Cum ar trebui sa-i educam pe copii nostrii in ziua de azi? Sa fie buni sau rai?

Am inceput de la o vreme sa am dubii in privinta educatiei pe care ar trebui sa o dam copiilor nostrii. De ce? Traim intr-o lume unde "corect" este interpretat in beneficiul persoanei, adica "este corect sa.mi fie mie bine", "onoare" nu exista, "adevarul" difera de la persoana la persoana, "inteligenta si pregatirea" este inlocuita de pile si pana si biserica este vazuta ca locul unde se spala pacatele ca sa se faca altele. Daca ne crestem copii sa fie buni, corecti, inteligenti etc intr.o lume unde aceste lucruri nu sunt apreciate nu cumva crestem niste copii care nu se vor putea adapta lumii in care traim si vor devenii depresivi, dezamagiti. Sa.l inveti sa fie rau, sa.si urmareasca scopul fara scrupule, sa fie egoist, adevarul si corectul sa lucreze in interesul lui, sa ajute numai daca este in interesul lui etc. cred ca asta sigur l.ar ajuta sa razbata in lumea asta. Dar te lasa inima sa cresti o viitoare "lichea" a societatii? Voi ce parere aveti?
ROSI_ES2005
Postat pe 20 Decembrie 2016 00:39
te-ai trezit cam tarziu cu dubiile astea!
Machiavelli a scris despre subiectul dubiilor tale cu vreo cinci sute de ani in urma!

daca l-ai fi citit, cel putin trei sferutri din dubii iti dispareau!

eh, stiu ca acum cinci sute de ani tu nu erai nascuta, dar totusi s-au scris lucruri de valoare si atunci si chiar mult mai inainte!

e adevarat (si nu discutam despre acel "adevar" care difera de la persoana la persoana) ca nici "goagal" si nici garbo nu erau acum cinci sute de ani, ca poate de-ar fi fost gaseai in arhiva lor scrierile lui Machiavelii postate direct de autor!
heartbit
Postat pe 20 Decembrie 2016 03:17
Dl. Heartbit imi place cum gandesti. Dar vreau parerile oamenilor din ziua de azi. Tu ce crezi. Cum ti.ai creste propriul copil. Bun sau rau.
ROSI_ES2005
Postat pe 20 Decembrie 2016 07:46

Maaaaama ce topic ... inspirational avem in preajma Sarbatorilor!

Oricum insa mult mai interesant decit ... ce mai facem de crapelnitza de Craciun si Anul Nou, nuuu?!?...

Si cita 'profunzime' ... zero absoluta a postacului ... off-topic 'multi-potent'!


Singura mea angoasa existentialista remanenta si care nu-mi da pace deloc este daca totusi pe vreme lui Machiavelli se scria sau nu se scria...
...cu majuscula la inceput de fraza?!?

De fiecare fraza, adica...


Personal inclin sa cred ca nici macar in Saeculum obscurum a omni-potentei si descreieratei familii Theophylacti nu exista atita arogantza incapatinata si perseverare diabolicum in a te arata atit de...
...intentionat anal-fabet!

Lucru care tine indiscutabil si in prima da' si in ultima instanta chiar de subiectul topicului, adica deee...
...EDUCATIE.


Voi ce parere aveti?...
garbo101426
Postat pe 20 Decembrie 2016 10:26
De la: ROSI_ES2005, la data 2016-12-20 00:39:51Am inceput de la o vreme sa am dubii in privinta educatiei pe care ar trebui sa o dam copiilor nostrii. De ce? Traim intr-o lume unde "corect" este interpretat in beneficiul persoanei, adica "este corect sa.mi fie mie bine", "onoare" nu exista, "adevarul" difera de la persoana la persoana, "inteligenta si pregatirea" este inlocuita de pile si pana si biserica este vazuta ca locul unde se spala pacatele ca sa se faca altele. Daca ne crestem copii sa fie buni, corecti, inteligenti etc intr.o lume unde aceste lucruri nu sunt apreciate nu cumva crestem niste copii care nu se vor putea adapta lumii in care traim si vor devenii depresivi, dezamagiti. Sa.l inveti sa fie rau, sa.si urmareasca scopul fara scrupule, sa fie egoist, adevarul si corectul sa lucreze in interesul lui, sa ajute numai daca este in interesul lui etc. cred ca asta sigur l.ar ajuta sa razbata in lumea asta. Dar te lasa inima sa cresti o viitoare "lichea" a societatii? Voi ce parere aveti?


