Cum ati nascut?

Ati nascut pe cale naturala sau prin cezariana? Acum ati mai adopta aceeasi metoda?
RazaDeSoare_kidz
Postat pe 23 Decembrie 2008 14:49
eu am nascut natural si as face la fel si a doua oara!Sarbatori fericite!
bia_kidz
Postat pe 24 Decembrie 2008 06:37
Si eu am nascut natural (foarte repede) si ABSOLUT as opta la fel si data viitoare! Recuperarea e mult mai rapida, laptele vine mult mai repede si mai usor iar dupa 3 zile pleci acasa cu bebe in brate, deci CLAR NASTERE NATURALA!!! Pupici cu lipici, Un CRACIUN FERICIT si Un AN NOU MAI BUN!!!
ruschitu28
Postat pe 24 Decembrie 2008 09:05
Eu am nascut cezariana, ca am avut complicatii cu fata , dar nu-mi pare rau, m-am refacut repede.Si la ce fel am vazut cum se chinuiau unele mame sa nasca natural....... mai bine asa.Fata e o scumpete, creste si doctorul care mi-a facut cezariana..o dulceata.....
garbo036664
Postat pe 24 Decembrie 2008 18:31
Eu am nascut prin cezariana, a fost totul ok, si pe al doilea tot prin cezariana il voi naste cu siguranta.
laura_paisan1983
Postat pe 26 Decembrie 2008 21:30
am nascut prin cezariana a fost foarte simplu mi am revenit foarte repede dar cel mai mult conteaza sa fii puternik si sa te ridici din pat sa mergi si sa nu bagi in seama durerile sa ti povestesc putin despre experienta mea pe 17 dec l m a operat pe 19 ma dat la saloon si pe 20 acasa anestezie totala op a durat 1ora imediat dupa aia mi am vazut bb cat an fost la trapie am vazuto la 3 ore si la salon am avuto langa mn dupa operatie am avut dureri k atunci vcand iti vine cicluoperatia nu ma durut deloc...mai greua fost la mn k bba fost hranit artificial si pana mi a luat sanu a fost mai greu dar l a luat o hranesc la san ara 2 saptamani am uitat de tot deja si suntem bn dak ar fi sa mai nasc as alege aceoiasi modalitate dar ma nultumesc cu ingerasul pe care il am ....! mult succes si sati mai spun ceva eu am ales cezariana am ceruto desi toti spuneau k natural e mai bn sunt foarte bucuroasa k am ales asta pt mn a fost mai bn asa a fost cea mai buna alegere pe care am facut o in viata mea dar asta e alta poveste ...
onutza_kidz
Postat pe 31 Decembrie 2008 18:31
EU AM EXPERIENTA A2 NASTERI NORMALE CU PRIMUL BEBE SILVIU AM NASCUT F F F FGREU AM AVUT UN TRAVALIU DE 20 DE ORE SI DURERI DESTUL DE MARI AM VRUT SA-MI FACA CEZARIANA DAR MEDICUL A REFUZAT SPUNAND CA POT NASTE NATURAL EU AVAND 1,74 SI SUNT DESTUL DE DEZV AN FINE AM NASC BAIETELUL CU O GREUTATE DE 3.670 SI 55 DE CM LUNGIME F F FGREU IAR CU AL DOILEA ALEXANDRU AM NASCUT MULT MAI USOR AN COMPARATIE CU PRIMA NASTERE AVAND AN VEDERE CA AM AVUT DOAR 4 ORE DE TRAVALIU SI BEBE E F DE 3.680 SI 55 CM MENTIONEZ CA AM FOST CUSUTA LA AMBELE NASTERI SI LA A DOUA M-AM VINDECAT F REPEDE FATA DE PRIMA ADICA ANTR-O SAPT AM FOST DESTUL DE ACTIVA AM FAC MANCARE SI CURATENIE VA PUP SI CURAJ MARE CA TOATE FEMEILE TREC PRIN ASTA MAI GREU SI MAI USOR ASTA E MENIREA NOASTRA.ACUM DEPINDE SI DE ORGANISM VA PUP SI LA DOAMNELE ANSARCINATE NASTERE USOARA
silviatatu
Postat pe 10 Martie 2009 15:22
Eu am nascut normal.Trebuia sa merg la control in saptamana in care am nascut ca sa stabileasca cum voi naste(90% cezariana dupa ultimul control), dar bebe meu a fost prea grabit si a venit inainte cu 3 saptamani.Am avut un travaliu de 10 ore dar s-a meritat.Refacerea ..............rapida.Nu stiu ce voi alege insa pt urmatorul(cand va veni )
adelafistis
Postat pe 10 Martie 2009 16:35
eu am nascut toate cele trei fetite pe cale naturala,dar mult mai frica mi-a fost a treia oara,m-am si rugat de dr mea sa-mi faca cezariana,dar nici n-a vrut sa auda.acum ma bucur ca n-am facut cezariana,pt ca recuperarea e mult mai lenta decat dupa o nastere normala.
