Mi-am impins barbatu in bratele alteia...ce fac acum

Sunt casatorita de 7 ani si am un bebe de 9 luni.Din cauza ca relatia dintre el si parinti mei nu a mers iar eu incercam sa il fac pe sotu meu sa ii inteleaga ( totodata si pe parinti mei) am ajuns sa il intrept pe sotul meu in bratele alteia.De 1 an de zile ne tot certam si de fiecare data se ajungea discutiile la parinti mei...odata la nervi i-am spus ca mai mult tin cu parinti mei decat cu el ,iar el de atunci a inceput sa ma urasca pana cand s-a razbunat pe mine umbland cu altele .A continuat asa cateva luni ,pana cand acum cand mi-a spus ca el are pe cineva si ca nu ma mai iubeste,,, eu nu l-am crezut ( eu am crezut ca indiferent de orice problema casnicia noastra nu o sa se rupa nicodata),dar acum am vazut cu ochii mei ca e adevarat si ma inseala.
deliuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:09
Noi de 4 luni nu am mai avut relatii intime si nici nu ne-am apropiat deloc unu de altu ,dar nu am vrut sa cred ca m-ar insela. Acum ca am vazut adevaru mi-e foarte greu sa suport , dar totusi il iubesc prea mult ca sa ma despart de el...... Dar mai e ceva si mai grav ... el imi spune ca nu ma mai iubeste si ca a ajuns sa nu mai simta nimic pentru mine.Spune ca ii este greu sa se desparta de copil ( fiind constinet ca ,copilu o sa vina cu mine)si el ma roaga sa mai raman o perioada , sa nu plec. Dar mie imi este prea greu si nu stiu daca o sa suport sa raman asa,,,, as vrea sa raman pe o parte spernand ca poate o sa ma mai iubeasca candva si o sa ne refacem casncia. Va rog din suflet ce ma sfatuiti...vrea sa mai raman doar pentru copil ???
deliuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:21
Deliuta, eu cred ca omul nu e soi bun si nu a fost niciodata doar ca tu iubindu-l si fiind foarte implicata ai vazut doar partea roz a lucrurilor, eu cred ca nu are rost sa suferi lnaga cineva care nu te ( mai) iubeste, e mult prea mare suferinta si orgoliul tau e posibil sa nu-ti permita sa ramai in relatie doar de dragul celui mic asa cum se doreste, eu cred ca e mia bine sa-l lasi sa plece in drumul lui, la cealalta..si e posibil chiar el dupa un scurt timp sa-si dea seama de greseala facuta, in ultima instanta eu cred ca totul se reduce la caracter, acum cu atat mai mult ca il aveti pe cel mic ar fi trebuit sa te faca sa te simti iubita si protejata..dar el a preferat sa abdice de la acest rol.
Cred ca nu ai pierdut nimik , pur si simplu inclin sa cred ca omul nu are calitate umana .Daca am fost prea dura sa-mi fie iertat, stiu cum e cand iubesti si cei din jur iti pun pe tava cruda realitate, e firesc sa suferi , dar e mult mai putin firesc sa ramai intr-o relatie doar de dragul celui mic , e un compromis mult prea mare( in opinia mea , desigur) Cele bune iti doresc !
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:31
Cel mai dureros e ca 6 ani de zile ne-am iubit foarte mult si ne-am inteles foarte bine dar de la atatea certuri s-a ajuns unde s-a ajuns .Stiu ca fost vina mea atunci pentru ca eram foarte cicalitoare,dar nu mi-am dat seama ca o sa se ajunga asa de rau si eu il invinuiam pe el mereu.
deliuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:42
Delia, iarta-mi cinismul dar eu cred cu tarie ca in dragoste e ca la reanimare: merge bine ..(cat merge), nu merge..,,hasta la vista babe :-)
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:44
NU din vina ta "s-a ajuns unde s-a ajuns". Posibil sa fi fost cicalitoare: dar pentru inselat nu exista justificari, nici motive. In momentul in care creezi alt cuplu, nu mai apartii celui vechi... a insela este sfarsitul relatiei. Indiferent cum a fost ea, de miere, de fiere.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:49
Exact asa gandesc si eu...recunosc ca eu sunt destul de categorica la fazele astea.
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:53
eu nu il inteleg pe el de ce vrea sa mai raman ,pentru ca i-am spus ca nu e problema poate sa isi vada copilu zilnic ( face 10 min cu masina pana unde o sa ma mut eu),dar el ma roaga sa mai ramn ,dar in acelasi timp imi spune ca nu mai simte nimic pentru mine. De ce vrea sa mai ramn???
deliuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:57
Reyya, mi se pare normal sa fii. Cit timp este cu mine, ok, vb. bancului: ridem, glumim, da' in incinta.... Ne certam in parte, ne batem in parte, este INTRE NOI.
Cind nu mai este intre noi povestea, ci intre el si o alta persoana, de ce ma mai priveste? Din momentul ala devine viata lui, si eu imi vad de a mea.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2010 00:59
Eu sunt de multe ori judecata prin prisma zodiei..Sagetatorii in general sunt asa, extrem de nonconformisti, liberi in gandire , artisti, boemi,dar pe de alta parte cand vine vorba de iubire sunt extrem de implicati ceva de genul : esti cu mine e minunat pentru ca si eu te iubesc foarte mult , nu mai esti..sau esti ,,si cu mine" de maine nu mai vreau sa stiu nimik si sa trag linie ( atat timp cat eu am fost fairplay si extrem de dedicata relatiei) Nu stiu daca tine de caracteristica zodiacala , eu cred ca e o chestiune de orgoliu si stima de sine , in ultima instanta, alegerea de a nu ramane langa cineva care penduleaza intre mine si o alta sau mai grav mie nu mai imi ofera atentie , avand pe altcineva..ceva s-a rupt..clar, Preciouss spunea intr-o postare,,bati saua dar calul e demult fugit din grajd:-)
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 01:06
De la: deliuta, la data 2010-01-16 00:57:33eu nu il inteleg pe el de ce vrea sa mai raman ,pentru ca i-am spus ca nu e problema poate sa isi vada copilu zilnic ( face 10 min cu masina pana unde o sa ma mut eu),dar el ma roaga sa mai ramn ,dar in acelasi timp imi spune ca nu mai simte nimic pentru mine. De ce vrea sa mai ramn???

