Ce sa fac?

Buna fetelor! Am 22 de ani, am fost intr-o relatie timp de 4 ani, el este cu 6 ani mai are decat mine. Dar s-a terinat!
Ne-am cunoscut pe yahoo chiar daca locuim in aceiasi localitate, la 10 minute de mers pe jos. Am avut o relatie minunata pana acum 3 saptamani, cand ne-am certat de la un lucru banal, eu voia sa mananc crispy iar el voia sa mergem la sa bem un ceai. Apoi am ajuns acasa, am stat in masina in fata curtii mele 2 oare si ne-am aruncat reprosuri. eu sunt o fire mai vulcanica ma enervez super repede si imi trece in 10 minute. I-am spus ca mi-am ratat cariera si copilaria din vina lui (l-am urmat in Bacau...el muncea acolo iar eu la facultate, dupa un an el s-a mutat acasa cu serviciul iar eu mi-am continuat studiile. am renuntat sa ma inscriu la master pt a fi impreuna acasa). oricum...A trecut cearta, totul a fost bine pana sambata asta, el voia la discoteca iar eu voiam sa stam acasa si sa ne uitam la un film, si iarasi au aparut reprosuri...ca fumez si ca nu il inteleg ca e obosit (mereu cand venea la mine acasa adormea imediat cum punea capul pe perna, sau daca il suna un prieten sa se intalneasca cu el sau sa mearga la fotbal mereu era fresh)...s-a suparat si-a luat cheile de la masina si a plecat. mentionez ca e foarte orgolios.
ieri si astazi nu am facut nimic alt ceva decat sa ma milogesc si sa il implor sa se intoarca. Spune mereu ca nimic nu se va schimba si daca o sa ne impacam totul va fi la fel. mi-a spus ca nu mai simte nimic dar totusi il doare...mi-a promis ca o sa ne vedem vineri si o sa vorbim, nu cred ca in 2 zile se va schimba ceva. Eu nu pot renunta il iubesc mult prea mult si nu pot sta cu mainile in san sa vad cum totul se naruie... a fost primul barbat din viata mea si nu imi doresc pe alt cineva.nu vreau sa il fortez sa ma accepte. sunt dispusa sa fac orice pt el . stiu ca sunt tanara , cam tot viitorul in fata, dar chiar nu pot... va rog ajutati-ma cu un sfat, o parere, orice! multumesc anticipat !!
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 01:47
am uitat sa spun ca vara trecuta visam impreuna la familie nunta, copii si numele lor
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 02:06
''eu sunt o fire mai vulcanica ma enervez super repede si imi trece in 10 minute. I-am spus ca mi-am ratat cariera si copilaria din vina lui...''

Dar îl iubești.
Te-am ajutat?


Axl_R
Postat pe 12 Noiembrie 2015 09:14
da...i-am spus la nervi...nu am simtit nimic din ceea ce am spus. . am vorbit, apoi am gandit...
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 09:17
''ieri si astazi nu am facut nimic alt ceva decat sa ma milogesc si sa il implor sa se intoarca.''

Fată dragă, ai tu 22 de ani, dar mai trebuie să crești un pic.