dadylaly
Postat pe 10 Martie 2009 16:49
eu sincer am nascut natural si asi mai face acelasi lucru de 10 ori pt ca am avut un travaliu de doar 3 ore iar cand mau dus in sala de nasteri nici nu stiu cand am nascut.radeam cu sotul(a stat cu mine)incat d-rul il intreba ce fac eu nasc sau am chef de glume?va doresc si voua o nastere la fel de frumoasa
ariana_kidz
Postat pe 6 Mai 2009 16:00
am nascut prin cezariana si daca s-ar mai repeta as naste tot prin cezariana,mi se pare o solute mai usoara de a naste
ALEXANDRU28
Postat pe 23 Mai 2009 19:54
eu am nascut normal fara nici un fel de anestezie.recomand mamicilor fara probleme nasterea naturala.
irina__delly
Postat pe 24 Mai 2009 09:57
Eu am nascut pe cale naturala fara anestezie de trei ori si daca ar mai fi cazul tot nasterea naturala as alege. Sora mea a nascut cu cezariana si s-a recuperat mai greu. Eu dupa doua ore mergeam normal si stateam in fund fara probleme. Asa ca recomand tuturor viitoarelor mamici nasterea naturala . Sunt momente unice care ne fac sa ne simtim implinite , cel putin la mine asa a fost.
cory_emy
Postat pe 13 Octombrie 2009 21:48
eu am nascut prin cezariana si daca as mai naste inca o data tot asa as naste. recuperare usoara si fara prea multe dureri
kidz000256
Postat pe 15 Octombrie 2009 23:26
eu am nascut prin cezariana din cauza ca baiatul a fost mare, daca as putea opta pt o nastere normal a doua oara as opta daca nu este super bine si asa m-am vindecat repede si nu am avut dureri. pooop
zambila_kidz
Postat pe 16 Octombrie 2009 00:24
eu am nascut prin cezariana din cauza ca baiatul a fost mare, daca as putea opta pt o nastere normal a doua oara as opta daca nu este super bine si asa m-am vindecat repede si nu am avut dureri. pooop
zambila_kidz
Postat pe 16 Octombrie 2009 00:25
eu am nascut prin cezariana din cauza ca baiatul a fost mare, daca as putea opta pt o nastere normal a doua oara as opta daca nu este super bine si asa m-am vindecat repede si nu am avut dureri. pooop
zambila_kidz
Postat pe 16 Octombrie 2009 00:25
eu am nascut prin cezariana din cauza ca baiatul a fost mare, daca as putea opta pt o nastere normal a doua oara as opta daca nu este super bine si asa m-am vindecat repede si nu am avut dureri. pooop
zambila_kidz
Postat pe 16 Octombrie 2009 00:25
si eu am nascut pe cale naturala la al doilea bebel as naste tot asa pentru ca am nascut destul de repede,dureri nu prea mari si m-am vindecat si repede.stiu ca la cezariana vindecarea se face mai greu si ramai si cu semn va pup
valentina_mami
Postat pe 9 Martie 2010 14:22
buna adela.asa e si la mine?octorita ginecolog la ea sa ma duc pe 23 iunie sa vedem cum voi naste cu toate k la ultimul control sa spus k sar putea sa nasc prin cezariana pt k fetita e cam marisoara si eu am placenta dezvoltata si se inplineste 9luni pe 10iulie.acum 2 zile am fost la medicul de familie si mia zis si ea k sar putea sa fie nevoie de cezariana pt k fetita nu sa intors deloc cu capusorul in jos.am intrebato cam cand ar vrea sa iasa dak e fata?pt k fetele cik ies mai devreme si mia zis sa ma astept dupa data de 15 sa ciocneasca ca fetele ies cu 20 de zile mai devreme.acum.... nu stiu ce va fii.am vrut sa ma duc la dr ginecolog sa imi zik exact ce va fi dar e in concediu pana pe 20.nu stiu ce sa fac sunt asa de nelamurita.azi miam pregatit ce imi trebuie pt bebe si maine sa imi cumpar ce imi trebuie mie k.....nu se stie ce va fi.....