Vrea sa ramai ca sa isi flateze el vanitatea de ,,mascul cuceritor", stie ca poate avea oricand acces la sufletul tau , si de ce nu poate fi si cu cealalta..??!va minte pe amandoua ,,frumos"...tie iti spune sa ramai pentru copil , aleia ii spune ca nu mai are nimik cu tine , sta doar de dragul copilului, bla bla bla..Draga mea, stii ce sunt toate astea?? PENDULARI,NESERIOZITATE; NEIMPLICARE; LIPSA DE IUBIRE; SAU INCONSTANTA AFECTIVA,atat vis a vis de tine cat si fata de cealalta.
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 01:10
El mi-a spus ca aia nu conteaza pentru el, ca nu ar fi pierdut el 7 ani pentru o luna ,( intre timp el a mai avut mai multe relatii),dar ca a facuto ca sa se razbune pe mine si asa a ajuns sa nu ma mai iubeasca.Acum mi-a spus ca nu mai este cu ea,dar eu incredere nu mai am in el, si poate sa imi orice ca nu il mai cred.
deliuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 01:12
deliuta, sa te intorci la ce ai fost n-ai cum: asa ca variantele ar fi doar doua: sau te desparti, sau stai cu el pur si simplu - pentru ca e o fiinta utila pe linga casa omului.
Inseli si tu, inseala si el, si in rest mimati ca ati fi impreuna.
Bonus: citeodata poate mai ajungi sa crezi si tu ca ati fi, da' nu pt mult timp.

