Sunt intr-o mare dilema

In primul rand, buna tuturor! Am o problema pe care nu mai stiu cum sa o rezolv. Treaba este destul de incurcata si ma gandeam ca poate voi prietene Garbo ma puteti ajuta cu un sfat. Am o relatie de 2 ani, care nu mai merge sub nici o forma. In sensul ca am fost mintita, inselata, jignita si cu toate astea am decis sa ii acord o sansa de dragul amintirilor frumoase, poate si de teama, teama unui nou inceput, teama de o alta iubire sau de alte minciuni din partea unui alt barbat care nu si-ar dori decat sa... si nu o relatie stabila. Dar lucrurile s-au inrautatit, relatia se schimbase mult prea mult, nu am reusit sa uit si nici sa iert, deasi au fost momente in care mi-am dorit cu tarie sa cred in el, dar imagini in care era cu ea imi invadau mintea ori de cate ori eram impreuna, imi amintesc fiecare cuvant urat, indiferenta cu care ma tratata atunci...si inca doare, dar cel mai rau este ca nu am vazut pe chipul lui nici macar o data o farama de regret. De curand am intalnit un tip care imi place destul de mult, ma face sa zambesc, ma scoate din cotidian, imi ofera adrenalina, emotii puternice, insa...principiile nu ma lasa sa merg mai departe, nu m-am despartit de cel care si-a batut joc, imi este teama sa ma despart de el, este destul de irascibil, razbunator si mai si lucram impreuna, lucru care ma determinat sa nu iau inca o decizie, dar imi doresc atat de mult sa respir si vreau sa inchei toata aceasta poveste pe cale amiabila fara sa fac rau cuiva sau sa mi se faca rau, iar pe partea cealalta ...nu stiu ce sa fac cu noua achizitie...va rog dati mi un sfat. Mi e teama de o noua relatie...mi e teama de un alt esec...
andra4iubi
Postat pe 25 August 2009 14:04
Buna!
Pai hai sa ti spun cum vad eu lucrurile, nu cred ca are de ce sa ti fie teama, ar fi foarte bine sa i spui ca ai intalnit pe eltcineva(cu ocazia asta sa si dea seama ce a pirdut, si sa l doara si pe el putin), de ce sa te temi de un alt esec.....nu trebuie sa gandesti asa.....gandeste te ca lasi ceva nefolositor pt ceva care poate fi benefic pt tine , care te poate face sau nu fericita. Nu ai de unde sa sti pana nu incerci....dn-zeu i ti da dar nu ti baga si n sac!
mika_mika
Postat pe 25 August 2009 14:16
Mika... deja dai sfaturi?
Cum mai esti? OK?
picaturaderoua
Postat pe 25 August 2009 15:11
Faptul ca lucrati impreuna nu trebuie sa-ti afecteze viata personala, si eu lucrez impreuna cu sotul meu si mai apar probleme de servici dar se rezolva cu putin tact. Eu cred ca nu merita sa te chinui cu actualul mai ales ca are un caracter mai irascibil si te-a mai si inselat. Nu trebuie sa-ti fie frica sa incepi o relatie noua, poate fii chiar el cel pe care il astepti
nelly05
Postat pe 25 August 2009 15:26
Pai nu sti ca la sfaturi suntem ce i mai buni.......
Sunt bine....i am trimis mesaj lui B, i am zis ca tre sa lasam lucrurile asa si vom vedea cand se intoarce daca va m ai fi ceva, am fost la mare cu E, a fost ok, ma stardui sa l descopar cat m ai mult, sa mi dau seama cum este cu adevarat, acum pana nu este prea tarziu.
Sunt bine ca sa zic asa,,, astept sa vad cum decurg lucrurile, las timpu sa decida pt mine!!!
