Exista iubire sau totul este o iluzie?

Buna tuturor. Ma numesc Roxana si am 30 de ani. Am crezut in iubire de cand exist desi provin dintr-o familie monoparentala si nu am avut niciodata un exemplu despre cum se desfasoara o zi intr-un cuplu frumos.
Am avut 3 relatii pana acum. O relatie de 9 ani, alta de 2 ani si actuala relatie care inca nu s-a incheiat, de aproape un an de zile.
Se pare ca eu nu am invatat nimic din relatiile anterioare, dar am adunat frustrari mari. Acum m-am transformal in copia fostilor mei iubiti. Daca in prima relatie erau reprosuri la adresa mea la orice pas, acum eu sunt cea care reproseaza. Cel cu care am fost timp de 2 ani era foarte depresiv , am ajuns si eu sa fiu exact la fel. Si pot spune ca relatia actuala este un intreg dezastru. Am citit foarte mult, am fost la psihologi, am vorbit cu prietenele, dar eu sunt pe zi ce trece tot mai dificila. Nu stiu ce se intampla cu mine. Am devenit opusul la ceea ce am fost. Nu stiu ce sa fac, cum sa mai lucrez cu psihicul meu sa functioneze si la mine o relatie cu final fericit. Va multumesc pentru timpul acordad.
garbo_486255
Postat pe 26 Martie 2018 21:57
E clar ca partenerul actual nu este sufletul tău pereche. Schimba-l! Nu poți sa iubești pe cineva la adresa căruia ai numai reproșuri. Și totuși... dacă știi acolo in adâncul sufletului tău ca îl iubești, încearcă sa ii vezi numai părțile bune ....
garbo_408297
Postat pe 1 Aprilie 2018 09:03
Cu partenerul poti discuta sa vedeti ce asteptari are si ce asteptari ai si tu.si sa discutati ca doar aveti timp.in zilele libere.pt evolutia relatiei.
Daca un barbat are asteptari de la tine si tu crezi ca nu poti face face fata.atunci schimba-l.nu are rost sa te chinui.dar fao de la inceput.discuta cu el.nu te culca cu el pana nu il cunosti si nu vezi ce asteptari are de la o femeie..ca sa nu mai pierzi atata timp si nervi cu barbati nepotriviti.
Sunt unii barbati care vor slugi.sa ii slugareasca.mereu iubitoare.dar ei sa nu fie la fel iubitori so harnici.sa nu mai vrea slugi ci sa isi puna osul la munca.
Ingerasul1
Postat pe 1 Aprilie 2018 13:57
Trebuie sa discutati cu partenerul ce asteptari ai tu.ce vrea e.ce necesitati are.ce necesitati ai si tu.ce asteptari ai de la un barbat.l.si de la inceput.nu trebuie sa ganditi doar cu hormonii.ci si cu creierul trebuie pus la contributie.daca barbatul nu vrea sa discute atunci este un egoist.
Ingerasul1
Postat pe 1 Aprilie 2018 14:05
Fa o pauza si icearca sa te regasesti. Calatoreste singura ,chiar daca nu ai mari posibilitati materiale , poti gasi mici joburi pt. nevoile zilnice. Observa lumea ce te inconjoara si intelege-o. Iubeste tot si iubeste-te pe tine, nu forta lucrurile .Asteapta ,daruieste fara sa ceri ceva . IUBIREA vine cand nici nu te astepti , iar tu vei fi pregatita sa o primesti. Nu uita este importanta pauza pt. a te elibera de starea de confuzie , de reziduuri sentimentale. Succes !
maxema1023
Postat pe 1 Aprilie 2018 17:11
Nu e o solutie sa devii si tu depresiva. E bine sa vezi ce functioneaza pentru tine. De principiu daca nu te simti bine cu el, nu mai sta cu el doar ca sa fii intr-o relatie. Poti fii fericita si singura. Daca nu vrei sa fii singura de tot.,ia-ti un animal de companie. Iti spun din experienta ca nu e bine sa te afunzi in depresie, si e bine sa ai respect pentru tine, sa te iubesti pe tine si pe urma ai sa poti iubi liber si pe altcineva. Dragostea autentica este aceea cand poti fii tu insati fara sa te prefaci si sa te simti bine in pielea ta. Ai doar 30 de ani, nu fa o drama din asta! Poti oricand sa iti gasesti dragostea vietii tale! Trebuie doar sa iti lasi sufletul liber!
Despre el, nu stiu ce sa iti spun, daca l-ai confruntat in discutii si are aceeasi atitudine atunci e bine sa incheiati relatia. Daca isi schimba atitudinea atunci e alta poveste. Incearca cu comunicarea si daca nu merge atunci e mai bine sa inchei relatia. Asta e doar o parere, tu esti libera sa faci ce vrei.
Ariona
Postat pe 2 Aprilie 2018 10:20
da chiar asa ar trebui sa faci
doremi
Postat pe 2 Aprilie 2018 23:00
problema e mult mai serioasa decat o solutie de gen "calatoreste...viata e frumoasa."