Ce vrei acum, sa iti spunem povesti frumoase? Ca problema asta o sa treaca? N-o sa treaca. Nu e gripa. N-o sa treaca niciodata.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2010 01:19
Don Juan si-a descoperit ,,vocatia"..lasa-l , iti spun drept am avut s eu unul ca al tau si l-am lasat fix dupa 3 zile ,dupa o casatorie de altfel frumoasa careia chiar nu am nimik sa-i reprosez de 5 ani.
asa ca..pana acolo i-a fost baietului:-),,a sarit calul" ...ciao, nu am ce regreta, am fost o doamna de la inceput pana la sfarsit in timp ce el a dovedit a fi ,,nobody"..Lucrurile sunt simple ,din pacate, uneori , desi ne dorim cu ardoare sa ramanem , sa iubim, dar vezi tu..odata ce te-a ranit o va face de nenumrate ori , nu are rost sa-i acorzi sanse, nu le va aprecia si nici fructifica, fie pentru ca nu vrea, nu poate , sau pur si simplu e incapabil sa simta ceva real.
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 01:21
imi este prea greu sa ma despart de el. El a fost singuru barbat din viata mea, si nu pot trece peste aceasta durere.
deliuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 02:11
este alegerea ta...indiferent de decizia luata iti doresc sa-ti fie bine si sa fii fericita, nimeni si nimik nu ar trebui sa ne rapeasca fericirea..asa ca..alege in consecinta, succes!
reyya
Postat pe 16 Ianuarie 2010 02:14
De la: deliuta, la data 2010-01-16 02:11:54imi este prea greu sa ma despart de el. El a fost singuru barbat din viata mea, si nu pot trece peste aceasta durere.

Trist e ca tu nu ai fost singura femeie din viata lui pe timpul casatoriei. Dar, fiecare ne stim valoarea. Daca tu stii ca atat valorezi ramai cu el, spera sa te mai iubeasca si irosesteti tineretea.
Doara
Postat pe 16 Ianuarie 2010 09:33
deliuta, nu incearca nimeni sa te convinga sa te desparti - bineinteles ca e greu. Extrage din toate opiniile ce ti se pare relevant , ca macar sa mergi inainte, orice ar inseamna inainte, fara sa te minti singura si fara iluzii.
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2010 10:46
M-ai raman o luna de zile ,ca sa vad de ce vrea el sa nu plec si asa o sa ma obisnuiesc si eu cu ideea ca s-a terminat.
deliuta
Postat pe 16 Ianuarie 2010 12:28
nu cred ca tu l-ai impins,cred ca s-a aruncat el de buna voie,lasal mai ales daca ti-a spus ca nu te mai iubeste,o fi fost el primul dar nu e musai sa fie si ultimul.mandria ta ce-ti spune?daca chiar nu te mai iubeste gandestete ca viata ta va fi un iad,mai ales ca sti si ca umbla si pe la altele.nu poti suporta sa-l lasi dar poti suporta sa sti ca te inseala cand tu spui ca-l iubesti?parerea mea!
mateilivia1968
Postat pe 17 Ianuarie 2010 02:49
scz pt. greseli,nu le prea am cu scrisul pe tastatura.
mateilivia1968
Postat pe 17 Ianuarie 2010 02:50
De la: deliuta, la data 2010-01-16 00:09:54Sunt casatorita de 7 ani si am un bebe de 9 luni.Din cauza ca relatia dintre el si parinti mei nu a mers iar eu incercam sa il fac pe sotu meu sa ii inteleaga ( totodata si pe parinti mei) am ajuns sa il intrept pe sotul meu in bratele alteia.De 1 an de zile ne tot certam si de fiecare data se ajungea discutiile la parinti mei...odata la nervi i-am spus ca mai mult tin cu parinti mei decat cu el ,iar el de atunci a inceput sa ma urasca pana cand s-a razbunat pe mine umbland cu altele .A continuat asa cateva luni ,pana cand acum cand mi-a spus ca el are pe cineva si ca nu ma mai iubeste,,, eu nu l-am crezut ( eu am crezut ca indiferent de orice problema casnicia noastra nu o sa se rupa nicodata),dar acum am vazut cu ochii mei ca e adevarat si ma inseala.


