jurnal de slabire cu ajutorul dietei lui Montignac

Salut , va intereseaza sa ne ajutam ,sfatuim si imbarbatam sa slabim. Am gasit la un moment dat un sait unde niste dragute se ajutau si isi tineau si un tabel cine cum si cat a slabit. Interesant mi s-a parut faptul ca isi cereau sfaturi despre cum si ce sa manance sau uite eu am facut felul asta de mancare si e f bun. pe mine m-ar interesa f mult ca eu nu prea gatesc si daca gatesc ceva numai dupa carte fac ca nu stiu sa gatesc. Asa ca daca vrea cineva sa ma imbarbateze si sa ma ajute accept orice sfat si idee. Eu am inceput de luni cu dieta lui monti si ma simt mai bine si am slabit si cam 1 kg. Si deja nu mai stiu ce sa gatesc asa ca astept idei . Pa!
ramonaaaa
Postat pe 12 Iunie 2009 17:44
ramona, vad ca ai gasit topicul...succes...

vezi ca mai este unu cu dieta lui crisan...

bafta
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Iunie 2009 17:47
merci , sper ca nu te deranjeaza prea mult ca l-am facut asta e
ramonaaaa
Postat pe 12 Iunie 2009 17:51
eu astept sa veniti cu idei
ramonaaaa
Postat pe 12 Iunie 2009 17:52
pe mine nu ma deranjeaza, fetitza...pacatele mele...

cat despre idei...ce sa zic...io is slaba ca o silfida, mami...nimfa de-aia...nu ma pricep la diete

da' am sa mai trec pe-aici sa va incurajez...
wife_de_zmeu
Postat pe 12 Iunie 2009 17:54
De la: ramonaaaa, la data 2009-06-12 17:51:13merci , sper ca nu te deranjeaza prea mult ca l-am facut asta e

stai linistita...pe cine sa deranjeze?toti au drepturi egale pe forumu-ul asta...ia si bucura-te de subiect...si bafta la...raspunsuri...cu cap si cu documentatie.
mia79x
Postat pe 12 Iunie 2009 17:57
va multumesc
ramonaaaa
Postat pe 12 Iunie 2009 20:23
astazi am facut "sufleu fara faina" si pt ca nu am avut jambon am pus 3 felii de salam vanatoresc , iesit super a crescut destul de mult in cuptor nu ma asteptam. eu nu am uns forma si s-a cam lipit voi daca incercati sa-l faceti sa nu uitati sa ungeti forma. Daca nu aveti reteta am sa v-o dau , am luat-o din ultima lui carte cea care s-a dat cu revista felicia.
ramonaaaa
Postat pe 12 Iunie 2009 20:28
ramonaa, eu te imbarbatez, dar cu jambon sau nush' ce salam, nu prea ai cum slabi sanatos. sunt cateva elemente simple de care tre' sa tii seama. dk subiectul mai e de actualitate, revin cu precizari.
anticenzura
Postat pe 22 Iulie 2009 04:16
Tare de tot topicul asta! Se intituleaza "Jurnal de slabire", dar contine retete pentru gurmanzi. Cu mezeluri si jamboane mi-ar placea si mie sa pot da kile jos.
blue33
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:13
din cand in cand(cat se poate de des)shaorma si hamburgheri...
efectul este garantat
sa nu uitam berea
eladaela
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:33
De la: eladaela, la data 2009-09-24 08:33:15din cand in cand(cat se poate de des)shaorma si hamburgheri...
efectul este garantat
sa nu uitam berea




Fast/food-urile nu fac bine organismului!...contin fel de fel de minuni periculoase pt acesta....ba chiar si cu un stomac foarte sanatos,tot vor fi probleme...peristaltismul tot nu va fi in totalitate de folos
rosioara61
Postat pe 24 Septembrie 2009 08:55
De la: eladaela, la data 2009-09-24 08:33:15din cand in cand(cat se poate de des)shaorma si hamburgheri...
efectul este garantat
sa nu uitam berea

am dat io mai inainte reteta cu bere, chipsi si alte porcarele :D dar e buna si asta cu shaorma si burgeri :))

