Alegerea hobby-ului de la varsta frageda

Eu am un copil de 6 luni. Ideea mea despre oameni este ca un om este "sanatos" atunci cand are cel putin un hobby. Daca se mai potriveste unul din hoby-uri cu locul de munca, atunci chiar ca vorbim de un om fericit. Cand incepem sa formam un hobby la un copil? Parerea mea este ca de la inceputul vietii. Copilul se obisnuieste cu anumite forme, cu sunete, cu lucruri in jurul lui. Familiarizarea lui cu lucruri din cat mai multe domenii e importanta, dar oferindu-i o pasiune printre multe lucruri diponibile va fi ceva ce se va pastra in viitor. Mult mai intens, ii sensibilizeaza viata intr-un mod aparte, ii aduce acel ceva special care-l va face fericit. O fericire care poate dura o "vesnicie".
Daca va ganditi la un buget financiar atunci cand vorbim de hobby, cred ca si aici avem doar de castigat.
Cred ca cele mai raspandite hobbyuri sunt religia, universul-cosmos, avioane, dinozauri, povesti-lectura, cantecul-muzica, filme-desene animate si mai nou calculatorul-jocurile pe calculator.
As vrea si alte pareri despre hobby-uri, poate ceva pro si contra pentru anumite hobby-uri-domenii.
Va doresc sa aveti un copil fericit si sa se ia si voi.
Cezar_Alexandru
Postat pe 18 Septembrie 2008 22:57
in sfarsit un tatic care indrazneste sa scrie pe forum! Felicitarile mele... ai spart gheata . Ai mare dreptate in ceea ce spui... fiecare din noi trebuie sa faca si lucruri de placere, iar cand utilul se imbina cu placutul e si mai bine. As adauga la lista ta de hobbyuri sporturile, colectionatul diferitelor obiecte, gatitul, gradinaritul. De gatit sau gradinarit nu se poate vorbi decat intr-o mica masura la un copil, dar sportul este extrem de benefic, parerea mea, si mai cu seama inotul.
lory9631
Postat pe 19 Septembrie 2008 10:51
da, colectionatul , sportul, din pacate prea mult tv , desene animate si calculator (in conditiile in care tot ce vede e mai mult violent decat linistitor sau vesel , si mai tare il transforma intr-o persoana sedentara si putin sociabila). As mai adauga spectacolele (circ, treatru de papusi etc) si parcurile de distractii (inclusiv gradina zoologica, etc), desenatul, plastilina, bicicleta. Cam astea cred eu ca sunt cele mai populare
ruschita
Postat pe 19 Septembrie 2008 12:41
Aveti absoluta dreptate sunt de acord cu voi ....copilul trebuie sa-si gaseasca o pasiune pt ceva....statul in casa in fata televizorului sau a calculatorului nu este indicat mai ales pt copii nu au ce vedea la tv decat violeta...pana si desewnele animate sunt violente in ziua de azi....unde sunt desnele copilariei noastre????eu am gasit o parte din ele pe dc....fetita mea este foarte prietenoasa si ii plac mult copii unde sunt copii mai multi acolo suntem si noi.....nu are astampar in casa si chiar daca acum nu mai este cald noi tot iesim afara la plimbare ...dar problema la noi este ca nu prea avem pe und esa mergem acum ca s-a lasat frigul....noi suntem din constanta si inafra de acvariu, delfinariu,gradina zoologica acum nu prea mai avem unde sa mergem cu copilasii.....va pupicim
deliarebecca
Postat pe 20 Septembrie 2008 14:16
un alt hobby: animalele.........
msh2007
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:56
mi-ar place ca fetita mea sa-si aleaga un hobby care sa nu insemne interiorul unei locuinte, adica, orice presupune aer liber!!!!
msh2007
Postat pe 22 Septembrie 2008 12:57
buna, ai avut mult curaj. felicitari in primul rand ca te intereseaza copilul tau foarte mult. deja te gandesti sa-i alegi un hobby. cred ca este prea mic la 6 luni.darrrrrr succes. sa cresteti mari si sanatosi pa
vio373710
Postat pe 22 Septembrie 2008 15:43
interesant subiect ...dar cam rar pe aici se inghesuie lumea,la noi tata are un hoby f puternic pasarile in special porumbeii si a reusit sa ne faca si pe noi sa iubim acest hoby chiar dak la prima vedere e ceva usor va asigur ca nu e, dar cel mai imp e ca fata cea mare daja a fascinata de porumbei si sta f mult timp la ei asta deoarece de cand e a trait cu ei, e sensibila si f grijulie,dar pe langa mai are si alte hoby:dans,muzica,gimnastica....
oanaoaky
Postat pe 17 Noiembrie 2008 14:40
vaaaaaaaaaai ce tatic curajos!
Direct in gura lupoaicelor! Bravo!
Pustiul meu are ca hobby contructiile - cuburi, lego, orice din ce se poate construi - numa sa construiasca tipu' si alt hobby - sportul - practica karate de 3 ani.
Fiica-mea de 4 luni jumate are un singur hobby - sa se joace cu jucaria ei preferata - o capra albastra, mica, care daca o apesi behaie. Si dupa ce behaie capra incepe si ea sa gingure - cinte, ca si capra...
anditzy
Postat pe 30 Noiembrie 2008 12:34
desi nu are decat 9 luni lui sebi ii place sa cante de cand avea cateva saptamani oricum si daca mai tarziu o sa-si aleaga altceva o sa-l sustin atat eu cat si tatal lui care zice ca-l face tenor felicitar pentru taticul care a spart gheata apropo nu a mai scris demult....
SEBY1YEAR
Postat pe 22 Februarie 2009 13:16
ce hobby are bebele tau ancamts f interesant
ruschita
Postat pe 18 Martie 2009 15:59
de cateva zile numai de sit-ul "magnetic" dau pe toate topic-urile macar de ar fi ceva de capul lui poate ne lamureste mamica ancamts cu ceva.
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 16:30
vasilicasavoiu- te lamureste repede daca ai timp de pierdut.....
oto_otto2000
Postat pe 18 Martie 2009 16:36
oto_otto poate ca ai dreptate sau poate nici ea nu stie clar despre ce e vorba daca face un sondaj de opinie are cu siguranta nevoie de mai multe pareri....
SEBY1YEAR
Postat pe 18 Martie 2009 16:41
pai parca ziceai ca facem bani..acuma cumaparam de fapt????????
ruschita
Postat pe 20 Martie 2009 21:32
http://litoral-bulgaria.travelplanner.ro/CASTIGA-o-VACANTA-de-PASTE-la-HOTEL-ATLAS-Nisipurile-de-Aur-ALL-INCLUSIVE?user=3666
Mihaa_kidz
Postat pe 20 Martie 2009 22:49
parca am mai intrebat si pe alt topic au si spatiu de joaca pentru copii asta daca voi castiga excursia?
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Aprilie 2009 15:08
am intrat si eu de curioasa pe acel site cu magnetmarketing ca nici ni mai stiu cum se scrie si nu e nimic atractiv draga toate informatiile sunt secrete de ce credeti?toti care posteaza anuntul trebuie sa atraga cat mai multi clienti care vor sa-si dezvolte la randul lor proprii lor clenti si tot asa si pe forumul lor culmea nu e nimeni care a castigat din asta dar bineanteles ca asi ancearca norocul
silviatatu
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:02
mai ceva ca la loto cred speranta moare totdeauna ultima...
SEBY1YEAR
Postat pe 1 Aprilie 2009 16:09
Te gandesti la vacanta?
w w w.taberelemele . ro
haihui
Postat pe 6 Mai 2009 19:00
na ca in loc de sit-ul magnetic apare acum cel cu tabara
SEBY1YEAR
Postat pe 7 Mai 2009 21:36
SALINA SUSESI se afla in Timisoara, pe strada Motilor nr. 6 (intre P-ta
Sinaia si P-ta Maria)
TEL: 0725 217 077
office@salinasusesi.ro
www.salinasusesi.ro