Axl_R
Postat pe 12 Noiembrie 2015 09:20
Trebuie sa ai 40 de ani sa stii sa iubesti?
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 09:25
Nu, măcar 80. N-ai înțeles nimic.
Axl_R
Postat pe 12 Noiembrie 2015 09:39
Draga CiobO, o relatie minunata nu se termina dintr-un lucru banal. Problema voastra are radacini mai adanci si probabil nu ti-ai dat seama de ele, cel putin asa reiese din ce scrii. O fire vulcanica si un om orgolios sunt o combinatie care rezista mai greu in timp. Ma tem ca ce s-a intamplat acum 3 saptamani a fost doar picatura ce a umplut paharul si toata tensiunea acumulata a iesit la suprafata. Fiecare aveti o parte de vina. Ce poti face este sa lasi lucrurile sa se linisteasca si sa gasesti momentul potrivit sa vorbesti cu el, cu calm, fara reprosuri, pur si simplu incearca sa afli daca te mai iubeste, daca mai este dispus sa mai continuati relatia asta si sa stabiliti de comun acord un set de reguli peste care sa nu treceti. Daca accepta sa continuati foarte bine, dar daca nu mai doreste nu te injosi sa te tii de el ca scaiul de oaie. Chiar daca acum ti se pare ca nu vei mai putea iubi vreodata, dat fiind ca el a fost primul barbat din viata ta, la varsta ta treci mai usor peste asta decat una la 40 de ani. Nu au intrat zilele in sac si nu s-au terminat barbatii din lumea asta. Daca reluati relatia voastra asigura-te ca nu veti mai face aceleasi greseli care au dus la ruptura dintre voi.
angel_forever
Postat pe 12 Noiembrie 2015 09:47
iti multumesc pentru timpul acordat !
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 09:55


"I-am spus ca mi-am ratat cariera si copilaria din vina lui"

La ce copilarie te referi daca atunci cand l-ai cunoscut aveai 18 (optsprezece) ani... ??? Deci... tu esti si acum copila si cu draci in fund pe deasupra... eu cred ca daca il iubesti asa mult si mai ai norocul sa te iubeasca si el, totul se poate repara daca nu v-ar mai sarii tzandara asa repede. Asta vine cu maturitatea, dar puteti sa incepeti de pe acum sa luati lectii de maturitate din proprile voastre greseli. Impacati-va si mai lasa vulcanul ala sa se stinga cand esti cu el. Si da, la 40 de ani iubesti altfel si te porti altfel decat la 18-22 de ani... ! N-ai cum sa stii asta dinainte, dar invata de la cei care au deja 80 de ani.... pentru ca ei au trecut prin amandoua fazele ! Si nu va mai certati din prostii... stiu ca vorbesc la pereti, dar se spune ca si peretii au urechi... asa ca..... ! Succes !

barboneli
Postat pe 12 Noiembrie 2015 10:01
TINERETEA... chiar il iubesti? dar el te iubeste? te respecta? iti respecta dorintele? doreste sa avansezi in viata?
lllorena
Postat pe 12 Noiembrie 2015 13:27
draga barboneli, da, aveam 18 ani, doar ce-i implinisem..in legatura cu "40 de ani" m-am exprimat gresit.. "Fată dragă, ai tu 22 de ani, dar mai trebuie să crești un pic"...doamna sau domnisoara a spus ca trebuie sa mai cresc...nu conteaza varsta, dragostea nu are varsta..stiu ce vreau, stiu ca il vreau. eu stiu sigur ce simt si stiu ca si el ma iubeste, nu poti trece peste 4 ani doar intr`un singur minut. mi-am lasat orgoliul de-o parte, l`am cautat am vrut sa discut. doar ca el e orgolios si nu renunta la ideea creata in mintea lui.
Intr-o relatie e nevoie de doi oameni pt a putea face lucrurile sa mearga. vreau sa a schimb sa renunt la viicile mele de dragul lui..dar vreau sa fie reciproc. de ce imi spune ca il doare desi nu mai simte nimic? nu pot sa inteleg...
Fara rost lupt si ma dau cu capul de toti peretii doar eu, daca el tine sus si tare ca nu merge , ca peste putin timp o sa ajungem in acelasi loc. stiu ca ma invart in jurul cozi, zic mereu acelasi lucru. dar nu e doar vina mea.
crede-ma ca pana acum ne-am certat doar din lucruri banale.acum e singura cearta puternica, dar intr-o relatie nu e mereu roz fi frumos...asta cred eu...nu stiu daca e ok cum gandesc...
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 14:13
Domnișoara, adică eu și acum zic, trebuie să mai crești.
Vârsta biologică (peste 18 ani) nu înseamnă, a fi matur/ă.
Angel a avut răbdare și ți-a scris mult. Ai înțeles ceva?