@blue
e mortal avatarul ala cu fast food!!!
anticenzura
Postat pe 24 Septembrie 2009 15:26
Ramona, au trecut 3 luni jumate.Ce faci ? Ai slabit? Mai zii ceva....
garbo_Ella
Postat pe 26 Septembrie 2009 19:17
daca nu stiti exact pe ce principii se bazeaza regimul Montignac ,nu mai radeti de fata
ce nu inteleg eu este de ce atata chin sa gatesti retete din carte.
nu trebuie decat sa respecti principiile de baza,glucide+glucide,lipide+proteine.
de preferat masa de dimineata sa fie glucidica,iar pranzul si cina proteino lipidica.
si chiar asa e ,poti sa maninci uneori si salam uscat si alte mezeluri cu rosii,ardei gras ,etc...asta nu insaemna ca e nesanatos atata timp cat nu faci abuz.
eu am slabit mancand chiar si omleta cu carnaciori uneori si chiar am slabit 12 kg in 3 luni
un singur lucru trebuie sa fie clar de la inceput...nu este o dieta,este un alt fel de a te alimenta,nu inseamna ca daca ai slabit poti reveni la haosul alimentar de dinainte.faza II a regimului,cea de mentinere iti da voie doar sa faci mici abataeri zilnice.
pana la urma conteaza ce ti doresti,sa mananci tot ce ti place sau sa ti faca placere sa te uiti in oglinda :)
e o pb de alegere,de a te simti bine in pielea ta.
deep_eyes
Postat pe 27 Septembrie 2009 09:29
sal, m-am lasat la mana mea
nun s-a bagat nimeni asa ca am renuntat
ramonaaaa
Postat pe 28 Septembrie 2009 19:49
eu am cumparat pilulele alli de maine ma pun pe pilule sa slabesc
yanyacharberet
Postat pe 28 Septembrie 2009 19:58
cu e cu reteta asta???
sa va spun cum mananc si ma mentim:
doamna care ne gateste are o problema cu fierea si tot ceea ce gateste este fara nici un pic de grasime, numai fierte sau la cuptor.de ex. azi a gatit un ghiveci cu vinete, dovlecei, ardei, rosii,gogosar,si putina ceapa. multe legume fierte fara mult sos
mai pregateste la aburi: carne, de orice fel, cu sfecle rosie, un triungi de telina, ardei, dovlecei,vinete, etc
nu prea stiu retete dar pot afla...
ne mai face paine(la masina de facut paine)ex eu vreau numai neagra, uneori cu secara, seminte si nu mananc mai mult de doua-trei felii pe zi.
se mai intampla sa plec cu treaba de la servici si lipsesc 2-3 zile, cum schimb meniul pun repede ceva acolo 1-2 kg
dar de cand mancam fara grasimi, prajeli,( evit chiar gratarul), carnea de porc, toti din casa suntem bine, eu am slabit vreo 6 kg fara sa fac nici un efort decat acela ca am schimbat modul de alimentatie.
garbo015564
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:18
da-mi si mie te rog reteta lu montiac
garbo004289
Postat pe 6 Octombrie 2009 20:10
Te rugam sa ne dai si noua retetele bucataresei tale,chiar ma intereseaza.
ioana_50
Postat pe 16 Decembrie 2009 15:44
Pentru cine vrea cartea lui Montignac, o gasiti aici:
http://www.scribd.com/doc/11490302/Michel-Montignac-Mananc-Deci-Slabesc
Eu am o colega care a slabit foarte frumos cu dieta asta. Ma bate si pe mine un gand, dar trebuie sa-mi iau avant, plus ca nici eu nu stiu sa gatesc.
Selene73
Postat pe 1 Februarie 2010 09:16
buna eu sunt noua dar ma intereseaza foarte tare reteta montignac o are cineva?
garbo159321tora
Postat pe 4 Iulie 2010 13:36
Monti a murit - traiasca Monti!
Cam morbid subiect,ce-i drept...
In ce priveste jurnalul meu - azi era cat pe ce sa slabesc juma de kil daca evitam cu succes tarta cu fructe si crema de vanilie si berea neagra de la cina.
Allegra
Postat pe 4 Martie 2011 21:07
POATE ITI DORESTI HAINUTZE DE CALITATE LA PRET REDUS
http://miki-shoppinghaineoutlet.blogspot.com/
bellamy
Postat pe 11 Martie 2011 06:08
buna ...sunt maria si de maine incep dieta lui montignac ...sunt curioasa insa daca a slabit cineva cu dieta asta ?....sper sa mi raspunda cineva.;))
maria_curac
Postat pe 13 Iulie 2011 15:55
am aici reteta ..poate sa-mi spuna cineva daca e corecta???? :D
multumesc anticipat ;))