Pai cum ce faci acum??!!! N-ai zis tu, cu guritza ta ca intre el si parinti, iti preferi parintii ??!! Ar trebui sa fii fericita pt. ca ti-a indeplinit dorinta!!

FELICITARI !!! Tie si MAI ALES "COMORILOR" tale de parinti. Ar trebui sa te duci si sa le multumesti !!!

Acum serios: draga mea, te-ai intrebat vreodata ce faceai daca el iti spunea ca in locul tau isi prefera parintii??!! Nu te-ai fi simtit ca un rahat ??!!

Si acum nu-ti convine ca ai gasit ceea ce ai cautat cu lumanarea??!!! Nu ti se pare normal ca parintilor tai ar fi trebuit sa le spui de la inceput ca tu L-AI ALES PE EL, ca acum esti majora si vaccinata si sa te lase sa te dai singura cu capul de pragul de sus, ca sa inveti din greselile tale???

Sau ti se pare mai comod sa se bage ei in viata ta si a sotului tau, si consecintele sa le suportati voi doi, pt. ca parintii tai se au unul pe altul si nu cred ca te pot lua in brate seara, cand esti obosita si ai chef sa te mangaie sotul tau......

Adevarul e ca SOTUL TAU NU A PIERDUT NIMIC, pt ca tu NU AI FACUT NIMIC, ca sa aveti o familie.

Hai, acum PLANS DE VOIE !!!
Executarea!!! Ca sa te obisnuiesti, ca o sa ai timp, singura si cu un copil de crescut !!!