''Fara rost lupt si ma dau cu capul de toti peretii doar eu, daca el tine sus si tare ca nu merge , ca peste putin timp o sa ajungem in acelasi loc. stiu ca ma invart in jurul cozi, zic mereu acelasi lucru. dar nu e doar vina mea.''

Se pare că nu.


Axl_R
Postat pe 12 Noiembrie 2015 14:38
Nu varsta maturizeaza o persoana. dvs nu aveti de unde sa stit cat de matura sunt sau nu. . nu ma consider matura, ar fi o prostie sa sustin asa ceva. imi cer scuze daca v-am jignit prin ceea ce am scris, credeti-ma ca nu asta mi-a fost intentia. .
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 14:50
Nu m-ai jignit. :)
Ești tânără, o să vezi altfel totul, când ajungi ''domnișoară'' ca și mine.

„Poate cel mai bun mijloc de a ne cunoaște, e să ne privim ascultând.”

Axl_R
Postat pe 12 Noiembrie 2015 16:55


Draga Ciob... da, in unele cazuri, ca al meu de ex.... varsta nu maturizeaza o persoana, dar ii da ceva experienta, modele, o face sa inteleaga din proprile ei intamplari (acum vorbim numai de dragoste, nu de gatit...) sau ale altora, din carti, filme sau youtube... . Asta legat, pe scurt, de maturitate si nu despre asta trebuie sa vorbim. Pe mine m-a mirat, ca sa zic asa, fraza ta si ma gandeam ca poate si pe el l-a suparat cand ii reprosezi asa ceva. E doar un mic ex. din ce pot doi oameni sa le sara tandara. Fraza era asta: "mi-am ratat cariera si copilaria din vina lui", ti-am mai scris-o o data. La 18 ani se zice ca esti deja peste adolescenta... deci nu aveai cum sa-ti "ratezi" copilaria, pentru ca, copilaria era undeva in trecutul indepartat. Asta doar daca la 18 ani te mai credeai inca copila si nu e nimic rau in asta. Asta asaaa... de dragul discutiei. Dar eu, de ex. nu cunosc de loc genul si maretia relatiei voastre, chiar daca tine de 4 ani... cu toate ca, asa cum spui tu, o relatie din asta de obicei nu se poate termina intr-un minut. Sau daca da, foarte rar. Liantul relatiei voastre sau si a altora este numai un lucru: dragostea, iubirea, psiunea, za-i cum vrei. Cand iubesti, poti sa ierti mai usor, sa treci cu vederea mai usor, sa iti treaca supararea mai usor. Eu te inteleg si te cred ca ti foarte mult la el, e si normal si e si frumos... dar ce ne facem daca el nu mai tine sau nu mai te iubeste la fel ca la inceput. Mie de asta imi e teama... noi te-am citit numai pe tine, pe el nu... asa ca de el nu stim nimic. Nada ! Diferenta de 6 ani intre voi, n-ar trebui sa fie o problema, sigur nu pentru tine. Dar nu stiu ce e la el in cap. In inima nici nu ma intereseaza, pentru ca inima e doar o pompa, un muschi, acolo la cerebrel se iau toate hotararile si se formeaza simturile, sentimentele, etc. Poate el simte nevoia unei partenere mai "mature", ca sa zic asa, poate toate "vulcanizarile" tale sa-l cam fi saturat... n-am de unde sa stiu pentru ca n-am fost de fata. Dar tu ai fost, stii exact ce ti-a spus, in fata sau la telefon, i-ai vazut privirea si i-ai auzit tonul, asa ca tu trebuie sa-ti dai seama cat de grav stau lucrurile. Tu incearca, fa tot posibilul sa te vezi cu el si sa discuti cu el, dar fara reprosuri din copilarie sau cariera, cauta sa-l intelegi si pe el, pe tine vad ca te-ai inteles cat de cat si-ti stii greselile. Nu poti sa te schimbi in cateva zile sau saptamani... ia timp, dar ca si un sofer, cand nu stii exact ce sa faci cand esti in aglomeratie, pune frana si mergi un pic mai incet, ca sa ai timp sa te gandesti. Daca accelerezi... ajungi si mai repede afara din viata lui. Eu iti urez succes...
