dificultati de comunicare

Buna ziua,
In ultima perioada nu mai pot vorbi cu baiatul meu, este in varsta de 18 ani, mereu este suparat, cand vorbesc imi raspunde rastit si se enerveaza din orice, nici nu stiu ce ar trebui si cum ar trebui sa ii vorbesc pentru ca el sa imi spuna problemele lui, sa gasim o solutie impreuna!
garbo_409577
Postat pe 17 Februarie 2015 15:15
Sigur nu sunt cea mai in masura sa dau un raspuns, insa cred ca titlul topicului e bun.
Consider ca trebuia anticipat acest moment si radacina trebuie cautata in comunicarea cu el din ultimii ani, din faptul cum a fost pregatit de familie pentru aceasta perioada.
Eu am doar 21 de ani, nu mai am parinti de la 8 ani, dar am pastrat o legatura stransa cu sora tatalui meu si, cumva, tot m-a scapat de sub control.
Relatia cu "mama" a ramas foarte buna, i-am spus la timp ca imi plac fetele.
Sper sa nu fie cazul sa ii placa baietii, dar orice ar fi trebuie inteles si trebuie cautate fire de restabilire a legaturii cu el.
Poate ar trebui intrebat daca are vreo problema de sanatate, fie ca si motiv pentru a incepe o discutie, pentru a-i da de inteles o ingrijorare, intemeiata sau nu.
Sper sa nu fie o problema de sanatate, sa fie doar o tulburare adolescentina, probabil tipica.
Eu, doar gasindu-mi jumatatea am depasit o stare dificila, cu atat mai grea cu cat m-am orientat catre persoane de acelasi sex.
Avandu-va pe dvs de partea lui, orice ar fi, ar trebui sa fie mai usor, sper sa depasiti problemele cat mai repede, cat mai usor si sa nu fie ceva de sanatate.

Sa auzim de bine!
garbo_409587
Postat pe 17 Februarie 2015 20:31
577 , astea sunt reactii normale pe drumul maturizarii (de cele mai multe ori). Incepe sa se simta "barbat" , incearca sa-si rezolve problemele singur , sau povesteste doar cu prietenii despre ele , mama e femeie , iar femeile nu stiu prea multe...etc...etc.Important e sa ai rabdare si sa il faci sa inteleaga ca tu esti si ramai cea mai buna prietena a lui.

578 , toti baietii reactioneaza asa la o anumita varsta , nu e musai sa fie homosexual. Imi pare sincer rau ca tu nu mai ai o mama adevarata.