HALAL PARINTI !!!!!!
rhyann
Postat pe 17 Ianuarie 2010 02:53
O femeie care se afla in divort cu barbatul, la rugat pe judecator sa-l oblige sa nu plece de la ea pentru ca intelege ca a gresit dar nu vrea sa-l piarda ca il iubeste, a care judecatorul ia replicat: femeie, eu pot sa-l determin sa ramana cu tine, dar nu-l pot obliga sa doarme cu fatza la tine.
Dumneata ai incalcat o lege universala: legea cauzei si efectului, mai pe romaneste va trebui sa suporti consecintele faptelor tale.
Atunci cand doi oameni se impreuneaza, Dumnezeu spune ca ei trebuie sa fie un singur trup. Dupa ce ati mai facut si un copil, adica erati o familie in toata regula te intorci si spui ca tzii mai mult la parintii tai decat la el, adica la familia ta? Daca el ti-ar fi spus acelasi lucru cam cum te simteai?
Dumnezeu sa-ti ajute, pe acest barbat l-ai pierdut si nici alt tata la copil nu vei gasi. Vezi daca poti sa inveti ceva din aceasta LECTIE a vietii si tot ar fi ceva.
Arii Pogonici
garbo001378
Postat pe 17 Ianuarie 2010 03:06
De la: deliuta, la data 2010-01-16 00:21:00Noi de 4 luni nu am mai avut relatii intime si nici nu ne-am apropiat deloc unu de altu ,dar nu am vrut sa cred ca m-ar insela. Acum ca am vazut adevaru mi-e foarte greu sa suport , dar totusi il iubesc prea mult ca sa ma despart de el...... Dar mai e ceva si mai grav ... el imi spune ca nu ma mai iubeste si ca a ajuns sa nu mai simta nimic pentru mine.Spune ca ii este greu sa se desparta de copil ( fiind constinet ca ,copilu o sa vina cu mine)si el ma roaga sa mai raman o perioada , sa nu plec. Dar mie imi este prea greu si nu stiu daca o sa suport sa raman asa,,,, as vrea sa raman pe o parte spernand ca poate o sa ma mai iubeasca candva si o sa ne refacem casncia. Va rog din suflet ce ma sfatuiti...vrea sa mai raman doar pentru copil ???
cata_un_baiat_timid
Postat pe 17 Ianuarie 2010 03:16
De la: deliuta, la data 2010-01-16 00:57:33eu nu il inteleg pe el de ce vrea sa mai raman ,pentru ca i-am spus ca nu e problema poate sa isi vada copilu zilnic ( face 10 min cu masina pana unde o sa ma mut eu),dar el ma roaga sa mai ramn ,dar in acelasi timp imi spune ca nu mai simte nimic pentru mine. De ce vrea sa mai ramn???
... eu cred ca il sperie ca o sa ramana singur, indiferent ce se intampla peste zi cineva il astepta acasa, o femeie pe care o mai iubeste sau nu, cred ca e cel mai dureros lucru care i se poate intampla unui om... azi casa plina si de maine singur in toata casa... daor el cu amintirile
delia_diana
Postat pe 17 Ianuarie 2010 03:39
iti sugerez sincer sa il recuceresti si sa invatati ceva din aceasta perioada.. sunt doua moduri..fie dai cartile pe fata si vorbesti cu el deschis despre ce au insemnat ultimele 6 luni pentru tine ...si intreaba-l de ce are nevoie ca sa te iubeasca din nou.. o alta varianta rupe-te de el acum si incearca sa-l vezi cat mai putin... sau mai bine zis sa te vada cat mai putin inclusiv pe copil(cat e posibil)..obisnuinta, tabieturile,obiceiurile si dragostea vor iesi la suprafata..in sensul ca i se va face asa dor incat isi va reaminti fiecare moment frumos cu tine si se va intoarce la tine..sau poti sa le faci pe ambele..mai intai discutia sincera si apoi vreo 2 luni de pauza ..

discutia cu el iti sugerez sa fii cat mai calma si sa-i ceri sa-ti impartaseasca experientele alaturi de femeile respective..sa te vada ca pe o prietena in momentul de fata daca nu pe o sotie..

si sincer nu mai fa greseala de a alege pe altcineva infata familiei create de tine..daca el ti-ar fi zis ca parintii lui sunt mai importanti decat tine ..cum ti-ar fi fost?

iti sugerez sa faci niste schimbari legate de tine..minte ..aspect..si incet incet incearca sa-i oferi prin persoana ta o dependenta ...consider ca tu ca femeie daca vrei sa ai o familie frumoasa poti sa faci asta..si vezi si tu ca sotul tau te-a inselat din cauza ta...accepta asta si incearca sa inveti din asta si gaseste solutia potrivita tie sa o scoti la capat
ania_ivy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 04:02
abia acum am citit si ce au scris alti membri...se pare ca suntem mai multi care avem aceeasi cocluzie..

nu e timpul pierdut..
ania_ivy
Postat pe 17 Ianuarie 2010 04:06
pana la urma tu cu cine te-ai maritat si facut copilul? Cu el sau cu parintii tai?
de ce va tot certati din pricina lor? ca tu zici de cearta si nu spui si motivul, poate ti se pare un nimic, dar pt el poate fi altfel.
Cat despre "inselat'.... nu o hartie iti tine barbatul acasa, ci armonia, dragostea, si mai ales sa simta ca e locul lui langa tine.