barboneli
Postat pe 12 Noiembrie 2015 17:38
Draga CiobO, Barbo are mare dreptate cand spune ca exista posibilitatea ca el sa simta nevoia de cineva mai mare ca varsta, cu atat mai mult cu cat, asa cum iti spuneam, au aparut intre voi "prapastii" peste care nu ati mai reusit sa treceti si ati ajuns in impas. Pe de alta parte am observat doua lucruri care mi-au dat de gandit:
--"stiu ca il vreau" - o asemenea afirmatie o face se obicei cineva foarte rasfatat care are impresia ca totul i se cuvine, fara a tine seama ce doreste celalalt. Nu te cunosc, deci nu pot afirma ca intr-adevar asa esti, dar din ce scrii asa reiese.
--"mi-am lasat orgoliul la o parte" - asta nu este un lucru bun, dai senzatia ca l-ai accepta inapoi indiferent cum s-ar comporta el dupa aceea. Asta dauneaza imaginii tale in ochii lui.
Ce ar trebui tu sa faci este sa pastrezi o farama de demnitate si sa accepti situatia oricare ar fi ea. Daca se rezolva, dupa cum iti doresc eu din toata inima, foarte bine, luati-o de la inceput. Daca va despartiti nu te panica, lasa timpul sa lege ranile si numai cand te-ai linistit mai implica-te in alta relatie, nu incerca sa iti "pansezi ranile" sufletesti in bratele altui barbat fiindca vei deveni confuza, vei suferi foarte mult si in sufletul tau vor aparea sentimente de vinovatie greu de suportat. Sper sa nu se ajunga aici. O seara frumoasa si, daca iti face placere, tine-ne la curent si pe noi cu ce va fi. Poate iti vom putea fi de folos.
angel_forever
Postat pe 12 Noiembrie 2015 20:48
nu sunt rasfatata, cum spun "stiu ca il vreau" ma refer ca stiu ce vreau, asta nu inseamna ca o sa si primesc. Nu am fost invatat sa primesc ceea ce vreau.
Stiu, toti aveti dreptate...sunt constienta...dar e brusc, si ma doare...imi e foarte greu sa exprim in cuvinte ce simt. e prima data cand trec printr-o astfel de situatie.
Astazi a fost ziua mamei lui, am luat un buchet de flori si am mers la ea, e o femeie deosebita, habar nu avea de ceea ce se intampla. L-a chemat in bucatarie unde eram si eu, nici macar nu ne`am privit. Am plecat dupa 2 minute, ma simteam...ca si cum nu mai apartin locului... se vedea ca il doare si pe el...
Am hotarat sa nu il mai caut, sa las timpul sa rezolve totul...indiferent de directie.
CiobO
Postat pe 12 Noiembrie 2015 21:22
Draga CiobO, lumea nu a inceput si nu se va termina cu el. De moment iti este greu intr-adevar, dar dupa vreo 2 saptamani (asta daca nu da el un semn de viata mai repede) trimite-i un mesaj in care sa-i comunici ca ai dori sa discuti cu el foarte serios, fie si numai pentru a clarifica o data pentru totdeauna: ori ramaneti impreuna, ori drumurile voastre se despart definitiv. Daca accepta inseamna ca relatia voastra mai are o sansa. Daca din start iti spune ca nu mai are rost inseamna ca totul s-a incheiat. Si va trebui sa te obisnuiesti cu ideea.
angel_forever
Postat pe 12 Noiembrie 2015 21:46
"Fara rost lupt si ma dau cu capul de toti peretii doar eu, daca el tine sus si tare ca nu merge , ca peste putin timp o sa ajungem in acelasi loc. stiu ca ma invart in jurul cozi, zic mereu acelasi lucru. dar nu e doar vina mea."

