Arta de a fi lacto-vegetarian

A aparut cartea "Arta de a fi lacto-vegetarian" de Marius Vornicescu
Cartea prezinta retete lacto-vegetariene inedite si multe materiale despre nocivitatea carnii in alimentatie. Cartea poate fi procurata scriind la adresa vegetarienii@yahoo.com

www.vegetarienii.ro
vegetarienii
Postat pe 2 Aprilie 2010 14:06
un subiect interesant desi fara carne cam greu pentru organism ai putea sa prezinti cateva pasaje din cartea ta
gigibrbr
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:19
cum sa-si prezinte retetele gratis?
ioana_50
Postat pe 30 Aprilie 2010 18:42
De la: ioana_50, la data 2010-04-30 18:42:27cum sa-si prezinte retetele gratis?
cateva pasaje asa ca sa atraga intrun fel atentia asupra produsului nu ca as crede eu in acest mod de alimentatie dar altii cu siguranta ar fii interesati
gigibrbr
Postat pe 2 Mai 2010 18:53
Ideea asta mi s-a parut intotdeauna a fi o aiureala, un moft, o prostie.
Carnea este necesara organismului, se consuma dintotdeauna.
Dar noi cei din sec.XXI suntem mai "destepti" decat cei din trecut bineinteles.
Yasmin_delly
Postat pe 10 Mai 2010 15:21
eu am renuntat la carne si ma simt minunat carnea nu are la fel de multe proteine fata de alte alimente soia linte etc si ai multe avantaje cum ar fi mult mai multa energie o piele mai frumoasa si te simti mai fericit si sanatos si oricum cei din secolele trecute nu mancau carne din animale crscute cu forta cu tot felul de chimicale
delly000886
Postat pe 10 Mai 2010 17:46

Bine.Fiecare procedeaza cum doreste.Eu nu as renunta niciodata la carne pentru a o inlocui cu soia, linte sau orice altceva.
Yasmin_delly
Postat pe 11 Mai 2010 16:26
A fi sau a nu fi vegetarian ramane la latitudinea fiecaruia sa decida. Asemenea carti reprezinta in esenta un "semn de exclamare" legat de faptul ca ceva nu e in regula cu "normalul" cotidian general acceptat si transformat in lege. Daca toata lumea consuma carne, nu inseamna ca asa e cel mai bine.
Cartea e structurata in doua parti. Prima parte se vrea a fi o expunere de posibile motive pentru care sa ne lasam de consumul de animale sacrificate, prin trecerea in revista succint a ideologiilor si revelatiilor care au stat la baza fiecarei religii sau sistem de credinte de la ora actuala. Veti vedea cu surprindere ca si in crestinism, si in iudaism, si in islam, si in buddhism, si in alte sisteme de credinte, exista referiri la nocivitatea (din punct de vedere moral, dar si fizic) a sacrificarii animalelor pentru consumul de placere. De asemenea cartea prezinta o serie de fapte stiintifice, valori ale diferitelor substante din organism si cum sunt ele influentate de consumul de carne.
Partea a doua e o mica colectie de retete (delicioase!) vegetariene, pentru a dovedi ca si mancarea fara carne poate fi foarte placuta pentru papilele noastre gustative.
Pe cei care sunt inca reticenti vis-a-vis de acest mod de alimentatie ii invit sa o citeasca, si de ce nu sa incerce o perioada, si apoi sa ne comunice rezultatele personale
joanna
Postat pe 14 Mai 2010 08:50
De la: vegetarienii, la data 2010-04-02 14:06:02A aparut cartea "Arta de a fi lacto-vegetarian" de Marius Vornicescu
Cartea prezinta retete lacto-vegetariene inedite si multe materiale despre nocivitatea carnii in alimentatie. Cartea poate fi procurata scriind la adresa vegetarienii@yahoo.com

