Inceputul de la 0 sau continuarea realatiei ,,,un sfat va rog

Un sfat as dori de la voi :(
Ma numesc Zoli am 30 de ani si sunt in Grecia pe insul creta de 11 ani.
Aici la munca am cunoscut o grecoaica cu care am fost impreuna 9 ani in 2016 cand era si nunta in noiembrie in acel sezon de munca am cunoscut o colega de 20 de ani care ea imi oferea ceea ce imi lipsea de la actuala,adica afectiune, intelegere, atentie, ma intelegea imediat cand aveam ceva ceea ce pt mine era ceva ciudat ..avea acel stil feminin superb adica avea grija de lukul ei de cum se imbraca de cum se aranjeaza ceea ce eu cu actuala cu care eram impreuna nu aveam asa ceva ...nu se ocupa de ea....Oricum am ajuns sa simt multe sentimente pt ea desi ca stiam ca nu e correct si Nu trebuie dar am cazut prada ,,,mam indragostit de ea nebuneste si ea de mine ...tot voiam sa anulez nunta cu fosta dar imi era teama de reactia ei si a familiei ei ,,se apucau toti de fata de care ma indragostisem.Si asa am continuat relatia pana cand a venit momentul sa ma insor acolo doar eu stim ce e in mine si mai mult stiind ca si sotia si o parte din familia ei stiau de relatia mea si chiar ei sau ocupat de toata nunta nu cumva sa le scap. :( Am spus DA cu o suferinta mare cu o durere enorma exact ca si fata de care eram indragostit .din acea zi nu o mai puteam atinge pe sotia mea nici sa o sarut nimic... nici chiar in noaptea nuntii.ne despartisem si cu fata pe care o iubeam dar nu am rezistat mult nul fara celalalt si neam impacat dupa care am si depus cerere de divort din cauza ca tot timpul eram urmarit de familia sotiei....am distrus tot am aruncat 9 ani pt fata aceasta.In acelasi timp incepusera razboi cu fosta sotie de la scandaluri pana la amenintare cu arma noaptea in casa in timp ce durmeam din partea tatalui ei.Si asa am terminat cu fosta ,,ma cam distrus pt ca tot ce cumparasem era pe numele ei innainte de nunta si asa nu am avut nimic cum ar veni dupa 11 ani de grecia....Am continuat relatia cu acea fata de 20 de ani acum suntem impreuna 1 an jumate aproape ,,problema este ca eu sunt roman si ea Grecoaica si nu ma prea vor ai iei ..si ea face tot ceeea ce ii spune familia ,,da suntem fericiti dar uneori se comporta cu mine foarte urat fara respect si asta ma doare pt ca eu am aruncat 9 ani pt ea..intodeauna asculta de familia ei desi ca sa dovedit ca ii intereseaza doar sa ii faca rau din cauza ca in toate relatiile in care a fost au facuto sa se desparta de toti,Eu simt ca nu mai resist asa simt ca ma distrug .Mi sa oferit o posibilitate sa plec din grecia in Germania la munca si nu stiu ce sa fac.. :( sa plec si sa las tot in urma mea sa schimb foaia sau sa stau aici sa continui sa lupt pt ea singur Credetima am vrut sa imi iau panasi viatza cand am cazut total psihic din cauza lor ca o data ma iubea si in ziua cealalta nu ma mai iubea si tot asa...nu am pe nimeni care sa ma sfatuiasca asa ca va cer voua acest sfar.
Va Multumesc pt timpul dumneavoastra ..si cine stie poate imi va raspunde cineva........
garbo_477844
Postat pe 15 Noiembrie 2017 16:33
Am obosit citind. Ai un stil.
Dacă numai cea de 20 de ani ți-a oferit ''totul'', de ce ai stat cu prima 9 ani?
De ce te-ai căsătorit cu ea, dacă iubeai altă femeie?
Cum s-o schimbat așa repede femeia visurilor tale?
''da suntem fericiti dar uneori se comporta cu mine foarte urat fara respect si asta ma doare pt ca eu am aruncat 9 ani pt ea..''