mika_mika
Postat pe 25 August 2009 15:38
Acum ca am citit postarea ta, pot sa vin si eu cu-n sfat. Daca nu regreta, daca te-a jignit, daca a fost indiferent fata de tine si mai are si acest comportament razbunator, posesiv si gelos, draga mea, nu vad de ce spui ca esti intr-o dilema cand rezolvarea este foarte simpla: LASA-L! Nu te merita. Asta clar. Eu, chiar daca am fost inselata, niciodata nu mi-a vb urat, mereu s-a purtat cu mine impecabil, nu m-a jignit si niciodata nu m-am indoit de iubirea lui. Plus ca la ei actul in sine nu s-a consumat, ceea ce este foarte important pt mine. Nu este gelos, nu-i posesiv, am toata libertatea din lume (a nu se intelege altceva) si daca nu i-as fi umblat intre lucruri nici macar n-as fi suspectat. Ma iubeste, il iubesc, stiu ca regreta, o simt. Iar treaba cu inselatul a fost in aprilie, o data. Acum suntem in august. In toata aceasta perioada nu m-am indoit de el. Comportamentul, sentimentele lui fata de mine nu s-au schimbat. Atunci a fost un moment in care ne certaseram foarte urat, ii spusesem cuvinte grele si....a vrut sa-si demonstrese siesi ca poate, ca nu-i sub papuc cum ziceau prietenii. Cand a fost sa se intample, n-a putut. Deci, da. Am gresit si eu, a gresit si el, o putem lua de la capat, Simt ca o pot lua de la capat. Deja nu mai am niciun fel de probleme. Mi-e dor de el, il iubesc si lucrurile au revenit la normal. Maine plecam in grecia si-s nerabdatoare. Abia astept. Asa ca draguta, nu mai sta pe ganduri si pune stop unei relatii care-ti face rau. Boala lunga, moarte sigura. Poate pierzi dragostea vietii tale si nu stii. Nu da cu piciorul unei ocazii cand ceea ce ai clar nu-ti prieste, nu-ti face bine. Ai un prieten manipulator, a carui siguranta de sine vine din insiguranta ta. NU-i da satisfactie, da-i doar papucii. Succes!
albastrea
Postat pe 25 August 2009 18:45
nu stiu cum puteti sa fiti jignite si totusi langa el sa stati...ce sa zic lipsa de ce....open mind
AGAPI_MOU
Postat pe 25 August 2009 21:34
Multumesc tuturor pentru sfaturi, mi-a fost teama sa nu dau din put in lac, pana la urma am luat o decizie, aceeasi pe care imi era teama sa o iau de atata timp, mi-a fost teama de reactia lui si mi-a fost teama sa ma implic intr-o alta relatie, insa spre surprinderea mea am vazut o alta fata, o fata pe care nu o cunosteam, a fost sincer si l-am simtit, chiar ii parea rau, chiar m-a iubit, dar eu nu iert, nu mai iert, pana la urma numai Dumnezeu o poate face. Am inceput o "relatie noua", mult prea ciudata pentru gusturile mele, ne ascundem, ne ferim, plecam din localitate atunci cand ne intalnim, noaptea ne-a devenit complice, nu pot sa obiectez nimic, desi mi-as dori sa fim vazuti, nu mai e nimic de ascuns, asa cum v-am spus eu l-am cunoscut in perioada in care relatia mea de 2 ani inca nu se incheiase si tocmai acest motiv mi-a creat teama, teama ca voi incerca si el nu o sa ma vrea decat...noaptea, atunci cand nu ne vede nimeni. Pana la urma fetelor am luat o decizie si sper ca de acum inainte lucrurile sa stea altfel. Poate cine stie...pana la urma o sa apara si iubirea...
Am citit ultimul comentariu...nu sunt total de acord, candva gandeam la fel, dar intr-o relatie de lunga durata nu sunt mereu lucrurile roz, mai esti si jignita, mai si jignesti, asta nu inseamna neaparat ca nu esti libera in gandire, dar uneori sunt amintiri, este rau atunci cand balanta se inclina in favoarea lucrurilor nefavorabile, dar mereu exista si amintiri frumoase, iar eu nu am facut decat sa dau o sansa unui barbat pe care l-am iubit si cu care mi-am petrecut 2 ani din viata, daca am pune invers problema si noi gresim si nu de putine ori ne dorim o a doua sansa. Poate ca am gresit in momentul in care am spus "hai sa mai incercam o data", dar sunt impacata, linistita, stiu ca am incercat, iar uneori e mai bine sa iti para rau de ce ai facut, decat sa iti para rau de ce n-ai facut.
Inca o data, va multumesc, a insemnat foarte mult pentru mine toate aceste comentarii si sper sa va pot fi si eu candva de folos cu un sfat.
Pana atunci...va doresc sa va bucurati de fiecare clipa, sa faceti fiecare moment sa fie unic, sa aveti parte de fericire si de persoane care va aduc in fiecare dimineata zambetul pe buze.
andra4iubi
Postat pe 27 August 2009 12:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hy! 3 De la: fleurdelis 11 Mai 2010 22:52
viata lunga la femei 40 De la: eu_geminy 25 Noiembrie 2010 23:19
integrarea persoanelor cu dizabilitati in societate 9 De la: garbo181433 6 Ianuarie 2011 20:22
Natura femeii 43 De la: Daniel71 11 Septembrie 2012 12:36
prostitutie infantila-proxenetism 10 De la: fleurdelis 28 Iunie 2010 20:46
Setari Cookie-uri