georgiana_19_88
Postat pe 5 Iunie 2010 20:37
Eu cred ca cea mai buna solutie este cezariana nu mai suporti durerile acelea ingrozitoare.Este adevarat ca te refaci un pic mai greu dar depinde de fiecare persoana in parte.
kidz008376
Postat pe 6 Iunie 2010 15:31
Si eu am nascut prin cezariana , fetitza nu s-a intors si avea si cordonul ombilical infasurat in jurul gatului,dar chiar daca era ok..tot cezariana as fi cerut....recuperarea nu a fost chiar asa cum se spune..in 5 zile am fost acasa si m-am putut ocupa de bb ca si cum nu am avut nicio taietura.....cezariana recomand la toate gavidutele....
gabytapop
Postat pe 7 Iunie 2010 08:33
buna, dragi mamici!
eu am nascut prin cezariana dupa 12 h de travaliu, pt ca baietelul meu a ramas prins cu capul intre oase si nu l-am putut naste normal. dupa operatie, mi-am revenit repede comparativ cu alte mamici, depinde de fiecare in parte. am fost f dezamagita ca nu am putut naste normal... am stat 7 zile in maternitate, fata de 3 cat stau mamicile care nasc normal, din care 2 zile singura la terapie intesiva, fara sa-mi vad bebelul! dupa ce am ajuns acasa, am facut mancare in ziua in care am ajuns, in zilele urm curatenie, bulioane si chiar urcam si coboram cu caruciorul cu copilul in el. asta la 2 sapt dupa nastere...dar zilele de terapie mi s-au parut f grele, nu ca as fi avut dureri mari, dar nu te poti ridica din pat asa usr, era neplacut si cand ma intorceam de pe o parte pe alta, simteam efectiv cum se rostogoleste uterul in mine!
asa ca dragi viitoare mamici, cele care puteti naste normal, va recomand nasterea normala! dar bineinteles, fiecare hotareste pentru sine asa cum crede de cuviinta!
va dresc sa fiti sanatoase si fericite !
pupici!
simo_sefa
Postat pe 8 Iunie 2010 22:10
buna seara mamici si viitoare mamici
si eu sunt o mamica care a nascut dar cu ceva timp in urma mai exact acum 13 ani.
Am nascut natural nu am avut nici un fel de probleme nici eu nici bebele, sora mea a nascut la fel tot natural si recomand nasterea pe cale naturala.
Apelati doar in cazuri extreme la cezariana, nu trebuie sa va fie frica de nastere nu este ceva iesit din comun iar durerile nu sunt chiar de nesuportat.