REGIM


PROTEINE
- Lactate
- Brinzeturi
- Carne
- Oua
- Ciuperci
- !!! Mere !!!
- !!! Portocale !!!
- Seminte
- Alune

GLUCIDE
- Cartofi
- Paste (nu din faina alba)
- Orez
- Malai / mamaliga
- Fructe (toate in afara de !!! mere si portocale !!!)

NEUTRE
- Zarzavaturi (verdeturi si altele)
- Legume (rosii, castraveti, telina, morcovi, salata verde etc.)
- Cafea
- Cola si Pepsi Light si alte sucuri Light care nu sint din fructe
- Lamiie
- Masline
- Zaharina sau miere
- Condimente naturale
- Piine (cu cit mai neagra cu atit mai bine, dar nu graham)

INTERZISE
- Zahar
- Ketchup
- Muster
- Condimente de genul ”grill” sau Delikat etc.
- Mezeluri
- Otet
- Produsele din faina alba
- Bauturi alcoolice

Se maninca astfel:

- PROTEINELE si GLUCIDELE NU se amesteca la aceeasi masa
- Intre o masa de GLUCIDE si una de PROTEINE trebuie sa treaca MINIM 3 ORE
- NEUTRELE se pot combina si cu GLUCIDELE si cu PROTEINEL E
- Ultima masa trebuie mincata la 19:3 0 si trebuie sa fie alcatuita din GLUCIDE , de recomandat sint cartofii dar nici acestia in fiecare seara
- Se poate pune un pic de ulei la salate dar in loc de otet se poate pune zeama de lamiie
- Pt. rezultate mai bune si mai rapide se recomanda carnea de peste si pui in loc de porc si se recomanda sa se gateasca mincarurile fie fripte fie fierte in loc de prajite
- In loc de ketchup poti prepara un sos din suc de rosii si condimente
- Se pot consuma sucuri de fructe cu conditia sa nu aiba adaos de zahar si sa fie incadrate corect in grupurile respective (mere si portocale la PROTEINE si restul la GLUCIDE )
- Maninci cit vrei dar nu mai iei nici un dumicat dupa ce te saturi
maria_curac
Postat pe 13 Iulie 2011 15:57
Se poate slabi destul de usor daca se urmeaza anumte reguli care sa-i ajute. Prin combinarea anumitor metode poti scapa de kilogramele in plus. Eu anul trecut am facut o combinatie in care am inclus suplimente de slabit(am luat atunci acaiberry900), un program de exercitii fizice si un regim alimentar destul de strict. Partea faina e ca in 2 luni am slabit 8 kg!
garbo_11620
Postat pe 21 Februarie 2013 12:20
inseamna ca ai avut de unde!
si in urmatoarele doua, ce s-a mai intamplat???
heartbit
Postat pe 21 Februarie 2013 12:34
O fi pus 10 inapoi...
Rotty
Postat pe 21 Februarie 2013 12:42
Sau a doborat-o fo' anemie !!!!
LLisa
Postat pe 21 Februarie 2013 13:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CURA CU SUPA DE VARZA 48 De la: 13 Noiembrie 2017 12:08
Dieta cu multa ambitie :D 48 De la: Garbo_user 12 Octombrie 2013 20:16
.......Dac.................... 22 De la: Ciresica 5 Martie 2010 07:00
cum sa scap d burtik si de grasimea d pe solduri? 80 De la: cosmina12 16 Februarie 2017 14:38
jurnal de slabire cu ajutorul dietei lui Montignac 33 De la: ramonaaaa 27 Februarie 2013 15:03
Setari Cookie-uri