca ai revenit la un ton decent destul de repede, n-am mai zis nimic...
sau persoana lipsita de bun simt sunt eu?!!!
fii mai explicita, ca n-am inteles exact...
cat despre puterea mea de a-mi apara convingerile, stai linistita ca ma descurc destul de bine si singura...
chiar nu vreau sa ma cert cu tine, dar am impresia ca tu vrei sa ma provoci...

kidz 353, pentru o persoana care este atat de preocupata sa "reciteasca" literatura rusa, ar trebui sa-ti dai seama ca pinicuta a "recitit" mesajele, nu le-a memorat, ca doar nu da examen din forumul kidz, asa cum dai tu pe la facultatile tale, invatand pe de rost materia... nu te baga intr-o discutie care nu te priveste... tu da-ne in continuare motive sa radem, asta e rolul tau pe aici...
andracalin
Postat pe 29 Aprilie 2009 08:54
kidz000353 cine e asta mai fetelor?femeia fatala? super mama? dragoste si agonie la ea in cap.Tare as vrea sa o cunosc personal macar sa-mi dea ceva trucuri in a face tot in casa in timp record....e de apreciat excesul ei de zel dar cum zice fiemea: iach trece
alinakatt
Postat pe 9 Iunie 2009 13:22
te doare mintea nu alta....aaa mai am o itrebare ptr. kidz000353 cind te culci cu sotul o faci la fel de organizat ca si treaba in casa?
alinakatt
Postat pe 9 Iunie 2009 13:26
``salut,sunt noua pe forum.Am mari probleme cu sotul meu si nu reusim sa trecem peste ele.De dragul copiilor am tot facut compromisuri ,dar nu ajungem la o convietuire normala.Cel mai tare ma deranjeaza ca el considera ca are dreptul la odihna,la jocuri pe calculator,la timpul lui,iar eu nu am.Ne culcam la aceeasi ora seara,dar intotdeauna eu ma trezesc dimineata odata cu copiii,le dau papa,ii schimb,etc,el trebuie sa mai doarma cateva ore(lucreaza dupa-amiaza).La fel,seara,el trebuie sa joace un joc ca sa se relaxeze,in timp ce eu strang ,alerg,gatesc,fac curat etc.Daca in timpul zilei,ne certam,el pleaca pur si simplu unde vrea el,iar eu raman cu copiii,evident ca nu-i pot lasa singuri.Sunt unele zile cand nu am timp nici sa merg la baie(avem 2 copii de varste apropiate ).El e foarte atasat de copii,dar cu mine se poarta f rece si simt ca-l deranjeaza tot ce spun,tot ce fac.De multe ori ma ignora total,vorbesc singura,pleaca din camera sau se uita la tv in timp ce vorbesc cu el.Eu fac totul in casa:mancare noua si copiilor,eu am grija de cei mici,fac curat.Ce-i cer lui este sa duca gunoiul si sa faca mici cumparaturi,indatoriri pe care le face cu mari insistente.Acum sunt in concediu pt cresterea copilului,al doilea si e singurul adult pe care-l vad,prieteni nu mai avem,asa ca simt nevoia sa vorbesc cu el ,dar niciodata nu ma asculta.Ma face sa simt ca tot ceea ce spun e deplasat si plictisitor prin lipsa lui de atentie.Viata intima e zero bineinteles..Ma gandesc tot mai des la un divort,desi stiu ca-mi va fi greu,dar simt cum ma sting in fiecare zi pana nu mai ramane nimic din mine.Am 30 de ani si ma simt de 50,sunt o fata desteapta,dar incep sa ma simt proasta,sunt draguta,dar ma vad zilnic din ce in ce mai urata....
aveti probleme in casnicie?a divortat cineva?ati depasit perioadele de criza ?daca da,cum ati procedat?``

SUNT CUVINTELE TALE ESTI PATETICA!!!!!!!
alinakatt
Postat pe 9 Iunie 2009 13:34
DOAMNEEEEEEE ce-am putut sa citesc!!!!! fetelor, eu nu inteleg cum bagati in seama o persoana care traieste sub umbra anonimatului (kidz353), astea sunt persoane nule, eu asa le consider atata timp cat nu-si dau numele si au tupeul sa faca tot felul de afirmatii jignitoare, acum sa ma scuze celelalte persoane care sunt "sub'acoperire" aici. Consider ca v-ati enervat degeaba din cauza acestei persoane, chiar ma amuza aberatiile scrise despre cum isi petrece ea timpul, hai sa fim serioase, nu suntem chiar asa batute'n cap sa o si credem nu?