faptul ca provii dintr-o familie monoparentala spune totul, cel mai probabil ti-a lipsit figura paterna iar pentru femei aceasta e o problema destul de grava cel mai probabil ai dezvoltat complexul Electra sau lipsa afectiva a tatalui, si nu stii cum sa relationezi cu barbatii, probabil singurul model pe care-l ai e cel al mamei singure.(si aici sunt multe variatiuni si probleme)

vei continua pe acelasi pattern disfunctional in relatii toxice. cel mai probabil ai dezvoltat o disfunctie de personalitate numita codependenta si esti atrasa de persoane toxice pentru a repeta patternul din familia de origine sau modelul mamei.

raspunsul la problema ta nu-l vei gasi pe garbo ci la un medic psihiatru care-ti va da un diagnostic potrivit.
garbo059727
Postat pe 6 Mai 2018 02:47
Calatoreste sau fa ceea ce-ti place.. daca-ti place. O relatie cu "final fericit" nu-i decat cea in care il ai alaturi pe cel care te iubeste asa cum esti, si functionati magic impreuna. Te-ai gandit insa ca nu-i posibil, pt tine? Nu toti gasesc persoana potrivita. Lasa mersul la psiholog, lasa relatiile care te fac nefericita, lucreaza si pe alte aspecte cu tine si ia in considerare faptul ca ar trebui sa te simti completa si singura.
Damiana_Sararu
Postat pe 9 Mai 2018 11:49
Buna Roxana!Din ce ai scris tu imi dau seama ca nu te regasesti pe tine insati,si ai nevoie de timp pentru asta.Ai mare grija la ce psihologi mergi,nu toti sunt capabili sa te "trezeasca".Va trebui sa vezi ce iti doresti de la viata si sa nu mai traiesti dupa ideile fostilor parteneri sau dupa trairile lor,modul lor de viata,tu o ai pe a ta.Iubirea este o traire un sentiment frumos,nici de cum o iluzie.Daca iti este greu sa faci primul pas catre o lume mai realista te pot ajuta cu ceea ce am studiat pana acum in materie de gandire,regasire,stil de viata sanatos si prin citit,fara nici un cost.Sau poate vrei sa mergi la un psiholog unde va fi mai costisitor!
garbo_475071
Postat pe 15 Mai 2018 13:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aspecte unde nu ne intelegem 20 De la: garbo_480569 27 Ianuarie 2018 09:28
MAI EXISTA ROMANTISM? 15 De la: preciouss 3 Decembrie 2009 19:29
prietenia eu sau el 17 De la: Jojolin 26 Februarie 2011 12:01
Ce as putea sa fac??? 42 De la: Simona-Alexandra 29 Martie 2015 17:31
tratamente 1 De la: icaica 17 Aprilie 2011 17:33
Setari Cookie-uri