Pe scurt, daca a simtit ca nu esti in echipa cu el (vezi certurile) nu te mai mira de rezultate. Sigur, nu-s de acord cu inselatul, insa... inselarea a ce? ce casatorie e aia cand sunt interminabilele certuri? si mai ales,motivul lor.
Ce nu ai inteles tu la timp e ca nu putea continua asa, si o problema nu dispare cand se termina cearta ci cand dispar cauzele ei. Tu acum te miri de .. efecte

sunt aici pe site, gramada de doamne suparate pe barbati, care iti vor oferi tot felul de motive si caracterizari, adevarul e ca...asa cum ai grija de familia ta, asa o ai , sau nu. Unde Familie nu e echivalent cu starea civila.

si daca a ajuns sa se consume tot si sa nu mai aiba dragoste pt tine...accepta realitatea si mergi mai departe
Clientu
Postat pe 17 Ianuarie 2010 04:07
Din pacate sunt foarte multe femei care nu stiu sa aprecieze un barbat atunci cand il au langa ele Doar atunci cand,datorita comportamentului sotiilor sau chiar si a prietenelor ei se duc la alta, isi dau seama ca-l pot pierde si incep sa regrete comportamentul lor fata de ei. Uneori se trezesc prea tarziu cand ei sunt indragostiti de alta sau, uneori si mai grav, ajung sa le compare pe viitoarele partenere cu "fosta". Chiar nu le iau apararea barbatilor, dar cunosc destule cazuri in care unele chiar nu merita barbatii pe care le au langa ele. Sper sa nu aruncati cu pietre!
nicmar
Postat pe 17 Ianuarie 2010 04:09
Tu ai recunoscut ca din vina ta s-a ajuns aici. Eu cred ca ai dreptate. Cei care incearca sa iti intoarca privirea de la vina ta si poate sa cauti sa iti refaci viata cu altcineva, nu sunt de acelasi fel cu mine.

Tu ai spus ca ti mai mult la parintii tai decat la el; asta a fost prima gresala enorma in casnicie. A doua a fost ca nu ati fost apropiati mai mult timp. Banuiesc ca sunteti tineri, deci acest lucru e unul foarte grav.

Tu i-ai spus ca ti mai mult la parintii tai dar iti pare rau pentru ca ti-ai dat seama ca il iubesti. Se poate ca si el sa iti fi spus ca nu te mai iubeste tot din cauza frustarii si a supararii. Nu te baza pe vorbele spuse de el in tensiunea dintre voi. Incearca sa il recuceresti si daca te iubea candva, te va iubi din nou. Cred ca iti va fi greu, pentru ca ai spus ca esti cicalitoare. Invata sa iti demonstrezi iubirea, pentru ca iubirea spusa de pe buze e la indemana oricui. Pretuieste-l pe sotul tau in fiecarea zi asa cum il pretuiesti cand simti ca il pierzi si asa cred ca ai putea sa repari raul facut.

Si apoi, oricum aceasta intamplare va lasa urme pe care nu le vei putea sterge niciodata. Macar daca v-ati invata lectia amandoi si mai ales daca nu ati mai repeta greselile facute pana acum. sa nu uiti ca sotul tau pretieste mai mult decat toata familia ta cealalta, oricat ai iubi-o si pe ea si ca poti omori un om cu vorba.

Daca ti-a spus ca nu vrea sa renunte la casnicia voastra pt copil si ca relatiile pe care le-a avut nu a ainsemnat nimc, cred ca de fapt te iubeste. Incearca sa ajungi la inima lui din nou. Cred ca o sa reusesti.
gabriela_esty
Postat pe 17 Ianuarie 2010 05:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As putea sa fiu insarcinata? 45 De la: cricat2002 11 Iulie 2010 19:55
Avort 48 De la: Cristina_5 15 Iulie 2016 17:18
relatii pe internet ... 92 De la: Blonda_Suprema 7 August 2013 17:41
M-a inselat sotia.. Ce sa fac? 37 De la: garbo_474028 21 Noiembrie 2018 19:32
scoli 2 De la: alfheim 6 Septembrie 2011 17:23
Setari Cookie-uri