Poți să-ți plângi de milă, sau să cauți altă femeie...

''sa simt multe sentimente pt ea'' Spor!

Axl_R
Postat pe 16 Noiembrie 2017 12:31
Diferenta de varsta intre parteneri este ea insasi o problema. Un om normal la cap, care se respecta si cu bun simt, nu incepe o relatie in care exista o diferenta mare de varsta, pt. ca aceasta inseamna diferente in toate privintele. Si nu incepe o relatie in care familia celuilalt nu este ok. Toate lucrurile astea, in timp, duc la probleme ireconciliabile. Pt. iubire, ca pt. orice pe lumea asta e nevoie si de minte. Iar de iubit e evident, si previzibil de altfel, cat va iubiti.
Ionela21_Teodora
Postat pe 16 Noiembrie 2017 16:06
citeste si canalizeaza-ti viata dupa cele 2 invataturi de viata mentionate mai jos:
1. Traieste viata ta asa cum TU ITI DORESTI
Alege autenticitatea. Traieste-ti viata asa cum tu simti, asa cum tu iti doresti, asa cum te cheama inima ta. Nimeni nu are dreptul sa te influenteze sau mai rau sa iti dicteze cum sa traiesti, pentru ca drumul tau este doar al tau si viata ta nu o poate trai nimeni in locul tau. Asuma-ti cu demnitate alegerile pe care le faci.

2.Traieste viata FARA REGRETE
Regretele ne tin pe loc, nu ne ajuta sa evoluam si ne “mananca” sufletul. Regeretele ne consuma energia pe care am putea-o investi in lucruri mai productive, ne impiedica sa traima in present si sa proiectam un viitor mai bun.
garbo_412695
Postat pe 17 Noiembrie 2017 08:59
Si uite ce a iesit cand prostul si-a trait viata asa cum si-a dorit. Exact asa, cu demnitate.
Ionela21_Teodora
Postat pe 17 Noiembrie 2017 09:50
Te rog, 426, te implor, prescrie medicatia - e post si mi-as tine gura, sincer!
Schmetterling
Postat pe 17 Noiembrie 2017 13:43
Cui s-o prescrie? Singurul care ar trebui sa beneficieze de aceasta este 844; dupa tonul folosit insa, le-ar prii si altora.
Ionela21_Teodora
Postat pe 17 Noiembrie 2017 15:36

Fluturashule, din pacate stricnina se da doar cu reteta speciala iar de la Madalina Manole incoace furadanul doar ... pe sub mina!

Si astfel a devenit extrem de scump la 'neoficial'.


Da', ma rog, ca sa facem un bine omului, putem deschide o sesiune deee...

...fundraising!


Umanitatea trebuie sa primeze, nuuu?!?...
garbo101426
Postat pe 17 Noiembrie 2017 15:43
Si tu faci trafic de substante dintr-astea sau doar le prescrii?
Fundraising-ul e bun pt. ceva armament...
Ionela21_Teodora
Postat pe 17 Noiembrie 2017 15:51

In principiu n-ar trebui sa facem nici o stringere de fonduri, nu de alta, da' in casa fiecaruia exista intotdeauna...

...niste sapun si ceva sfoara mai groasa!


