intoleranta la lactoza si proteina din lapte

Buna fetelor! Ma numesc Felicia si am un bb de 4 luni pe nume Mihnea. Mihnea are intoleranta la lactoza si proteina din lapte. Alimentatia este mixta; san si o masa de lapte praf (Humana SL-cu proteina din soia). Pediatrul mi-a recomandat sa ii dau o masa de carnita mixata si sa incep diversificarea la 5 luni. Mihnea s-a nascut cu 3.900 g si acum are 7.600 g.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi daca sunteti in cunostinta de cauza.
Multa sanatate bebicilor!
felideni
Postat pe 3 Iunie 2008 23:35
buna. bebele meu nu are nici o intoleranta dar eu cand eram bebe aveam si eu intoleranta la lactoza, si cum pe atunci nu exista lapte delactozat (sau nu se gasea) imi dadeau supe pasate, cu carnita in ea, ceaiuri, suc de fructe. imi dadeau si lapte ca nu aveau ce alt calciu sa imi dea si de obicei il vomam (poate mai ramanea si in stomac ceva din el). acum am 26 de ani, nu am probleme de sanatate, niciodata nu mi-a placut laptele, nici copil nici adult fiind, doar in timpul sarcinii simteam nevoia de lapte dar NICIODATA nu am baut lapte gol (mi se pare ORIBIL!): ori cu cacao, ori cu cafea cruda pe post de cacao, ori cu cereale, ori orez cu pate sau alte combinatii. Pupici! PS:Si pediatra noastra recomanda pt cei hraniti cu biberon sa diversifici alimentatia la 5 luni!
ruschita
Postat pe 4 Iunie 2008 09:07
Multumesc pentru raspuns! La noi nu este problema cu calciu, ci cu proteinele. Mihnea a luat bine in greutate, de aceea nu stiu daca sa incep sa-i dau carnita sau sa raman cu laptele pana la 5 luni.
Numai bine celor mici!
felideni
Postat pe 4 Iunie 2008 13:37
daca a luat bine in greutate eu zic sa nu il diversifici mai devreme (adica, nu vad rostul, motivatia)
ruschita
Postat pe 4 Iunie 2008 17:35
dar diversificarea se incepe cu carne mixata? ? sau asa e in cazul vostru?
iar "o masa" cate grame inseamna? chiar daca sunteti un caz particular nu cred ca e bine sa se dea mai mult de 50 g carne pe zi
a1_23
Postat pe 4 Iunie 2008 18:47
Sigur ca nu primeste mai mult de 50 g de carnita pe zi. Noi incepem diversificarea cu carnita pentru proteine, dar parerile sunt impartite. Unele mame incep diversificarea cu suc de fructe, altele cu supa de legume. Medicul meu de familie mi-a recomandat sa incep diversificarea cu piure de legume. Chiar nu mai stiu nici eu cu ce e bine sa incepi diversificarea. Daca detii mai multe informatii despre acest lucru, te rog sa-mi zici si mie.
Multumesc!
felideni
Postat pe 4 Iunie 2008 22:01
nu stiu cum e mai bine sa incepi, n-as vrea sa-ti zic ceva incorect
a1_23
Postat pe 5 Iunie 2008 12:08
Probabil medicul pediatru iti recomanda diversificarea altfel decat la ceilalti copii in urma observatiilor pe care le face asupra copilului tau. Mie de exemplu mi-a spus ca pot sa incep cu branza calcica cu mar copt sau ras de la 4 luni (poate din cauza ca nu a asimilat suficient calciu iar eu ii dadeam lapte si de la san si la sticluta) iar de la 5 luni sa-i dau suc de mere cu morcov. Pe la 6 luni am inceput sa-i dau asa zisa supa de zarzavat( mai mult piure de legume), la 6 luni jumatate piure impreuna cu carnita de pasare, la 7 luni oua, carne de vita...iar la 8 luni sa incep cu peste alb, branza cu smantana si mamaliguta....si altele. Bineinteles ca cerealele, iaurtul, piureul de fructe le-a inceput de la 6 luni si mai mult seara decat dimineata. Acum mananca si dimineata iaurt cu cereale, branza cu fructe, compot de fructe cu cereale...si altele.
mary_tvg
Postat pe 5 Iunie 2008 14:49
Multumesc pentru sfat! Voi respecta atunci ceea ce mi-a zis medicul pediatru. Si voi ati inceput diversificarea cu alte alimente decat obisnuitul suc de mar, atunci nu cred ca este vreo problema ca incepem cu carnita.
felideni
Postat pe 5 Iunie 2008 15:09
Parerea mea este sa mai intrebi inca o data doctorul pediatru pentru ca e foarte important pentru copil, pentru sanatatea lui cum incepe diversificarea si roaga-l sa-ti dea un plan de diversificare pe o perioada mai lunga. Asteptam vesti de la tine.