Pe cei mai multi ii lasa inima sa creasca viitoare lichele. Ca nu fac nota discordanta cu restul societatii. De fapt, chiar si parintii care-si cresc copiii imprimand lipsa de scrupule, au impresia ca ii cresc bine si "curat". Ca-s mai multi prosti decat oameni, parol. Si unii chiar le spun ce-i bine, ce au auzit ei ca ar fi de bine, doar ca plozii au exemple de urmat.
Camil5y8
Postat pe 20 Decembrie 2016 10:35
"Pentru ca raul sa triumfe e suficient ca oamenii buni sa nu faca nimic".
Eu te intreb, tu esti in stare sa-ti educi copilul sa fie lipsit de scrupule?
Eu nu. Optez pentru niste viitori adulti puternici, bine educati (si nu ma refer numai la cei sapte ani de acasa) si corecti.

Tommy_Boy
Postat pe 20 Decembrie 2016 10:59
Ar trebui sa ne educam copii sa fie competitivi si sa fie atenti unde vor sa ajunga. Bunatatea nu e un handicap, rautatea si prostia sunt. Ar trebui sa le dam incredere in ei si incet incet sa ii ajutam sa si-o castige singuri, nu facand lucruri in locul lor si nu indemnandu-i sa o ia pe scurtatura pentru ca atunci sigur niste oameni rai o sa ii dea la o parte. Ar trebui sa il invatam sa isi aleaga anturajul si obiectivele, sa il indrumam in primul rand prin exemplul personal. Si ei, fiind persoane diferite de noi, o sa priceapa singuri la un moment dat ca e mai bine spalator de vase fericit decat director de firma huiduit, injurat si dispretuit pentru calitatea lui de om cu care si-a platit postul, vilele si masinile. Oricat ar avea, manca, etc... nu va fi cu nimic mai fericit decat spalatorul de vase.
Pentru ca directorul are 4 clase corect facute iar spalatorul doua faculati. Ghici care dintre ei e mai avut? Si de ce.
Ps. Director de firma vrea sa insemne orice post obtinut nemeritat, normal ca prin metode neortodoxe iar spalatorul de vase orice meserie cinstita.
Nu am nimic cu directorii de firma doar ca in Ro sunt unii care se imbogatesc pe spinarea angajatilor sau a statului, dupa cum bine se stie.
Deliaaa
Postat pe 20 Decembrie 2016 14:59
No, abia aici e de gândit pe toate părțile.Revin când o sa am copii, ok? Sau când o sa imi vina neuronii in vizita.
Schmetterling
Postat pe 20 Decembrie 2016 19:54
Bunatatea nu este un handicap daca esti printre oameni la randul lor buni, dar daca esti printre cei rai....atunci chiar este un handicap fiindca vor profita de ea, iar pana la urma ajungi la concluzia ca bunatatea este sinonima cu prostia si renunti la ea. Un spalator de vase cu doua facultati clar nu este fericit mai ales daca directorul sau patronul este cel cu 4 clase corecte si restul pile. Se va intreba mereu unde a gresit in conditiile in care este bine pregatit, a urmat 2 facultati, dar nu a avut sau nu i s.a oferit nicio sansa pt a demonstra ce poate pt ca nu a avut pile sau nu a stiut sa fie o "lichea". Dar intradevar ar traii cu o constiinta impacata ca el a fost corect.
ROSI_ES2005
Postat pe 20 Decembrie 2016 22:13
Nu sunt de acord, si nu stiu ce intelegi prin bunatate si cum poti fi multumit renuntand la ea, Inteleg ca traind prrntre hoti acesti nu te vor accepta decat daca furi si tu, ca poti intra in gasca lor si ca poti beneficia de niste asazise avantaje.
Spalatorul de vase nu se mai intreaba nimic, el stie deja. Si vas e de spalat se gasesc oriunde nu trebuie sa dea spaga directorului. Va spala vase unde vor muschii lui si nu va trebui sa faca nici un compromis pt a isi castiga existenta, in afara de administrarea propriei vieti.
Intrebarile ar trebui sa si le puna cei care lucreaza pt directorul cu 4 clase, asta daca nu cumva sunt si ei la fel si au pile si relati si nu dau doi bani pe directorul ala, dar atata timp cat au de castigat ceva e ok.
Toti acesti oameni rai nu ar putea exista daca nu ar fi luati de exemplu de catre oameni asa zisi buni.
O facultate nu iti asigura un loc de munca.
Daca vrei ca lumea sa se schimbe, incepe cu tine, Fii asa cum ai vrea sa fie ceilalti. Si nu vei mai avea timp sa ai dubii daca e bine sau nu sa fii bun.
Deliaaa
Postat pe 21 Decembrie 2016 14:50
Odata, demult, singurul lucru care conta pentru un parinte era sa nu fie facut de rusine de copilul lui. Adica copilul sa fie bun, cinstit si corect. Si sa munceasca cinstit, Restul,....chiar depinde de fiecare.
Deliaaa
Postat pe 21 Decembrie 2016 15:08
"Nu sunt de acord, si nu stiu ce intelegi prin bunatate si cum poti fi multumit renuntand la ea, Inteleg ca traind prrntre hoti acesti nu te vor accepta decat daca furi si tu, ca poti intra in gasca lor si ca poti beneficia de niste asazise avantaje."
Camil5y8
Postat pe 21 Decembrie 2016 15:23
De la: ROSI_ES2005, la data 2016-12-20 00:39:51Am inceput de la o vreme sa am dubii in privinta educatiei pe care ar trebui sa o dam copiilor nostrii. De ce? Traim intr-o lume unde "corect" este interpretat in beneficiul persoanei, adica "este corect sa.mi fie mie bine", "onoare" nu exista, "adevarul" difera de la persoana la persoana, "inteligenta si pregatirea" este inlocuita de pile si pana si biserica este vazuta ca locul unde se spala pacatele ca sa se faca altele. Daca ne crestem copii sa fie buni, corecti, inteligenti etc intr.o lume unde aceste lucruri nu sunt apreciate nu cumva crestem niste copii care nu se vor putea adapta lumii in care traim si vor devenii depresivi, dezamagiti. Sa.l inveti sa fie rau, sa.si urmareasca scopul fara scrupule, sa fie egoist, adevarul si corectul sa lucreze in interesul lui, sa ajute numai daca este in interesul lui etc. cred ca asta sigur l.ar ajuta sa razbata in lumea asta. Dar te lasa inima sa cresti o viitoare "lichea" a societatii? Voi ce parere aveti?