Salina SUSESI din P-ta Maria (str. Motilor nr. 6) e cea mai moderna
din tara. E realizata in parteneriat cu concernul german KoenigsSalz, care
a mai construit saline in Germania, Austria, Italia si Spania ( Therme
Erding, Thermenhotel Bad Fussing, Therme Loipersdorf, Therme Bad Ischl,
Kinderhotel Serfaus etc etc). Salina SUSESI este o investitie realizata la
standarde germane, dupa un proiect german, principiul de functionare fiind
acelasi cu salinele europene enumerate mai sus.
Peretii si podeaua salinei sant realizati din sare naturala de la
salina Praid si din Muntii Himalaya.
O sedinta de terapie dureaza 50 minute. Pretul unei sedinte de terapie este 10 RON de persoana, iar pretul unui abonament de 12 sedinte de terapie este 100 RON (la 10 sedinte primesti gratuit 2 sedinte)
Este indicata repetarea terapiei de 12 sedinte dupa un
interval de circa 3-4 luni.

ORAR Luni-Sambata 10.00-20.00
Duminica doar cu
programare
Tel. 0725 217 077 (pt informatii si programari)
office_salinasusesi_ro
Postat pe 1 Martie 2010 22:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
crema autobronzanta 1 De la: tiinnaa_b 2 Iunie 2009 13:57
Vrei un venit suplimentar ??? 8 De la: kidz007106 15 Martie 2010 19:49
Bani pentru peturi 1 De la: danielatontsch 2 Octombrie 2009 10:56
naste cineva in septembrie - octombrie?? 3 De la: mihaila_carmenm 19 August 2009 15:06
Sa incepem sa avem incredere in produsele online 1 De la: oanacocollino 9 Decembrie 2009 13:50
Setari Cookie-uri