garbo101426
Postat pe 17 Noiembrie 2017 16:10
Pui pariu? In Ro, se folosesc 5-6 sapunuri de pers/an. Nu stiu cum o fi in Grecia.
Ionela21_Teodora
Postat pe 17 Noiembrie 2017 16:26
Am citit cu destul de multa retinere mesajul. Am ajuns la oconcluzie si anume ca este foarte bine sa stai putin sa privesti in sufletul tau. Acolo o sa gasesti raspunsul la ceea ce ai de facut. Eu zic sa faci8 exact asa cum simti dar cand esti detasat de situatie ca sa poti vedea limpede ce se intampla cu tine. Viata ta iti apartine doar tie si trebuie sa o traiesti asa cum simti tu si nu cum o sa-ti spuna altii. Cand o traiesti asa cum iti spun altii, tu nu mai traiesti viata ta ci viata celui al carui sfat il urmezi. Asa ca asuma-ti viata si fii responsabil, traieste asa cum simti.
nutu
Postat pe 19 Noiembrie 2017 09:40
eu as pleca in Germania, mai ales daca ai un job acolo; greu este peste tot, dar uneori de la zero e mai sigur; desigur, fiecare decide pentru el
darra
Postat pe 20 Noiembrie 2017 07:57
Ai mare dreptate doar că uneori nu e așa de simplu și mai ales nu pentru toată lumea.
Goja_Mirela_1
Postat pe 30 Decembrie 2017 03:38
Buna! Vad din ceea ce scri ca esti cam dezorientat. Nu esti singurul. Ai trait 9 ani intr-o relatie comoda, nu cu femeia potrivita. Nici fatuca de 20 de ani nu mi se pare potrivita pentru tine. In primul rand tu nu esti implinit. Asa ca - dupa parerea mea, du-te in Germania, aduna-te si gandeste-te acolo mai mult la ce iti doresti. Dar nu mai cauta relatia perfecta, nici sa ai parte zilnic de senzatii tari. Viata de cuplu nu la asta se rezuma. Pur si simplu lasa viata sa iti aduca in cale o persoana cu care sa te potrivesti. Nu trebuie sa fie top model, dar nici sa te complaci intr-o relatie numai de frica de a nu fi singur. Dar nu uia: oriunde vei merge, tot tu vei ramane. Asa ca ar fi bine sa nu mai regreti ceea ce a fost, ci sa incepi ceva nou, dar mai ales diferit. Nu stim despre tine nimic, ce copilarie si tinerete ai avut, daca ai mai avut si alte relatii in afara acestora doua. Insa aceste doua relatii au fost total diferite: una comoda si una provoatoare. Insa daca tu nu stii ce vrei, toate relatiile care ti se vor parea provocatoare, cu timpul se vor transforma in una de rutina! Iti doresc intelepciune, sa faci ce va fi mai bine pentru tine!
garbo007433
Postat pe 30 Decembrie 2017 13:16
'imi oferea afectiune, intelegere, atentie".... bulshit, avea 20 de ani, paraia carnea pe ea, spre deosebire de cealalta care dupa 9 ani, deh, mai naspa ... la cata minte ai in cap te-ai luat dupa mintea dintre picioare :))) doar ca ai uitat ca nu esti nici Fat Frumos nici Fat Bogat, cand ai plecat de-aici ai plecat la munca in Grecia, remember?
Si ce-ai facut? dupa 9 ani, cand chiar te lua una de-a lor de sot si ai fi fost linistit, aranjat pe viata, cu o familie si un rost in Grecia, ai facut rahatu praf....
pentru cealalta nici nu prea existi, se mai joaca un pic, are putere completa asupra ta, datorita sexului, atractiei sexuale, atat. Nu-ti face iluzii, nu mai ai nimic.
Defapt ce esti acum? Ce oferi tu ca barbat?
Cand o sa poti da niste raspunsuri bune la intrebarile astea, atunci ia-o de la capat, cu alta femeie bineinteles!
Multa bafta si minte multa!
garbo029140
Postat pe 31 Decembrie 2017 12:22
Ajungi exact la vorba: What goes around comes right back around. Ce dai aia primesti.
andreeeaandreutza
Postat pe 8 Ianuarie 2018 12:11
Buna ziua ,imi permit sa scriu desi nu mi dau cu parerea de obicei .
Facand abstractie de lipsa gramaticii ,as dori totusi sa intreb ,de bumerang ai auzit ? Stii cum functioneaza ?Tocmai la asta m a dus gandul cand ti am citit postarea . Recapituleaza ti ultimii ani ,fa niste cercetari la actiunile tale ,dar si ale celorlalti...de obicei oamenii ne sunt oglinda ..ar fi f bine sa poti intelege lucurile si sa intelegi sensul celor intamplate .Daca s ar ajunge la aceasta intelegere ,cu siguranta ai fi f multumit ,ai sti ca nu doar ceilalti au partea lor de vina ci si tu .Asumarea ! De regula noi suntem cei care lasam sa ni se intample ce ni se intampla.Inconstient ,noi atragem acele situatii .Indicat ar fi sa faci o schimbare in modul in care privesti lucrurile si in actiune ,doar asa vei putea avea altceva . Succes !
juliaitl
Postat pe 8 Ianuarie 2018 15:11
Exact ,tocmai ce spuneam
juliaitl
Postat pe 8 Ianuarie 2018 15:15
Nerodul ia tot timpul de bun ce frunzareste.
garbo_023578308
Postat pe 8 Ianuarie 2018 15:30
Nu diferenta de varsta sau impotrivirea familiei sunt problemele, pt ca spre ex, la Celine Dion au fost ambele (si diferenta nu a fost de doar 10 ani) - asta nu i-a impiedicat sa fie impreuna toata viata.
Problema e lipsa de caracter. Nu e ok sa provoci suferinta persoanei cu care esti, sperand sa fie mai bine cu cealalta. La inceput, normal ca pare mai bine, dar s-a vazut ulterior ca nu.
Nu mai ai ce sa faci, decat sa o lasi in pace pe actuala si sa inveti din greselile facute.
lucia_i
Postat pe 11 Ianuarie 2018 14:14
Aceiasi prosti pe toate topicele.... Daca nu se simtea bine in relatia cu acea femeie, asta inseamna ca sub nici o forma nu trebuia sa se sacrifice pt. ea, ca nu datoram nimanui nimic daca nu suntem bine in relatie.
Iar pe de alta parte, sunt evidente motivele pt. care nici cu actuala partenera nu-i este deloc bine....
Sfatul meu, singurul care merita luat in seama, e sa-si dea seama odata ce vrea si sa-si gaseasca pe o femeie pe care s-o iubeasca si care sa-l merite. Sa nu mai incurce alte femei si sa nu-si mai piarda timpul aiurea, ca anii pe care-i pierdem cu toate specimenele nu ni-i mai aduce nimeni inapoi....
garbo_023578308
Postat pe 12 Ianuarie 2018 12:39
''Aceiasi prosti pe toate topicele.'' De acord.