Draga Ci, si eu sunt tot "un caracter vulcanic" cum zici tu. Varsta si lovitul cu capul de pereti mi-au dat totusi niste lectii. Incerc sa-i spun si fetei mele ce-ti zic tie, din experienta. Ai nimerit un om mai sensibil ca tine. Izbucnirile tale, pe lucruri minore, dese, pe el l-au afectat mai mult decat pe tine. Cum iti spuncei care ti-au raspuns mai sus, lui i s-a umplut paharul mai repede. Nu stiu cat va conta chiar daca va veti impaca . Este deja patit. Va dura mult, dar se poate sa va intelegeti, daca si el te vrea. Dar, orice situatie conflictuala se va ivi de acum incolo, el o va percepe mult mai grava decat este de fapt. Ti-a spus deja, crede ca nu merge si nu se va schimba nimic. Nu crede in achimbarea ta. Daca-l vrei trebuie sa te educi si chiar sa te schimbi. Se poate asta.. Cu greu, dar se poate. Anii multi pe care-i aveti impreuna, poate cu amintiri dureroase pentru el, pot fi o piedica in redresarea situatiei. Probabil te-a rugat de nenumarate ori sa te comporti altfel. Poate simte ca a luptat prea mult si este prea tarziu. Eu am reusit, in mare parte. Pana la urma, sotii si iubitii nostri, cei normali vorbesc, vor feţe zambitoare, brate afectuase, discutii deschise, intelegere, iubire, comunicare, ca si noi femeile. Nu asteata sa se intalneasca cu iubita/ sotia ca sa fie sac de box pentru o scorpie imbufnata, cicalitoare, rasfatata care-si varsa pe el nemultumirile de la servici, scoala, etc. Specific: nu este vorba despre tine, in propozitia de mai sus. Este lectia mea de viata. Scuza-ma daca am parut un pic mai dura. Ti-am zis de la inceput: si eu am meteahna caracterului vulcanic, pretentios, rasfatat. Crede-ma muncesc si acum in familie, la serviciu, cu prietenele sa fiu altfel si stiu ce greu este.Ce este mai grav este ca am creat un fel de admiratie la fata mea, care ma cam imita, si incerc sa-i spun si sa-i arat si ei ca nu este calea cea buna. Incearca sa ma imite si in lucrurile bune, este adevarat, dar comportamentul cu cei dragi este un lucru important, care-i va afecta TOTAE relatiile sociale. Am scris cam mult. Daca citesti cu atentie, toti cei care ti-au scris mai sus iti dau niste sfaturi foarte, foarte bune. Din viata. Cu drag.
Miafarow
Postat pe 13 Noiembrie 2015 09:00
Buna, revin cu vesti noi... Ieri, am reusit sa ma intalnesc cu el...si am hotatat impreuna sa luam o pauza, sa vedem cum isi pune timpul ampreunta asupra noastra...
CiobO
Postat pe 16 Noiembrie 2015 12:18
Bravo voua. Intre timp nu sta degeaba, gaseste-ti preocupari care iti fac placere, iesi cu prietene, tine-te de hobby-urile tale, inscrie-te la master si fa gimnastica. Umple-ti timpul cu folos si vezi si altceva decat o relatie esuata.
angel_forever
Postat pe 16 Noiembrie 2015 12:40
CioboO, esti atat de tanara! Te-as invidia, dar nu imi sta in fire! In timpul acesta, lucreaza la tine, dezvoltarea ta, la ameliorarea temperamentului tau, la tot ce consideri ca iti va face bine.Vezi ce faci cu partea profesionala, sa devii o femeie independenta financiar,utila, mandra de ea, atat profesional, cat si personal.Dar, in acelasi timp, socializeaza, cunoaste oameni, vezi cu ce se mananca viata, apoi gandeste-te la maritis.Si, barbatul potrivit pentru tine, va intelege felul tau si te va ajuta sa devii mai buna.
Toate cele bune, sanatate, succes in viata si la oameni!