P.S. alinakatt, sper sa'ti rezolvi problemele cu sotul tau, incearca sa comunici cu el, spune'i ce te doare atunci cand e relaxat si poate sa te asculte, fa'l sa inteleaga ca ai nevoie de el, ca'l iubesti si ca sarcinile trebuiesc impartite...etc. Arata'i ca esti speciala si ca nu stie ce pierde daca nu te pretuieste. Numai bine iti doresc.
aly_raz
Postat pe 9 Iunie 2009 15:39
ce plictisitor! nici macar nu pot citi tot...nu v-ati gandit ca o singura persoana poate scrie sub 2 id diferite? n-am citit tot,dar banuiesc ca lara si kids 353 sunt aceeasi persoana care se amuza pe seama altora...********.
iullius
Postat pe 9 Iunie 2009 15:39
silviatatu
Postat pe 9 Iunie 2009 15:42
ARE ROST SA MAI COMENTAM??????????????????????????
silviatatu
Postat pe 9 Iunie 2009 15:42
alina 80 eu nu am nici o problema cu sotul chiar deloc ceea ce ai citit mai sus era un citat scris de femeia fantastica nicidecum despre mine.L-am adaugat ca si citat in ieea de a se vedea ce minte bolnava .....`ce transformari de personalitate are de la o luna la alta.in 0rest totul ok
alinakatt
Postat pe 9 Iunie 2009 17:30
EIII probabil ca nu a citit tot ce ai postat tu,s-a plictisit,ca si mine dealtfel care nu inteleg ce rost mai are sa comentam in continuare,subiectul acesta e de mult timp,dar vad ca unii abia acum il descopera!va doresc o zi placuta in continuare
silviatatu
Postat pe 9 Iunie 2009 18:13
alinakatt, te rog sa ma scuzi!!! Toate bune!

P.S. Oricum, sa mai cititm ce scrie kidz353 mi se pare o pierdere de vreme.
aly_raz
Postat pe 9 Iunie 2009 21:33
forumul a fost inceput de lara, la inceput sub id-ul kidz 529 ... dupa parerea mea, nu este kidz 353...
noi am atacat-o pe kidz 353 in urma raspunsurilor pe care le-a postat... la inceput ne-a enervat teribil, dupa care incepuse chiar sa ne placa sa vedem ce-i mai trece prin cap sa scrie...
oricum, subiectul s-a "racit" de mult, dar am simtit nevoia sa fac aceasta lamurire...
andracalin
Postat pe 9 Iunie 2009 23:06
nu cred ca s-a enervat nimeni din contra ne-am amuzat pe seama ei nu de alta dar nu te prea intalnesti zilnic cu femeia fantastica in conceptia ei bineinteles
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iunie 2009 13:47
si cum spune si andra subiectul este destul de vechi si a fost deschis de cumnata larei care a avut probleme cu casnicia si care a intrat de vreo 2 ori din greseala pe id-ul larei iar kidz 353 s-a bagat si ea in seama ca ea are 1 copil si face cat 3 mamici la un loc acum totul s-a rezolvat sper ca nu ne-au mai scris demult asa ca le dorim
SEBY1YEAR
Postat pe 10 Iunie 2009 13:51
Buna!Am revenit,cu toate ca sunt in sesiune,dar sa stiti:chiar daca nu mai postez,citesc aproape zilnic ce mai scrieti voi pe`aici.Sa intzeleg ca va e dor de mine?Incredibil!
Iullius,ba tu chiar ai stat sa citesti tot topicul asta?
kidz000353
Postat pe 12 Iunie 2009 22:23
kidz000353 iti dorin bafta la examene si te asteptam sa ne mai inveselesti diminetile mare grija cu licenta nu de alta dar la toamna cred ca vrei sa te inscrii la master sau nu-i asa?
SEBY1YEAR
Postat pe 15 Iunie 2009 13:04
banuiesc ca trebuie sa citesti de vreo cateva ori sa intelegi o data (kids 353)...ia mai incearca!!! hai,stiu ca poti!
iullius
Postat pe 15 Iunie 2009 15:33
Kidz 335 eu te felicit esti super femeie .Nu te supara cand vii si pe la mine sa ma ajuti la treburile casnice? .Esti ce-a mai tare gospodina.
ines_kidz
Postat pe 15 Iunie 2009 20:39
dupa cum vedeti, nici macar Iulius, barbat fiind, nu ar fi incantat de o femeie "perfecta" pe toate planurile (mama, sotie, gospodina, intelectuala cu 2 facultati)...
de fapt, ca si noi, nu crede ca exista o astfel de femeie... totusi, bine ai revenit printre noi, draga kidz 353, si mai spune-ne cum iti imbraci tu sotul dimineata...