mary_tvg
Postat pe 8 Iunie 2008 16:07
Eu am inceput diversificarea mai tarziu (la 6 luni) fiindca am alaptat exclusiv. Am inceput si cum mi-a spus pediatra (cu suc de mar si apoi piure de legume) si cum am citit intr-o carte americana cu faina de orez pusa in laptele meu. Tu, Feli, poti folosi laptele praf pe care oricum i-l dai. Voi vorbi cu o prietena a mea care are aceeasi problema cu copilul si iti spun mai multe. Oricum nu te ingrijora daca bb ia in greutate e ok. Cred ca de fapt problema nu e de proteine ci de fier care se poate da ca supliment la recomandarea medicului.
iordachec
Postat pe 10 Iunie 2008 15:04
multumesc iordachec! te rog sa-mi zici cum procedai cu faina de orez. astazi mi-a recomandat si mie medicul pediatru sa-i pun in laptele praf faina de orez, insa doresc sa pun si in laptele de mama, dar nu cunosc procedura. mihnea are enterocolita virala si de 3 zile varsa tot ce mananca. medicul mi-a spus sa-i dau cate 50 ml lapte la doua ore, dar aceasta cantitate de lapte este foarte mica pentru un mancacios ca mihnea; de aceea trebuie sa pun in lapte faina de orez, pentru a deveni mai satios. astept vesti de la tine! pupici lui bebe
felideni
Postat pe 11 Iunie 2008 15:25
faina de orez o gasesti in farmacie. spre exemplu o sa gasesti Milupa faina de orez fara lapte, probabil ca au si alte firme, eu de la Milupa am folosit cerealele (cand o sa mai cresca gasesti tot de la Milupa cereale fara lapte - au faina de orez, Milupa 3 cereale si 7 cereale fara lapte, cred ca astea o sa fie bune pt bebele tau pt ca se fac cu laptele lui) se dizolva pur si simplu in lapte.... acuma cu enerocolita ai grija sa fie si lichidele in cantitate suficienta, evedntual mai intreaba doctorul. Saruri de rehidratare nu ti-a dat? Dar chiar varsa TOT de 3 zile?/? pt ca daca varsa chiar tot de 3 zile e cazul sa-i puna o perfuzie..
a1_23
Postat pe 11 Iunie 2008 15:45
buna boaba! sa-ti spun cum s-a intamplat si ce masuri am luat...acum trei zile a inceput sa vomite la fiecare masa de mai multe ori, atunci am renuntat sa-i mai dau lapte si i-am dat noaptea sa bea ceai pentru a nu se deshidrata. dimineata am inceput sa-i dau humana elektrolyt (saruri de hidratare) cate 5 ml din 5 in 5 minute (in 7 ore a baut 750 ml). am revenit cu laptele, dar a primit 30 ml-a fost ok...la 90 ml a inceput din nou sa vomite, la 150 ml a vomitat din nou. ziua urmatoare a vomitat de la prima masa in jet tot ce a mancat, atunci am fost la pediatru. medicul i-a facut o serie de investigatii, analize (inca nu avem toate rezultatele) si am primit "regim": primeste 50 ml lapte la doua ore si intre mese 20 ml humana elektrolyt (nu pot sa-ti spun ce greu este, pentru ca este un maaaaare mancacios). astazi mi-a zis sa-i pun in laptele praf (primeste doua mese pe zi) faina de orez, pentru a fi mai satios. maine avem rezultatul analizelor si este propus la radiografie abdominala (la ecograf nu se vad bine organele interne din cauza gazelor). au spus ca nu este vorba de refux gastric, pentru ca varsaturile nu sunt regulate, dar apar periodic (o data la 3 saptamani). sper sa nu fie ceva grav! o noapte buna!
felideni
Postat pe 11 Iunie 2008 23:12
felideni, ii urez multa sanatate fetitei tale! eu sunt medic rezident pediatru si prin carti scrie ca o parte din cei cu alergie la proteina din lapte au si alergie la proteina de soia iar medicii pe care ii stiu eu recomanda din start in cazurile de intoleranta la proteina din lapte un lapte hipoalergenic (nu de soia). Intreaba si medicul tau dacaa nu s-ar indica un lapte hipoalergenic. Te astept cu vesti bune
a1_23
Postat pe 12 Iunie 2008 00:36
boaba, cred ca ai dreptate, pentru ca bebe vomita si dupa laptele din soia....si eu consum foarte mult lapte (in ziua cand au inceput varsaturile am mancat 3-4 portii de lapte cu cereale). voi intreba medicul pediatru, chiar astazi si revin cu vesti. multumesc frumos pentru sugestie :-))!