Schmetterling
Postat pe 16 Noiembrie 2015 12:50
Regret sa iti zic aceste lucruri, dar părerea mea este ca la voi relatia a consumat si c deja drum debintoarcere nu mai este, daca el mereu găsește scuze înseamnă ca el nu-si mai doreaste sa petreacă timpul cu tine împreună fie ca el a obosit de aceasta relatie nu neapărat ca are pe altcineva, chiar si daca ar avea nu achimba nimic deoarec el probabil se simte vinovat ca sinte asta si ca tu ai facut pentru el multe jerfe si acuma nu poate sa iti zică adevărul in fata si gaseste diferite motive cum si tu ai observat aparent banale. Cred ca e timpul sa mergi înainte asa cum sunt lucrurile legare de cariera ta la ziua de azi si sa nu-l invinuiesti pentru ca l nu te-a impus sa faci asta dar totusi aceasta a fost dorinta ta si alegerea ta cit de tare nu ai incerca sa cauti vinovatul. Asa este când iubeati mergi la capătul lumii pentru acel pe care ai ales. Dar daca iubirea nu mai este înseamnă ca trebuie sa intlegwti ambii ca chiar daca o sa încercări din nou oricum nu va mai fi ce a fost. Esti atit de tinara viata nu aa sfârsit vei găsi pe altcineva si totul numaidecât va fi bine si la tine ai la el. Te sfatui aq mergi înainte din punctul in care ai rămas si încearcă sa iti aranjezi viata profesională asa cum iti doreati daca simti ca cariera taprofesionala este mai importanta decât aa fiialaturi de persoana de lnga tine pentru ca nu poti fi cu cineva cndbil iubesti apoi sa arati egoism si sa zici ca din cauza lui tu nu ai abtinut ce puteai sa ai daca nu făceau asta. Sper ca nute aupara comentariul meu si totodată poti sa nul il iai inncinaidrare dar tiam zis ceia ce a înțeles eu orice relatie presupune multe multe sacrificii si fiecare din noi alege asa cum ai tu ai avut sansa sa alegi(tinand cont ca nici unul din noi nubare nici o garantie intro relatie) si acuma tebuie sa nu te distrugi cu gânduri dar sa mergi înainte fiindcă viata e prea scurta sa o perzi pe învinuiri si pe cautrea unor răspunsuri care l moment nu le vei găsi răspuns, dar mergi înainte fiindcă vei reuși sa depaseati acest lucru si nu uita ca cei ce luota pentru viata lor mereu reiasă să se treaca peste orice si sa isi aranjeze viata iteun final.
garbo_7557
Postat pe 5 Decembrie 2015 09:51
mare-i gradina analfabetilor, care dau sfaturi.
pinkrainbow
Postat pe 5 Decembrie 2015 12:40
M-am grăbit sa scriu, nu esti prima ci esti ca toti cei despre care nu se stie nimic si poate nici nu ai studii generale dar stie sa critice si sa scrie sintagme rasuflate nu te lega de cuvinte ca nu pentru tine am scris
garbo_7557
Postat pe 5 Decembrie 2015 15:44
7557, cand dai un sfat, in scris in mod deosebit, ia in considerare ca, cel care are nevoie de el trebuie sa-l inteleaga.Daca recitesti ce ai scris, cam greu poti sa te alegi cu ceva.Ca te-ai grabit, ca nu, daca vrei sa faci un bine, fa-l bine! A scrie corect, denota respect, fata de tine in primul rand.Acum nu se ia nimeni de fiecare virgula,linie, punct, dar macar sa poti intelege ceva.Reciteste, iar daca tu esti multumita de cum ai scris, eu nu am ce comenta.
Schmetterling
Postat pe 5 Decembrie 2015 16:01
Te educi.Nu te mai certi,pentru ca certurile distrug si obosesc relatiile.Nu te mai lega de trecut,orice ar fi fost atunci.nu mai da vina pe altii pentru hotararile tale.iti asumi responsabilitatea.