Știi un om nu trebuie sa fie nici Bun nici rău,
Sa fie constructiv și consecvent, sa nu aștepte sa fie apreciat, pt ca oamenii te apreciază doar dacă le dai bani,
Un om constructiv face sa fie bine și lui și la altul,, spre exemplu ești șef, iti încurajezi angajatul sa muncească, ca dacă îți face profit îi dai și lui un salar pe, munca trebuie încurajată și motivata pe măsură ca sa poată supraviețui sa nu plece prin tarile calde după mâncare
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Decembrie 2016 15:43
Spre exemplu eu văd ca nu este bine sa fii prea bun ca tu sa faci toată treaba și el sa doarmă copilul,
Copilul trebuie motivat ca dacă este ajutat de parintii trebuie sa fie recunoscător, dar în limita bunului simt, nu ca cineva tea ajutat trebuie sa îl lași sa te umilească, mai bine te lipsești,
Dacă un copil este educat sa fie recunoscător celor care îl ajuta, și sa vb frumos cu cei care vb frumos,cu cei impertinenti le dai peste nas și îi ignori, dacă ții În tine faci cancer
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Decembrie 2016 15:49
Și un copil trebuie educat sa nu pună totul la suflet , pt ca se consuma, trebuie sa gândești superficial la ce fac alții și ce gândesc ei, oamenii nu îi poți schimba doar pe tine, fii tu consecvent și nu mai lua totul în serios ca te îmbolnăvești, rugăciunea te Încarcă cu energie pozitiva constructiva,
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Decembrie 2016 15:53
Dacă un om nu pune totul totul la inima și rămâne indiferent, nu așteaptă sa fie apreciat, sa renunți la orgoliu, pt ptca oamenii te respecta doar daca le dai bani,
Eu una nu Nuam nevoie de prieteni falsi
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Decembrie 2016 15:56
Trăim intro lume unde nu trebuie sa fii prea sensibil și emoțional, doar așa se poate schimba ceva,
Sunt oameni care ți se pare ca te apreciază dar ei au anumite interese
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Decembrie 2016 15:58
Afecțiunea sufleteasca curata vine din un om curat, și plus ca dacă găsești o soție soț, sa aibă o gândire constructiva pt ptca cu ea trăiești zi de zi, cu ceilalți doar cunoștințe zic eu
ingerasulluptor1
Postat pe 21 Decembrie 2016 16:02
Mai intai trebuie sa stii sa scrii corect, adica COPIII ( cu 3 de i) si NOSTRI (cu un singur i), ca, daca-ti inveti copIII dupa cum scrii.... e greu sa ai pretentii, abia apoi treci la a-i invata sa fie onesti, corecti, cinstiti cu ei insisi, dar si cu ceilalti, sa aiba un scop in viata, nu sa trandaveasca pe banii parintilor, sa fie realisti, sa inteleaga faptul ca nu tot ce zboara se mananca si ca trebuie sa munceasca pentru a obtine ceea ce-si doresc.
deliagabriela
Postat pe 7 Ianuarie 2017 08:25
...toti iti ofera pareri prea putin verificate la nivel global....cauta o carte..se numeste "Zero limite" autor Joe Vitale - editura Meteor Press
...acolo vei gasi raspunsuri importante pt tine, copii tai, familia ta, insa nici autorul nu are toate raspunsurile pe care le astepta de la initiatul sau dr,Hev Len,...eu am cautat jumatate de viata si am gasit jumatatea cealalta a raspunsurulor,....pacea fie cu tine !
edin
Postat pe 8 Ianuarie 2017 02:21
Educatia ar trebui sa fie urmatoarea:

1.La scoala,serviciu sau inntr-un alt loc de activitate de orice tip aflat in localitate sau intre localitati,trebuie fortat sa nu mai utilizeze mijloc de transport daca acest loc se afla la mai putin de 15km de casa.Trebuie descurajata utilizarea mijloacelor de transport de orice fel pe astfel de distante.
2.Sa fie obligat sa citeasca o carte pe zi minim
3.Sa cereti profesorului cat mai multe teme pentru acasa
paiu_cristian
Postat pe 8 Ianuarie 2017 10:18
Paiule, la punctul 1 cred ca tu vrei un cal nu un copil.
2. Cartea sa fie mai groasa decat Biblia ?
3. Ai dreptate. Sa nu se plictiseasca dupa ce citeste vreo 2000 de pagini.

Ti-ai pus corect numele...Paiu... Cam asa e si creierasul tau. Subtire si uscat. Sorry, dar nu m-am putut abtine.

http://i67.tinypic.com/1zq395x.jpg

Rotty
Postat pe 8 Ianuarie 2017 10:48
De la: edin, la data 2017-01-08 02:21:13...toti iti ofera pareri prea putin verificate la nivel global....cauta o carte..se numeste "Zero limite" autor Joe Vitale - editura Meteor Press
...acolo vei gasi raspunsuri importante pt tine, copii tai, familia ta, insa nici autorul nu are toate raspunsurile pe care le astepta de la initiatul sau dr,Hev Len,...eu am cautat jumatate de viata si am gasit jumatatea cealalta a raspunsurulor,....pacea fie cu tine !

Mama draga, cu ce e mai breaza cartea asta decit altetele multe asemanatoare?
De ce sa-l citeasca pe Vitale si nu pe Corut par example care a scris si el niste carti care trateaza aceleasi probleme, inclusiv cum sa te programezi sa traiesi pina la ce virsta vrei sau pe Jack Canfield, Rhonda Byrne si multi altii care au scris cam aceleasi lucruri?
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2017 11:41
Nu-i mai breaza cartea, dar persoana care a postat are, poate, ceva legatura cu editura.
Camil5y8
Postat pe 8 Ianuarie 2017 12:24
De la: Rotty, la data 2017-01-08 10:48:48 Paiule, la punctul 1 cred ca tu vrei un cal nu un copil.
2. Cartea sa fie mai groasa decat Biblia ?
3. Ai dreptate. Sa nu se plictiseasca dupa ce citeste vreo 2000 de pagini.