felideni
Postat pe 12 Iunie 2008 09:59
Scuze de intarziere cu raspunsul. Nu stiu daca in situatia voastra e ok cu cereale de "firma". Pe langa cerealele propriuzise mai contin si alte prosti. Eu am folosit pur si simplu faina de orez de la un magazin de naturiste. M-am muls si am dizolvat in laptele proaspat muls vreo 3 linguri de faina la 60 ml lapte. Am amestecat bine pana s-a ingrosat un pic si i l-am dat cu lingurita. Le place mult pt ca faina de orez nu are gust sau miros si simt numai laptele. De ce nu alaptezi excusiv si sa tii tu regim? Copiii nu sunt alergici la laptele de mama si tolereaza bine proteina din laptele uman, e diferita de cea din laptele de vaca. Daca ti s-a spus ca nu ai lapte suficient, imi pare rau pt tine. In general e destul lapte, chiar daca bb tb sa suga la 1,5 - 2 ore. Eu am avu tfoarte mult lapte si nu i-am dat nimic altceva la copil, nici macar ceai, chiar daca am nascut vara si toata lumea era cu gura pe mine ca sa-i dau ceai. Laptele matern are destula apa pt hidratare.
Am avut si noi enterocolita virala, dar aveam deja 1 an jumate. m-am scos cu alaptatul. A fost aproape singura lui mancare vreo doua zile, chiar daca pediatra mi-a zis sa nu-i dau lapte. Eu am citit intr-o carte ca laptele de mama e bun si i-am dat. n-am avut nici o problema. Sanatate multa felideni, tie si bbului tau.
iordachec
Postat pe 13 Iunie 2008 01:12
cerealele de care am zis eu, fara lapte de la Milupa, nu contin si alte prostii, sunt fara coloranti, conservant, fara zahar, ba chiar sunt mai bune decat cele clasice pt ca sunt BIO adica din culturi in care nu s-au folosit ingrasaminte chimice, pesticide s.a. (asta scrie pe cutie) sunt doar cereale pure cu adaos de vitamina B1. In legatura cu alaptatul eu sunt de acord cu ce a zis Iordachec, incearca incetul cu incetul sa inlocuiesti laptele praf cu sanul, si sa eviti sa consumi tu lactate. pupici lui Mihnea!
a1_23
Postat pe 13 Iunie 2008 01:55
buna iordachec, chiar nu imi ajunge laptele. acest lucru nu mi l-a spus pediatra, am observat eu. la ora 15 si la 20 nu ii ajunge laptele. sa stii ca ma sraduiesc foarte mult sa am lapte...beau f.multe lichide, ma odihnesc mult...dar ata este. la denis, baietelul meu cel mare, am avut f.mult lapte, ca mai puteam creste vreo doi copii.
nu consum produse lactate de 2 luni...absolut nimic. cat timp am alaptat exclusiv, lui mihnea i-a mers f.f.f.bine, respectiv in prima luna a luat 1.070 g si in a doua 1.200g.
ptr.boaba: asa este, am cumparat si eu faina de orez de la milupa si scrie pe cutie "bio". sotul meu lucreaza in alimentatie si mi-a spus ca pe produsele unde este "bio" mentionat, acele produse sunt 100% naturale si nu sunt din culturi modificate genetic.
va multumesc frumos pentru sfaturi! numai bine bebicilor vostrii!
P.S. astazi merg din nou cu el la pediatru, va scriu cand ma intorc.
felideni
Postat pe 13 Iunie 2008 06:14
buna! nu am scapat de varsaturi, dar avem un diagnostic probabil....se pare ca este refulx gastroesofagian. am primit tratament cu debridat si sab simplex si peste doua saptamani revenim sa refacem ecografia, pentru ca nu s-a vazut foarte bine, bebe are f multe gaze. am voie sa-i cresc cantitatea de laptic de la 50 la 100 si sa-l ingros cu faina de orez pentru a fi mai satios.
trebuie sa stea tot timpul pe plan inclinat (si atunci cand doarme). va multumim ca ati fost alaturi de noi si va dorim numai bine!
felideni
Postat pe 13 Iunie 2008 16:26
? pai refluxul se vindeca cu debridat si sab simplex?? astea nu sunt pt colici, gaze si teoretic pt reglarea scaunelor (ca la noi debridatul nu a avut ANICI UN EFECT NICIODATA!) Sanatate multa si sa auzim de voi pe terenul de joaca!!!!!!!