Comunicarea in o relatie e baza,dar sa fie facuta corect: nu atac la persoana,nu reprosuri,spui cea ce simti,si cum te simti,frumos,ca celalallt sa intelaga nu ca il ataci,ci ce vrei de la el.
schimbi ceva,si relatia se schimba in bine.Nu schimbi,problemele nerezolvate cresc ca cozonacii,pana crapa.
Lasa-l putin,chiar daca e suparat acum ii va trece,nu insista acum,da-i putin timp sa uite,zile,adica,si cand il vezi,gandeste-te ce poti sa ii spui sa il faci sa se simta bine....primul lucru,cel mai important,e ca il intelegi,si ca iti dai seama ca l-ai suparat.restul se repara de la sine.Lasa trecutul in pace,nu mai exista indiferent ce a fost si ce consecinte are pentru prezent.Lasa in urma ta doar 3 zile,si amintirile frumoase.Si pentru ca il iubesti,il vei intelege si il vei face sa se simta bine cu tine,si la greu si la roz.Spune lucruri placute,neintelegeri sunt in orice relatie,e in program,e ceva normal....nu e nevoie sa explodam la fiecare din ele...in zece ani cat e relatia mea cu sotul,daca ma apuc sa numar neintelegerile....lasa cand unul de la el,cand altul,totul se rezolva si cu discutie calma.E ceva care se invata,ne educam sa fim asa,nu ne nastem cu comunicarea perfecta...succes,si eu cred ca totul va fi bine,din ce spui aici,.....
daniilia
Postat pe 9 Decembrie 2015 17:42
Draga mea, cele descrise de tine sunt aproape identice cu ce am trait eu. Avantajul tau este ca tu ai pus aceasta intrebare aici la 22 de ani. Eu am mers mai departe. implorandu-l pe cel iubit de nenumarate ori sa "ma ierte" si sa fim din nou bine. Apoi m-am maritat cu el. Am doi copii si dupa 19 ani de casnicie, am divortat eu de el. Pentru ca nu am mai suportat certurile, instrainarea si golul dintre noi. Esti putin naiva pentru 22 de ani, dar nu te condamn si eu am fost la fel. In schimb tu nu trebuie sa astepti pana faci 40 de ani ca se poti fi tu insati intr-o relatie. Si inca ceva: pe mine m-a terminat gelozia si dorinta lui de dominare. Tu nu te lasa! Fii tare si pune punct acuma ca sa nu regreti mai taziu. Poate nu el este de vina si poate nici tu: pur si simplu voi doi nu va potriviti!!!
Mult noroc si numai bine.
garbo007433
Postat pe 12 Decembrie 2015 19:50
Cred ca sa saturat saracul de istericalele tale de fumul de tigara de imaturitatea si reprosurile tale. Indiferent cat te-ar iubi cineva , are totusi o limita, iar da-l iubesti nu torni ca nebuna reprosuri ca nu a vrut sa faca ce zici tu. Il bati la cap prea mult si cauta linistea in somn si cu prietenii unde se simte relaxat si in largul lui fara zgripturoaica langa el. Maturizezza-te , tu esti de vina, vrei sa faca numai ce-ti convine tie, iaca nu se poate, nu cred ca orgoliul este in joc si saturatia de reprosurile si fitele tale. Nu va sta nimeni prea mult langa tine daca nu te schimbi.
garbo273075
Postat pe 20 Decembrie 2015 06:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce trebuie sa fac acuma? 16 De la: luptatoareacurajoasa 24 Iunie 2010 15:55
despartiri dureroase 13 De la: elodia 7 Ianuarie 2010 10:55
Vreau sa fiu libera sa traiesc viata din nou asha cum faceam candva 90 De la: garbo171675 23 Septembrie 2012 20:24
salutare la toata lumea 15 De la: Helen29 10 Decembrie 2009 12:40
Este Complicat... 309 De la: just-nobody 13 August 2019 15:16
Setari Cookie-uri