andracalin
Postat pe 15 Iunie 2009 22:55
dragele mele , cautam pe net situatii asemanatoare cu a mea, si am dat de voi:))
ziceati pe final ca situatia e veche si eventual ca s-a rezolvat problema, poate pentru ea da dar sunt multe dintre noi care se confrunta in continuare cu aceasta problema
va cer si eu ajutorul in ideea ca am nevoie mare de sprijin si sfaturi.
situatia mea este cam ca cea a cristinei, numai ca sotul meu nici nu muncea, eu munceam , ingrijeam de copil curatenie, gradi, gatit, etc, iar el nici un cui nu batea in casa, numai de terase, distractii si iesiri se tinea, iar acasa de cum intra pe usa isi arunca hainele si ramanea la tv pana a doua zi cand isi relua iesirile in oras.
eu am hotarat sa divortez, dupa multe discutii cu el, la fel ca si cristinei sotul meu imi intorcea spatele sau pleca la plimbare cand initiam vre-o discutie pe subiect. nu sunt grasa nici urata, nici rea, nici galagioasa, lucruri care tin sa le mentionez.
situatia mea de acum este urmatoarea: urmeaza al treilea termen la divort, unul urat si plin de peripetii, pe care el incearca sa il lungeasca cat se poate.
nu ar fi asta o problema insa de o luna mi-a luat copilul si nu mai vrea sa mi-l dea, sunt disperata, plang intruna de dorul lui, mi se pare mereu cand striga un copil in preajma mea la mama lui ca e sebi al meu (4 ani jumate) si ca ma striga pe mine numai ca daca intorc capul realizez ca nu e el si cu greu ma stapanesc din plans.
daca vreuna dintre voi stie cum pot sa trec mai usor peste situatia asta, caci ma gandesc ca atunci cand se va termina divortul o sa imi castig copilul, va rog ajutati-ma
ella28
Postat pe 20 Iunie 2009 23:34
imi pare rau de situatia in care esti... avocatul tau ce a zis ca ti-a luat copilul? are voie, legal vorbind?
unde s-a mutat? poate acolo unde sta nu este un mediu propice pentru a tine un copil si poate va fi nevoit sa-l aduca acasa...
vorbeste cu el si spune-i ca cel mic e deja nesigur de ce se intampla, si ca nu mai are nevoie si de o schimbare atat de radicala, cum este sa nu fie la el acasa, cu mama lui... poate intelege si va dori sa faca ce e mai bine pentru copilul lui, si apoi pentru el... daca nu, incearca prin avocati...
casa in care locuiati va fi vanduta in urma partajului? copilul ce si cat stie din situatia asta?
andracalin
Postat pe 21 Iunie 2009 15:28
multumesc andracalin pt interesul acordat
suntem la al treilea termen in divort
situatia se prezinta cam asa, pana la finalizarea divortului si implicit a custodiei amandoi suntem parinti si avem drepturi egale de a-l tine, se poate stabili parintele cu care ramane copilul pe perioada divortului si am facut treaba asta cu o ordonanta presedentiala prin care se spune ca sa stea cu mine pe timpul divortului, am angajat si un executor judecatorescsa puna in practical acesta ordonanta insa sotul meu nu raspunde la usa de cate ori ma duc sa imi iau copilul si atunci nu ramane prtea mare lucru de facut
am auzit de cazuri in care si dupa terminarea divortului parintele caruia i se incredinteaza merge poate si de zeci de ori cu executorul sa isi ia copilul insa nu i se deschide si atunci......... nu prea ai ce face
sper sa gasesc o solutie pana la urma, insa pana acolo simt ca mor de dorul copilului, cat despre sotul meu nu mai pot discuta cu el deoarece jigneste in permanenta si ameninta, nicidecum sa ajungem la un compromis de dragul copilului
ella28
Postat pe 21 Iunie 2009 16:50
am uitat sa mentionez ca in apartamentul in care am locuit impreuna am ramas eu deoarece este de la parintii mei.
ella28
Postat pe 21 Iunie 2009 16:52
cum adica nu ai ce face?spage usa ca de aia e executor judecatoresc, asa puteai sa suni la usi si fara executor, nu?care-i diferenta?
pinicuta
Postat pe 21 Iunie 2009 16:52
am mers si cu executorul si cu politia si nu se sparge usa
, nu stiu de ce ca ai si tu o logica , asa ma duceam si eu sa bat la usa
ella28
Postat pe 21 Iunie 2009 16:54
urat din partea lui ca nu accepta realitatea... si realitatea e ca la mijloc e copilul...
