alimente fara e-uri

Fiti foarte atenti la ceea ce mincati!
Studiati bine compozitia alimentelor si, foarte important, ambalajul acestora.

Mariana Salcianu
Bucuresti sector 6
salcianumariana
Postat pe 3 Octombrie 2008 11:16
Sunt de acord cu tine, dar daca ar fi dupa ceea ce vezi in rafturile marketingurilor...a-i ramane flamand
Boopsa
Postat pe 23 Noiembrie 2008 13:28
eu mi-am luat o carte: biblia alimentara si acolo iti spune tot despre e-uri. pe ambalajul alimentelor nu mai scrie E123, E902 tec scrie denumirea lui(ca asa sunt ei smecheri) asa ca citesc in carte daca este e-ul periculos sau nu. in general in cereale si produsele pentru copii nu sunt e-uri periculoase sau cel putin asa ar trebui... in guma, carne, cascaval,lactate: Dumnezeu cu mila
aime
Postat pe 9 Martie 2009 15:33
de unde ai luat biblia alimentelor
ist
Postat pe 19 Aprilie 2009 20:50
foarte important :http://www.healthy.ro/articol/Preventie/5258/Cat-de-periculoase-sunt-E-urile/pagina-2.htm
bonzay3
Postat pe 23 Aprilie 2009 20:12
biblia alimentara am comandat-o pe net la www.librarie.net, dar cred ca se gaseste si in librarii sau pe la carrefour
aime
Postat pe 27 Aprilie 2009 18:33
si in guma sunt E-uri? of doamne,de cind m-am lasat de fumat maninc zilnic 2 pachete de guma mdea
oversa4u
Postat pe 13 Mai 2009 11:49
Toate alimentele au E-uri.
Unele sunt bune de ex. betacarotenu, alti coloranti naturali, lecitina etc.
Alte E-uri sunt rele de ex. cele sintetice , indulcitorii, amelioratorii etc.
Amiable
Postat pe 13 Mai 2009 12:04
Cred ca ar fi timpul sa mai gatim si acasa sa stim ce bagam in oala.eu dintotdeauna gatesc in casa macar stiu ce pun in oala,iar sucuri din comert nu folosesc de vreo 5 ani,acum fac socata acasa in perioada asta este inca soc,pe urma apar alte fructe din care se poate face suc.branzeturi nu cumpar din comert am in piata tantile mele de la tara de la care cumpar oua,branza dulce (zamachise),cas,urda,smantana si bineanteles legume si zarzavaturi.
ioana_50
Postat pe 1 Iunie 2009 13:09
http://www.ro-online.ro/cocoshel-29211.html
garbo011081
Postat pe 12 Iulie 2009 18:08
http://www.ro-online.ro/cocoshel-29211.html
garbo011081
Postat pe 12 Iulie 2009 18:08
eu mananc :

praz
varza
morcov
curcan
caviar
spanac
kiwwi
usturoi
branza....

dupa cum se vede, nu au e si nici e-uri !
marinushmichael
Postat pe 16 Iulie 2009 04:17
incercati animale de la tarani , oua branza , daca va permiteti cumparati animale sacrificate de la tarani vita oaie purcel si desigur gaini din targurile de animale acolo unde mai sant daca mai sant nu oricine are posibilitatea unei gradini dar in peregrinarile prin tara pe la portile taranilor puteti vedea diferite legume de vanzare scum dar merita acest efort
gigibrbr
Postat pe 31 Iulie 2009 19:42
ai dreptate draga gigi braicovici dar unde sa ii gasesti mereu si asa tot hypermarket ne dorim sa mancam sanatos dar nu prea putem peste tot E-uri
maiki
Postat pe 23 Septembrie 2009 16:34
eu nu mai stiu cum merge treaba la pitesti dar la braila avem Piata Halelor este renumita pentru prezenta producatorilor de lapte branza si daca intrebi sigur te ajuta si cu carne ! Asa cred ca este in orice piata de branzeturi din tara acolo unde taranii pot sa a-si vanda marfa daca vrei cu adevarat sa mananci sanatos se gaseste , dar uite ca tot mai la indemana sant magazinele unde marii crescatori a-si distribuie productia sau hypermarketurile .
gigibrbr
Postat pe 24 Septembrie 2009 16:54
De la: ioana_50, la data 2009-06-01 13:09:26Cred ca ar fi timpul sa mai gatim si acasa sa stim ce bagam in oala.eu dintotdeauna gatesc in casa macar stiu ce pun in oala,iar sucuri din comert nu folosesc de vreo 5 ani,acum fac socata acasa in perioada asta este inca soc,pe urma apar alte fructe din care se poate face suc.branzeturi nu cumpar din comert am in piata tantile mele de la tara de la care cumpar oua,branza dulce (zamachise),cas,urda,smantana si bineanteles legume si zarzavaturi.
Ai dreptate, Ioana, si eu prefer sa mananc ceea ce gatesc acasa. F. rar mai cumpar gustari, hrana rece, de la supermarketuri. Ma axez pe shopping-ul la piata si-mi place sa vad tarabele incarcate de legume si zarzavaturi, de unde sa-mi aleg produse sanatoase, din care prepar salate sau mancaruri gatite, ca eu nu mananc prajeli aproape deloc. Branza imi cumpar de obicei de la alimentare, ca nu cunosc personal tarani la piata si nu prea stiu in cine sa am incredere. Eu prefer casul de vaca, urda, branza de vaci si cam tot ce este de regim. Imi place si telemeaua la nebunie, dar nu am voie sa consum alimente fermentate, din cauza ficatului, ca am avut hepatita si trebuie sa mananc dietetic. Dar uite ca respectand cu strictete regimul, n-am avut niciodata nevoie de medicamente. Cat despre margarina sau unt, ma abtin. Margarina e printre cele mai nocive alimente, iar untul e bun in cantitati mici, de la tarani de incredere si numai pentru persoane sanatoase, fara probleme cu ficatul, inima sau colesterolul.

Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:19
De la: aishwa, la data 2009-03-09 15:33:59eu mi-am luat o carte: biblia alimentara si acolo iti spune tot despre e-uri. pe ambalajul alimentelor nu mai scrie E123, E902 tec scrie denumirea lui(ca asa sunt ei smecheri) asa ca citesc in carte daca este e-ul periculos sau nu. in general in cereale si produsele pentru copii nu sunt e-uri periculoase sau cel putin asa ar trebui... in guma, carne, cascaval,lactate: Dumnezeu cu mila
Bravo, Aishwa, pentru ideea de a-ti procura cartea despre alimentele cu e-uri, ca sa stii de ce sa te feresti. Revin la ce a spus Ioana, tot ce preparam in casa e mai bun, ca stim ce am bagat in oala. In plus, asa putem sa dam mancarurilor noastre gustul care ne place si facem si economie, decat sa dam banii pe alimente costisitoare si cu efecte nocive in timp.

Postat pe 12 Noiembrie 2009 14:24
degeaba zici ca prepari acasa daca multe din ingrediente trebuie sa la cumperi din comert!!!!!
gigibrbr
Postat pe 12 Noiembrie 2009 16:51
Fetelor,eu spun nu :mezelurilor de orice fel din comert,vegetei,sucurilor ori de care ar fi ele di comert,mananc numai piept de pui si peste si bineinteles ciuperci care inlocuiesc carnea cu succes{ciupercile le culeg eu cu mana mea din padure}.Am inventat o multime de retete fara euri pregatite in casa de mine, daca santeti interesate vi le inpartasesc si voua cu mare drag.
ioana_50
Postat pe 12 Noiembrie 2009 16:59
draga ioana 50 sunt de acord cu tine , dar ce faci iarna , de unde culegi ciuperci ?
garbo115475
Postat pe 12 Noiembrie 2009 18:50
Sa fii sanatoasa Elena,congelatorul meu e plin ochi cu ciuperci,patrunjel verde,marar,frunze de leustean,frunze de telina,tarhon,cimbru,vinete coapte ,ardei pentru umplit,cas de oaie framantat si trebuie sa ma uit ca nici eu nu stiu ce am mai pus.Asa ca aprovizionarea se face vara-toamna.
ioana_50
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:27
De la: ioana_50, la data 2009-11-12 19:27:54Sa fii sanatoasa Elena,congelatorul meu e plin ochi cu ciuperci,patrunjel verde,marar,frunze de leustean,frunze de telina,tarhon,cimbru,vinete coapte ,ardei pentru umplit,cas de oaie framantat si trebuie sa ma uit ca nici eu nu stiu ce am mai pus.Asa ca aprovizionarea se face vara-toamna.


sincera sa fiu, as fi fost dezamagita daca nu primeam acest raspuns...BRAVO., si tine-o tot asa. o zi buna.
garbo115475
Postat pe 13 Noiembrie 2009 09:43
Si ce facem noi astia care traim in marile orase de campie?In piata nu gasesc decat comercianti si in hipermarket sa nu mai vorbim!N-am bani de benzina sa plec prin REGIUNE sa caut alimente toata ziua.Mai avem si servicii!Deci ce sa fac?Dati-mi voi o solutie!
alice_eveline_16
Postat pe 26 Ianuarie 2010 13:08
mai draga alice iti zic ca nu ai nici o sansa daca nu ai curte mare sa cultivi ceva, mergi la piata acolo vei gasi produse romanesti de la sateni
gigibrbr
Postat pe 26 Ianuarie 2010 17:08
vreau sa cumpar si eu cartea aceea dar de unde?
martacecilia
Postat pe 27 Ianuarie 2010 21:05
Cartea "Biblia alimentelor" am comandat-o pe internet pe www.librarie.net. Se poate gasi si in librarii.
aime
Postat pe 1 Februarie 2010 21:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bunul simt , Romania , alcool , lipsa de preocupare 25 De la: garbo115475 19 Februarie 2010 16:12
sanatos,gustos,natural si livrat la domiciliu! 1 De la: karelia123 5 Iunie 2009 12:53
merita incercat!!!! 0 De la: 8 Ianuarie 2012 21:45
Reteta Veggie 1 De la: ralucaveggie 2 Februarie 2012 15:44
alimentatie sanatoasa 19 De la: Aemulus 17 Martie 2010 17:50
Setari Cookie-uri