ruschita
Postat pe 14 Iunie 2008 15:16
nu stiu ce sa-ti zic, dar astazi a vomitat numai odata...ieri de patru ori. totusi eu nu cred ca este vorba de refulx gastric, terbuia sa vomite de cand s-a nascut si nu numai de la doua luni. saptamana viitoare, luni, mai consultam un pediatru sa vedem el ce ne spune. tare ne-am bucura sa fim sanatosi, pe terenul de joaca! numai bine!
felideni
Postat pe 14 Iunie 2008 21:42
Pt dormitul pe plan inclinat poti sa-i pui o perna mare sub salteluta in jumatatea unde il tii cu capul, asa ca sa fie ridicat cu toata partea superioara a corpului nu numai cu capul.
iordachec
Postat pe 15 Iunie 2008 09:11
sau pui ceva sub picioarele patutului intr-o parte ca sa stea tot patutul inclinat
a1_23
Postat pe 15 Iunie 2008 11:31
am pus ceva sub saltea, dar nu m-am gandit sa pun ceva la picioarele patutului. am cumparat si scaunel (balansoar) pentru a sta tot timpul pe plan inclinat, insa mihnea nu este extrem de fericit pentru ca nu se poate intoarce....in pat il tin pe o perna mare. a mai vomitat si astazi de trei ori la masa de 10. o zi buna!
felideni
Postat pe 15 Iunie 2008 16:08
draga Fedeni am trecut si eu prin ceva asemanator dar un pic mai grav.fetita mea varsa la 2 luni scadea f.tare in greutate in 2 zile se deshidr.ingrozitor.am fost la 2 luni la spital la Ploiesti a zis ca are pneumonie dar dupa7zile a inceput sa verse iar daca am vazut ca nu stiu doctoritele ce sa-i facaam plecat .nu a mai varsat 1 luna cat i-am datlapte fara lactoza apoi am incercat sa-i dau lapte normal a inceput iar cu varsaturile si cu fire de sange in ele.m-am dus cu ea direct la Bucuresti si am gasit loc la IOMC si am nimerit la d-na dr.M care i-a facut toate investigatiilesi a reiesit asa :infectie la stomac si de aici intoleranta la lactoza si gluten.Dupa tratament de 10zile pentru infectiesi regim 1si3luni pentru a-si reveni stomacul care era distrus -- pana i-am facut iar analizele acum nu mai are nimic .Deci i-am dat lapte HumanaHN25 ,mucilagiu de orez cu branza calcica si carnita de pui,mar copt,banana cu branza calcica,biscuiti facuti din faina de orez comandati la Buc.prin posta de la un Institut.Dar la Buc i s-a facut un tratament riguros si greu dar f.eficient.Alte detalii daca mai vrei ti le dau.Apropo,infectia a fost luata probabil din maternitate

garbo231274
Postat pe 31 Octombrie 2008 12:25
si cum se manifesta intoleranta la lactoza
anisoara_kidz
Postat pe 24 Noiembrie 2008 17:14
varsa ,se deshidrateaza,nu mai mananca.
garbo231274
Postat pe 25 Noiembrie 2008 15:38
Fetita mea de 3 luni si jumate alaptata la san nu avea pofta de mancare si vomita-regurgita mult. In plus dupa ce in primele 6 saptamani luasem cam 30 grame pe zi, ajunsese ca lua in jur de 15 grame pe zi. Medicul mi-a zis ca s-ar putea sa fie intoleranta la proteina din produsele de vaca, asa ca am scos din alimentatia mea tot ce provine de la vaca cam de 10 zile. Acum mananca un pic mai bine si ia in medie cam 20 grame pe zi. Pot fi sigura ca asta e cauza? Ma asteptam sa revina la 30 grame pe zi... Puteti sa-mi spuneti care sunt simptomele si daca intoleranta la proteina din produsele de vaca si cu intoleranta la lactoza e acelasi lucru?
va multumesc
kidz003440
Postat pe 20 August 2009 18:46
Incearca sa-i dai Colief,este o enzima numita lactaza care ajuta la transformarea lactozei din lapte in glucoza si galactoza ca sa poata fi absorbita de organism.Discuta cu medicul pediatru despre acest produs , au fost cazuri cand dupa 2-3 flacoane administrate organismul s-a reglat singur.
Detalii pe http://www.infacol.go.ro/colief.html
INFACOL
Postat pe 13 Decembrie 2009 11:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
somajul.. 2 De la: ruschita 2 Martie 2009 09:15
Vaccin BCG 9 De la: kidz008182 17 Mai 2010 22:52
Mofturos la mancare. 2 De la: chanty 8 Februarie 2010 17:08
voi ce mai gatiti?? 4 De la: Aly_Fab 14 Februarie 2010 17:37
Deschid un after school in Aviatorilor! Asteptam copii clasa 1=2, scoli din zona. 2 De la: leiiana 26 August 2008 14:56
Setari Cookie-uri