si cum in romania in 99% din cazuri copilul este incredintat mamei, chiar si, sa zicem, ca toata dreptatea de pe pamantul asta e a lui, tot ar trebui sa se gandeasca la copil...
nu-i poti priva unui copil dreptul de a-si vedea mama, asa cum nu inteleg de ce un executor judecatoresc nu poate sa intre peste el...
daca ar fi avut un credit la banca neachitat, iti spun eu sigur ca dadeau de el si la capatul pamantului...
la randul tau, probabil ca vei fi obligata a incheierea divortului sa-i oferi tatalui drept de vizitare... nu stiu exact, n-am studii de drept si nici n-am avut vreun exemplu de divort pe langa mine, dar banuiesc ca asa e... e greu cand nu te poti increde in el ca n-o sa ia copilul si sa fuga...
de aceea intrebam daca exista vreo metoda de a-l constrange, macar moral, ca nu e bine ce face si sa puna binele copilului inaintea dorintei lui rapace de a-ti face tie rau... nu contest ca nu-si iubeste copilul, dar la momentul asta il foloseste ca pe o arma impotriva ta, ceea ce e josnic...
imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin asa ceva, dar si mai mult imi pare rau de copil, care la varsta asta nu intelege nimic din ce se intampla... mai mult, te poti trezi cu povesti bagate in capul copilului de genul "mama ta nu ne mai vrea, si atunci o sa ramai cu mine"...
doamne fereste!!!!
imi cer scuze daca exagerez si daca nu-ti ofer genul de suport moral la care te asteptai (in sensul ca mai pun si paie pe foc, dupa ce ca nu stiu cu ce mananca un divort)...
poate ca, fiind incurcat de copil in plimbarile lui pe la terase si la agatat, o sa vrea sa ti-l dea de buna voie... sper din toata inima asta...
din nou mi se dezvaluie crunta realitate ca justitia si politia sunt complet neputincioase, imbecile si umilitoare la adresa omului de rand care-si cauta dreptatea...
te cred ca-ti este greu, doamne ajuta sa nu patesc asa ceva, nici nu-mi pot imagina cum te simti, cum dormi, cum mananci...
singura idee care-mi vine in cap este ca politia sa-l ia de mana dupa ce se termina sedinta la judecatorie (asta in cazul se oboseste sa vina acolo) si sa-l duca acasa si pe urma sa-ti iei copilul...
iti doresc sa ai puterea de a te zbate pentru copilul tau...
andracalin
Postat pe 22 Iunie 2009 00:34
andra ziceai ceva despre imbecilitatea politiei si a executorului, gandeste-te ca executorul este platit de mine, nu este un serviciu public, deci cu atat mai imbecil, nici eu nu stiu pt ce il platesc cu 800 ron.ideea era pana la urma cum pot sa trec prin lucrurile astea mai repede si mai usor ca pana la urma o solutie tot o sa fie.
simt ca imi cade cerul in cap, stiti v reuna vre-o metoda sa trec mai usor peste asta ca simt ca o iau razna
ella28
Postat pe 22 Iunie 2009 10:56
pai eu zic sa aplici metoda care a aplicat-o el atunci cand l-a luat sau a venit cu executorul la usa si i-ai dat copilul de buna voie?????
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:42
dar la gradinita nu-l mai duce?sau il tine inchis in casa?mergi si vorbeste cu educatoarea si explica-i ce si cum asta daca merge la gradi ca poate e si ea mama si intelege si ia copilul cu binisorul si ceva ce-i place lui.
sincer nu as trai o secunda fara puiul meu pe care tot sebi il cheama.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:44
acum sa facem haz de necaz decat sa-i dai executorului 800 de lei si tot nu rezolvi nimic ia pe unul da-i 800 de lei sparge usa iei copilul ii urezi ceva de bine sotului de banii dati si iti vezi linistita de treburi ca nu de alta dar pe de o parte are si andra dreptate ca oricat de crud ar suna nu cred ca-i vorbeste copilului cu dor si dragoste despre tine acum sa fim sincere.
SEBY1YEAR
Postat pe 23 Iunie 2009 13:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
kidanunt.ro 1 De la: kidz007106 30 Martie 2010 16:23
nu mai stiu cum sa procedez cu el!!viitor tatic,la primul copil...invatat sa faca orice-i cere cineva din familia lui... 33 De la: ella28 29 Iulie 2009 19:32
Talasemie minora la bebe de 7 luni 4 De la: kidz008288 25 Mai 2010 09:08
mame singure 156 De la: dor72 9 Aprilie 2011 00:36
Mame singure 250 De la: lady_dy19 3 Noiembrie 2018 00:30
Setari Cookie-uri