Neata buna :)
Rotty
Postat pe 18 Februarie 2015 07:57
Da, si eu simteam la fel, era nevoia acuta de a fi cu cineva.
"Mama" era, e, si va fi alaturi de mine, dar aveam nevoie de cineva, acel suflet-pereche.
Probabil asa e si in cazul baiatului, iar aspectul homosexualitatii e doar adus in discutie, cumva am dorit sa pun in garda mama, sa fie pregatita pentru orice.
In cazul meu, am simtit cum se ridica bariera non-comunicarii cu ''mama" si mi-am luat inima in dinti si i-am spus.
Ar fi fost foarte greu daca m-ar fi respins, de aceea spun ca doamna in cauza ar trebui sa fie alaturi de fiul dumneaei orice ar fi.
Cum vad ca e preocupata de aceasta problema, sunt convinsa ca ii va fi alaturi.
Eu, asa fiind, am citit mult pe tema asta si am descoperit ca baietii sunt mult mai vulnerabili atat in privinta homosexualitatii, cat si in privinta depresiilor in dragoste, rata sinuciderilor in randul baietilor fiind mult mai mare fata de fete.
Desigur, am gasit vaste explicatii stiintifice, dar asta nu face obiectul topicului.
Cumva on-topic as mentiona dificultatile de comunicare aparute intre mine si mama prietenei mele, abia recent am gasit o punte de comunicare, am inteles ca a avut nevoie de mai mult timp pentru a ne accepta.
Acum totul e bine, dar a fost foarte dificil, pentru mine era si aspectul de a mai avea o mama.
garbo_409587
Postat pe 18 Februarie 2015 11:04
Cel mai bun lucru pe care il puteti fac acum este sa il asigurati ca indiferent de ce se intampla dv. il veti iubi neconditionat. Dragostea dv. nu este conditionata de realizarile lui ci pur si simplu pentru ca este parte din dv. Poate va mai trece ceva timp, dar daca nu se simte "invadat" sau amenintat in vreun fel (nu intotdeauna percepe corect dorinta dv. de a-l ajuta, ci poate sa o considere o intromisiune in viata lui) va incepe sa isi deschida sufletul. O alta tactica ca are succes este sa ii dezvaluiti "intamplator" mici secrete din tineretea dv. (de ex. cand priviti o fotografie zambiti si spuneti-i: "Imi aduc aminte de fotografia asta. A fost cand tatal tau a venit cu un buchet de flori si era asa de stangaci, ca aproape a rupt buchetul de tare ce l-a strans in mana." si descrieti putin momentul ala, oricare ar fi el). El trebuie sa vada ca nu e "nimic nou sub soare", cu aceleasi semne de intrebare v-ati confruntat ca si el.
angel_forever
Postat pe 18 Februarie 2015 11:41
are pagina pe Facebook, Twitter? ati putea sa-i vizualizati postarile, sa vedeti ce interese, ce probleme are. de asemeni, puteti sa va uitati in istoricul cautarilor de pe Google (asta daca nu intra incognito pe vreo pagina).
ma gandesc ca poate sunteti si prea mamoasa si el nu vrea sa se mai simta ca un copil si de asta va respinge.
e irascibil numai cu dvs.sau cu toata lumea?
garbo_3567
Postat pe 1 Martie 2015 15:50
Spune-i doar ca il iubesti,ca esti alaturi de el daca va avea probleme,si atat.dar atata.Adolescentii incearca sa ii tina la distanta pe parinti,sa se inchida in camera lor,ii va trece.....
daniilia
Postat pe 10 Martie 2015 23:36
De la: angel_forever, la data 2015-02-18 11:41:39Cel mai bun lucru pe care il puteti fac acum este sa il asigurati ca indiferent de ce se intampla dv. il veti iubi neconditionat. Dragostea dv. nu este conditionata de realizarile lui ci pur si simplu pentru ca este parte din dv. Poate va mai trece ceva timp, dar daca nu se simte "invadat" sau amenintat in vreun fel (nu intotdeauna percepe corect dorinta dv. de a-l ajuta, ci poate sa o considere o intromisiune in viata lui) va incepe sa isi deschida sufletul. O alta tactica ca are succes este sa ii dezvaluiti "intamplator" mici secrete din tineretea dv. (de ex. cand priviti o fotografie zambiti si spuneti-i: "Imi aduc aminte de fotografia asta. A fost cand tatal tau a venit cu un buchet de flori si era asa de stangaci, ca aproape a rupt buchetul de tare ce l-a strans in mana." si descrieti putin momentul ala, oricare ar fi el). El trebuie sa vada ca nu e "nimic nou sub soare", cu aceleasi semne de intrebare v-ati confruntat ca si el.
Florin_Cristian_Pop_1
Postat pe 4 Aprilie 2015 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Conteaza daca iesi cu un barbat urat? 10 De la: garbo059117 13 Ianuarie 2010 23:45
mi-am surprins fiul masturbandu-se 16 De la: garbo_1249 9 Aprilie 2012 19:52
Sunt disperata ca nu mai stiu ce metoda sa adopt in educatia copilului meu! 55 De la: garbo166343 10 Septembrie 2010 15:48
cea mai grea hotarare a vietii mele 16 De la: buna01 15 Februarie 2010 16:56
slabesti daca mananci ecologic? 10 De la: 105905 13 Aprilie 2010 13:26
Setari Cookie-uri