Ti-ai pus corect numele...Paiu... Cam asa e si creierasul tau. Subtire si uscat. Sorry, dar nu m-am putut abtine.

http://i67.tinypic.com/1zq395x.jpg



Las' ca si la noi, in invatamant, s-a ajuns cam in situatia in tarilor asa- zis occidentale, adica mai subtire cu educatia.
Ca tot vorbim de "paie"...
Camil5y8
Postat pe 8 Ianuarie 2017 12:27
Corect. Ce atita cultura, ce se fac toti scriitorasii astia care reinventeaza apa calda si roata daca o masa cit mai mare de oameni ar avea o cultura destul de bogata cit sa le permita sa judece cu proprii neuroni?
Si-ar mai vinde ei prostioarele si ar mai devenii ei oameni de succes ca sa demonstreze ca prostioarele lor chiar functioneaza?
N-am vazut pe nici unul dintre istetii astia facind ceva pro bono ca sa-si demonstreze succesul teoriilor, dimpotriva, pe bani f. multi.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2017 12:41
"Poporul nu trebuie să aiba acces la mijloace de informare completă, exactă, corectă şi obiectivă
... trebuie obişnuit cu satisfacţii ieftine, care să-i ocupe timpul şi să-l demotiveze în atingerea unor idealuri superioare."

Pentru a se realiza acest obiectiv, e nevoie de un sistem de învăţământ corupt si nefuncţional, instrumentul ideal de a tine cetăţenii în ignoranţă şi a manipula opiniile colective după bunul-plac.
Camil5y8
Postat pe 8 Ianuarie 2017 12:50
.... si de o sanatate precara asa ca demolam si sistemul de sanatate, o stare de insecuritate permanenta ca sa implementam sistemul big brother fara ca oamenii sa protesteze ca li se ingradeste libertatea s.a.m.d.
Cum Dumnezeu altfel sa stii in friu peste 7 mild oameni si sa-i faci sa joace cum le cinti?
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2017 12:57
Exact. Si, revenind la tema propusa, generatiile f. tinere parca au dizabilitati reale in a gandi de capul lor, dovada ca tot ce s-a facut, prin masuri de manipulare emotionala, de tampire a turmei, care a dus la consum exagerat, si cu ajutorul tehnologiei in exces si al retelelor de socializare, da roade.
Camil5y8
Postat pe 8 Ianuarie 2017 13:19
Am avut o experienta socanta. De regula nu folosesc transportul in comun (din nevoia de mobilitate) dar intr-o zi am circulat cu metroul. TOTI dar absolut TOTI tinerii care se urcau in metrou dupa 3 secunde isi deschideau iphone-ul si navigau cu disperare pe internet ca doar e moca la metrou.
Oamenii nu se mai privesc, nu mai interactioneaza, parca i-a timpit net-ul asta. De aia e si foarte usor sa-i mobilizezi pe internet, sa le fabrici idei, vise si teluri in viata care de multe ori nu au nimic in comun cu persoana lor.
Scoala nu-i pregateste, familia nu are timp de ei asa ca se educa pe net.
Pe urma ne miram ca habar nu au sa scrie, ca isi expun toata viata intima cu detalii de-a dreptul socante intr-un vocabular putin inteligibil.
Am fost uimita de usurinta cu care au fost manipulati oamenii in problema Colectiv facindu-i sa iasa in strada, si aia nu erau chiar needucati si nici pustime.
Tommy_Boy
Postat pe 8 Ianuarie 2017 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am o soacra plangaciosa 67 De la: bellamy 11 Martie 2011 05:53
ajutor, va rog! 13 De la: garbo113978 20 Ianuarie 2011 00:20
nu pot trai cu soacra 26 De la: garbo_4167 7 Septembrie 2014 13:44
l-am dat afara din casa! 17 De la: garbo_1690 30 Decembrie 2013 16:42
As vrea niste sfaturi 13 De la: garbo_12988 30 Noiembrie 2015 09:03
Setari Cookie-uri