''e sa-si dea seama odata ce vrea si sa-si gaseasca pe o femeie pe care s-o iubeasca si care sa-l merite.''

''ca anii pe care-i pierdem cu toate specimenele nu ni-i mai aduce nimeni inapoi....''
Am irosit câteva minute, chiar acum. Mea culpa!
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2018 13:20
Nu am nici o vina pt. frustrarile tale. Dovedesti prostie de fiecare data cand postezi.
Plimba-ti veninul prin alte locuri.
garbo_023578308
Postat pe 12 Ianuarie 2018 14:27
Da, e o regula de aur sa nu-ti pierzi timpul cu toate specimenele. Nu inteleg ce te nedumereste. Nu m-am inclus cand am postat, ca eu nu mi-am pierdut timpul cu vreo ciumafaie.
garbo_023578308
Postat pe 12 Ianuarie 2018 15:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ciorba de perisoare 9 De la: Doara 25 Decembrie 2010 09:10
Flori pentru toata lumea 31 De la: dor72_ 5 Septembrie 2011 14:35
diferenta de varsta mai mare cu 38 de ani 153 De la: garbo_14223 17 Iunie 2015 21:12
Drage garbate, dragi garbati! 20 De la: Luna_in_capricorn 21 Ianuarie 2012 13:21
buna,vreau un sfat sincer de la cineva care a trecut prin asa ceva 27 De la: liviu738 27 Iulie 2012 16:26
Setari Cookie-uri