O seara frumoasa va doresc
tusi_Oli
Postat pe 8 Iunie 2010 22:16
Eu am nascut natural, dar cu anestezie epidurala. Am avut ceva dureri pana mi-au facut epidurala ( se face la dilatatie de 5-6 cm ), dar dupa aceea nu am mai simtit nici un fel de durere. Am avut un travaliu de aprox. 5 ore si gata. Nasterea a fost destul de usoara, as repeta experienta aceasta care a fost cea mai coplesitoare, frumoasa, deosebita din viata mea.
negrea_oana
Postat pe 30 Iulie 2010 14:39
prima nastere a fost prin cezariana am suferit enorm din cauza durerilor,iar dupa 4 zile mia murit si copilul ,dupa 3 luni am simtit ca ma pot misca ca un om normal apoi dupa aproape 2 ani am nascut o fetita a fost o nastere normala am pierdut mult singe dar mam recuperat repede concluzia kinuitiva sa nasteti normal! va spun din experienta
166116maryeta
Postat pe 12 Octombrie 2010 21:40
Buna,,,Eu am 18 ani si sunt insarcinata in 26 de saptamani... abia astept sa-mi vad bebele...o sa am un baietsel si inca nu sunt decisa cum o sa nasc...sper doar ca bebele sa fie bine,nu imi doresc nimic altceva.Nu mi-e frica sau sami fac ganduri rele...mi-l doresc doar pe el,.
garbo171992
Postat pe 13 Octombrie 2010 18:32
De la: garbo171992, la data 2010-10-13 18:32:29Buna,,,Eu am 18 ani si sunt insarcinata in 26 de saptamani... abia astept sa-mi vad bebele...o sa am un baietsel si inca nu sunt decisa cum o sa nasc...sper doar ca bebele sa fie bine,nu imi doresc nimic altceva.Nu mi-e frica sau sami fac ganduri rele...mi-l doresc doar pe el,.
OOOOOOF MAI COPILE SA AI NASTERE USOARA ......daaaa prea devreme maaai copila i ti inchizi tineretea.
garbo074997
Postat pe 13 Octombrie 2010 18:37
asa imi spune toata lumea...dar ador copiii si stiu ca o sai fie bine..abia astept sa-l vad..o sa fie un baitel
garbo171992
Postat pe 14 Octombrie 2010 16:08
buna,eu am nascut natural,cei drept am fost ff optimista,am zis asa .mie nu mi se poate intampla nimic si va fi usor,nu sunt nici prima nici ultima mamica care naste natural.
Soacra si cumnata tot imi spuneau...vai ce usor vb ca nu stii ce te asteapta insa eu nu am ascultat de absolut nimeni pentru ca stiam nu fiecare nastere e la fel.
Mie mi-au venit durerile seara la 23.00 din ora in ora ,dar eu nu m-am dus la spital decat atunci cand aveam dureri din 15 in 15 minute...spre dimineata la 5.30...in 40 de min am ajuns la spital doctorul ma astepta pt ca l-am sunat.
Am primit perfuzie si la ora 9.00 am avut un baietel minunat in brate.
Dupa masa la ora 16.00 eram in picioare si nu ma durea absolut nimic,ma simteam implinita ca am devenit mamica.In tot acest timp sotul a fost langa mine si m-a incurajat ff mult,nu cred ca treceam asa usor daca nu era langa mine.
Trebuie sa fi optimista si sa te gandesti ca totul va fi ok ,nu sunt dureri insuportabile...un pic mai puternice decat in timpul menstruatiei,iar recuperarea e fff rapida.
Sarcina usoara in continuare si nastere usoara.
angi_kapa
Postat pe 29 Octombrie 2011 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre DR. Ghinda Emilia de la Bucur? 3 De la: giufita 8 Martie 2009 20:51
Alimentatia la 6 luni 4 De la: deliarebecca 27 Noiembrie 2008 20:08
Brand new Apple I-Phone 3GS 32GB$380us Dollars. 1 De la: kidz006868 13 Februarie 2010 20:37
NEDUMERIRE 3 De la: tatusilvia 2 Martie 2009 14:16
cat costa cezariana in giurgiu 4 De la: cryssa 15 Mai 2010 18:03
Setari Cookie-uri