www.vegetarienii.ro
[/quot e] mi se pare interesant as vrea sa ma las si eu de carne dar trebuie vointa mare ca sa reusesti;felicitari pt carte pupicy
papusyka
Postat pe 14 Mai 2010 20:20
Niciodata nu as renunta la carne definitiv,poate doar sa o prepar cat mai sanatos,sa exclud prajeala.De ce ar fi mai buna o alimentatie cu ceapa prajita(facand parte din legume,nu din produse de carne) fata de carne gatita cat mai sanatos eventual?vreti sa spuneti ca excluzand carnea si mancand tot felul de legume prajite ca sa dea un gust mai placut mancarurilor si sa iti poti satisface placerea de a simti gusturi cat mai bune,e mai sanatos?pai nu cred,ca in primul rand corpul are nevoie de proteine pe care chiar daca le ia din alte surse ca lactate,ciuperci si legume,nu se compara cu carnea care iti da senzatia de satietate si de multumire...noi suntem carnivori!!!!si Iisus a mancat carne,nu mai aberati ca nu e buna,a mancat peste,miel,si daca esti capabil si vrei sa nu iti faca rau si sa nu ai toxine in corp de la carne,mananci cu moderatie si o pregatesti sanatos.Asta e o parere sanatoasa,dealtfel ca si stramosii nostri care vanau si mancau carne si nu mai mureau ca mancau carne.Poate ca animalul din ziua de azi e crescut cu chimicale,dar nu se moare din asta incat sa renunti la carne definitiv,poti sa alegi daca ai conceptii ca e carne ''artificiala'' varianta de a cumpara de la taran si tot o rezolvi...Chiar ma intriga cei ce vor sa devina vegetarieni,mi se pare un moft,dar alegerea e a fiecaruia cum vrea sa isi chinuiasca corpul si cum vrea sa isi traiasca viata pe care o are,placut sau abtinut de la placeri...moderatia in toate e de recomandat chiar si de medici.Cine nu are voie grasimi si tot e indicat o cantitate de grasimi in corp.deci moderatie e cuvantul potrivit.Sa ma scuze vegetarienii,dar mi se pare absurd sa iti chinuiesti corpul,nu de aia ni l-a dat Dumnezeu,sa nu mancam carne si sa ne chinuim corpul,eu mananc cate o bucatica mica de carne de cca 50 g de 2-3 ori pe sapt si nu mi se pare o idee buna sa renunt la carne sa ma chinuiesc sa mor de pofta de miros de carne ca si cum as fi sectanta...Am spus ce simt ca acum au iesit tot felul de retete,de carti,de aparate,de idei si daca ne luam dupa toate nu rezolvam decat sa ne chinuim sau sa ne infometam sau sa bagam banii in buzunarele celor care le vand...stiu ca voi fi injurata de multi dar si multi altii vor fi de acord cu ideea asta.
leoaika_45
Postat pe 31 Mai 2010 22:25
Un secret al acumularii a cat mai putine toxine din carne(toxine care nu numai din carne le primeste corpul nostru daca stam si judecam cate chimcale se afla si in legume si fructe de la pesticide si ingrasaminte sau conservanti si E-uri in conserve si compoturi,gemuri,bulion,etc) este sa fierbi carnea pana da in clocot si sa arunci prima apa,cea cu spuma,aceea e toxicitatea,sangele din carne,deoarece animalul cand e sacrificat elibereaza f multa adrenalina,o substanta din cauza fricii care e toxica,dar se spala si fierbe sangele si se arunca,daca vrei,daca nu,poti elimina toxinele cu ceaiuri.Atat consider periculoasa carnea,pt toxine,pe care dealtfel le gasim si in legume si fructe chiar daca in cantitate mai mica.Mezelurile nu le agreez ca sunt cu conservanti si multe chimicale.
leoaika_45
Postat pe 31 Mai 2010 22:43
De la: leoaika_45, la data 2010-05-31 22:25:51Chiar ma intriga cei ce vor sa devina vegetarieni,mi se pare un moft,dar alegerea e a fiecaruia cum vrea sa isi chinuiasca corpul si cum vrea sa isi traiasca viata pe care o are,placut sau abtinut de la placeri...moderatia in toate e de recomandat chiar si de medici.Cine nu are voie grasimi si tot e indicat o cantitate de grasimi in corp.deci moderatie e cuvantul potrivit.Sa ma scuze vegetarienii,dar mi se pare absurd sa iti chinuiesti corpul,nu de aia ni l-a dat Dumnezeu,sa nu mancam carne si sa ne chinuim corpul,eu mananc cate o bucatica mica de carne de cca 50 g de 2-3 ori pe sapt si nu mi se pare o idee buna sa renunt la carne sa ma chinuiesc sa mor de pofta de miros de carne ca si cum as fi sectanta...


eu de ex. nu simt nevoia de carne, nu poftesc la carne (cu scuzele de rigoare, mi se pare ca pute in farfurie...) deci nu imi "chinuiesc" nimic, pur si simplu detest grasimile.
In rest, ai dreptate: laptele e si mai nociv decit carnea dupa parerea mea, ceapa prajita la fel, cine vrea un regim "pur" - sa incere raw vegan. Se poate minca foarte bine, se poate trai foarte bine, chiar mult mai bine. Prajelile si dulciurile concentrate sint doar atasament, nu exista nevoia biologica de asa ceva. Nici un alt animal in afara de om nu isi gateste mincarea - iar noi sintem construiti dupa acelasi principiu.
Asa ca toate sosurile. torturile si d'astea nu ne trebuie - doar ne plac. Si ne plac pentru ca asa ne-am obisnuit. Daca am fi mincat furnici prajite de mici, ne-ar fi placut furnicile prajite si am fi jurat ca fara alea "ne chinuim organismul"...

Si n-am nici o treaba cu religia, nu sint nici pe departe "sectanta"....
quasaria
Postat pe 20 Iulie 2012 12:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cartea electronica 1 De la: garbo173724 26 Octombrie 2010 00:08
rulouri din piept de pui 1 De la: simona_for_you_2006 12 Decembrie 2009 18:13
INVITATIE JOB PART TIME 1 De la: garbo174747 4 Noiembrie 2010 16:54
Retete sanatoase pentru bolnavii de cancer 10 De la: garbo227000 4 Octombrie 2011 22:07
ciorba de cartofi - special cu tarhon 2 De la: maxim62ro 20 Noiembrie 2009 05:55
Setari Cookie-uri